Liverpool - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Liverpool
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Liverpool pozri Liverpool (rozlišovacia stránka).
Liverpool
mesto
Liverpool-Montage.jpg
Liverpool City Council coat of arms.png
Erb
Prezývka: The Pool
Štát Spojené kráľovstvo Spojené kráľovstvo
Konštituentná krajina Anglicko
Región North West England
Metropolitné grófstvo Merseyside
Súradnice 53°24′00″S 2°59′00″Z / 53,40000°S 2,98333°Z / 53.40000; -2.98333
Rozloha 111,84 km² (11 184 ha)
Obyvateľstvo 466 400 (2011)
Hustota 4 170,24 obyv./km²
Založený 1207
Časové pásmo ZEČ (UTC0)
 - letný čas ZELČ (UTC+1)
Telefónna predvoľba 0151
Poloha mesta v Anglicku
Red pog.svg
Poloha mesta v Anglicku
Wikimedia Commons: Liverpool
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Liverpool je mesto a metropolitný okres v Spojenom kráľovstve v regióne North West England rozkladajúci sa vo východnej časti Merseyskej zátoky.

Charakteristika mesta

Liverpool sa rozkladá na pásme pahorkov vysokých maximálne 70 m. Centrum mesta sa nachádza asi 8 km vo vnútrozemí od Liverpoolskeho zálivu a Írskeho mora. Počet obyvateľov Liverpoolu v roku 2002 dosahoval 441 477 a Merseyská konurbácia mala v tom čase 1 362 026 obyvateľov.

Liverpool je známym kultúrnym centrom predovšetkým v spojení s populárnou hudbou. Tu vznikla asi najznámejšia britská skupina Beatles. Na konci 19. storočia bol považovaný za druhý najväčší prístav impéria, pretože cez jeho prístav prechádzalo najviac tovaru v porovnaní s inými britskými mestami s výnimkou Londýna.

Mesto bolo aj významným priemyselným centrom. V 20. storočí ale stratilo veľkú časť pracovných miest a je tak jednou z najchudobnejších častí Spojeného kráľovstva.

Dejiny

Aj napriek tomu, že kráľ Ján roku 1207 ustanovil Liverpool ako okres, ešte v polovici 16. storočia dosahoval počet obyvateľov mesta len asi 500. V 17. storočí sa postupne rozvíjal obchod a počet obyvateľov mierne stúpal. V dobe Anglickej občianskej vojny bol Liverpool miestom mnoho bitiek vrátane 18 denného obliehania. Roku 1699 bola z Liverpoolu vypravená prvá otrokárska loď do Afriky. S tým ako sa rozvíjal obchod s Indiou rozrastalo sa aj mesto. Prvý mokrý dok vo Veľkej Británii bol postavený v Liverpoole roku 1715. Na konci storočia kontroloval Liverpool 40 % európskeho a 80 % britského obchodu s otrokmi.

Albertov dok

Na začiatku 19. storočia prebiehalo 40 % svetového obchodného obratu Liverpoolom a to sa odrazilo aj vo výstavbe mnohých honosných stavieb. Roku 1830 bola sprevádzkovaná železničná trať Liverpool and Manchester Railway. Počet obyvateľov prudko rástol, hlavne po roku 1840 prílivom imigrantov predovšetkým z Írska. Okolo roku 1851 tvorili Íri asi 25 % obyvateľov mesta. Na začiatku 20. storočia sa prejavila ďalšia prisťahovalecká vlna z Európy.

Počas druhej svetovej vojny bol Liverpool terčom ôsmich náletov, ktoré usmrtili asi 2 500 ľudí a zničili veľkú časť obytných domov. V povojnovej dobe bolo vybudovaných mnoho obytných budov a najväčší dok vo Veľkej Británii - Seaforth Dock.

V 60. rokoch 20. storočia sa mesto stalo centrom mladej kultúry. V tej dobe tu bola založená slávna skupina Beatles a iné popové skupiny, ktoré učinili mesto centrom populárnej hudby. Ekonomická úroveň mesta však od 50. rokov klesala a Liverpool strácal veľa pracovných miest vrátane postupného úpadku miestnych dokov. S rozvojom kontajnerovej dopravy sa stalo vybavenie prístavu zastarané a v 80. rokoch bolo percento nezamestnaných v meste jedno z najvyšších v krajine.

Na konci 20. storočia sa úrady mesta koncentrovali na postupnú regeneráciu ekonomickej situácie. Liverpool sa mimo iné snaží využiť popularity hudobných skupín vzniknutých v 60. rokoch a prilákať tak turistov.

Ekonomika a priemysel

Liverpoolsky Obchodný District

Ekonomika mesta sa začína zotavovať z povojnového poklesu. V rokoch 19952001 sa úroveň HDP na obyvateľa zvyšovala o 6,3 % za rok, v porovnaní s 5,8 % vo Vnútornom Londýne a 5,7 % v Bristole. Počet pracovných miest v tomto období narastal ročne o 9,2 %. Napriek tejto veci je Liverpool stále chudobná oblasť. V meste sa nachádza desať najchudobnejších distriktov krajiny.

Rovnako ako v iných častiach Veľkej Británie sa v Liverpoole rozvíja sektor služieb. V meste sídlia niektoré vládne úrady ako napríklad kancelárie National Health Service a niektoré agentúry Ministerstva vnútraCriminal Records Bureau a Identity and Passport Service. Investície súkromného sektoru sa sústreďujú napríklad do call center. Ďalšou významnou aktivitou súkromného sektoru je vývojové stredisko spoločnosti Sony pre jej PlayStation.

Turistika sa stáva pre mesto významnou časťou jeho ekonomiky. V poslednej dobe je plánovaný rozvoj kvalitných služieb pre turistov vrátane stavby a zriaďovaní hotelov, reštaurácií a klubov. Pamiatky mesta priťahujú nielen turistov ale aj filmárov a tak je Liverpool jedným z najfilmovanejších miest Veľkej Británie.

Správa

Liverpool je spravovaný radou mesta Liverpool, jednou z piatich rád v rámci metropolitného grófstva Merseyside. Liverpool je rozdelený do 30 volebných okrskov pre voľby do rady mesta.

Liverpool je pre voľby do parlamentu rozdelený do 5 obvodov - Liverpool Garston, Liverpool Riverside, Liverpool Walton, Liverpool Wavertree a Liverpool West Derby.

Doprava

Nad riekou Mersey sú 3 tunely – jeden železničný – Mersey Railway Tunnel a dva cestné – Queensway Tunnel a Kingsway Tunnel. Spojenie medzi Liverpoolom a Wirralom je zaisťované aj Merseyským trajektom. Brehy rieky Mersey spojuje pri Runcorne most Silver Jubilee Bridge (bežne známy ako Runcorn Bridge).

Liverpool Lime Street station

Roku 2001 bolo Liverpoolské letisko, nachádzajúce sa neďaleko Speke, premenované na Liverpoolské letisko Johna Lennona. Logo letiska obsahuje skicu namaľovanú Johnom Lennonom a slova Nad nami je iba nebo, pocházajúca z jeho piesne "Imagine".

V roku 2002 využilo služieb Liverpoolského prístavu 716 000 pasažierov cestujúcich predovšetkým na ostrov Man a do Írska.

Prímestské železničné spojenie v Liverpoole je zaisťované Merseyskou železničnou sieťou. Časti tejto trati vedú v centre mesta väčšinou podzemím. Pozostáva z dvoch liniek – severnej linky vedúcej do Southportu, Ormskirku, Kirkby a Hunts Cross a linky wirral ktorá vedie cez Mersey Railway Tunnel a ďalej do New Brighton, West Kirby, Chester a Ellesmere Port.

Hlavnou železničnou stanicou pre diaľkové vlakové spoje je Liverpool Lime Street station. Stadiaľ je mesto spojené s Londýnom, Birminghamom, Manchesterom, Prestonom, Leedsom, Scarborough, Sheffieldom, Nottinghamom a Norwichom.

Kultúra

SuperlambBanana, skulptura Taro Chieza. Nachádza sa blízko Albertovho doku
Superlambananas, 2010

Liverpool je medzinárodne uznávaný ako významné kultúrne centrum s bohatou históriou predovšetkým v oblasti populárnej hudby. Počas 60. rokoch bolo mesto známe aj svojimi básnikmi napríklad Rogerom McGoughom a Adrianom Henrim.

Významným hudobným telesom v meste je Kráľovský liverpoolský symfonický orchester, ktorý usporadúva koncerty v Philharmonic Hall. Bohatá história divadelného umenia sa odráža v mnoho divadlách nachádzajúcich sa v Liverpoole - Empire, Everyman, Liverpool Playhouse, Neptune, Philharmonic Hall, Royal Court a Unity.

V Liverpoole sa nachádza aj niekoľko významných galérií – Walker Art Gallery uchováva mimo iné obrazy prerafaelistov, Sudley House obsahuje zbierky moderného umenia a Tate Liverpool zo zbierkami moderného umenia z kolekcie Tate Gallery.

Z Liverpoolu nevysiela žiadna významná lokálna televízna stanica. Mesto je pokryté vysielaním miestnych televízií sídliacich v Manchesteri napríklad ITV Granada a regionálne štúdio BBC, aj keď niektoré vysielacie štúdia sa nachádzajú v Liverpoole. V meste sídlia niektoré televízne produkčné spoločnosti napríklad Mersey Television. V Liverpoole sú vydávané niektoré noviny s lokálnym zameraním – denník Daily Post a večerník Echo. Medzi miestne rádiové stanice patrí napríklad BBC Radio Merseyside, Juice FM, Radio City a Magic 1548.

Náboženské stavby

Anglikánska Liverpoolská katedrála

Veľké množstvo imigrantov a námorníkov prechádzajúcich prístavom viedlo k tomu, že v meste boli zastúpené rôzne náboženstvá. Farným kostolom v Liverpoole je anglikánsky Our Lady and St Nicholas, ktorý od roku 1257 stojí blízko pobrežia. Ďalšími významnými chrámamigrécky ortodoxný Church of St Nicholas (postavený v byzantskom slohu) a Gustav Adolfus Kyrka (kostol švédskych námorníkov).

Bohatstvo Liverpoolu ako prístavného mesta sa odrazilo vo výstavbe dvoch katedrál. Obidve boli postavené v 20. storočí. Anglikánska katedrála, navrhnutá sirom Gilesom Gilbertom Scottom, má jednu z najdlhších chrámových lodí, najväčší organ a najhlasnejšie zvonenie. Rímskokatolícka katedrála mala byť pôvodne ešte väčšia ako Liverpoolska katedrála ale z týchto plánov nakoniec zišlo. Aj napriek tomu sa pyšní najväčším panelom farebného skla na svete.

V Liverpoole sa tiež nachádza mnoho synagóg. Jednou z najvýznamnejších je Princes Road Synagogue. Existuje tu aj jedna z najstarších mešít vo Veľkej Británii, postavená už roku 1887 Williamom Abdullahom Quilliamom, právnikom, ktorý konvertoval k islamu. V súčasnej dobe je hlavnou mestskou mešitou mešita Al-Rahma.

Ostatné stavby

Oblasť v okolí William Brown Street je označovaná ako mestská kultúrna štvrť. Nachádzajú sa tu niektoré stavby dôležitých kultúrnych inštitúcií ako William Brown Library, Walker Art Gallery a World Museum Liverpool, tri z množstva Liverpoolských neoklasicistických budov. Blízko sa nachádza St. George's Hall, jedna z najpôsobivejších neoklasicistických stavieb, slúžiaca ako koncertná sála aj súdna sieň. Liverpoolska radnica, pochádza z roku 1754 a vyznačuje sa bohatou výzdobou interiéru. Termín Red Brick University používaný pre označenie mnohých britských vysokých škôl bol inšpirovaný Victoria Building University od Liverpool, známou pre jej hodinovú vežu.

Vzdelanie

University of Liverpool

Jednou z najznámejších štátnych škôl v Liverpoole je Liverpool Blue Coat School, založená už roku 1708 a prevádzkovaná dodnes. Významné súkromné školy v meste sú Liverpool College a St. Edward's College, ktorá sa nachádza na predmestí Liverpoolu.

V meste sídlia tri univerzity – University of Liverpool, Liverpool Hope University a Liverpool John Moores University – pôvodne polytechnika, ktorá obdržala štatút univerzity roku 1992. Ďalšou významnou vzdelávacou inštitúciou je Liverpoolska škola tropických chorôb, založená pre riešenie problémov súvisiacich s námorným obchodom. Liverpoolsky inštitút divadelného umenia bol založený roku 1996 Paulom McCartneym, bývalým členom skupiny Beatles, na podporu umelcov a technikov. Tento inštitút je pridružený k Liverpool John Moores University.

Šport

V Liverpoole sídlia dva futbalové kluby hrajúce v FA Premier LeagueLiverpool F.C. na štadióne Anfield a Everton F.C. na štadióne Goodison Park. Obidva sa môžu pochváliť bohatou históriou – Liverpool je 19-násobný anglický majster, šesťkrát vyhral Ligu majstrov a Anglický pohár. Everton je klub, ktorý hrá v Premier League najdlhšie, je 9-násobný anglický majster, päťkrát vyhral Anglický pohár a raz Pohár víťazov pohárov.

V dostihovom areáli v Aintree na sever od mesta (na predmestí Sefton) sú každoročne usporadúvané dostihové preteky Grand National. Ide o jednu z najvýznamnejších dostihových akcií s medzinárodnou účasťou. Táto akcia trvá niekoľko dní a je usporadúvaná na začiatku apríla.

Známym atletickým klubom je Liverpool Harriers, ktorého domovským štadiónom je Wavertree Athletics Centre. Liverpool má tiež bohatú boxerskú históriu s takými menami ako sú John Conteh, Alan Rudkin a Paul Hodkinson.

Turistické atrakcie

Royal Liver Building

Prístav

V roku 2004 bolo Liverpoolske pobrežie vyhlásené UNESCO pamiatkou svetového dedičstva, odrážajúce tak význam mesta v rozvoji námorného obchodu a technologického rozvoja dokov. Najznámejším dokom je Albertov dok – prvý uzavretý dok postavený z nehorľavého materiálu a prvá stavba vo Veľkej Británii vybudovaná iba z liatiny, tehál a kameňa. Autorom projektu bol Jesse Hartley. V 80. rokoch 20. storočia bol rekonštruovaný a obsahuje najviac chránených stavieb vo Veľkej Británii. Časť pôvodného doku je dnes sídlom Merseyside Maritime Museum, Muzeum Liverpoolu a Tate Liverpool. Ďalšou zaujímavou stavbou je tu Stanley Dock Tobacco Warehouse, skladisko postavené roku 1901 a vo svojej dobe budova s najväčšou zastavanou plochou.

Ďalšou zaujímavou oblasťou je Pier Head, kde sa nachádzajú tri grácie – tri najznámejšie Liverpoolske budovy. Royal Liver Building, postavená na začiatku 20. storočia, ohraničená dvomi vysokými vežami na ktorých vrcholoch sa nachádzajú sochy Liver Bird (symbol Liverpoolu – vták vzdialene pripomínajúci orla). Cunard Building – pôvodné ústredie lodnej spoločnosti Cunard. Port of Liverpool Building – pôvodné sídlo úradu Mersey Docks and Harbour Board regulujúceho prevádzku v doku.

V roku 2021 bol prístavu status pamiatky svetového dedičstva odňatý[1].

Partnerské mestá

Externé odkazy

Referencie

  1. Liverpool stripped of Unesco World Heritage status . BBC, rev. 2021-07-22, . Dostupné online. (po anglicky)
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Liverpool

Úmrtí v roce 2023
Ústavní soud České republiky
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Čečenská vlajka
Černá Hora
Černogorsk
Česká Wikipedie
Česko
Členské státy NATO
Čuvašská vlajka
Řím
Šenuda III.
Šiveluč
Židovská legie
Židovská národní rada
1. srpen
11. duben
14. duben
1523
17. duben
1713
1783
1823
1884
1903
1913
1923
1933
1963
1993
2. duben
2. srpen
20. duben
2013
2021
21. duben
23. duben
24. listopad
25. prosinec
26. červenec
28. červenec
28. březen
3. srpen
30. červenec
4. duben
43 př. n. l.
6. srpen
753 př. n. l.
Abakan (město)
Abaza (město)
Abel Posse
Achdut ha-avoda
Adygejská vlajka
Ahmad Jamal
Alija
Anexe Krymu Ruskou federací
Angélique du Coudray
Ariane 5
Aun Schan Su Ťij
Autonomní oblasti Ruské federace
Autonomní okruhy Ruské federace
Béla Gerster
Bar Giora
Ben Ferencz
Bitva u Mutiny
Blue note
Blue Note (New York)
Boca Chica (Texas)
Bohuslav Korejs
Britská armáda
Burjatská vlajka
Callisto
Cavern Club
Chabarovský kraj
Chakasie
Chakaská vlajka
Charles Ingram
Chcete být milionářem?
Commons:Featured pictures/cs
Craig Breen
Dagestánská vlajka
Dana Němcová
David Albahari
David Ben Gurion
Deklarace nezávislosti Státu Izrael
Donald Trump
Duma
Elena Pampulovová
Emilia Galotti
Encyklopedie
Etnologie
Europa (měsíc)
Evropa
Evropská kosmická agentura
Evropská unie
Federální města Ruské federace
Finsko
Flags of the World
Francisco Asenjo Barbieri
Galileovy měsíce
Ganymedes (měsíc)
Gotthold Ephraim Lessing
Gregoriánský kalendář
Gubernátor
Ha-Šomer
Hagana
Hasan Rúhání
Histadrut
Hlavní strana
Hospodářské společenství západoafrických států
Hugenoti
Ilindensko-preobraženské povstání
Ingušská vlajka
Istanbulská univerzita
ITV
Izrael
Ján Polgár
Jacques Gaillot
Jakov Milatović
Jana Šulcová (herečka)
Jana Lorencová
Jazz
Jeruzalém
Jicchak Ben Cvi
Josep Fusté
Jupiter (planeta)
Jupiter Icy Moons Explorer
Kabardsko-balkarská vlajka
Kalmycká vlajka
Kamčatka
Kamčatská oblast
Kamčatský kraj
Karačajsko-čerkeská vlajka
Karelská vlajka
Karl Marek
Kateřina Ronovská
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kidd Jordan
Komijská vlajka
Kongres Spojených států amerických
Konrad Klapheck
Korjacký autonomní okruh
Kraje v Rusku
Kruševská republika
Krymská vlajka
Laurence Olivier
Letectvo Spojených států amerických
Libra šterlinků
Liverpool
Livius
Ludvík Očenášek
Múte Bourup Egede
Mapaj
Marcus Antonius
Marijská vlajka
Martin Walser
Marxismus
Mary Quantová
Mikaela Shiffrinová
Milost (právo)
Milo Đukanović
Mistrovství světa ve fotbale žen 2023
Mohamed Bazoum
Mordvinská vlajka
Myanmar
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní liga pro demokracii
Nadace Wikimedia
New York
Nigel Lawson
Niger
Nukleárie
Oblasti v Rusku
Přímořský kraj
Padělek
Palana
Palestina v osmanském období
Parohy
Paul Reubens
Petrohrad
Petr Hořejš
Plénum (soud)
Po'alej Cijon
Podvod
Pojistný podvod
Poltava
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Rusko
Portál:Sport
Praha
Pravoslavná církev Ukrajiny
Prezident Íránu
Prezident Černé Hory
Prezident Izraele
Rajón
Randy Meisner
Ravi Coltrane
Real Academia Española
Republiky Ruské federace
RMS Aquitania
Robert Fremr
Rodné jméno
Romulus a Remus
Ruská invaze na Ukrajinu
Ruská sovětská federativní socialistická republika
Ruská vlajka
Ruské impérium
Rusko
Sajanogorsk
Senát Parlamentu České republiky
Sergio Gori
Severoatlantická aliance
Seymour Stein
Seznam prezidentů Spojených států amerických
Seznam vlajek subjektů Ruské federace
Sibiř
Sinéad O'Connor
Sionismus
Sob polární
Sopečná erupce
Sorsk
Soubor:Admin-map-Hakasia-region.gif
Soubor:Bleriot 5190 front view.jpg
Soubor:Charles Ingram 1.jpg
Soubor:FIAV normal.svg
Soubor:Flag of Abakan (Khakassia).png
Soubor:Flag of Abaza.png
Soubor:Flag of Altaysky rayon (Khakassia).png
Soubor:Flag of Beysky rayon (Khakassia).png
Soubor:Flag of Bogradsky rayon (Khakassia).png
Soubor:Flag of Chernogorsk (Khakassia).png
Soubor:Flag of Karaginsky rayon (Kamchatka krai).png
Soubor:Flag of Khakassia.svg
Soubor:Flag of Khakassia (1992–1993).svg
Soubor:Flag of Khakassia (1993–2002).svg
Soubor:Flag of Koryakia.svg
Soubor:Flag of None.svg
Soubor:Flag of Olyutorsky rayon (Kamchatka krai).png
Soubor:Flag of Palana (Kamchatka krai).png
Soubor:Flag of Penzhinsky rayon (Kamchatka krai).png
Soubor:Flag of Sayanogorsk (Khakassia).png
Soubor:Flag of Shirinsky rayon (Khakassia).png
Soubor:Flag of Sorsk (Khakassia).png
Soubor:Flag of Tashtypsky rayon (Khakassia).png
Soubor:Flag of Tigilsky rayon (Kamchatka krai).png
Soubor:Flag of Ust-Abakansky rayon (Khakassia).png
Soubor:IFIS Historical.svg
Soubor:Kamchatka krayAreas.png
Soubor:Ludvik Ocenasek Protektoratni Foto.gif
Soubor:Narodni Divadlo, Estates Theater, Prague - 8638.jpg
Soubor:Ravi Coltrane at the Blue Note, March 7, 2023-L1002389.jpg
Soubor:RUS Аскизский район flag.gif
Soubor:Standard of the President of Khakassia.svg
Soubor:Stavovské divadlo vstup 1.jpg
Soubor:Yitzhak Ben-Zvi.jpg
Soutěžní pořad
SpaceX
SpaceX South Texas launch site
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Spojené státy americké
Starship (SpaceX)
Starship Test Flight
Stavovské divadlo
Texas
The Beatles
Tuvinská vlajka
Udmurtská vlajka
UFO
Ukrajina
Vánoce na Ukrajině
Veronika Křesťanová
Vladimir Kara-Murza
Vladlen Tatarskij
Vlajka Čeljabinské oblasti
Vlajka Čukotského autonomního okruhu
Vlajka Ťumeňské oblasti
Vlajka Židovské autonomní oblasti
Vlajka Aginského burjatského autonomního okruhu
Vlajka Altajského kraje
Vlajka Altajské republiky
Vlajka Amurské oblasti
Vlajka Archangelské oblasti
Vlajka Astrachaňské oblasti
Vlajka Bělgorodské oblasti
Vlajka Baškortostánu
Vlajka Brjanské oblasti
Vlajka Chabarovského kraje
Vlajka Chantymansijského autonomního okruhu – Jugry
Vlajka Evenckého autonomního okruhu
Vlajka Irkutské oblasti
Vlajka Ivanovské oblasti
Vlajka Jamalo-něneckého autonomního okruhu
Vlajka Jaroslavské oblasti
Vlajka Kaliningradské oblasti
Vlajka Kalužské oblasti
Vlajka Kamčatského kraje
Vlajka Kemerovské oblasti
Vlajka Kirovské oblasti
Vlajka Komi-Permjackého autonomního okruhu
Vlajka Korjackého autonomního okruhu
Vlajka Kostromské oblasti
Vlajka Krasnodarského kraje
Vlajka Krasnojarského kraje
Vlajka Kurganské oblasti
Vlajka Kurské oblasti
Vlajka Leningradské oblasti
Vlajka Lipecké oblasti
Vlajka Magadanské oblasti
Vlajka Moskevské oblasti
Vlajka Moskvy
Vlajka Murmanské oblasti
Vlajka Něneckého autonomního okruhu
Vlajka Nižněnovgorodské oblasti
Vlajka Novgorodské oblasti
Vlajka Novosibirské oblasti
Vlajka Omské oblasti
Vlajka Orelské oblasti
Vlajka Orenburské oblasti
Vlajka Přímořského kraje
Vlajka Permského kraje
Vlajka Petrohradu
Vlajka Pskovské oblasti
Vlajka Rjazaňské oblasti
Vlajka Rostovské oblasti
Vlajka Sachalinské oblasti
Vlajka Sachy
Vlajka Saratovské oblasti
Vlajka Sevastopolu
Vlajka Severní Osetie-Alanie
Vlajka Smolenské oblasti
Vlajka Stavropolského kraje
Vlajka Sverdlovské oblasti
Vlajka Tajmyrského autonomního okruhu
Vlajka Tambovské oblasti
Vlajka Tatarstánu
Vlajka Tomské oblasti
Vlajka Tulské oblasti
Vlajka Tverské oblasti
Vlajka Usťordynského burjatského autonomního okruhu
Vlajka Vladimirské oblasti
Vlajka Volgogradské oblasti
Vlajka Vologdské oblasti
Vlajka Voroněžské oblasti
Vlajka Zabajkalského kraje
Vnitřní makedonská revoluční organizace
Vojenská junta
Vojenský převrat v Myanmaru 2021
Vojenský převrat v Nigeru (2023)
Volby do Knesetu 1949
Vrhačovití
Walker, Texas Ranger
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/duben
Wikipedie:Vybraná výročí dne/srpen
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Win Myin
Zatčení
Zdeněk Ziegler




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk