Zlín - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Zlín
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Zlín pozri Zlín (rozlišovacia stránka).
Zlín
štatutárne mesto
Zlín
Štát Česko Česko
Kraj (NUTS 3) Zlínsky (CZ072)
Okres (LAU 1) Zlín (CZ0724)
Historická krajina Morava
Rieka Dřevnice
Nadmorská výška 230 m n. m.
Súradnice 49°13′59″S 17°40′01″V / 49,233056°S 17,666944°V / 49.233056; 17.666944
Rozloha 102,83 km² (10 283 ha)
Obyvateľstvo 75 278 (1. 1. 2014) [1]
Hustota 732,06 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1332
Primátor Jiří Korec (ANO)
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 760 01
Miestne časti 16
Katastrálne územie 15
LAU 2 (obec) CZ0724 585068
Adresa mestského
úradu
Magistrát města Zlína
nám. Míru 12
761 40 Zlín
E-mailová adresa muzlin@muzlin.cz
Poloha mesta v Česku
Poloha mesta v Česku
Poloha mesta v Česku
Wikimedia Commons: Zlín
Štatistika: ČSÚ
Webová stránka: www.zlin.eu
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Zlín (nem. Zlin) je štatutárne mesto a priemyselné a podnikateľské centrum východnej Moravy. Je centrom Zlínskeho kraja, má rozlohu 102,83 km² a 75 171 obyvateľov.[2] V rokoch 1949 – 1989 nieslo meno Gottwaldov, na počesť prvého komunistického prezidenta Klementa Gottwalda.

Poloha

Nachádza sa na východe Moravy v údolí rieky Dřevnice, na rozhraní Hostýnskych a Vizovických vrchov. Vzdušnou čiarou je vzdialený 50 km juhovýchodne od Olomouca, 75 km východne od Brna, 75 km juhozápadne od Ostravy a 45 km severozápadne od Trenčína.

Dejiny

Do roku 1894

Meno Zlín sa spájalo podľa Starozlínských povestí s rôznymi výkladmi. Vraj bolo odvodené od zlých udalostí, ktoré mesto postihli, alebo podľa ílovitej (slínovité) pôdy. Podľa iného príbehu sa vraj Zlín volal taktiež "Zlaté japko".

Prvá písomná zmienka o osade Zlín pochádza z roku 1322, kedy ho kúpila kráľovná Eliška Rejčka a venovala brnenskému kláštoru. Zlín bol remeselnícko-cechovým strediskom okolitého valašského osídlenia. Mestské práva dostal v roku 1397 - patrilo medzi ne právo usporadúvať trhy, variť pivo, aj právo hrdelné.

Za tridsaťročnej vojny sa obyvatelia Zlína zúčastnili valašského protihabsburského povstania. V roku 1622 bol vypálený zlínsky zámok a okolité stavby a statky vyrabované.

Mesto sa v 19. storočí nachádzalo na rozhraní troch moravských národopisných oblastí: Valašska, Slovácka a Hanej. Najbližšie malo svojím charakterom k Valašsku a až do konca 19. storočia sa Zlín príliš nelíšil od iných malých valašských stredísk, napr. susedného mesta Vizovice.

Zlín bol sídlom panstva, ďalšie panské sídlo sa nachádzalo vo vtedy samostatnom mestečku Malenovice, ktoré je dnes mestskou časťou Zlína. Zlínske panstvo vystriedalo niekoľko majiteľov - k tým známejším patria Šternberkovci v predhusitskej dobe, Tetourovci v 15. - 16. storočí, Rottalovci po tridsaťročnej vojne, neskôr Szerenyovci a Brettonovci. Posledným vlastníkom zlínskeho zámku, ktorý bol centrom panstva, sa stal brnenský továrnik Leopold Haupt, od ktorého ho odkúpilo mesto Zlín v r. 1929.

Po zriadení okresov v roku 1850 bol Zlín pričlenený k súdnemu okresu Napajedla a politickému okresu Uherské Hradiště. V 19. storočí počet obyvateľov nepresiahol 3 000.

Baťova éra

"Kudlovská piehrada" v Zlíne

Pre ďalší rozvoj mesta je veľmi dôležitý rok 1894, kedy tu založil svoju obuvnícku firmu podnikateľ Tomáš Baťa. Počas nasledujúcich 25 rokov (počas ktorých niekoľkokrát skrachoval) vybudoval prosperujúcu a rýchlo rastúci podnik. Vďaka tejto skutočnosti sa do mesta prisťahovalo veľa obyvateľov, predovšetkým z chudobného Valašska ale aj zo Slovácka, Hanej a vzdialenejších oblastí Česko-Slovenska. S rozvojom Zlína zároveň dochádzalo k pozvoľnému ukončeniu masívneho valašského vysťahovalectva do Texasu.

Baťovej továrni pomohla I. svetová vojna, kedy bola dôležitým dodávateľom obuvi pre rakúsku armádu. Víťazne sa pobil s hospodárskymi krízami v rokoch 1922-23 a 1929-33 a vypracoval sa na najväčšieho svetového výrobcu obuvi so závodmi a predajňami v mnohých krajinách sveta. V rokoch 1910-1938 sa počet obyvateľov mesta zvýšil z 12 912 na 34 348.

Mrakodrap "21"

Po roku 1926 sa Zlín stal moderným mestským centrom. Tomáš Baťa pozval do Zlína mnoho renomovaných architektov (napríklad Le Corbusiera), a tak sa mesto zmenilo na aglomeráciu plnú funkcionalistickej architektúry. Rástli kolónie typických "baťovských" stavieb - rodinných domov, ale aj výškových domov. Najznámejšou stavbou z tej doby je 77,5 m vysoký Baťův mrakodrap (mrakodrap "Dvadsaťjednotka") - vtedajšie sídlo riaditeľstva firmy Baťa. Táto budova bola postavená v rokoch 1937-38 podľa projektu Vladimíra Karfíka a okrem mnohých pokrokových technických riešení je známa hlavne "pojazdnou" riaditeľskou kanceláriou v jednom z výťahov (s telefónom a tečúcou vodou). V čase vzniku to bola druhá najvyššia necirkevná stavba v Európe.

Tomáš Baťa zastával od roku 1923 až do svojej smrti v roku 1932 úrad starostu Zlína a cieľavedome budoval moderné mesto "pre 50 000 obyvateľov". Neorientoval sa len na svoju továreň a bývanie pre robotníkov, ale aj na obchodnú a dopravnú sieť, služby, kultúrne a športové vyžitie obyvateľov. Mnohé budovy vtedy postavené sa pýšili prívlastkom "naj": napr. najväčší obchodný dom, najväčší hotel, najväčšie kino (pre 2 500 sediacich divákov), všetko brané "na východ od Frankfurtu". Je obdivuhodné, že takéto budovy vznikali v relatívne malom meste a nie v metropolách ako Viedeň či Berlín. Zlín tridsiatych rokov je dodnes považovaný za "architektonický zázrak" a živú učebnicu funkcionalizmu. Bohužiaľ, rad ďalších plánov prekazila vojna (napr. dostavbu centrálneho zlínskeho námestia, železnicu Praha-Zlín-Košice alebo diaľnicu Praha-Zlín, ku ktorej na Zlínsku existuje niekoľko torz mostov). Rok po smrti Tomáša Baťu bol otvorený Pamätník Tomáša Baťu. Je jednou z najhodnotnejších pamiatok zlínskeho konštruktivizmu a vrcholom fenoménu baťovskej architektúry.

1. októbra 1935 vznikol podľa vládneho nariadenia č. 104/1935 "ktorým sa v krajinách Českej a Moravskosliezskej vykonávajú zmeny obvodov niektorých okresných úradov" nový politický okres Zlín a mesto sa tak stalo okresným mestom.

Zlín: 1898 - 2019

Za druhej svetovej vojny bolo v roku 1944 mesto bombardované. Už v roku 1945 boli Baťove závody znárodnené.

Budovanie socializmu

Od 1. januára 1949[3] bolo mesto v súvislosti s pripájaním ďalších obcí premenované na Gottwaldov[4] podľa prvého komunistického prezidenta Česko-Slovenska Klementa Gottwalda, centrálna mestská štvrť si však ponechala názov Zlín (plným označením Gottwaldov I-Zlín). Ten istý rok sa mesto stalo sídlom Gottwaldovského kraja, ktorý zanikol pri ďalšej reforme štátnej správy v roku 1960. Vtedy bol okres Gottwaldov začlenený do Juhomoravského kraja so sídlom v Brne.

V úspešnej činnosti pokračovali inštitúcie s baťovskou históriou - napríklad zlínske filmovej ateliéry, ktoré preslávili svojimi animovanými dielmi predovšetkým Karel Zeman a Hermína Týrlová. Iným príkladom je jeden zo zakladateľov českého priemyselného dizajnu Zdeněk Kovář (ergonomické nástroje a stroje, automobily Tatra 603 a Tatra 138). Zlín sa stal tiež domovom cestovateľskej dvojice Zikmund-Hanzelka.

Po roku 1968 začala výstavba najväčšieho zlínskeho sídliska Južné Svahy, ktoré bolo dokončené až v 80. rokoch. Dnes tu žije vyše 25 000 ľudí. Baťove závody pokračovali vo výrobe obuvi pod názvom Svit. V 80. rokoch boli koncernovým podnikom, pod ktorý patrili aj závody v Třebíči, Zruči nad Sázavou a Botana Skuteč. Len v Zlíne vtedy v koncerne pracovalo vyše 20 000 zamestnancov a vyrobili vyše 20 mil. párov obuvi. Väčšina produkcie mierila na export do krajín RVHP, hlavne do Sovietskeho zväzu. Väčšina strojnej výroby pokračovala v ZPS (Závody presného strojárstva), ktoré mali dobré meno predovšetkým v obrábacích strojoch. Výrobu pneumatík prevádzkoval národný podnik Rudý řijen. V r. 1975 bola v neďalekých Otrokoviciach dokončená výstavba najväčšej pneumatikárne v socialistických krajinách. V 90. rokoch sa podnik vrátil k pôvodnému názvu BARUM (BAťa-RUbena-Mitas) a dnes je dôležitou súčasťou koncernu Continental. V roku 1990 dosiahol počet obyvateľov mesta takmer 90 tisíc.

Súčasnosť

V decembri 1989 navštívil Gottwaldov Tomáš Baťa mladší a bolo rozhodnuté o navrátení pôvodného názvu Zlín, k čomu došlo k 1. januáru 1990. Od 24. novembra 1990 je Zlín Štatutárne mesto.

V 90. rokoch dochádzalo v meste k rozvoju súkromného podnikania (zlínsky región vtedy mal najviac podnikateľov na počet obyvateľov, ale zároveň tiež zanikli niektoré významné priemyselné závody (Svit, ZPS) i rad menších podnikov (mliekáreň Lacrum, bitúnky)). V meste , ktoré bolo predtým centrom obuvníckeho priemyslu, sa dnes výrobou obuvi zaoberá len hŕstka firiem s niekoľkými stovkami zamestnancov. Významne negatívny vplyv malo tiež rozdelenie Česko-Slovenska: Zlínsko sa z centrálneho regiónu stalo prihraničnou oblasťou, obchod a doprava smerom na východ prudko poklesli a v celom regióne prudko vzrástla nezamestnanosť. V súčasnej dobe je však nezamestnanosť v Zlíne pod celoštátnym priemerom. V roku 2010 bolo mesto napojené na diaľničnú sieť prostredníctvom rýchlostnej cesty R55.

V roku 2001 bola založená Univerzita Tomáša Baťu (má cez 10 000 študentov a je jedným z najväčších zamestnávateľov v meste) a vznikol samosprávny Zlínsky kraj.

Po roku 1990 sa od mesta osamostatnilo niekoľko bývalých častí Zlína (Lhota, Lípa, Tečovice, Karlovice, Březnice a Ostrata).[5] K 1. januáru 2009 sa potom na základe referenda zo 17. mája 2008 osamostatnili Želechovice nad Dřevnicí.

Silneli požiadavky na zriadenie miestnych výborov či priamo samosprávnych mestských častí v okrajových častiach Zlína.[6] V roku 2010 sa do zastupiteľstva dostalo hnutie M.O.R. (Morálnu očistu radnice), ktoré malo vznik samosprávnych mestských častí v Přílukách, Malenoviciach, Vršave, Klečůvke či v Lužkoviciach ako jeden z kľúčových bodov vo svojom volebnom programe. Tento zámer však nepresadilo u koaličných partnerov, takže do programového vyhlásenia rady sa dostalo už len neurčité posilnenie právomocí mestských častí. Prakticky nedošlo k žiadnym zmenám, v zastupiteľstve nakoniec neprešiel ani kompromisný návrh na posilnenie právomocí komisií miestnych častí. Hnutie M.O.R. sa pod vplyvom tohto neúspechu rozpadlo a časť jeho politikov odišla z hnutia i z rady mesta.

Obyvateľstvo

Počet obyvateľov

Počet obyvateľov je uvádzaný za Zlín (do roku 1990 Gottwaldov) vrátane miestnych častí, ktoré k nemu v konkrétnej dobe patrili. Je zrejmé, že rovnako ako v iných veľkých mestách Česka počet obyvateľov v posledných dvadsiatich rokoch klesá.[7]

Rok 1971 1981 1990 1991 2001 2011
Počet obyvateľov 65 002 83 969 87 140 84 791 80 887 75 875

Štruktúra obyvateľstva

Dnešný Zlín

Pohľad zo strechy mrakodrapu "21" na dnešný Zlín

Dnes je Zlín sídlom Zlínskeho kraja, ale najmä významným priemyselným, obchodným a kultúrnym centrom východnej Moravy. V meste je sústredené veľké množstvo stredných škôl a univerzita. Nachádzajú sa tu tri nemocnice. Vzhľadom k svojmu krajskému postaveniu je tu okrem okresného súdu i pobočka brnianskeho krajského súdu.

Zlín sa v roku 2008 prezentoval v New Yorku prostredníctvom výstavy Zlín (Zlín in New York). K tejto výstave vznikol aj propagačný film Zlína, ktorý mapoval jeho súčasnosť.

V máji 2008 bolo dostavaná na zlínskom námestí Mieru obchodné a zábavné centrum Zlaté jablko. Nachádza sa na mieste bývalej historickej budovy Záložna. Pri stavbe tohto centra bola jedna z podmienok zachovania prednej časti domu z dôvodu historickej významnosti pre mesto Zlín.

Kultúra

V Zlíne sa nachádza Mestské divadlo, Filharmónia Bohuslava Martinů, Veľké kino, Krajská knižnica Františka Bartoša, Krajská galéria výtvarného umenia s dvoma expozíciami v Dome umenia a na druhom poschodí zámku, v ktorom sídli Múzeum juhovýchodnej Moravy s expozíciou "S inžiniermi Hanzelkou a Žigmundom piatimi svetadielmi", Archív H + Z, ktorý spravuje cestovateľský odkaz Hanzelka a Žigmunda, ale aj Jana Havlasa, Stanislava Škulinu, Heleny Šťastné-Bübelovej a Eduarda Ingriša. V rovnomennej okrajovej časti sa nachádza hrad Malenovice. V Zlíne je tiež Múzeum obuvi, divadlo Malá scéna a folklórne súbory Kašava, Vonica a Bartošův soubor písní a tanců. Každoročne sa tu konajú festivaly vážnej hudby Harmonia Moraviae a Talentinum, festivaly folklórnych súborov a dychových orchestrov FEDO (ktorý organizuje Veľký dychový orchester mesta Zlína) a Zlínské besedování, divadelný festival Setkání-Stretnutie, ale tiež festival cestovania, spoznávania a zbližovania kultúr Neznáma Země. Najznámejšia akcia je Medzinárodný festival filmov pre deti a mládež. V časti Zlína, v Štípe, sa nachádza krásna zoologická záhrada, v posledných rokoch najnavštevovanejšia turistická atrakcia na Moravě.

V Zlíne sa už od roku 1961 pravidelne koná Film festival Zlín, ktorého návštevnosť od roku 2010 presahuje 100 000 ľudí. Festival je podporovaný Ministerstvom kultúry Českej republiky, Štátnym fondom kultúry ČR a Európskou úniou.

Šport

Najpopulárnejším športom v meste je jednoznačne ľadový hokej a tunajší klub PSG Zlín je dvojnásobný majster republiky. Na titule majstra Českej republiky je zaujímavá a cenená aj tá skutočnosť, že zlínsky tím tvorilo viac ako 90% vlastných odchovancov, čo je v dnešnej dobe unikát. Klub dlhodobo pracuje s mládežou, ktorá má vzor v legendách ako Petr Čajánek, Petr Leška, Jaroslav Balaštík či Ondřej Veselý.

V meste sa nachádza futbalový štadión Letná, Zimný štadión Luďka Čajky, PSG Arena, atletický štadión, mestská hala, krytý bazén, kúpalisko, turistické a cykloturistické chodníky a ďalšie menšie športoviská. V zimnom období je v prevádzke lyžiarska zjazdovka v centre mesta. V Zlíne a okolí sa každoročne jazdia motoristické preteky Barum Rally Zlín.

Medzi významné športové kluby patria:

  • FC Fastav Zlín - futbalový klub
  • PSG Zlín - hokejový klub
  • VSC Fatra Zlín - volejbalový klub
  • SKB Proton Zlín - basketbalový klub
  • HC Zlín - hádzanársky klub
  • RC Zlín - ragbyový klub
  • SKOB Zlín - klub orientačného behu
  • Tiger Club Zlín - kickboxerský klub
  • TJ SOKOL Zlín - vzpieračský klub
  • PK Zlín - plavecký klub
  • ŠK Zlín - šachový klub
  • KCK Zlín - cyklistický klub
  • AK Zlín - atletický klub
  • KC Zlín - kolkársky klub
  • TJ Sokol Zlín - klub športovej gymnastiky
  • TJ Sokol Zlín - klub sálovej cyklistiky

Doprava

Zlínsky trolejbus Škoda 24Tr Irisbus

Zlín leží mimo hlavných dopravných ťahov, nakoľko k rozvoju mesta došlo až v 20. storočí, kedy už existovala hlavná dopravná sieť. Druhá svetová vojna zmarila zámer realizácie dopravných projektov firmy Baťa a regiónu uškodil aj rozpad ČSFR, čím sa Zlínsko stalo pohraničnou oblasťou a rozvoj dopravných trás sa tu dostal na okraj záujmu centrálnych orgánov.

Vo východo-západnom smere mesto pretína cesta I/49, spájajúca Otrokovice s Valašskú Polanku na Vsetínsku. V roku 2011 bola dokončená rýchlostná cesta R55, ktorá napája Zlín na diaľnicu D1, čím sa výrazne zrýchlilo dopravné spojenie napr. s mestom Brno.

Zlín neleží na žiadnom významnom železničnom ťahu. Jedinou traťou, ktorá pretína mesto rovnobežne s hlavnou cestou, je jednokoľajová trať Otrokovice-Vizovice. Železničná stanica v Otrokoviciach tak plní úlohu hlavného železničného terminálu pre zlínsku aglomeráciu. So Zlínom je dopravne prepojená nielen miestnou dráhou, ale aj trolejbusovou dopravou. Mestskú hromadnú dopravu zabezpečujú trolejbusy a autobusy.

Časti mesta

Katastrálne územie Zlína
Jižní Svahy v zime
Zámok v miestnej časti Klečůvka

V roku 1948 boli k mestu Zlín pripojené obce Prštné, Louky, Mladcová, Příluky a Kudlov a mestské štvrte boli pomenované:[8]

  • Zlín I - vnútorné mesto
  • Zlín II - Prštné
  • Zlín III - Louky
  • Zlín IV - Mladcová
  • Zlín V - Příluky
  • Zlín VI - Kudlov

K 1. januáru 1949 boli k mestu pripojené obce Jaroslavice, Malenovice, Tečovice, Kvítkovice a Otrokovice a zlúčené mesto bolo pomenované Gottwaldov. Mestské štvrte niesli názvy:[8]

  • Gottwaldov I - Zlín
  • Gottwaldov II - Prštné
  • Gottwaldov III - Louky
  • Gottwaldov IV - Mladcová
  • Gottwaldov V - Příluky
  • Gottwaldov VI - Jaroslavice
  • Gottwaldov VII - Kudlov (prečíslovaný zo VI na VII)
  • Gottwaldov VIII - Malenovice
  • Gottwaldov IX - Tečovice
  • Gottwaldov X - Kvítkovice
  • Gottwaldov XI - Otrokovice

Už v roku 1950 sa Otrokovice ani Kvítkovice medzi osadami mesta Gottwaldov nespomínajú a sú uvádzané ako samostatné obce[9] - v roku 1960 boli Kvítkovice pripojené k Otrokoviciam a tie boli v roku 1964 "povýšené" na mesto.

V rokoch 1950-1964 tvorilo Gottwaldov 7 častí: Zlín, Zlínské Paseky, Prštné, Louky, Mladcová, Příluky a Malenovice.[10] Od 14. júna 1964 sa Gottwaldov členil na 12 častí, nakoľko k doterajších siedmim (Zlín, Zlínské Paseky, Prštné, Lúky, Mladcová, Příluky, Malenovice) pribudli Jaroslavice, Kudlov, Tečovice, Lhotka a Chlum. Dňa 15. júna 1976 k doterajším 12 pribudlo 8 nových častí: Březnice, Klečůvka, Kostelec, Lípa, Lužkovice, Salaš, Štípa a Želechovice nad Dřevnicí. K 1. januáru 1980 sa počet častí obce zvýšil na 23; pribudli Karlovice, Ostrata a Velíková, k 1. júlu toho roku pribudla Lhota a počet častí mesta dosiahol 24. K 1. januáru 1990 bolo mesto premenované na Zlín.[10]

K 24. novembru 1990 sa počet častí obce znížil na 21: osamostatnili sa Lhota, Lípa a Tečovice. K 1. januáru 1992 sa osamostatnili Karlovice, k 1. januáru 1993 Breznice, k 1. januáru 2001 Ostrata. K 22. máju 2003 zanikla časť obce Zlínské Paseky a počet miestnych častí tak poklesol na 17.[10] K 1. januáru 2009 sa na základe referenda zo 17. mája 2008 osamostatnili Želechovice nad Dřevnicí.

Od roku 2009 sa mesto skladá z 15 katastrálnych území, ktoré až na dve výnimky zodpovedajú členeniu mesta na 16 miestnych častí:

  • Zlín (rovnomenná miestna časť zahŕňa tiež časť k.ú. Příluky)
  • Prštné (tiež miestna časť)
  • Louky (tiež miestna časť)
  • Mladcová (tiež miestna časť)
  • Příluky (tiež miestna časť, časť k.ú. spadá do miestnej časti Zlín)
  • Jaroslavice (tiež miestna časť)
  • Kudlov (tiež miestna časť)
  • Malenovice (tiež miestna časť)
  • Klečůvka (tiež miestna časť)
  • Kostelec (miestna časť Kostelec) - do roku 1948 niesla obec názov Kostelec u Štípy
  • Lhotka (zahŕňa miestne časti Lhotka a Chlum)
  • Lužkovice (tiež miestna časť)
  • Salaš (miestna časť Salaš)
  • Štípa (tiež miestna časť)
  • Velíková (tiež miestna časť)

Osobnosti

Zlínska radnica na námestí Mieru

Rodáci

Osobnosti späté s mestom

Partnerské mestá

Referencie

  1. Český statistický úřad – Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2014 (PDF; 504 KiB)
  2. Vše o území VDB . vdb.czso.cz, . Dostupné online.
  3. http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=626076
  4. Vyhláška ministerstva vnitra o změnách úředních názvů míst v roce 1948
  5. http://www.czso.cz/csu/2004edicniplan.nsf/t/92004043AA/$File/13n106cd2.pdf
  6. Zlínu bez „malých radníc“ hrozí rozpad
  7. Databáza demografických údajov za obce ČR, Český statistický úřad
  8. a b Vyhláška ministerstva vnútra č. 22/1949 Zb., o zmenách úradných názvov miest v roku 1948, 25. 1. 1949
  9. Historický lexikón obcí Českej republiky 1869–2005, II. diel, Hesla Otrokovice, Kvítkovice
  10. a b c Historický lexikón obcí Českej republiky 1869–2005, II. diel, str. 611, heslo Zlín

Pozri aj

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Zlín

Externé odkazy

Zdrojupraviť | upraviť zdroj

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zlín na českej Wikipédii.


Mestá a obce okresu Zlín

BělovBiskupiceBohuslavice nad VláříBohuslavice u ZlínaBratřejovBrumov-BylniceBřezniceBřezováBřezůvkyDešnáDobrkoviceDolní LhotaDoubravyDrnoviceDržkováFryštákHalenkoviceHaluziceHorní LhotaHostišováHrobiceHřivínův ÚjezdHvozdnáJasennáJestřabíKaňoviceKarloviceKašavaKelníkyKomárovKřekovLhotaLhotskoLípaLipováLoučkaLudkoviceLuhačoviceLukovLukovečekLutoninaMachováMysločoviceNapajedlaNávojnáNedašovNedašova LhotaNeubuzOldřichoviceOstrataOtrokovicePetrůvkaPodhradíPodkopná LhotaPohořelicePotečPozloviceProvodovRackováRokytniceRudimovSazoviceSehradiceSlavičínSlopnéSlušoviceSpytihněvŠanovŠarovyŠtítná nad Vláří-PopovTečoviceTichovTlumačovTrnavaUbloÚjezdValašské KloboukyVelký OřechovVeseláVizoviceVlachova LhotaVlachoviceVlčkováVšeminaVysoké PoleZádveřice-RakováZlínŽelechovice nad DřevnicíŽlutava


Étienne Tassin
Íránská krize
Úmrtí v roce 2022
Únor 2006
Ústredný výbor Komunistickej strany Česko-Slovenska
Číňané
Čínština
Čína
Čínské lidové náboženství
Čínské prefektury
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Čchung-čen
Če-ťiang
Čechy
Černá Hora
Červen
Červenec 2006
Červen 2006
Česká strana sociálně demokratická
Česká televize
Česká Wikipedie
Český lev
Česko
Česko-Slovensko
Československá akademie věd
Československá televize
Čou-šan
ČT 2
Ču Jou-sung
Ľubica Blaškovičová
Ľubomír Holčík
Ľubomír Stanček
Říše Čching
Říše Ming
Říjen 2006
Římské číslice
Říp
Řečtina
Šablona:Infobox - demografie
Šan-chaj-kuan
Šan-tung
Šao-sing
Španělština
Štěpán Lucký
Šun-č’
Švédsko
Židé
Žlutá řeka
1. červen
1. červenec
1. august
1. júl
1. január
1. květen
1. leden
1. prosinec
10. únor
10. červen
10. červenec
10. březen
10. jún
10. január
10. květen
10. leden
10. marec
10. september
10. září
11. červenec
11. apríl
11. březen
11. február
11. júl
11. jún
11. květen
11. listopad
11. máj
11. srpen
12. červen
12. říjen
12. apríl
12. březen
12. duben
12. február
12. květen
12. leden
12. století
1222
1267
1290
1291
13. únor
13. červenec
13. říjen
13. apríl
13. duben
13. květen
13. marec
13. prosinec
13. září
1308
1312
1313
14. únor
14. červenec
14. říjen
14. březen
14. december
14. květen
14. leden
14. máj
14. září
15. březen
15. květen
15. listopad
15. máj
15. prosinec
15. srpen
15. září
1503
1508
1519
1534
1552
1584
1585
1592
1598
16. únor
16. červenec
16. apríl
16. august
16. březen
16. február
16. květen
16. leden
16. máj
16. srpen
16. století
16. září
1616
1626
1627
1628
1629
1631
1635
1636
1638
1643
1644
1645
1646
1653
1655
1662
1673
1674
1693
1697
17. duben
17. február
17. január
17. květen
17. leden
17. máj
17. marec
17. srpen
17. století
1700
1707
1727
1745
1746
1749
1752
1754
1760
1764
1770
1773
1775
1781
1786
1788
1798
18. únor
18. červen
18. březen
18. január
18. květen
18. srpen
1804
1807
1809
1810
1811
1817
1818
1819
1821
1823
1824
1825
1826
1827
1831
1832
1836
1847
1849
1855
1862
1868
1870
1871
1872
1874
1875
1876
1880
1884
1885
1887
1888
1889
1891
1892
1894
1896
1897
1898
1899
19. červen
19. červenec
19. august
19. březen
19. duben
19. február
19. január
19. květen
19. leden
19. marec
19. století
19. storočie
1900
1901
1902
1904
1905
1906
1907
1908
1910
1911
1912
1914
1915
1916
1917
1918
1919
1920
1921
1922
1923
1924
1925
1926
1927
1928
1929
1930
1931
1932
1933
1934
1935
1936
1937
1940
1941
1942
1943
1945
1946
1947
1949
1950
1950 na Slovensku
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1962
1965
1966
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1992
1993
1995
1996
1997
1999
2. červen
2. říjen
2. apríl
2. duben
2. február
2. júl
2. květen
2. leden
2. marec
2. október
20. červenec
20. apríl
20. august
20. duben
20. květen
20. leden
20. máj
20. prosinec
20. století
20. storočie
2000
2002
2003
2004
2005
2006
2006 (album)
2006 ve filmu
2006 ve fotografii
2006 ve sportu
2006 v římskokatolické církvi
2006 v dopravě
2006 v hudbě
2006 v letectví
2006 v loďstvech
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2014
2015
2016
2017
2018
2020
2021
2022
2023
2026
21. únor
21. červenec
21. říjen
21. august
21. február
21. jún
21. január
21. květen
21. leden
21. listopad
21. máj
21. marec
21. století
21. storočie
21. září
22. červenec
22. říjen
22. duben
22. júl
22. január
22. květen
22. marec
22. prosinec
22. září
23. apríl
23. březen
23. duben
23. február
23. jún
23. květen
23. október
24. březen
24. duben
24. február
24. jún
24. květen
24. prosinec
24. srpen
25. únor
25. apríl
25. květen
25. leden
25. listopad
25. september
26. únor
26. červenec
26. august
26. březen
26. duben
26. február
26. jún
26. január
26. květen
26. október
26. srpen
27. február
27. jún
27. január
27. květen
27. leden
27. máj
27. marec
28. únor
28. červen
28. červenec
28. apríl
28. december
28. duben
28. január
28. květen
28. leden
28. listopad
28. máj
28. marec
28. október
28. prosinec
28. září
29. březen
29. jún
29. květen
29. listopad
29. marec
29. október
29. září
3. červen
3. červenec
3. říjen
3. březen
3. květen
3. leden
3. listopad
3. srpen
3. tisíciletí
30. říjen
30. apríl
30. březen
30. duben
30. jún
30. květen
30. září
305
31. říjen
31. august
31. březen
31. júl
31. január
31. květen
31. leden
31. máj
31. marec
4. červenec
4. říjen
4. apríl
4. august
4. duben
4. február
4. jún
4. květen
4. leden
4. október
4. září
40. roky 20. storočia
5. říjen
5. apríl
5. březen
5. duben
5. květen
5. leden
50. roky 20. storočia
6. únor
6. červenec
6. říjen
6. august
6. január
6. květen
6. leden
6. september
6. září
60. roky 20. storočia
7. únor
7. červen
7. august
7. březen
7. duben
7. február
7. jún
7. květen
7. leden
7. máj
7. september
8. duben
8. február
8. júl
8. jún
8. květen
8. listopad
8. marec
8. prosinec
9. únor
9. duben
9. jún
9. január
9. květen
9. leden
9. marec
AC/DC
Advanced Micro Devices
Afroameričané
Al-Džazíra
Alain Prost
Alberto R. Gonzales
Albrecht I. Habsburský
Alena Heribanová
Alexandr VII.
Alfréd Jindra
Alma mater
Alois Zych
Amateur Achievement Award
Amoy
An-chuej
Andreas Maislinger
Andrej Ferko (slovenský spisovateľ)
Andrew Michael Allen
Andrew Z. Fire
Anežka Přemyslovna
Angličtina
Angus Young
Anna Halman
Anna Siebenscheinová
Anna Tureničová
Anne Robert Jacques Turgot
Anthony Horowitz
Antoine Lasalle
Antonín Matěj Píša
Antonín Moskalyk
Antonín Procházka (právník)
Antonín Raymond
Antonín Strnadel
Anton Hrnko
Anton Jahnel
Anton Mansuet Richter
Apple Computer
Apple II
Arabština
Asmus Jacob Carstens
Augustin-Jean Fresnel
Augusto De Luca
Autoritní kontrola
Azovstal
Březen 2006
Bakunin
Baltimore
Barbara Krzemieńska
Barbora Škrlová
BBC World Service
Beáta Brestenská
Berlín
Bernhard Horwitz
Billy Bob Thornton
Bill Gates
Bill Laswell
Bill Paxton
Bitva na řece Jalu
Bitva o Francii
Bitva o Komárno (1919)
Bitva o Madagaskar
Bitva o Mariupol
Bitva u Puebly
Božena Němcová
Bodový systém v Česku
Bohdan Sláma
Bohumil Janda Cidlinský
Bohuslav Kučera
Bono Vox
Britská Východoindická společnost
Bruce Willis
Buddhismus v Číně
Bzenecká lípa
Církev sjednocení
Císař
Caesar
Carl Walz
Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela
Chang-čou
Chanové
Charlotte Ella Gottová
Charta 77
Chrámové jméno
Chu-pej
Chuang Tchaj-ťi
Chu Čeng-jen
Cisterciácký řád
Clash
Claude Joseph Rouget de Lisle
Commons:Featured pictures/cs
Constantijn Nizozemský
Constantin Mugur Isărescu
Craig C. Mello
Dálnice D5
Dánsko
Dějiny Číny
Džürčeni
Daniel Pešta
Darina Gabániová
David O. Selznick
David Uher
Debra Winger
Delo
Dennis Bergkamp
Den matek
Desaťročie
Deset dní masakru v Jang-čou
Detská obrna
Diecéze litoměřická
Diocletianus
Diskuse k šabloně:Infobox - demografie
Doktor filozofie
Doněcké akademické oblastní činoherní divadlo
Donald Pettit
Donovan
Dorgon
Druhá světová válka
Druhá vláda Mirka Topolánka
Dušan Bruncko
Duben
Duben 2006
Dynastie
Dynastie Čching
Dynastie čínské historie
Dynastie Jižní Ming
Dynastie Ming
Dynastie Sung
Eddie Jobson
Eddie Van Halen
Edmund S. Phelps
Eduard I.
Eduard Landa
Ekonomické důsledky ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Emil Šulc
Emil Hadač
Emmanuel Macron
Empire State Building
Encyklopedie
Endrick Felipe
Erich Einhorn
Eric Drexler
Estonsko
Ethan Mbappé
Eunuchové v Číně
EUROCONTROL
Eustach Cihelka
Eva Svobodová
Evropská kosmická agentura
Evropská unie
Fakulta aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně
Fatah
Feng-jang
Figarova svatba
Filip Josef Kinský
Filip Stanislav Kodym
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Filozofická fakulta Univerzity Palackého
Finsko
First-person shooter
Flavio Chigi
Flotila
Fonetika
Francie
Francis Gary Powers
Francouzština
Francouzská intervence v Mexiku
Francouzská národní knihovna
Frankfurt nad Mohanem
Frankie Knuckles
František Alexandr Zach
František Bartoš (generál)
František Bartoš (závodník)
František Fajtl
František Mrázek
František Peřina
František Stavinoha
František z Pauly
Fred Astaire
Friso Nizozemský
Fu-čou
Fu-ťien
Fulin
Fumihito
Gabriel Nasavský
Gary Hartstein
Gary Sinise
Gaspard Monge
Gdaňsk
Gemeinsame Normdatei
George Elwood Smith
George F. Smoot
George W. Bush
Glenn Danzig
Global Positioning System
Gottfried Rieger
Graeme Revell
Gregoriánský kalendář
Guy Lafleur
Gwendolyn Göbel
Halldór Kiljan Laxness
Hamás
Hana Věrná
Hebrejština
Henrich I. (Luxembursko)
Henri Bergson
Henry Fielding
Herbert Masaryk
Hermann Kaufmann
Hisahito
Hizballáh
Hlavní město
Hlavní strana
Hnutí Svoboda (Slovinsko)
Hospodářský růst
Howard Jones (britský spevák)
Hynek Lang
Ignacio Zaragoza
Imdžinská válka
Ingenuity
International Standard Book Number
Intronizace
Irák
Irina Mucuovna Chakamadová
Isabelle Adjani
Isabelle Adjaniová
Italština
Ivan Šimko
Ivan Hlas
Ivan Wilhelm
Ivo Váňa Psota
Izrael
János Bán
Ján Babič
Ján Bielik
Ján Gabriel (poslanec)
Ján Pataky
J.K. Simmons
Jacob Tremblay
Jacques Cartier
Jakub Janda
Jana Ryšlinková
Janez Janša
Jang-čou
Jang-c’-ťiang
Janne Ahonen
Jan Čančara
Jan Frank Fischer
Jan Frolík (archeolog)
Jan Habsburský
Jan Hrušínský
Jan Kasper
Jan Kostrhun
Jan Malý (lékař)
Jan Merell
Jan Morávek (spisovatel)
Jan Nepomuk Soukop
Jan Pavel II.
Jan Streng
Jan Vacek
Jan Vella
Jan Weiss
Jarmila Krulišová
Jaromíra Kolárová
Jaroslava Moserová
Jaroslav Izák
Jaroslav Kratochvíl (politik)
Jaroslav Maštalíř
Jaroslav Mazáč
Jaroslav Průšek
Jaroslav Souček
Jazyk (lingvistika)
Jean-Marie Leclair
Jean Tigana
Jeff Koons
Jefim Isaakovič Zeľmanov
Jemčinská lípa
Jiří Babica
Jiří Cieslar
Jiří Daněk
Jiří Demel
Jiří Hronek
Jiří Pehe
Jindřich Marco
Joe Van Holsbeeck
Johann Peter Hebel
John C. Mather
John G. Roberts
John Grisham
Jonas Salk
Jonathan Edwards (atlet)
Jordánsko
Jorge Valdano
Josef Škoda (sochař)
Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť
Josef Ginzel
Josef Hendrich (filolog)
Josef Henke
Josef Hrubý (básník)
Josef Illík
Josef Jindřich Řezníček
Josef Lev
Josef Rybák
Josef Svoboda (scénograf)
Josef Trojan (spisovatel)
Joseph Mukasa Zuza
Josif Vissarionovič Stalin
Jozef Miklušičák
Jozef Vajda
Judy Davisová
Juliusz Machulski
Julius Lébl
Juraj Kuniak
Jutta Bauerová
Kórejská ľudovodemokratická republika
Kaftan
Kajmanské ostrovy
Kaligrafie
Kamila Valijevová
Kamil Hornoch
Kamil Prudil
Kandidát věd
Kanton (Čína)
Karel Bautzký
Karel Beneš (biolog)
Karel Beneš (grafik)
Karel Franta
Karel Kachyňa
Karel Pech
Karl-Heinz Rummenigge
Katastrofy a neštěstí 2006
Kateřina Pavlovna
Katedra asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého
Kategorie:Úmrtí v roce 2006
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Narození v roce 2006
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kazurō Watanabe
KDU-ČSL
Kelsey Grammer
Kevin Costner
Kim Ir-sen
Klaus Schulze
Klement Gottwald
Klokánek (projekt FOD)
Kolektivizácia poľnohospodárstva
Komerční banka
Komunistická strana Čech a Moravy
Komunistická strana Česko-Slovenska
Konfucianismus
Konkordát
Korea
Korupce
Koxinga
Království Tung-ning
Království Tungning
Království Velké Británie
Kryštof Kolumbus
Kultúra (spoločenské vedy)
Kuo-c’-ťien
Květen
Květen 2006
Květnové povstání českého lidu
Kylian Mbappé
Kypr
Lázeňství
Ladislav Hejdánek
Ladislav Prokop Procházka
Latina
Laurentien Nizozemská
Leden 2006
Lena Olin
Leonore Oranžsko-Nasavská
Leopold Sulovský
Leszek Engelking
Lhotka (Praha)
Liao-ning
Libanon
Library of Congress Control Number
Listopad 2006
List of Emperors of the Ming Dynasty
Litva
Li C'-čcheng
Li Kche-čchiang
Lockheed U-2
Lojzo
Londýn
Lotyšsko
Louis-Nicolas Davout
Májové spiknutí
Maďarsko
Maďarsko-československá válka
Madagaskar
Magda Košútová
Mahathir Mohamad
Maia Sanduová
Malajsie
Malta
Mandát Nebes
Mandžuové
Mandžusko
Manicheismus
Manuel Estiarte
Mariánské Lázně
Marián Kochanský
Mariano Rajoy
Marie Motlová
Marie Restituta Kafková
Marie Záhořová-Němcová
Mariupol
Marshallovy ostrovy
Mars (planeta)
Masarykova univerzita
Matthäus Quatember
Matyáš Svoboda
Meda Mládková
Mendelévium
Mezinárodní měnový fond
Mezinárodní standardní identifikátor jména
Michal Pavlíček
Michel Platini
Mick Jones
Mikrovlnná rúra
Mikuláš Dzurinda
Mingská Čína
Mirek Topolánek
Miroslav Florian
Miroslav Hajn (tanečník)
Miroslav Houra
Miroslav Sychra
Miss World
Mittelbau-Dora
Moldavsko
Monarchie
Mongolský jamen
Morava
Most přes zátoku Chang-čou
Mo Yan
MS v ledním hokeji 2015
Muhammad Yunus
Musée Grévin
Mwai Kibaki
Náboženství
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní galerie (Londýn)
Národní knihovna České republiky
Národní knihovna Izraele
Národní knihovna Koreje
Národní parlamentní knihovna Japonska
Nacismus
Nacistické Německo
Naděžda Slabihoudová
Nadace Wikimedia
Nan-an
Nanking
Neutralita
Newfoundland
Nicolas Hulot
Nicolas Sarkozy
Nigérie
Nikola Bartůňková
Nizozemská královská knihovna
Nobelova cena za chemii
Nobelova cena za fyziku
Nobelova cena za fyziologii a lékařství
Nobelova cena za literatúru
Nobelova cena za literaturu
Nobelova cena za mír
Novořečtina
Nurhači
Občanská demokratická strana
Občanská válka
Obnovené zřízení zemské
Obraz Doriana Graye (muzikál)
Okres Jindřichův Hradec
Oldřich Švarný
Oldřich Kaiser
Olga Lomová
Olomouc
Operace Barium
Organizácia Spojených národov
Organizácia Varšavskej zmluvy
Orhan Pamuk
Orientální ústav ČSAV
Orientální ústav Akademie věd České republiky
Ornella Muti
Osm korouhví
Ostrava
Osvobozené divadlo
Otakar Borůvka
Otto Weiter
Přemyslovci
Přemysl Otakar I.
Přerov
Přerovské povstání
Paříž
Palestinská autonomie
Památný strom v Česku
Pandemie covidu-19
Pandemie covidu-19 v Česku
Parlament
Parní tramvaj
Pat Mastelotto
Pavel Koutecký
Pavel Wavrek
Pavol Šajgalík
Pavol Mešťan
Pavol Prokopovič
Pchin-jin
Pečeť
Peking
Perseverance
Peter Šimun
Peter Šperka
Peter Bódy
Peter Bzdúch
Peter Grolmus
Petr Daněk
Petr Pelzer
Pierre Riel de Beurnonville
Pietro Parolin
Planetární sonda
Podněstří
Podorlicko
Policie ve Spojených státech amerických
Polská národní knihovna
Polsko
Polykarp Kusch
Portál:Čína
Portál:Česko
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Jazyk
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Posmrtné jméno
Praděd
Praha
Pravda (noviny)
Pravoslav Kotík
Princ
Profesor
Prosinec 2006
Provincie
Prusko-francouzská válka
První vláda Mirka Topolánka
Psí spřežení
Q21614582
Q21614582#identifiers
Q21614582#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q296367
Q296367#identifiers
Q296367#identifiers|Editovat na Wikidatech
R. A. Dvorský
Radim Uzel
Rakousko
Referendum
Regent
Registrované partnerství v Česku
Richard Salzmann
Robert Fico
Robert Golob
Robert Kaliňák
Roger D. Kornberg
Ron Wilson
Rowan Atkinson
Ruština
Rudolf Žiak
Rudolf II. Švábský
Rudolf Slánský mladší
Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
Rusko
Rusko-japonská válka
Ryan Martin Bradshaw
Sára Bejlek
Sýrie
S’-čchuan
Sametová revoluce
Saniyya Sidney
Sanskrt
Saská Kamenice
Seattle
Sebevražda
Severní pól
Seznam forem vlády
Seznam premiérů Spojeného království
Simona Stašová
Sinologie
Slovenska demokratska stranka
Slovensko
Slovinsko
Soubor:Četař František Peřina .jpg
Soubor:Apple-II.jpg
Soubor:Babica Jiří PA235378.jpg
Soubor:Bono, 2 February 2006.jpg
Soubor:David O. Selznick NYWTS.jpg
Soubor:Dennis Bergkamp 2014.jpg
Soubor:Donovan Washington 2007.jpg
Soubor:Emperor Huang Taiji.jpg
Soubor:Fajtl.jpg
Soubor:Flag of Mars.svg
Soubor:Flag of Ming Cheng.svg
Soubor:Fred Astaire in Royal Wedding.jpg
Soubor:Herbert Masaryk (1880-1915).jpg
Soubor:Ivan Hlas.jpg
Soubor:Jan Weiss by Feyfar.jpg
Soubor:Jonathan Edwards olympics 2000.jpg
Soubor:Karel Kachyňa 1990.jpg
Soubor:Manel Estiarte (Diada de Sant Jordi 2009).jpg
Soubor:Nobel Prize 2009-Press Conference KVA-27.jpg
Soubor:Persimmon and Three Yellow Tangerines.jpg
Soubor:PruchovaVlasta1985.jpg
Soubor:Qing conquest of South Ming territories.svg
Soubor:Seal of Ming dynasty.svg
Soubor:Seal of Qing dynasty.svg
Soubor:Southern Ming.png
Soubor:Svarny.jpg
Soubor:Wiki letter w.svg
Souborný katalog České republiky
Sovětský svaz
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Speciální:Zdroje knih/0-674-44515-5
Speciální:Zdroje knih/80-7106-249-9
Speciální:Zdroje knih/80-7106-919-1
Speciální:Zdroje knih/8085425181
Speciální:Zdroje knih/9788072773695
Speciální:Zdroje knih/9992900385
Spojené státy americké
Srbsko
Srbsko a Černá Hora
Srpen 2006
Stanislav Kropilák
Stanislav Stolárik
Stano Radič
Starověký Řím
Stephen Kern Robinson
Steve Jobs
Storočie
Strana zelených
Suverenita (právo)
Svátek práce
Světla Mathauserová
Světová ekonomika
Svante Janson
Svante Pääbo
Svatba
Svobodná Evropa
Třída T 47
Třeboňsko
Taťána Gregor Brzobohatá
Taoismus
Tereza Pokorná
Tibetština
Tim Berners-Lee
Tiskař
Tomáš Býček
Tomáš Garrigue Masaryk
Tomáš Hudeček
Tommy Emmanuel
Tony Blair
Totální nasazení
Tradiční znaky
Tramvaj
Tribut
Trove
Turecko
Turné čtyř můstků
Ukrajina
Univerzita Karlova
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Václav Kojzar
Vídeň
Věra Sládková
V-2
Van Halen
Varšava
Vatikán
Vazba (právo)
Velká čínská zeď
Velké Němčice
Velký kanál
Vichistická Francie
Viedeň
Vietnamština
Viktor Zvjahincev
Vilém Florentin Salm-Salm
Vincent du Vigneaud
Virtual International Authority File
Vláda Černé Hory
Vladimír Hornof
Vladimír Nekuda
Vladimír Vodička
Vladimir Georgijevič Sorokin
Vlasta Žehrová
Vlasta Průchová
Vlasta Prachatická
Vnitřní Mongolsko
Vojtěch Engelhart
Volby 2006
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2006
Volby prezidenta Francie 2022
Vzdušný prostor
Wan-li
Whoopi Goldberg
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikiknihy:Hlavní strana
WikiLeaks
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2022
Wikipedie:Autorské právo#Publikování cizích autorských děl
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2022
Wikipedie:Pahýl
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/květen
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2022
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Willem Dafoe
William Forsythe
Willis Eugene Lamb
Windows ME
Winston Churchill
Wolfenstein 3D
Wolfgang Amadeus Mozart
WorldCat
Wu San-kuej
Yogyakarta (město)
Září 2006
Zákon
Zákony o unii z roku 1707
Západní Virginie
Zaria Oranžsko Nasavská
Zbigniew Preisner
Zbyněk Matějů
Zdeněk Bořek Dohalský
Zdeněk Fiala
Zdeněk Trojan
Zigmund Antoch z Helfenberka
Zinetula Chajdarovič Biľaletdinov
Zjednodušené znaky
Zlín
Zoltán Demján
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za chémiu
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za fyziku
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za literatúru
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za mier
Zsolt Komlósy
Zucchero
Zuzana Koubková




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk