Maďarsko-česko-slovenská vojna - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Maďarsko-česko-slovenská vojna
Maďarsko-česko-slovenská vojna
Súčasť rozpadu Rakúsko-Uhorska
Boj proti maďarské Rudé armádě - květen 1919.gif
Čs. vojaci v bojoch s maďarskou Červenou armádou
Dátum 1918–1919
Miesto Slovensko, Sedmohradsko, Podkarpatská Rus a Maďarsko (územia bývalého Uhorska)
Casus belli Maďarská snaha získat späť stratené územia, ktoré Maďari ovládali ako súčasť Uhorska
Výsledok Víťazstvo malej dohody; vznik Maďarského kráľovstva
Zmeny územia Maďarsko stratilo 71,5 % územia, ktoré si nárokovalo ako nástupca Uhorska, vrátane území s maďarskou väčšinou obyvateľstva
Protivníci
Malá dohoda:
Flag of the Czech Republic.svg Česko-Slovensko
Rumunsko Rumunské kráľovstvo
Flag of Yugoslavia (1918–1941).svg Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov[1][2]
Flag of France.svg Francúzsko
Flag of Italy (1861–1946).svg Taliansko
Flag of Hungary (1915-1918, 1919-1946).svg Národná armáda
Civil Ensign of Hungary.svg Maďarská demokratická republika
Red flag.svg Maďarská republika rád
Civil Ensign of Hungary.svg Slovenská ľudová republika
Red flag.svg Slovenská republika rád
Podpora:
Flag of the Russian Soviet Federative Socialist Republic (1954–1991).svg RSFSR[3]
Velitelia
Flag of the Czech Republic.svg Tomáš Garrigue Masaryk
Flag of the Czech Republic.svg František Schöbl
Flag of the Czech Republic.svg Josef Štika
Flag of the Czech Republic.svg Josef Šnejdárek

Flag of the Czech Republic.svg Josef Votruba (generál)
Rumunsko Ferdinand I. Rumunský
Rumunsko Traian Moșoiu
Rumunsko George Mărdărescu
Rumunsko Constantin Prezan
Flag of Yugoslavia (1918–1941).svg Petr I. Karađorđević
Flag of France.svg Louis Franchet d'Espèrey
Flag of France.svg Maurice Pellé
Flag of Italy (1861–1946).svg Luigi Piccione
Flag of Hungary (1915-1918, 1919-1946).svg Miklós Horthy

Red flag.svg Béla Kun
Red flag.svg Mátyás Rákosi
Red flag.svg Ernő Gerő
Red flag.svg Tibor Szamuely
Red flag.svg György Lukács
Red flag.svg Gyula Alpári
Red flag.svg Antonín Janoušek
Civil Ensign of Hungary.svg Viktor Dvorcsák
Sila
Flag of the Czech Republic.svg 20 000 mužov
Rumunsko 250 000 mužov
100 000 mužov
Straty
Flag of the Czech Republic.svg 864 padlých; 1960 nezvestných; 3000 ranených; 1412 chorých; 343 zajatých
Rumunsko 11666 z toho 3670 mŕtvych
Na Slovensku podľa vlastných oznámení 450 padlých vojakov regulárnej armády (niektoré pramene určujú 1000–1500); 3691 ranených; 6977 chorých; 471 zajatých; straty červených gárd neznáme

Maďarsko-česko-slovenská vojna alebo boje o Slovensko[4] (maď. Északi Hadjárat - severné ťaženie) bol vojnový konflikt medzi Česko-Slovenskom a Rumunskom na jednej strane a Maďarskou republikou rád na strane druhej, prebiehajúci v rámci širšieho stretu, zahŕňajúceho aj boj o Sedmohradsko a Podkarpatskú Rus. Trvala od roku 1918 až do augusta 1919. V marci 1919 vznikla Maďarská republika rád (boľševický prevrat) a v apríli 1919 sa maďarská armáda pokúsila dobyť Slovensko a Sedmohradsko, čím vyvolala vojnu s Česko-Slovenskom a Rumunskom. Vo finálnej fáze vojny na oboch stranách stálo viac ako 120 tisíc vojakov. Porážka Maďarskej republiky rád a rumunská okupácia Budapešti v auguste 1919 ukončila vojnu. Rumunské vojská sa stiahli z okupovaného územia v marci 1920. V tejto vojne Česko-Slovensko získalo kontrolu nad územím Slovenska, ktoré pred vojnou patrilo Uhorsku.

28. októbra 1918 bol vyhlásený samostatný česko-slovenský štát. Súčasťou Česko-Slovenska malo byť aj územie Slovenska (dovtedy Horného Uhorska), ktoré dovtedy patrilo Maďarsku. Začiatkom novembra 1918 začalo dochádzať k stretom medzi Maďarmi a česko-slovenskými vojenskými jednotkami. 2. decembra 1918 francúzsky podplukovník Vyx, ktorý bol prednostom vojenskej misie Dohody v Budapešti, upozornil Maďarsko, že česko-slovenská armáda bola uznaná za súčasť dohodového vojska. Tiež upozornil na to, že Slovensko je súčasťou Česko-Slovenskej republiky, ktorá má právo vojensky obsadiť územie Slovenska a Maďarsko má povinnosť odtiaľ svoje vojská stiahnuť. Tým však maďarsko-česko-slovenské spory neskončili.

Obsadenie Slovenska československým vojskom v rokoch 1918 a 1919

Vznik Holíčskej a Trenčianskej skupiny

Obsadenie Slovenska dostalo na starosť na tento účel vzniknuté Veliteľstvo operujúcich česko-slovenských vojsk na Slovensku do čela ktorého bol postavený generál Josef Štika. Pod jeho právomoc podliehali predovšetkým dobrovoľnícke jednotky tvorené z veľkej časti Sokolmi, posádky českých plukov a posilňovali ich postupne útvary vracajúce sa z frontu, väčšina síl však bola v tom čase viazaná vojenským zabezpečovaním pohraničia, kde nemecká menšina vyhlásila samostatné provincie Deutschböhmen, Sudetenland, Böhmerwald a Deutschsüdmähren.

2. novembra 1918 vstúpil na Slovensko prápor 25. streleckého pluku nadporučíka Bauera. Dôvodom bola žiadosť obecných zástupcov z Hodonína, ktorí mali obavy z lúpežných nájazdov rôznych ozbrojených skupín. Súčasne prišla žiadosť z Holíča o ochranu pred maďarskou mocou. Na tento účel bola vytvorená pod vedením nadporučíka Ripku jednotka, ktorá bola neskôr nazvaná holíčskou skupinou 120 dobrovoľníkov z práporu. Táto jednotka prenikla cez Gbely do Malaciek. Maďarský župan v Bratislave však reagoval protestom proti vstupu česko-slovenského vojska na Slovensko a vyslaním vlaku so stovkou ozbrojených námorníkov do Malaciek. 6. novembra dorazili do Malaciek v sile približne 70 mužov, ale boli nútení odísť naprázdno.

8. novembra 1918 bola dojednaná medzi nadporučíkom Ripkom a maďarským majorom Brandstätterom dočasná demarkačná línia, vedúca od Devínskej Novej Vsi na Malinský vrch a ďalej na Malé Karpaty a zostala platná až do konca roka 1918. Ripka preto dostal posily, čím sa jeho sily rozrástli na 500 mužov a obsadil podľa dohovoru územie od Stupavy až k Devínskemu jazeru.

9. novembra 1918 obsadil podplukovník Hančík so sto dvadsiatimi mužmi Trnavu, čo sa nepáčilo maďarskému županovi v Bratislave, preto vyslal do Trnavy jednotky vedené nadporučíkom Heltayom. Navyše v Trnave Maďari vytvorili ozbrojenú gardu, ktorá mala za úlohu vytlačiť Čechoslovákov z mesta. Hančík musel ustúpiť do Senice, kde ho podporili dve pešie roty pod velením nadporučíka Bezrukého. Maďari boli nakoniec porazení a Trnava sa ocitla opäť v česko-slovenských rukách. 17. novembra bola pri Senici rozprášená ďalšia maďarská jednotka. V ten istý deň prevzal velenie nad skupinou podplukovník Verich.

V čase obsadenia úsekov pri Malackách a Trnave vyčíňali v oblasti Trenčína a povodia Váhu ozbrojené skupiny, ktoré mohli preniknúť na Moravu, preto sem bol vyslaný I. prápor 1. dobrovoľníckeho pluku pod velením kapitána Římka s úlohou zabezpečiť dané územie v okolí Vlárskeho priesmyku a udržať poriadok. Římek úlohu splnil, navyše 10. novembra obsadil Trenčín a potom hlavné oporné body v Považí.

Keďže v Žiline boli maďarské jednotky, ktoré čiastočne Římka ohrozovali, vyslalo sem české veliteľstvo ďalšie jednotky, ktorým velil kapitán Kurz, ktorý 12. novembra bez boja obsadil Žilinu a chystal sa postupovať na Ružomberok, čo bolo zmarené poškodením mosta pri Kraľovanoch.

13. novembra 1918 obsadili české útvary Turany, ale o dva dni neskôr bolo mesto dobyté späť maďarským obrneným vlakom. Maďari potom obsadili Vrútky a donútili Čecho-slovákov ustúpiť na severnom brehu Váhu smerom na Žilinu. Maďarský vlak nakoniec zastavil poručík Viesner tým, že proti nemu pustil lokomotívu plnou parou. Kapitán Kurz však 16. novembra 1918 ustúpil do Ostravy.

Medzitým na Slovensko dorazila I. rota česko-slovenských námorníkov, ktorá zaujala obranu pri Púchove a Zemianskej Kotešovej. Tiež dorazil na Slovensko III. prápor 1. dobrovoľníckeho pluku a I. prápor 2. dobrovoľníckeho pluku a 30. novembra obsadil Piešťany a Hlohovec. Tým vznikla Trenčianska skupina, ktorej velenie prevzal 18. novembra podplukovník Šembera.

Velenie získava plukovník Schöbl

25. novembra 1918 bol generál Štika nahradený plukovníkom Schöblom, v ten istý deň tiež bola vojnovou radou určená nová dočasná demarkačná línia: Bratislava - severný breh Dunaja - pozdĺž Ipľa - Pinciná - ústie Uhu do Laborca ​​- pozdĺž Uhu - Užský priesmyk. Schöbl čiastočne reorganizoval svoje jednotky a zriadil záložné sklady výstroja a výzbroje pri Uherskom Hradišti.

Schöbl sa rozhodol obsadiť Nitrianske údolie a Nížinu čím by sa Holíčska a Trenčianska skupina spojili. Táto operácia mala začať 6. decembra. Už 4. decembra však došlo k prvým bojom, keď Maďari napadli neúspešne Hlohovec. 5. decembra došlo na úseku I. námornej roty pri Zemianskej Kotešovej k boju s maďarskou posádkou Žiliny. Maďari v ňom utrpeli ťažkú ​​porážku a ustúpili zo Žiliny, ktorú obsadili česko-slovenské jednotky. 6. decembra Maďari znovu zaútočili na Hlohovec a opäť boli donútení k ústupu. 7. decembra prišli do Hlohovca ďalšie české posily, ktoré do 10. decembra obsadili mestá Sereď, Modra a Pezinok.

Schöbl potom vyslal 1. dobrovolecký pluk, ktorému velil major Pirník, aby zabezpečil okolie Nitry. 11. decembra bola Nitra obsadená. Maďari ustúpili do Nových Zámkov.

Po týchto úspechoch chcel Schöbl zabezpečiť východné Slovensko, kde bolo jadro promaďarských síl na Slovensku a vznikla tu aj komunistická Slovenská ľudová republika. Navyše hrozilo, že Poľsko vojensky obsadí oblasti Spiša a Oravy.

Obsadenie východného Slovenska

Na obsadenie východného Slovenska vyčlenil Schöbl 6 peších práporov, 1 a pol delostreleckej batérie, polovicu eskadróny 7. jazdeckého pluku a obrnený vlak. Velením tejto skupiny bol poverený podplukovník Hrbenský. Ostatné jednotky, ktoré mal k dispozícii, nechal pod velením pplk. Šemberu na obranu doteraz zaisteného územia.

Hrbenský vyslal pri postupe na východ napred obrnený vlak, ktorý 15. decembra obsadil Poprad. Ďalší deň zvyšok skupiny obsadil Spišskú Novú Ves. 17. decembra sa jeden prápor stretol s poľskými jednotkami pri Kežmarku a donútil ich ustúpiť, napriek tomu sa Hrbenský dohovoril s poľskou stranou na dočasnej demarkačnej línii Lomnický štít - Magura - Stará Ľubovňa.

Pri ďalšom postupe bol obsadený 22. decembra 1918 Zvolen a 23. decembra Banská Štiavnica a Banská Bystrica. V deň, keď sa do vlasti vrátil prezident Masaryk, došlo pri Poprade k boju medzi I. práporom Gardy slovenskej slobody a práporom poľskej armády. Tento stret skončil ústupom Poliakov, z ktorých boli 4 zajatí. Následne došlo k uzavretiu dočasnej demarkačnej čiary medzi Poľskom a Česko-Slovenskom, ktorá bola neskôr nahradená inou. Do 25. decembra 1918 bolo zaistené celé Považie a oblasť až ku Spišskej Novej Vsi.

Potom na východnom Slovenskom zostávalo obsadiť len Košice a Prešov, čo dostala za úlohu novovytvorená skupina, ktorej velil podplukovník Beran. Ten začal útočnú operáciu na Košice a Prešov 28. decembra a ešte v ten deň obsadil Prešov. Košice boli obsadené 29. decembra, čím zanikla Slovenská ľudová republika. Tento deň prevzal velenie nad česko-slovenskými jednotkami na Slovensku taliansky generál Piccione, ktorý stál na čele Talianskej vojenskej misie v Česko-Slovensku.

Slovenská ľudová republika bol štátny útvar, ktorý trval od 11. decembra do 29. decembra 1918, ktorý vyhlásil v Košiciach prešovský župný archivár Viktor Dvorčák. Úradným jazykom se mala stať východniarčina - kodifikované východoslovenské nárečie.[5] Neuznaná republika zanikla po obsadení územia Košíc česko-slovenskými vojskami a Dvorčák bol odsúdený na smrť.[6]

Obsadenie južného Slovenska

Pre obsadenie južného Slovenska bol vybraný česko-slovenský armádny zbor z Talianska. 30. decembra začal Piccione postup na Bratislavu. Česko-slovenské jednotky sa k nej prebojovali a v dňoch 1. januára a 2. januára 1919 ju obsadili.

V noci z 2. na 3. januára obsadili Lučenec, 9. januára bez boja Nové Zámky, 10. januára Komárno. Do 11. januára bolo od Maďarov vybojované povodie Ipľa cez Kováčovú, Bušince, Mikušovce k Pincinej.

Piccione sa rozhodol že ďalší postup bude viesť južným smerom, pretože Pichonova línia pretínala na mnohých miestach dôležité železničné cesty.

16. januára bol obsadený južný breh Ipľa. Do 18. januára boli vo východnej časti južného Slovenska obsadené mestá Perečín, Veľké Berezné, Užok, Veľké Kapušany a Vojany. Do 20. januára bolo pod česko-slovenskou kontrolou celé územie Slovenska.[7]

Na posledný vojenský odpor sa zmohli maďarské vojenské jednotky pri Komárňanskom prielome 1.mája 1919. Ten bol však potlačený, čo posilnilo sebavedomie Československých vojenských jednotiek a Slovákov na území Slovenska.

Galéria

Referencie

  1. Priscilla Mary Roberts, World War I: A Student Encyclopedia, ABC-CLIO, 2005, p. 1824
  2. Miklós Lojkó, Meddling in Middle Europe: Britain and the 'Lands Between, 1919-1925, Central European University Press, 2006, p. 13
  3. http://books.google.com.au/books?id=GjY7aV_6FPwC&pg=PA575&dq=1919+romania+hungary+war&hl=en&ei=b05wTsL4BLGkiAefg4DaCQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=18&ved=0CIMBEOgBMBE#v=snippet&q=%22russia%20provided%20statements%3A%22&f=false
  4. TOMÁŠEK, Dušan. Nevyhlášená válka : boje o Slovensko 1918-1920. Praha: Epocha, 2005. 260 s. ISBN 80-86328-68-6.
  5. RYCHLÍK, Jan. Češi a Slováci ve 20. století. 2. vyd. Praha : Vyšehrad, 2015. S. 71–72. (po česky)
  6. Deák, Ladislav (1991). Hra o Slovensko. Bratislava: VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied. ISBN 80-224-0370-9. str. 18.
  7. KUTHAN, Pavel Jaroslav. V těžkých dobách . Válka.cz, . Dostupné online.

Literatúra

  • PhDr. Vladimír Černý, Ph.D.. Za republiku proti Maďarům. Tajemství české minulosti, čís. 37, s. 26-30.
  • TOMÁŠEK, Dušan. Nevyhlášená válka : boje o Slovensko 1918-1920. Praha : Epocha, 2005. 260 s. ISBN 80-86328-68-6.
  • C. Kiriţescu: Istorie războiului pentru întregirea României, Vol. II, ed. Romania Noua, 1923
  • Moldova: A Romanian Province Under Russian Rule : Diplomatic History from the Archives of the Great Powers, AlgoRem Publishing 2002, ISBN 1-892941-87-2
  • Grecu Dan: The Romanian military occupation of Hungary. Http://membres.lycos.fr/dgrecu/OcH.html
  • A Country Study: Romania, Federal Research Division Library of Congress, (chapter: Greater Romania and the Occupation of Budapest) 1989 http://memory.loc.gov/frd/cs/rotoc.html
  • Maria Ormos: The Hungarian Soviet Republic and Intervention by the Entente. Http://www.hungarian-history.hu/lib/tria/tria11.htm

Pozri aj

Iné projekty

Externé odkazy

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Maďarsko-československá válka na českej Wikipédii.

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Maďarsko-česko-slovenská vojna

Ízeltlábúak
Úmrtí v roce 2022
Ústavná listina Československej republiky
Čína
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Čechy
Čelist
Česi
Česká družina
Česká Wikipedie
České Budějovice
Česko
Česko-slovenská armáda
Česko-slovenské légie
Česko-Slovensko
Československá národná rada
Článkonožce
Článkování
Člankonošci
Členonožci
Členovci
Říše (biologie)
Šablona:Cite web
Šestinozí
Škrkavka
Špeciálne:KnižnéZdroje/0713997087
Špeciálne:KnižnéZdroje/80-7153-174-X
Špeciálne:KnižnéZdroje/80-7185-175-2
Špeciálne:KnižnéZdroje/8072059017
Špeciálne:KnižnéZdroje/978-80-7243-597-5
Špeciálne:KnižnéZdroje/978-80-7277-572-9
Špeciálne:KnižnéZdroje/978-80-7429-133-3
Špeciálne:KnižnéZdroje/9788072153930
Špeciálne:KnižnéZdroje/9788087173473
Štíři
Štírci
Štetín
Štrnásť bodov prezidenta Wilsona
Švédsko
Švajčiarsko
Žábronožky
Žábry
Žáby
Žíla (biologie)
Žaberní oblouk
Žahavci
Želvušky
Ženeva
Živina
Živočichové
Životopis
Žlázy s vnitřní sekrecí
Αρθρόποδα
Бандпойҳо
Бирæкъахджынтæ
Буынаяқтылар
Буынтыкаяклылар
Быуынтығаяҡлылар
Зглавкари
Муунак буттуу
Суставаногія
Членестоноги
Членистоногие
Членистоногі
Членкаре
Членконоги
Членістаногія
Үетэ хүлтэн
Үет хөлтөн
Հոդվածոտանիներ
פרוקי-רגליים
آرتھوپوڈا
آرٿروپاڊا
ارتھروپوڈ
بندلینگون
بندپایان
بند پښه لرونکې ژوې
بوغوم‌آیاق‌لیلار
جومگەپێیان
مفصليات الأرجل
مفصليات الارجل
مفصلی پایہ
अर्थोपोडा
सन्धिपाद
সন্ধিপদী
সন্ধিপদী প্ৰাণী
ਆਰਥਰੋਪੋਡ
સંધિપાદ
கணுக்காலி
ఆర్థ్రోపోడా
ಸಂಧಿಪದಿಗಳು
ആർത്രോപോഡ
สัตว์ขาปล้อง
ფეხსახსრიანები
ጋጥመ-ብዙ
節足動物
절지동물
10. august
11. december
12. říjen
13. říjen
15. říjen
1517
16. apríl
16. jún
1648
1892
1897
1914
1915
1917
1918
1919
1920
1922
1926
1935
1954
1967
20. říjen
20. máj
2022
22. říjen
23. říjen
25. říjen
27. marec
28. říjen
28. júl
28. jún
28. október
29. říjen
29. február
29. október
29. září
30. október
31. říjen
4. jún
4. máj
8. január
8. máj
95 tezí
Akvizice
Alois Rašín
Alsasko
Anatolij Papanov
Anatomie člověka
Angiografie
Anomalocaris
Antonín Švehla
Aortální oblouk
Aorta
Arithropodi
Arthropleura
Arthropod
Arthropoda
Arthropoden
Arthropodes
Arthropodo
Arthur Conan Doyle
Articulata
Artròpodes
Artrópode
Artrópodos
Artrapód
Artropod
Artropoda
Artropode
Artropodo
Artropodoj
Artropodu
Atwopòd
Australská národní knihovna
Autorita (knihovnictví)
Autoritní kontrola
Bělgorodská oblast
Belgicko
Benešov
Benito Mussolini
Bičnatci
Billy Joel
Biologická klasifikace
Bitka o Zvolen
Bitka pri Zborove (1917)
Boľševik
Bohoslužba
Boogie-woogie (hudba)
Branislav Hronec
Bratři Itálie (politická strana)
Bratislava
Bratranec
Buğumayaqlılar
Buněčné jádro
Cárske Rusko
Céva
Cévní systém
Carl Perkins
Castell
Chʼosh bijáád dahólónígíí
Chceme světlo!
Chitin
Chlopeň
Chlopeň (anatomie)
Chorváti
Chvostnatky
Chvostoskoci
Circulatory system?oldid=175738145
Clevelandská dohoda
Coelom
Commons:Featured pictures/cs
Country
Cytoplazma
Dýchací soustava
Daghagtiil
Dennis Quaid
Den vzniku samostatného československého státu
De facto
Dietrich Mateschitz
Difuze
Dočasná ústava
Dohoda (prvá svetová vojna)
Dolné Rakúsko
Dospělec
Drápkovci
Druhoústí
Druhy hlasů
Ductus arteriosus
Ductus venosus
Dutá žíla
Dvoustranně souměrní
Ecdysozoa
Edvard Beneš
Ekdyse#Hormonální řízení svlékání u hmyzu
Ekdyson
Eklem bacaklılar
Elektřina
Elektra Records
Elon Musk
Elton John
Elvis Presley
Embryo
Embryonální vývoj kardiovaskulární soustavy člověka
Encyklopedie
Endotel
Enzym
Epidermis
Epitelová tkáň
Eurypterida
Exoskelet
Federální služba bezpečnosti
File:Blutkreislauf Reptilien.svg
Foramen ovale
Francúzsko
Francis Frith
Francouzská národní knihovna
Fylogeneze
Ganglion
Gastrovaskulární dutina
Geleedpotigen
Geleedpotiges
Gelidpoetege
Gemeinsame Normdatei
Generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany Číny
Giorgia Meloniová
Girêçikpê
Gliederfüßer
Gonochorismus
Gospel
Habsburgovci
Halloween
Hamburg
Hektár
Hemolymfa
Hermafrodit
Hlavní strana
Hlavní strana?uselang=cs
Hlavohruď
Hlavonožci
Hltan
Hmyz
Hmyzenky
Holandsko
Hormon
Horní Dvořiště
Hostitel
Hrotnatci
Hruď
Hudební žánr
Hudební nástroj
Hudební skladatel
Illinois Jacquet
Imunita (biologie)
Indické námořnictvo
Indie
Instar
Itálie
Játra
Jaderná triáda
Jaekelopterus
Jan Dus
Japonsko
Jazyčnatky
Jednorodí
Jerry Lee Lewis
Jerry Lee Lewis?oldid=1571708
Jiří Kraus
Jižní Korea
Johann Ludwig Christian Gravenhorst
Johnny Cash
Këmbënyjorët
Křídlatí
Kůže
Kambrium
Kapřivci
Karel III. Britský
Karel Kramář
Karol I. (Rakúsko-Uhorsko)
Karotida
Katalog jmen a názvů děl Katalánska
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Klad
Klanonožci
Klavír
Klepítkatci
Kmen (biologie)
Kořenohlavci
Košice
Kolej (ubytovací zařízení)
Komunistická strana Číny
Končetina
Konzervativní strana (Spojené království)
Korýši
Kostra člověka
Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov
Krátkochvosti
Krabovci
Krajiny českej koruny
Krev
Krokodýli
Kroužkovci
Krvinka
Kuba
Kukla
Kusadlovci
Kutikula
Kutikula#Kutikula bezobratlých
Kyjonožci
Kyslík
Lülijalgsed
Larva
Laspuateten
Lasturnatky
Leddjur
Leddyr
Ledvina
Leszek Engelking
LGBT
Liðadýr
Liðdýr
Libor Pešek
Library of Congress Control Number
Libri
Liddfööt
Linda Gail Lewis
Liz Trussová
Louisiana
Lužice
Lužickí Srbi
Lupenonožci
Lutherstadt Wittenberg
Lymfatická soustava
Měkkýši
Maďarská republika rád
Maďarsko
Maďarsko-česko-slovenská vojna
Maffie
Makadla
Malá dohoda
Malý krevní oběh
Manažer
Mandibulata
Martinská deklarácia
Martin Luther
Maxillopoda
MCA Records
Melldrosek
Memphis
Mercury Records
Mezenchym
Mezinárodní standardní identifikátor jména
Mezoderm
Michal Ambrož
Miilixinximna
Mikrofotografie
Milan Hodža
Milan Rastislav Štefánik
Miloš Zeman
Mimobuněčná tekutina
Mississippi (stát)
Mnohoštětinatci
Mnohonožky
Moč
Morava (región)
Most (mesto)
Motolice
Mozek
MusicBrainz
Mymba ipy apytimby
Myoblast
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národné zhromaždenie
Národní a univerzitní knihovna v Záhřebu
Národní knihovna České republiky
Národní knihovna Španělska
Národní knihovna Izraele
Národní knihovna Koreje
Národní parlamentní knihovna Japonska
Národný výbor československý
Nórsko
Nadace Wikimedia
Narioutakuojē
Nariuotakojai
Nashville
Nemecké Čechy
Nemecké cisárstvo (1871 – 1918)
Nemecké Rakúsko
Nemecko
Neodermata
Neodermis
Nepohlavní rozmnožování
Nerv
Nervová soustava
Niveljalkaiset
Nizozemská královská knihovna
Nohatky
Norodom Sihanuk
Nymfa
Nymfa (biologie)
Oběhová soustava
Oběhová soustava ptáků
Obojživelníci
Obratlovci
Ocasatí
Odboj během druhé světové války
Opabinia
Orava (región)
Orgánová soustava
Orientační běh
Oslo
Ostrorepi
Otmar Brancuzský
Pásnice (živočich)
Písek
Písničkář
Převodní srdeční systém
Paleozoikum
Panarthropoda
Pancrustacea
Paríž
Parafyletismus
Patogen
Pavouci
Pavoukovci
Pittsburská dohoda
Plíce
Plebiscit
Plicní žíla
Plicní kmen
Plicní oběh
Plicní tepna
Plicnice
Ploštěnci
Ploštěnky
Ploutev
Plyn
Podkarpatská Rus
Podklíčková tepna
Pohlavní rozmnožování
Pohybová soustava
Pokožka (živočichové)
Polarizace (elektrodynamika)
Polská národní knihovna
Polyfyletismus
Polytematický strukturovaný heslář
Pomník svätého Václava
Portál:Živočichové
Portál:Aktuality
Portál:Biologie
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Hudba
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Medicína
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Posmkāji
Pot
Pražský hrad
Praha
Prezident
Prezident Spojených štátov
Proměna (biologie)#proměna dokonalá
Proměna (biologie)#proměna nedokonalá
Protesty v Íránu (2022)
Protilátka
Protonefridie
Prvá česko-slovenská republika
Prvá svetová vojna
Prvoústí
Prvoci
Prvohory
Pseudocoel
Ptáci
Pulec
Pupečníková žíla
Pupečníková tepna
Q11068#identifiers
Q11068#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q1360
Q202729
Q202729#identifiers
Q202729#identifiers|Editovat na Wikidatech
Rakúsko
Rakúsko-Uhorsko
Rakovci
RCA Records
Recentní organismus
Recepčný zákon (1918)
Reformace
Rhythm and blues
Rishi Sunak
Rock and roll
Rock and Roll Hall of Fame
Rolling Stone
Rozmnožovací soustava
Roztoči
Roztočovci
Ruka
Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
Ruská ríša
Rusko
Rybenky
Ryby
Sèvreská zmluva
Síra
Saintgermainská zmluva (1919, veľká)
Sam Phillips
Savci
Schizocoel
Sedemdňová vojna
Sekáči
Sensu lato
Sesterská skupina
Seznam britských králů
Seznam osobností vyznamenaných 28. října 2022
Seznam premiérů Itálie
Seznam premiérů Spojeného království
Sherlock Holmes
Sillwichaki
Si Ťin-pching
Skalica (mesto)
SLBM
Sliezsko
Slováci
Slovenská ľudová republika
Slovenská republika rád
Slovensko
Slunce
SNAC
Socializmus
Solifugy
Soubor:Пейзаж на Венере.jpg
Soubor:3d10 fm de vilafranca.jpg
Soubor:Arterio main.JPG
Soubor:Arthropoda.jpg
Soubor:Blutkreislauf Amphibien.svg
Soubor:Blutkreislauf Fische.svg
Soubor:Blutkreislauf Reptilien.svg
Soubor:Commons-logo.svg
Soubor:Dédicace de Jerry Lee Lewis datant de 2007 (collection privée).jpg
Soubor:Dugesia Turbellaria wm (12) anterior.jpg
Soubor:Human circulatory system.svg
Soubor:Jerry Lee Lewis @ Credicard Hall 01 (cropped).jpg
Soubor:Martin Luther, 95 Thesen, 1517, Schlosskirche Wittenberg.jpg
Soubor:Oligochaeta anatomy.svg
Souborný katalog České republiky
Soul
Soustava žláz s vnitřní sekrecí
Speciální:Hledání
Speciální:Kategorie
Speciální:Moje diskuse
Speciální:Moje příspěvky
Speciální:Náhodná stránka
Speciální:Nové stránky
Speciální:Poslední změny
Speciální:Statistika
Spiš (región)
Spojené štáty
Spojené kráľovstvo
Spojené království
Spojené státy americké
Srbi
Srbsko
Srdce
Státní souhlas k výkonu duchovenské činnosti
Stĺp Panny Márie a Najsvätejšej Trojice
Střelba v Bělgorodské oblasti
Střelecký útok v Bratislavě 12. října 2022
Střevo
Staromestské námestie (Praha)
Stawonogi
Steroidy
Stonožkovci
Stonožky
Sudetsko
Sudety (región)
Sun Records
Suverenita (právo)
Sval
Svaly
Svijonožci
Svlékání#Svlékání u členovců
Tábor (Česko)
Třída Arihant
Tři králové (protinacistický odboj)
Tactopoda
Tagma (biologie)
Taliansko
Tasemnice
Tavenina
Taxonomická kategorie
Tešínsko
Tenor
Tepénka
Tepna
Tepna podklíčková
Termoregulace
Terst
Tetřívek douglaskový
Texas
Tiswermin
Tkáň
Tomáš Garrigue Masaryk
Trávicí soustava
Trávicí soustava člověka
Tragédie při hromadné tlačenici v Soulu 2022
Trianonská mierová zmluva
Trilobiti
Trove
Tunica intima
Tunica media
Turecko
Twitter
Tykadla
Užhorod
Uhličitan vápenatý
Univerzitní systém dokumentace
USA
Uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939
Václavské námestie (Praha)
Véna
Výšková migrace
Vavro Šrobár
Veřejná bezpečnost
Veʻehokohoko
Velbloud
Venula
Versaillská zmluva (1919)
Veselí nad Lužnicí
Vidličnatky
Viktor Dvorčák
Virtual International Authority File
Vláda Rishiho Sunaka
Vlásečnice
Vlastizrada
Volodymyr Zelenskyj
Vylučovací soustava
Vysoká škola
Vzdušnice
Vzdušnicovci
Vznik Československa
Vznik Československa?oldid=13534122
Walk the Line
Wang Jang-ming
Washingtonská deklarácia
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2022
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Jak číst taxobox
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2022
Wikipedie:Ověřitelnost
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/říjen
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:WikiProjekt Překlad/Rady
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2022
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Woodrow Wilson
WorldCat
Zápal plic
Zadeček
Zatmění Slunce 25. října 2022
Zglavkari
Zimmerwaldská konference
Zločin z nenávisti
Zpěv
Zpěvák
Zuzana Čaputová
Zuzana Burianová




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk