Povstanie Štefana Bočkaja - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Povstanie Štefana Bočkaja

Povstanie Štefana Bočkaia (iné názvy: povstanie Štefana Bočkaja , Bočkaiovo/Bočkajovo povstanie) bolo prvé zo šiestich protihabsburských stavovských povstaní. Dialo sa v rokoch 1604 – 1606.

Pomery pred povstaním

Štefan Bočkai pôsobil ako poradca sedmohradského kniežaťa Žigmunda Bátoriho. Možnosť úplného oslobodenia Turkami obsadeného Sedmohradska videl iba v spojení s cisárskym dvorom. V 90. rokoch 16. storočia zastával v Prahe funkciu cisárskeho poradcu v otázkach sedmohradskej politiky. Po prehranej bitke pri Mezőkeresztesi v roku 1596 vzrástol tlak na Sedmohradsko z Osmanskej strany a Bátori sa vzdal kniežacej hodnosti prenechajúc Sedmohradsko cisárovi Rudolfovi II. Šľachta Sedmohradska sa však bála pomsty Turkov za spojenectvo s Habsburgovcami, a preto sa s nimi tajne spojila a uznala aj vazalský pomer k ich ríši. Začal sa odohrávať zápas o vojenské ovládnutie Sedmohradska Habsburgovcami sprevádzaný krvavými bojmi, plienením a konfiškáciami majetkov sedmohradskej šľachty. Znechutený Štefan Bočkai odišiel do Poľska na svoje majetky a žil tam v politickej izolácii. Habsburgovci využívali protiturecké boje na presadzovanie centralizácie a rekatolizácie. Protestantom v Kráľovskom Uhorsku sa odoberali majetky a kostoly. Keďže Habsburská monarchia bola stále vo vojne s Turkami zvyšovala dane, aby mohla kryť vojnové výdavky. Nespokojní protestanti podali protest na sneme v Bratislave a arciknieža Matej, zastupujúci svojho brata Rudolfa II., im odpovedal, že sa v podobných protireformačných akciách nebude pokračovať. Cisár Rudolf II. však ich protest zamietol a zakázal na snemoch rokovať o náboženských otázkach. Z nepokojov v Kráľovskom Uhorsku ťažili najviac sedmohradskí emigranti. Po neúspešnom Sékeliho povstaní ušli na turecké územie a čakali tam na vhodnú príležitosť obnoviť za pomoci Turkov sedmohradské kniežatstvo. V roku 1604 sa im podarilo získať aj Bočkaia. Cisár sa dozvedel o spojenectve Osmanskej ríše s emigrantmi a prikázal zhabať Bočkaiove majetky.

Bočkaiova busta.

Vypuknutie povstania

Bočkaiovi teraz nič nebránilo, aby vojensky vystúpil proti Viedni a 15. októbra 1604 porazil so svojím trojtisícovým vojskom cisárskeho generála Barbiana Belgiojosa. V Bočkaiovom vojsku bojovali prevažne hajdúsi. Boli to roľníci, ktorí pochádzali z kráľovských a slobodných hajdúchov a zastávali dovtedy úlohu v protitureckej obrane. Bojovali i v cisárskom vojsku, no po nasadení žoldnierov prišli o miesto. Belgiojoso sa stiahol na východné Slovensko a snažil sa neúspešne dostať do Košíc a Levoče. Obe mestá ho odmietli ako vykonávateľa rekatolizačných opatrení. Uchýlil sa na Spišský hrad a zvyšky jeho vojska prešli do Liptova a Turca, kde rabovali poddanské dediny. Bočkai využil počiatočný úspech na obsadenie Košíc 12. novembra a postupne sa pod jeho vplyv dostalo takmer celé východné Slovensko.

Miestni šľachtici sa k nemu pridávali z donútenia, pretože im hrozila konfiškácia majetkov alebo ich spustošenie. Viedeň sa spoliehala na 10 000 vojakov pod vedením Juraja Bastu. Jeho armáda porazila časť Bočkaiovho vojska pri Ožďanoch a pri obci Edelín v Boršode, no na vpád do Košíc nemal dosť síl a usadil sa v Prešove. Bočkai získal nové posily od Turkov a od východoslovenského magnáta Valentína Drugeta. S nimi dosiahol úspechy v Novohradskej a Hontianskej stolici. Ovládol Fiľakovo, Sečany, Ďarmoty, Krupinu a iné mestá.

Bočkai kniežaťom

Už vtedy sa však začali prvé snahy o uzavretie mieru, ale dopadli neúspešne. Bočkai žiadal pre šľachtu obnovenie jej starých práv a slobôd. Pre seba chcel získať titul sedmohradského kniežaťa a pre vyššie vrstvy slobodu náboženského vyznania. Na poddaných však nemyslel. V jeho vojsku začal prevažovať počet šľachticov, ktorí odmietali bojovať po boku veliteľov hajdúskych a tureckých oddielov. Bočkai musel ustúpiť požiadavkám šľachty, a aby si udržal podporu, dal popraviť vodcu hajdúchov Blažeja Lipaja. Potom vymenoval nových šľachtických veliteľov svojho vojska na čele s Valentínom Drugetom. 21. februára 1605 zvolila šľachta Bočkaia za knieža Sedmohradska a v apríli 1605 na sneme v Sečenči za knieža Uhorska. Turecký sultán mu okrem spomenutých posíl poslal korunu a meč ako symbol vazalskej podriadenosti a prísľub ročnej podpory 10 – 15 tisíc zlatých.

Ofenzíva na západ

Krátko potom spustili povstalci ofenzívu smerom na sever a západ. V ten istý mesiac obsadili Banskú Bystricu, Kremnicu a stredoslovenské banské mestá. V máji až júli ovládli Trenčín, Nitru, Trnavu a nakoniec celé západné Slovensko s výnimkou Bratislavy. Bočkaiove vojská sa dostali až na južnú Moravu a do Rakúska, kde plienili dediny a mestečká. České a moravské vojská podnikli preto odvetný útok. Dobyli Skalicu, Holíč, Šaštín, Branč, dostali sa na juhu k Trnave a na severe k Trenčínu. V októbri Bočkai vtiahol s vojskami do Nových Zámkov, Levíc, Novohradu a Ostrihomu a stal sa tak fakticky pánom Sedmohradska a jadra Kráľovského Uhorska.

Viedenský mier

V povstaleckom tábore dochádzalo stále častejšie k nezhodám. Šľachta si presadzovala vlastné záujmy, snažila sa získať skonfiškované majetky prívržencov cisárskeho dvora a nebola ochotná podporovať povstanie materiálne. Upadala aj disciplína a bojová morálka hajdúchov. Roztržky boli tiež medzi Bočkaiovými povstalcami a Turkami, preto sa na naliehanie Štefana Ilešháziho, ale aj Valentína Drugeta, rozhodol Bočkai uzavrieť mier s Habsburgovcami. Cisárska pokladnica vyčerpala svoj obsah pätnásťročnou vojnou s Turkami, takže ochota rokovať bola aj na druhej strane. Obe strany uzavreli mier 23. júna 1606 vo Viedni. Bočkai získal vládu nad Sedmohradskom, Satumarskou, Berežskou a Ugočskou stolicou. Stolice mali po jeho smrti pripadnúť Kráľovskému Uhorsku. Uhorským stavom sa potvrdili výsady, mal sa obsadiť úrad palatína, ústredné uhorské úrady a posádky v pevnostiach. Privilegovanému obyvateľstvu sa zaručovala náboženská sloboda a účastníkom povstania sa udelila amnestia.

Problémy s uznaním mieru

Boje sa však nemohli skončiť, kým Viedeň neuzavrie mier s Turkami. Cisár Rudolf II. sa zdráhal podpísať mier s Portou a uznať podmienky Viedenského mieru. Vypukli znovu vzbury hajdúchov, ktorí žiadali potvrdiť svoje slobody priznané Bočkaiom. Arciknieža Matej im ich schválil a získal si ich na svoju stranu. Napriek odporu Rudolfa podpísal 11. septembra 1606 mier s Turkami pri vtedajšom ústí rieky Žitavy, v ktorom sa zaviazal zaplatiť 200 tisíc zlatých a ponechať im okupované územie. Obidve zmluvy ratifikoval snem v Bratislave v roku 1608.

Pozri aj

Zdroje

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Povstanie Štefana Bočkaja

Ónodský snem
Čechoslovakizmus
Černovská tragédia
Čertižniansko-haburská vzbura
Čertova pec
Česko-Slovensko
Česko-slovensko-poľský spor o Oravu a Spiš
Českoslovanská jednota
Činy Hunov a Uhrov
Štefan Bočkaj
Akcia K (kláštory)
Akcia P
Akcia R
Alternatívne teórie o polohe Veľkej Moravy
Amnestia Václava Havla z 1. januára 1990
Anonymova kronika
Apponyiho školské zákony
Arizácia
Arpádovci
Articuli Podmanickyani
Autonómne Slovensko
Avarský kaganát
Aviticitný zákon
Bachovský absolutizmus
Bernolákovci
Bitka pri Čadci
Bitka pri Bratislave
Bitka pri Lamači
Bitka pri Leviciach
Bitka pri Moháči (1526)
Bitka pri Plášťovciach
Bitka pri Rozhanovciach
Bitka pri Sečanoch
Bitka pri Veľkých Kostoľanoch
Bitka pri Wogastisburgu
Blatenské kniežatstvo
Blatnohrad
Boje medzi Staroslovákmi a štúrovcami
Boje o Žehry
Bratislavská zmluva
Bratislavské korunovácie
Bratislavské oppidum
Bratislavsko-brnianska operácia
Bratríci
Bratské krajiny
Codex diplomaticus et epistolaris Slovaciae: Slovenský diplomatár
Confessio Heptapolitana
Confessio Pentapolitana
Confessio Scepusiana
Dôverný protokol o hospodárskej a finančnej spolupráci
Dejiny Slovenska
Deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky
Deputátnik
Dočasná ústava
Doba neslobody
Dvorník
Eneolit na Slovensku
Flóra (odbojová skupina)
Formovanie moderného slovenského národa
Gabriel Betlen
Habáni
Habsburská monarchia
Halštatská doba na Slovensku
Havlíčkov Slovan
Historické župy na Slovensku
Hlaholské listy z Hlohovca
Hlasisti
Hlavný kapitanát (Kráľovské Uhorsko)
Hodnoverné miesto
Homolov puč
Horná zem
Horné Uhorsko
Hornouhorský hlavný kapitanát
Hradiskové obdobie
Hradný jobagión
Ján Jiskra z Brandýsa
Jobagión
Karlovský mier
Karpathen Post
Karpatsko-duklianska operácia
Košický vládny program
Kolonizácia južného Slovenska v rokoch 1921 – 1938
Komunistická strana Slovenska (1948)
Konštantín Filozof
Kontinuita slovenských dejín
Kráľovské Uhorsko
Kráľovský servient
Krajinské zastupiteľstvo
Krajinské zriadenie
Krajinský úrad
Krajinský prezident
Kraj (1949 – 1960)
Kraj (1960 – 1990)
Laténska doba na Slovensku
Laugaricio
Linecký mier
Maďarón
Maďarizácia
Maďarské kráľovstvo
Maďarský revizionizmus
Maďarsko-slovenský ozbrojený konflikt
Malá dohoda
Marcové zákony
Martinská deklarácia
Masaker v Kľakovskej doline
Masaker v Kremničke
Matica slovenská
Mauzóleum Andreja Hlinku
Memorandum (Flóra)
Memorandum národa slovenského
Mestský zväz
Mezolit na Slovensku
Mikuláš Kostka
Mladá a neskorá bronzová doba na Slovensku
Mladý paleolit na Slovensku
Mongolský vpád do Európy
Mongolský vpád do Uhorska
Monomachova koruna
Moravské kniežatstvo
Municipálne mesto (Uhorsko)
Najstarší paleolit na Slovensku
Naprej
Natio Hungarica
Neolit na Slovensku
Neskorý paleolit na Slovensku
Nitrianske kniežatstvo
Nitriansky diadém
Nová škola slovenská
Noviny pre hospodárstvo, remeslo a domáci život
Novozámocký ejálet
Obdobie sťahovania národov na Slovensku
Obliehanie Nových Zámkov (1663)
Október 1918
Októbrový diplom
Okupácia južného Slovenska
Ostrihomské arcibiskupstvo
Pamätník a pamätné miesto Slovenského národného povstania v Nemeckej
Panstvo Makovica
Partizánska republika
Pentapolitana
Peter Aksamit
Peter Kostka
Philadelphská dohoda
Pittsburská dohoda
Pohotovostné oddiely Hlinkovej gardy
Povstanie Štefana Bočkaja
Povstanie Gabriela Betlena
Povstanie Imricha Tököliho
Povstanie Juraja Dóžu
Povstanie Juraja I. Rákociho
Prešovské jatky
Prepadnutie železničnej stanice Pribeník
Prepadnutie okresu Jesenské
Prepadnutie Slanca
Priateľ ľudu (1861 – 1867)
Privilegium pro Slavis
Proces s Jánom Šmigovským
Proces s Jozefom Tisom, Alexandrom Machom a Ferdinandom Ďurčanským
Proces s rozvratnou skupinou buržoáznych nacionalistov na Slovensku
Proces s Vojtechom Tukom
Protihabsburské stavovské povstania
Provincia 11 spišských miest
Provincia 13 spišských miest
Provincia 16 spišských miest
Provincia 24 spišských miest
Prvá česko-slovenská armáda na Slovensku
Prvá berná rula
Prvá viedenská arbitráž
Pyžamová revolúcia
Rímska doba na Slovensku
Rímsky nápis v Trenčíne
Rímsky vojenský tábor v Iži
Rakúsko-Uhorsko
Rastislav (Veľká Morava)
Ratio educationis (1777)
Resolutio Carolina
Richtár
Rongyos gárda
Saintgermainská zmluva (1919, veľká)
Samova ríša
Samo (panovník)
Satumarský mier
Sedliak (poddanstvo)
Slobodné kráľovské banské mesto
Slobodné kráľovské mesto
Slougenzinmarcha
Slovakizácia
Slovenská ľudová republika
Slovenská krajina (1938 – 1939)
Slovenská liga v Amerike
Slovenská národná rada (1848 – 1849)
Slovenská národná rada (1914)
Slovenská národná rada (1918 – 1919)
Slovenská národná rada (1943 – 1992)
Slovenská noc dlhých nožov
Slovenská republika (1990 – 1992)
Slovenská republika rád
Slovenská socialistická republika
Slovenské autonomistické hnutie
Slovenské národné povstanie




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk