Pápež - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Pápež
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Pápež pozri Pápež (rozlišovacia stránka).

Pápež (zriedkavo alebo zastarano: papa; najmä pre rímskeho pápeža: od roku 2000 Svätý Otec[1]; v rokoch 19982000: Svätý otec[2], v rokoch 19531998: svätý otec[3], do roku 1953: svätý Otec[4]) je najvyšší predstaviteľ v niektorých kresťanských cirkvách. Najznámejší je rímsky pápež, ktorý je zároveň najvyšší predstaviteľ Katolíckej cirkvi, rímsky biskup a najvyšší predstaviteľ štátu Vatikán. Súčasným, 266. pápežom Katolíckej cirkvi je František.

Titul pápež majú aj hlavy niektorých pravoslávnych cirkví, napr. Alexandrijskej a Koptskej, kde tento titul vznikol asi v 3. storočí, v Ríme sa začal používať asi až od 5. storočia. Títo pápeži avšak vo svojich cirkvách nemajú rovnaké právomoci ako rímsky pápež v Katolíckej cirkvi.

Etymológia

Slovo pápež pochádza zo slova strednej hornej nemčiny znejúceho bābes(t) (význam: pápež), ktoré pochádza z latinského slova papa (význam: otec, biskup), ktoré pochádza z gréckeho slova παπάς – papas resp. staršie πάππας - pappas (význam: tato, otec).

Rímsky pápež

František – súčasný rímsky pápež

Postavenie

V cirkevnom práve má najvyššiu riadiacu právomoc v Katolíckej cirkvi a od roku 1870 (Prvý vatikánsky koncil) je aj nositeľom najvyššej súdnej a učiteľskej právomoci (pápežská neomylnosť) vo veciach viery a mravov, ak niečo vyhlási slávnostne (ex catedra).

Z hľadiska medzinárodného práva je suverénom s vlastným právom a všetkými príslušnými právomocami (Svätá Stolica).

Z hľadiska katolíckej viery je rímskym biskupom s biskupskou právomocou v celej rímskokatolíckej cirkvi, nositeľom najvyššej apoštolskej funkcie v ekuméne (pápežský primát). Jeho (exegeticky sporný) nárok na túto najvyššiu funkciu vyplýva z explicitného odvolania sa na Evanjelium podľa Matúša 16, 17 – 19 a na chápanie rímskeho pápeža ako priameho a neprerušeného nástupcu apoštola Petra.

Tituly a funkcie

Úradné tituly sú „biskup rímsky, nástupca kniežaťa apoštolov, prímas taliansky, arcibiskup a metropolita rímskej cirkevnej provincie, suverén štátu mesta Vatikán“.

Jeho oslovenie a čestný titul sú „Svätý Otec“, sám sa tiež od 6. stor. často označuje ako „servus servorum Dei“ (sluha sluhov Božích)

Ďalšie tituly sú od 13. stor. Summus Pontifex a od 14. stor. Pontifex Maximus. Titul „patriarcha západu“ bol v roku 2006 vypustený z oficiálnych oslovení a titulov pápeža.[5]

Pápežské symboly

Meno, pálium, Rybársky prsteň, Tiara, Mitra, Odev[6]

Meno

Od 11. storočia novozvolený pápež nepoužíva svoje občianske meno, ale prijme pápežské meno. Výnimkami z tohto pravidla boli Hadrián VI. a Marcel II.

Dvojité meno si ako prvý zvolil Ján Pavol I. (1978).

Pálium

Je biely vlnený pruh s votkanými piatimi krížikmi. Tie znamenajú utrpenie Krista. Na troch z nich sú symbolicky zobrazené klince, ktorými bol pribitý na kríž.[7]

Rybársky prsteň

Je na ňom zobrazený svätý Peter na loďke so sieťou. Je symbolom nasledovníctva svätého Petra.

Erb

Prehľad erbov jednotlivých pápežov je v hlavnom článku Pápežský erb.

Tiara

Tiara je trojitá pápežská koruna. Od roku 1968 sa (aj ako symbol vzdania sa svetskej moci pápeža) nepoužíva.

Mitra

Mitra je vysoká, hore zašpicatená pokrývka hlavy. Mitru nosia aj biskupi pri svätej omši, obradoch a sprievodoch.[8]. Nosí sa najmä pri slávnostných príležitostiach,

Odev

Odev (reverenda) bielej farby symbolizuje nevinnosť a milosrdnú lásku. Je farbou svetla a obrazom Krista, ktorý je svetlom sveta[9]. Má 33 gombíkov, čo symbolizuje 33 Kristových rokov.

Heslo

Oficiálne už nepoužívajú. Heslo Benedikta XVI., ktoré používal ako kardinál – Cooperatores Veritatis (Spolupracovníci Pravdy). Pápež František používa heslo „Miserando atque eligendo“ (Poľutovaniahodný, ale vyvolený).

Voľba

V 1. tisícročí ho volil klérus a ľud Ríma. Od roku 1059 (Mikuláš II.) ho volili len kardinálski biskupi, od roku 1179 (3. lateránsky koncil) je navyše potrebná dvojtretinová väčšina hlasov. Od roku 1975 platí podľa nariadenia pápeža Pavla VI. systém opísaný v článku konkláve. Osoba, ktorá prijme svoju voľbu za pápeža, hoci je už iný pápež zvolený, sa nazýva protipápež.

Sporné sú otázky, či pápeža možno nútene zosadiť (súdom alebo koncilom) a či pápež môže záväzne ustanoviť svojho nástupcu. Dobrovoľne rezignovať na svoju funkciu pápež môže, urobil tak napríklad Celestín V. a Benedikt XVI.

Encykliky

Encykliky obsahujú poučenie pápeža o cirkevných zásadách v závažných otázkach viery a mravov. Každá má danú určitú tému, pápež obvykle počas svojho pontifikátu vydá encyklík niekoľko.

Bližšie informácie v hlavnom článku: Encyklika

V uvedenom článku sa nachádza aj zoznam encyklík, ktoré vydali pápeži.

Dejiny

Starovek

V počiatkoch kresťanstva vznikali v jednotlivých obciach samostatné komunity kresťanov, ktoré riadili presbyteri, od konca 2. storočia po Kr. biskupi. V rámci Rímskej ríše získali výsadné postavenie biskupi – patriarchovia v Ríme (západná časť Rímskej ríše), Konštantínopole, Antiochii, Jeruzaleme a egyptskej Alexandrii (východná časť Rímskej ríše). Podľa záverov Nikajského koncilu museli biskupi sídliť v mestách, ktoré mali titul kolónia alebo municípium. Rímsky biskup sa na základe výsadného postavenia sv. Petra (Ty si skala a na tejto skale vybudujem svoje kráľovstvo) uchádzal o nadradené postavenie v celej Rímskej ríši, ale najmä Konštantínopol toto jeho výsadné postavenie odmietal. Až v druhej polovici 4. storočia sa rímsky biskup začal presadzovať ako nadradený ostatným biskupom a prijal aramejský titul papa – otec.

Stredovek

Čoskoro (476) sa Rímska ríša rozpadla a to malo vplyv aj na štruktúru kresťanstva. Na západe vznikla Franská ríša, na východe Byzantská ríša. Tieto bojovali o získanie vplyvu (najmä v strednej a východnej Európe), čo viedlo k rozkolu (schizma) prejavujúcemu sa v teologických a právnických sporoch o primát v kresťanskom svete. Mikuláš I. (858 – 867) bol predstaviteľom ambícií Ríma ovládať kresťanský svet aj v svetskej oblasti. Mikuláš bol teoretik najvyššej náučnej (učiteľskej), súdnej a zákonodarnej vlády pápežstva, ktorá sa opierala o ním uznané takzvané pseudoizidorovské dekretálie. Tým, že Byzantská ríša tieto snahy neuznala, vznikla takzvaná východná schizma, ktorá spôsobila, že vo väčšine krajín, ktoré vtedy patrili do Byzantskej ríše, sa dodnes neuznáva pápežský primát – primát rímskych biskupov.

Po rozpade Franskej ríše sa zmenšila autorita pápežov a títo sa dostali do područia rímskej šľachty. Počas celého 10. stor. boli pápeži závislí od nemeckých cisárov a až reformátorské hnutia 11. storočia, najmä clunyjské, dostali pápežstvo opäť na „výslnie“. Táto emancipácia vyvrcholila panovaním pápeža Gregora VII. (1073 – 1085). Gregor VII. veľmi rozhodne vystúpil s názorom o nadradenosti duchovnej vlády nad svetskou (víťazný boj rímskych pápežov s nemeckými cisármi – boj o investitúru). Vrcholným obdobím politického významu pápežov bol pontifikát Inocenta III. (1198 – 1216), ktorý donútil k lénnej poslušnosti mnohé krajiny (napr. Anglicko, Írsko, Poľsko, Aragónsko, Sicíliu, Nórsko). Vláda pápežov nad západným kresťanstvom sa v tomto období prejavila najmä v jeho vedúcej úlohe pri organizovaní križiackych výprav. V tomto období vznikol aj široko rozvetvený úradnícky aparát rímskej pápežskej kúrie.

Rozvoj centralistickej vlády v 13. a 14. stor., ako aj kryštalizácia národných štruktúr v jej rozvoji spôsobili, že sa prestali uznávať politické nároky pápežov. Ukázalo sa to najmä počas sporu Bonifáca VIII. s Filipom IV., francúzskym kráľom, na prelome 13. a 14. stor., po ktorom nastalo pre pápežstvo ťažké obdobie tzv. avignonského zajatia pápežov. Rozrastala sa aj kríza v samotnej cirkvi, vyvolaná vystúpením známych reformátorov J. Wycliffa, J. Husa a ďalších, najmä ľudových reformných hnutí. Počas 15. stor. sa pápežom podarilo prekonať západnú schizmu a poraziť stúpencov teórie nadradenosti cirkevných koncilov nad pápežom.

Novovek

Rastúca vlna kritiky inštitúcie pápežov, spojená s kritikou spoločensko-politickej situácie, ako aj s morálnym úpadkom kúrie, vytvorila v 16. stor. podmienky pre vznik reformácie. Snaha Katolíckej cirkvi pomocou protireformácie zvrátiť tento vývoj sa podarila len čiastočne.

V 17. a 18. stor. pokračoval proces laicizácie duchovného života a ďalšie osamostatňovanie sa národných štátov spod hegemónie pápežov. Na území Slovenska citeľne zasiahli Katolícku cirkev reformy Jozefa II. (tolerančný patent, zrušenie jezuitského rádu a kláštorov).

Reakcia pápežov proti reformám zosilnela najmä po Viedenskom kongrese roku 1814. Bol obnovený pápežský štát (ktorý predtým nahradil Rímskou republikou Napoleon I.), jezuitský rád a obnovili sa centralistické tendencie spolu so snahou navrátiť pápežom absolútnu duchovnú vládu v celej cirkvi. Svedčia o tom pápežské encykliky 19. stor. a najmä l. vatikánsky koncil (1870), na ktorom bola napriek silnej opozícii prijatá doktrína o neomylnosti pápeža, ktorou sa opäť zmenšil význam koncilov.

Moderné dejiny

Z pápežov modernej doby vošli do povedomia svetovej verejnosti najmä Lev XIII. a Pius XI. svojimi encyklikami o riešení sociálnej otázky (Rerum Novarum a Quadragesimo Anno). Katolícka cirkev zaujala v nich stanovisko podporujúce nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva. Pius X. ako veľký reformátor a jeden z posledných pápežov, ktorých Katolícka cirkev vyhlásila za svätého.

Postoj Pia XII. k nacistickému režimu v Nemecku, predovšetkým vo vojnových rokoch, vyvolal už počas jeho pôsobenia veľa kritických hlasov, a podľa mnohých zanedbal tento pápež v kritických rokoch nacistickej genocídy veľa aj zo všeobecných kresťanských humanistických zásad. Mal v sebe hlboko zakorenenú obavu, že otvorenými slovami by vyvolal nepredvídateľné následky. Svoj pre Osservatore Romano (oficiálne vatikánske noviny) napísaný protest nenechal uverejniť vo svetle následkov otvoreného protestu holandských biskupov, s možnosťou Hitlerovej reakcie po pápežovom proteste. Povedal vraj: „Ak pre slová holandských biskupov išlo do táborov 40 000 nevinných, pre pápežove slová Hitler internuje najmenej 200 000 ľudí. To nemôžem dopustiť.“ Doteraz zostáva otvorenou otázka, aký vplyv by malo, ak by konal inak.

Po Jánovi XXIII. (1958 – 1963), Pavlovi VI. (1963 – 1978) a Jánovi Pavlovi l. (26. august – 28. september 1978) sa na všeobecné prekvapenie celého katolíckeho sveta na dlhé roky stal pápežom krakovský arcibiskup kardinál Karol Wojtyla pod menom Ján Pavol II. (1978 – 2005), čím sa po vyše 500-ročnej vláde pápežov talianskeho pôvodu sa dostal na čelo Katolíckej cirkvi po prvý raz občan netalianskeho (slovanského) pôvodu. Rok 1978 sa označuje ako „rok troch pápežov“. Voľba Jána Pavla II. bola zrejme okrem iného dôsledkom snahy získať stratené pozície v komunistickej strednej a východnej Európe. Ján Pavol II. zotrval v doterajších konzervatívnych postojoch Cirkvi v otázkach vnútrocirkevných, v sociálnej oblasti a najmä v oblasti všeobecnej morálky (potraty, postavenie žien v Katolíckej cirkvi, homosexualita atď.), čo vyvolalo rôzne negatívne i pozitívne reakcie. Predposledným pápežom bol teraz už emeritný pápež Benedikt XVI. (vlastným menom Joseph Alois Ratzinger), pôvodom Nemec z Bavorska. V konkláve bol za pápeža zvolený dňa 19. apríla 2005 vo veku 78 rokov. Pred svojím zvolením pôsobil ako prefekt Kongregácie pre náuku viery. 28. februára 2013 začalo vo Vatikáne Sede vacante. 13. marca 2013 bol v konkláve zvolený jezuita Jorge Mario Bergoglio, ktorý prijal meno František.

Koptský pápež Šenuda III.

Pápeži v iných cirkvách

Titul pápež vznikol na Východe – v Alexandrijskej cirkvi. Od 3. storočia sa alexandrijskí biskupi označujú titulom pápež.[10] Z Alexandrie sa tento titul neskôr (asi v 5. storočí) dostal do Ríma. Pápež Koptskej pravoslávnej cirkvi nesie titul pápež a patriarcha celej Afriky na svätom pravoslávnom a apoštolskom tróne svätého Marka evanjelistu a svätého apoštola. Aktuálnym koptským pápežom je Tawadros II. Pápež Alexandrijskej pravoslávnej cirkvi nesie titul pápež a patriarcha Alexandrie a celej Afriky. V súčasnosti je ním Teodor II.

Referencie

  1. Pravidlá slovenského pravopisu 2000 a 2013
  2. Pravidlá slovenského pravopisu 1998 a 2000
  3. otec. In: Slovník slovenského jazyka (Peciar)
  4. Pravidlá slovenského pravopisu 1931, 1940, 1953
  5. Prečo titul „patriarcha Západu“ nefiguruje v Pápežskej ročenke 2006
  6. Symboly sprevádzajúce pápeža
  7. Čo je to pálium?
  8. Oblečení kněze a ministranta
  9. Liturgická roucha – významný liturgický symbol či výsada hierarchů?
  10. BECK, Hans-Georg. Kirche und theologische Literatur im byzantinischen Reich. München : C. H. Beck'sche Verlagsbuchhandlung, 1959. 835 s. S. 94.

Pozri aj

Iné projekty

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Pápež
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Pápež
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Pápež

Ázia
Úradný jazyk
Ústava Spojených štátov
Ústavodarné zhromaždenie USA
Útes
Útoky z 11. septembra 2001
Útok na Pearl Harbor
Čína
Čínska republika (1912 – 1949)
Časové pásmo
Červená pevnosť (Dillí)
Česko
Články Konfederácie
Šiitizmus
Španielčina
Španieli
Špeciálne:Hľadanie
Špeciálne:MojaDiskusia
Špeciálne:MojePríspevky
Špeciálne:Náhodná
Špeciálne:PoslednéÚpravy
Štátny prevrat
Štát (Spojené štáty)
Švajčiarsko
Železničná nehoda pri Chua-lien
Ангилал:2021 оны хөгжим
Категория:2021 год в музыке
Катэгорыя:2021 год у музыцы
קטגוריה:2021 במוזיקה
تصنيف:2021 في موسيقى
’Ndrangheta
분류:2021년 음악
.edu
.gov
.mil
.us
1. apríl
1. február
1. jún
1. január
1. marec
10. február
10. jún
10. január
10. roky 21. storočia
11. apríl
11. júl
11. jún
11. január
11. máj
12. február
12. január
13. február
13. január
14. február
14. jún
14. január
15. február
15. január
15. storočie
1565
16. apríl
16. január
16. storočie
1609
1619
17. apríl
17. storočie
1773
1775
1776
1787
1789
1791
18. február
18. január
18. máj
1812
1815
1861
19. apríl
19. február
19. január
19. marec
1917
1920
1929
1941
1991
2. apríl
2. február
2. jún
20. január
20. roky 20. storočia
20. roky 21. storočia
20. storočie
2008
2014
2016
2016 na Slovensku
2017
2017 na Slovensku
2018
2018 na Slovensku
2019
2019 na Slovensku
2020
2020 na Slovensku
2021
2021 na Slovensku
2022
2022 na Slovensku
2023
2024
2025
2026
21. február
21. január
21. máj
21. marec
21. storočie
22. február
22. máj
22. marec
22. storočie
23. apríl
23. február
23. máj
24. január
26. jún
26. január
27. január
29. apríl
29. marec
3. máj
30. apríl
30. marec
30. roky 21. storočia
31. december
31. január
4. júl
4. január
5. január
5. marec
6. jún
6. január
6. marec
60. roky 20. storočia
7. apríl
7. marec
70. roky 18. storočia
70. roky 19. storočia
8. marec
9. apríl
9. január
90. roky 19. storočia
90. roky 20. storočia
Abraham Lincoln
Afrika
Afroameričan
Ajatolláh
Aleuty
Alexander Hamilton
Alexej Anatolievič Navaľnyj
Aljaška
Američania (USA)
Americká občianska vojna
Americká Samoa
Americká vojna za nezávislosť
Americké Panenské ostrovy
Americký dolár
Angličania
Angličtina
Apalačské vrchy
Apoštolská konštitúcia
Archaikum
Atlanta
Atlantický oceán
Atol Palmyra
Bahamy
Bahrajn
Bajkonur
Bavlna
Beringia
Beringov prieliv
Bezpilotné lietadlo
Bielorusko
Biely dom
Blízky východ
Boeing 737
Bostonské pitie čaju
Botswana
Britsko-americká vojna
Catégorie:2021 en musique
Categoría:Música en 2021
Categoria:2021 na música
Categoria:Música del 2021
Categoria:Musica nel 2021
Categorie:2021 în muzică
Categorie:Muziek in 2021
COVID-19
Dánsko
December
Dejiny Spojených štátov
Deklarácia nezávislosti Spojených štátov
Demisia
Demokratická strana (USA)
Demonym
Denali
Desaťročie
Diamant
Dohoda (prvá svetová vojna)
Dolina smrti
Donald Trump
Dragon 2
Druhá svetová vojna
Druhá vojna v Perzskom zálive
Dvorec dľa Putina. Istorija samoj boľšoj vziatki
Ebolavirus
Eduard Heger
Egypt
Elefsina
Encyklopédia
Eskimáci
Estónsko
Eurázia
Európa
Európania
Európska centrálna banka
Európske hlavné mesto kultúry
Eurovision Song Contest 2021
Exil
Federácia
Florida
Floridský prieliv
Fort Worth
Francúzi
Francúzska a indiánska vojna
Franklin Delano Roosevelt
František (pápež)
Geografia USA
George Washington
Georgia (štát USA)
Giuseppe Conte
Grécko
GRBAlpha
Gregoriánsky kalendár
Guam
Guinea (štát)
Hamás
Havajčina
Havaj (štát USA)
Holandsko
Hornina
Hrubý domáci produkt
Hudsonov záliv
Hustota obyvateľstva
Igor Matovič
Index ľudského rozvoja
Indiáni
Ingenuity
Internet
Irán
Irak
ISO 3166-1
Izrael
Jávske more
Jüri Ratas
Jakarta
Japonské cisárstvo (1868 – 1945)
Japonsko
Joe Biden
Juhoamerická platňa
Juh (USA)
Julian Assange
Kódex kánonického práva
Kórejská republika
Kórejská vojna
K2 (vrch)
Kalábria
Kalendárny rok
Kalifornia
Kamala Harrisová
Kanada
Kanadský štít
Kapitol (sídlo kongresu)
Karibik
Katalánsko
Katar (štát)
Kategooria:2021. aasta muusikas
Kategori:Musikk i 2021
Kategori:Musik i 2021
Kategoria:2021eko musika
Kategoria:2021 w muzyce
Kategorie:2021 v hudbě
Kategorie:Musek 2021
Kategorie:Musik 2021
Kategorija:2021. gads mūzikā
Kategorija:2021 muzikoje
Kategorio:Muziko en 2021
Kateqoriya:2021-ci ildə musiqi
Katolícka cirkev (latinská cirkev a východné katolícke cirkvi)
Kauza zmenky TV Markíza
Kazaň
Kazachstan
Kennedyho vesmírne stredisko
Kim Čong-un
Kirgizsko
Košice
Komunizmus
Konžská demokratická republika
Konfederované štáty americké
Kongres Spojených štátov
Kongres USA
Kontajnerová loď
Kordillery
Kozmická stanica
Kozmická stanica Tchien-kung
Kozmodróm
Kremeľ
Kresťanskodemokratická únia Nemecka
Kubánska revolúcia
Kuba
Kultúra (spoločenské vedy)
Líbya
Lag ba-omer
Latinčina
Latinská cirkev
Letný čas
Liberalizmus
Lietadlo
Listina práv (USA)
Litva
Lockheed Martin F-35 Lightning II
Lotyšsko
Louisiana (francúzska kolónia)
Luokka:Vuoden 2021 musiikki
Lyžovanie
Mafia
Majstrovstvá Európy vo futbale 2020
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2021
Marian Kočner
Mario Draghi
Mars
Mars 2020
Matteo Renzi
Medveďovité
Medzinárodná hokejová federácia
Medzinárodná poznávacia značka
Medzinárodná vesmírna stanica
Metrov nad morom
Metro (podzemná železnica)
Mexický záliv
Mexiko
Mexiko (mesto)
Michail Sergejevič Gorbačov
Midwest (USA)
Minimálna mzda
Mississippi (rieka)
Mjanmarsko
Mongolsko
Motu proprio
Národný park Virunga
Nízka obežná dráha Zeme
Naí Dillí
Nacistické Nemecko
Najvyšší súd Slovenskej republiky
Najvyšší súd Spojených štátov
Nemecké cisárstvo (1871 – 1918)
Nemecko
New York (mesto)
Ngozi Okonjová-Iwealová
Nicolas Sarkozy
Nigéria
Niger
Northeast (USA)
Nový údel
Nový Sad
Novičok
Ohňová zem (súostrovie)
Október
Organizácia Spojených národov
Ostrov
Otrokárstvo (využívanie otrokov)
Pápež
Pacifická platňa
Pak Kun-hje
Pandémia ochorenia COVID-19 na Slovensku
Pavol Rusko
Peňažná jednotka
Perseverance (rover)
Petra Vlhová
Philadelphia
Platňová tektonika
Pobrežné vrchy
Podkarpatská Rus
Pomoc:Úvod
Pomoc:Obsah
Portoriko
Portugalsko
Predseda vlády Slovenskej republiky
Premenená hornina
Preteky v zbrojení
Prezidentská republika
Prezidentské voľby v Bielorusku v roku 2020
Prezident Slovenskej republiky
Prezident Spojených štátov
Prvá svetová vojna
Rímska číslica
Raúl Castro
Rada Európskej únie
Raman Dzmitryjevič Pratasevič
Republikánstvo
Riga
Ronald Reagan
Rotterdam
Rozpad Sovietskeho zväzu
Rusko
Samojčina
SaS
Saudská Arábia
Senát USA
Severná Amerika
Severná Kórea
Severné Mariány
Severný ľadový oceán
Severoamerická platňa
Sierra Nevada (USA)
Skalnaté vrchy
Slovensko
Slovník slovenského jazyka (Peciar)
Sme rodina
Snemovňa reprezentantov Spojených štátov
Sociálne poistenie
Sojuz-2 (nosná raketa)
Sopka
Soufrière (Svätý Vincent a Grenadíny)
Southwest (USA)
Sovietsky zväz
SpaceX Crew-2
Spojené štáty
Spojené štáty (rozlišovacia stránka)
Spojené štáty americké
Spojené arabské emiráty
Spojené kráľovstvo
Sputnik V
Storočie
Studená vojna
Subdukcia
Suezský prieplav
Superveľmoc
Svetová obchodná organizácia
Svetový čas
Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2020/2021
Sviatlana Heorhijevna Cichanovská
Taiwan
Taliansko
Tchien-wen-1
Temešvár
The Star-Spangled Banner
Thomas Jefferson
Tichý oceán
Torpédoborec
Tretia vojna v Perzskom zálive
Trinásť kolónií
Ukrajina
USA
USA (rozlišovacia stránka)
Veľká hospodárska kríza (30. roky 20. storočia)
Veľká panva
Veľké prérie
Versaillský mier (1783)
Vesmírne preteky
Viceprezident
Viceprezident Spojených štátov
Vietnamská vojna
Vláda Slovenskej republiky od 1. apríla 2021
Vláda Slovenskej republiky od 21. marca 2020 do 1. apríla 2021#Koaličná kríza
Vlajka Spojených štátov
Vojna v Afganistane (2001 – súčasnosť)
Vyvretá hornina
Washington, D. C.
Wen-čchang (kozmodróm)
WikiLeaks
Wikipédia
Wikipédia:Kaviareň
Wikipédia:Portál komunity
YouTube
Západná Európa
Zablokovanie Suezského prieplavu
Zatmenie Slnka
ZA ĽUDÍ
Zem
Zemepisné súradnice
Zima
Zlato
Znak Spojených štátov
Zoznam štátnych hymien
Zoznam štátov podľa štátneho zriadenia
Zoznam štátov podľa HDI
Zoznam štátov podľa HDP
Zoznam štátov podľa HDP na hlavu v parite kúpnej sily
Zoznam štátov podľa hustoty obyvateľstva
Zoznam štátov podľa počtu obyvateľov
Zoznam štátov podľa rozlohy
Zoznam hlavných miest
Zoznam internetových domén najvyššej úrovne
Zoznam národných mott
Zoznam prezidentov Spojených štátov
Zoznam smerových telefónnych čísiel štátov
Zuzana Čaputová




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk