Ján Jiskra z Brandýsa - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Ján Jiskra z Brandýsa
Ján Jiskra z Brandýsa
Vojvodca Ján Jiskra z Brandýsa
Vojvodca Ján Jiskra z Brandýsa
Narodenie1400
Brandýs nad Orlicí, Rímsko-nemecká ríša (dnešné územie Česka)
Úmrtie1469
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ján Jiskra z Brandýsa

Ján Jiskra (z Brandýsa) (čes. Jan Jiskra (z Brandýsa), nem. transkr. Johann Giskra (von Brandeis), angl. transkr. John Giskra, maď. transkr. Giskra János) (* asi 1400 – † asi 1469) bol český žoldnier, vojvodca, stratég a diplomat. Na čele bývalých husitov dlhý čas pôsobil na Slovensku, kde hájil záujmy Habsburgovcov vo vzťahu k uhorskému trónu.

Pôvod

Podľa legendy sa Ján Jiskra narodil v Brandýse nad Orlicí. V skutočnosti pochádzal pravdepodobne z východnej Moravy.

V 13. storočí sa rod pánov z Brandýsa rozdelil na dve vetvy, českú a moravskú. V r. 1274 získali bratia Jindřich a Vintíř od Olomouckého biskupstva zem neďaleko Přerova, na Severnej Morave, spojenú s vazalstvom. V 14. storočí rozsiahly majetok prilákal Vintířových synov Milotu a Beneša z Brandýsa vstúpiť do služieb mocných pánov z Kravař.

Alšík z Brandýsa, Milotov syn, bol členom rodiny v r. 1372. Nie je známe či Alšík mal deti, ale vieme, že bol ženatý, lebo spolu so svojou manželkou Anežkou v r. 1391 obdaroval kláštor vo Fulneku nejakým darom. Predpokladá sa, že Alšík je otcom Jána Jiskru, ktorého narodenie sa datuje do roku 1400.

Život

V mladosti sa naučil vojenské umenie v Taliansku (niektoré pramene uvádzajú, že sa zúčastnil námorných bitiek na strane Benátčanov) a osvojil si aj husitskú bojovú taktiku. Po bitke pri Lipanoch (30. mája 1434) bojoval pri Belehrade na čele žoldnierov naverbovaných z bývalých husitských bojovníkov (prevažne táboritov) v službách cisára Žigmunda proti Turkom.

Po smrti Žigmunda Luxemburského v roku 1437 nastúpil na trón Albrecht Habsburský, ktorý však už v októbri roku 1439 zomrel. Jeho manželka Alžbeta Luxemburská bola tehotná a vo februári 1440 sa jej narodil syn Ladislav, zvaný Pohrobok. V Uhorsku nastala zaujímavá situácia, pretože v máji 1440 nechala Alžbeta korunovať za uhorského kráľa malého Ladislava a v júli 1440 bol s podporou šľachty korunovaný za uhorského kráľa poľský kráľ Vladislav III., ktorý v Uhorsku vládol ako Vladislav I. Alžbeta s malým Ladislavom ušla z Uhorska a na ochranu záujmov neplnoletého kráľa najala českého katolíckeho šľachtica Jána Jiskru z Brandýsa. Ako sa čoskoro ukázalo, nemohla si vybrať lepšie.

Jiskra a Slovensko

Reliéf Jána Jiskru na trenčianskej hradnej skale.

V roku 1440 ho kráľovná Alžbeta poverila obranou nástupníckych práv syna Ladislava Pohrobka proti novozvolenému uhorskému kráľovi Vladislavovi Jagelovskému. Ján Jiskra s asi päťtisícovým žoldnierskym vojskom, skladajúcim sa prevažne z bývalých husitských bojovníkov, za krátky čas obsadil stredoslovenské banské mestá, Spiš a časť východného Slovenska, a tak znemožňoval kráľovi Vladislavovi spojenie s Poľskom. Medzi jeho strategické ťahy patrilo ovládnutie Kremnice a tým aj kremnickej mincovne, kde v mene Ladislava Pohrobka dal raziť kvalitné dukáty, čo jeho vláde zabezpečovalo stabilitu. Vladislav, ktorý všetky svoje sily vrhal do boja proti Turkom, žil s Jiskrom v ustavične predlžovanom prímerí. Po smrti kráľovnej Alžbety sa stal hlavným kapitánom (veliteľom) vojska kráľa Ladislava Pohrobka (1442). Po porážke v bitke pri Varne (1444), od ktorej bol kráľ Vladislav nezvestný (alebo padol), bol Ján Jiskra jedným zo siedmich kapitánov spravujúcich Uhorsko. Jeho územie sa rozprestieralo na dnešnom Slovensku, s hlavným sídlom na zvolenskom hrade a v Košiciach.

Po nadviazaní kontaktov s cisárom Fridrichom III., ako vychovávateľom malého Ladislava, ďalej ostal na Slovensku, ako obhajca práv kráľa Ladislava Pohrobka. Jeho postavenie v Uhorsku sa legalizovalo v máji 1445, keď uhorský snem uznal Pohrobkove práva na trón.[1]

Po zvolení Jána Huňadyho za miestodržiteľa Uhorska (1446) bol s ním Jiskra v ustavičnom vojnovom stave, iba občas prerušovanom vzájomne dohodnutými prímeriami. V roku 1449, dve míle severne od Košíc, porazil uhorské vojsko. Preto bol v januári 1450 zvolaný do Budína snem, na ktorom uzatvorili mier a Ján Jiskra sa zaviazal svojim podpisom (31. marec 1450) tieto podmienky dodržiavať. No mier nemal dlhé trvanie. Už v nasledujúcom roku dosiahol najväčšie víťazstvo nad Huňadym v bitke pri Lučenci (7. september 1451), po ktorej uzavreli mier.

Keď Ladislav Pohrobok nastúpil po dosiahnutí plnoletosti na trón, uhorský snem (aj pod vplyvom Henricha Celjského) pozbavil Jána Jiskru dovtedajšieho postavenia.

V obhajobe kráľovských nástupníckych práv po jeho boku bojoval Peter Aksamit, ktorý bol viac naklonený pôvodným husitským myšlienkam. Ten ešte v roku 1448 vytvoril na Slovensku vojenský spolok „Bratríci“. Od čias vzniku spolku pomáhal Jiskrovi, ale bratríci tvorili akúsi samostatnú spoločnosť.

Ján Jiskra odišiel z Uhorska a jeho vojská sa pridali k bratríkom. V roku 1454 ho povolali naspäť, aby paralyzoval bratrícke hnutie; sčasti sa mu to aj podarilo.

Po nastúpení Mateja I. Korvína (1458) odišiel do Poľska, aby tam pomohol uzavrieť mier medzi poľským kráľom a Rádom nemeckých rytierov a ponúkol pomoc na získanie uhorského trónu Kazimírovi IV. Jagellovskému, ktorý ju však neprijal. V roku 1460 sa usiloval o zmierenie s Matejom Korvínom, lebo Korvín chcel vojensky zlikvidovať jeho dŕžavu. V apríli 1462, po dohode Mateja Korvína s cisárom Fridrichom III. prijal Matej Jiskru do svojich služieb, povýšil ho na baróna, daroval mu hrad Solymos s majetkami v Aradskej a hrad Lippa v Temešvárskej stolici. Ján Jiskra sa potom zúčastnil na bojoch proti Turkom a ich spojencom (valašský vojvoda Štefan Veľký); v januári 1467 rokoval z poverenia Mateja so sultánom Mehmedom II. o mieri v Istanbule.

Ján Jiskra, ako najatý šľachtic a žoldnier Alžebty Luxemburskej, kráľovny Českej a Uhorskej, s prestávkami kolonizoval Slovensko 22 rokov. Výsledkom jeho pôsobenia bolo udomácnenie češtiny na Slovensku, ako spisovného, literárneho a kultúrneho jazyka slovenskej národnosti takmer štyri storočia.[2]

Nebol husitom, ako sa to o ňom niekedy mylne tvrdí, ale katolík, a bol vždy v priateľskom pomere s protihusitskými kruhmi českej šľachty, na čele ktorých bol Oldřich z Rožmberka. Aeneas Silvius Piccolomini (neskorší pápež Pius II.) ho zaradil do svojich životopisov slávnych mužov tých čias (De viris illustribus).

Smrť

Dátum, miesto a príčina jeho smrti sú zatiaľ neznáme. Naposledy sa ako živý spomína v majetkovej listine zo dňa 22. októbra 1468. V kráľovskej listine zo dňa 6. februára 1471, sa Jiskra spomína už ako zosnulý, niekedy v dobe medzi uvedenými dátumami zomrel.

Ján Jiskra v Kronike Jána z Turca

Kronika Jána z Turca, ktorá vyšla v roku 1482 (približne 12 rokov po Jiskrovej smrti) a ktorá sa snaží idealizovať Mateja Korvína a jeho vládu[chýba zdroj opisuje Jiskrove pôsobenie v Uhorsku ako „plienenie a pustošenie krajiny“.[3]

Referencie

  1. KOVÁČ, Dušan, et al. Kronika Slovenska : od najstarších čias do konca 19. storočia. Bratislava : Fortuna Print, 1998. 616 s. ISBN 80-7153-174-X. S. 176.
  2. TIBENSKÝ, Ján, et al. Slovensko Dejiny. 2. preprac. a dopln. vyd. Bratislava : Obzor, 1978. 1010 s. S. 306.
  3. Ján z Turca. Kronika Jána z Turca. Preklad Július Sopko. 1. vyd. Bratislava : Perfekt, 2014. 590 s. ISBN 978-80-8046-692-3. S. 544.

Iné projekty

Externé odkazy

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Ján Jiskra z Brandýsa

Ónodský snem
Čechoslovakizmus
Černovská tragédia
Čertižniansko-haburská vzbura
Čertova pec
Česko-Slovensko
Česko-slovensko-poľský spor o Oravu a Spiš
Českoslovanská jednota
Činy Hunov a Uhrov
Štefan Bočkaj
Akcia K (kláštory)
Akcia P
Akcia R
Alternatívne teórie o polohe Veľkej Moravy
Amnestia Václava Havla z 1. januára 1990
Anonymova kronika
Apponyiho školské zákony
Arizácia
Arpádovci
Articuli Podmanickyani
Autonómne Slovensko
Avarský kaganát
Aviticitný zákon
Bachovský absolutizmus
Bernolákovci
Bitka pri Čadci
Bitka pri Bratislave
Bitka pri Lamači
Bitka pri Leviciach
Bitka pri Moháči (1526)
Bitka pri Plášťovciach
Bitka pri Rozhanovciach
Bitka pri Sečanoch
Bitka pri Veľkých Kostoľanoch
Bitka pri Wogastisburgu
Blatenské kniežatstvo
Blatnohrad
Boje medzi Staroslovákmi a štúrovcami
Boje o Žehry
Bratislavská zmluva
Bratislavské korunovácie
Bratislavské oppidum
Bratislavsko-brnianska operácia
Bratríci
Bratské krajiny
Codex diplomaticus et epistolaris Slovaciae: Slovenský diplomatár
Confessio Heptapolitana
Confessio Pentapolitana
Confessio Scepusiana
Dôverný protokol o hospodárskej a finančnej spolupráci
Dejiny Slovenska
Deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky
Deputátnik
Dočasná ústava
Doba neslobody
Dvorník
Eneolit na Slovensku
Flóra (odbojová skupina)
Formovanie moderného slovenského národa
Gabriel Betlen
Habáni
Habsburská monarchia
Halštatská doba na Slovensku
Havlíčkov Slovan
Historické župy na Slovensku
Hlaholské listy z Hlohovca
Hlasisti
Hlavný kapitanát (Kráľovské Uhorsko)
Hodnoverné miesto
Homolov puč
Horná zem
Horné Uhorsko
Hornouhorský hlavný kapitanát
Hradiskové obdobie
Hradný jobagión
Ján Jiskra z Brandýsa
Jobagión
Karlovský mier
Karpathen Post
Karpatsko-duklianska operácia
Košický vládny program
Kolonizácia južného Slovenska v rokoch 1921 – 1938
Komunistická strana Slovenska (1948)
Konštantín Filozof
Kontinuita slovenských dejín
Kráľovské Uhorsko
Kráľovský servient
Krajinské zastupiteľstvo
Krajinské zriadenie
Krajinský úrad
Krajinský prezident
Kraj (1949 – 1960)
Kraj (1960 – 1990)
Laténska doba na Slovensku
Laugaricio
Linecký mier
Maďarón
Maďarizácia
Maďarské kráľovstvo
Maďarský revizionizmus
Maďarsko-slovenský ozbrojený konflikt
Malá dohoda
Marcové zákony
Martinská deklarácia
Masaker v Kľakovskej doline
Masaker v Kremničke
Matica slovenská
Mauzóleum Andreja Hlinku
Memorandum (Flóra)
Memorandum národa slovenského
Mestský zväz
Mezolit na Slovensku
Mikuláš Kostka
Mladá a neskorá bronzová doba na Slovensku
Mladý paleolit na Slovensku
Mongolský vpád do Európy
Mongolský vpád do Uhorska
Monomachova koruna
Moravské kniežatstvo
Municipálne mesto (Uhorsko)
Najstarší paleolit na Slovensku
Naprej
Natio Hungarica
Neolit na Slovensku
Neskorý paleolit na Slovensku
Nitrianske kniežatstvo
Nitriansky diadém
Nová škola slovenská
Noviny pre hospodárstvo, remeslo a domáci život
Novozámocký ejálet
Obdobie sťahovania národov na Slovensku
Obliehanie Nových Zámkov (1663)
Október 1918
Októbrový diplom
Okupácia južného Slovenska
Ostrihomské arcibiskupstvo
Pamätník a pamätné miesto Slovenského národného povstania v Nemeckej
Panstvo Makovica
Partizánska republika
Pentapolitana
Peter Aksamit
Peter Kostka
Philadelphská dohoda
Pittsburská dohoda
Pohotovostné oddiely Hlinkovej gardy
Povstanie Štefana Bočkaja
Povstanie Gabriela Betlena
Povstanie Imricha Tököliho
Povstanie Juraja Dóžu
Povstanie Juraja I. Rákociho
Prešovské jatky
Prepadnutie železničnej stanice Pribeník
Prepadnutie okresu Jesenské
Prepadnutie Slanca
Priateľ ľudu (1861 – 1867)
Privilegium pro Slavis
Proces s Jánom Šmigovským
Proces s Jozefom Tisom, Alexandrom Machom a Ferdinandom Ďurčanským
Proces s rozvratnou skupinou buržoáznych nacionalistov na Slovensku
Proces s Vojtechom Tukom
Protihabsburské stavovské povstania
Provincia 11 spišských miest
Provincia 13 spišských miest
Provincia 16 spišských miest
Provincia 24 spišských miest
Prvá česko-slovenská armáda na Slovensku
Prvá berná rula
Prvá viedenská arbitráž
Pyžamová revolúcia
Rímska doba na Slovensku
Rímsky nápis v Trenčíne
Rímsky vojenský tábor v Iži
Rakúsko-Uhorsko
Rastislav (Veľká Morava)
Ratio educationis (1777)
Resolutio Carolina
Richtár
Rongyos gárda
Saintgermainská zmluva (1919, veľká)
Samova ríša
Samo (panovník)
Satumarský mier
Sedliak (poddanstvo)
Slobodné kráľovské banské mesto
Slobodné kráľovské mesto
Slougenzinmarcha
Slovakizácia
Slovenská ľudová republika
Slovenská krajina (1938 – 1939)
Slovenská liga v Amerike
Slovenská národná rada (1848 – 1849)
Slovenská národná rada (1914)
Slovenská národná rada (1918 – 1919)
Slovenská národná rada (1943 – 1992)
Slovenská noc dlhých nožov
Slovenská republika (1990 – 1992)
Slovenská republika rád
Slovenská socialistická republika
Slovenské autonomistické hnutie
Slovenské národné povstanie




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk