A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
The Network for the Promotion of Asian Cinema (NETPAC) is a worldwide organization of 29 member countries. It was created as the result of a conference on Asian cinema organized by Cinemaya, the Asian Film Quarterly, in New Delhi in 1990 at the instance and with the support of UNESCO, Paris.
Headquartered in Singapore, the NETPAC is a pan-Asian film cultural organization involving critics, filmmakers, festival organizers and curators, distributors and exhibitors, as well as film educators. It is considered a leading authority on Asian cinema. Since 1990, it has programmed Asian sections of international film festivals, introduced filmmakers from Asia to the world, brought out a compendium of the existing film infrastructure in different Asian countries, organized seminars and conferences and instituted an award for the Best Asian Film at festivals like Singapore, Busan, Jeonju, Kerala, Kazakhstan and Osian's Cinefan among those in Asia; Berlin, Locarno, Karlovy Vary, Rotterdam, Vesoul and others in Europe; at Brisbane in Australia; Hawaii in the US; Antalya in Turkey and Black Nights in Estonia.
The NETPAC Award is given at select international film festivals to promote Asian cinema by spotlighting exceptional films and discovering new talents. Among filmmakers who have won this award more than twice are Sri Lanka's Prasanna Vithanage (5 times); Kazakhstan's Adilkhan Yerzhanov (4 times); China's Wang Xiaoshuai (thrice) and Hao Jie (thrice); the Philippines' Lav Diaz (thrice) and Brillante Mendoza (thrice); Malaysia's Ho Yuhang (thrice); and South Korea's Kim Ki-duk (thrice).
NETPAC Award winners
1993
1994
- Berlin International Film Festival
- Winner All Under the Moon (Yoichi Sai, Japan)
- Special Mention Shackles (Nansalmaagin Uranchimeg, Mongolia)
- Singapore International Film Festival
- Winner The Servile (Adoor Gopalakrishnan, India)
1995
- Berlin International Film Festival
- Winner Undo (Shunji Iwai, Japan)
- Winner Elephant Song (Go Riju, Japan)
- International Film Festival Rotterdam
- Winner The Servile (Adoor Gopalakrishnan, India)
- Singapore International Film Festival
- Winner A Borrowed Life (Wu Nien-jen, Taiwan)
- Special Mention Mee Pok Man (Eric Khoo, Singapore)
1996
- Berlin International Film Festival
- Winner ...And the Moon Dances (Garin Nugroho, Indonesia)
- Special Mention Heaven-6-Box (Hiroyuki Oki, Japan)
- Busan International Film Festival
- Winner Three Friends (Yim Soon-rye, South Korea)[2]
- International Film Festival Rotterdam
- Winner Heartbreak Island (Hsu Hsiao-ming, Taiwan)
- Winner Nostalgia for Home Country (Nhat Minh Dang, Vietnam)
- Singapore International Film Festival
- Winner Good Men, Good Women (Hou Hsiao-hsien, Taiwan)
- Special Mention It's a Long Way to the Sea (Jahnu Barua, North India)
1997
- Amiens International Film Festival
- Winner Somersault in a Coffin (Derviş Zaim, Turkey)
- Berlin International Film Festival
- Winner Focus (Satoshi Izaka, Japan)
- Busan International Film Festival
- Winner Bad Movie (Jang Sun-woo, South Korea)[3]
- International Film Festival Rotterdam
- Winner 2 Duo (Nobuhiro Suwa, Japan)
- Singapore International Film Festival
- Winner 12 Storeys (Eric Khoo, Singapore)
- Special Mention The Long Journey (Lê Hoàng, Vietnam)
1998
- Amiens International Film Festival
- Winner Walls Within (Prasanna Vithanage, Sri Lanka)[4]
- Berlin International Film Festival
- Winner The Pickpocket (Jia Zhangke, China)
- Busan International Film Festival
- Winner The Power of Kangwon Province (Hong Sang-soo, South Korea)[5]
- Special Mention A Killing Story (Yeo Kyun-Dong, South Korea)[6]
- International Film Festival Rotterdam
- Winner Dance of the Wind (Rajan Khosa, India)
- Special Mention Green Fish (Lee Chang-dong, South Korea)
- Singapore International Film Festival
- Winner In the Navel of the Sea (Marilou Diaz-Abaya, the Philippines)
- Special Mention Hold You Tight (Stanley Kwan, Hong Kong)
- Taiwan International Documentary Festival
- Winner Out for Love...Be Back Shortly (Dan Katzir, Israel)
- Special Mention Nadya's Village (Seiichi Motohashi, Japan)[7]
1999
- Amiens International Film Festival
- Winner Death On A Full Moon Day (Prasanna Vithanage, Sri Lanka)[8]
- Berlin International Film Festival
- Winner 2H (Ying Li, China)[9]
- Winner Dil Se.. (Mani Ratnam, India)[10]
- Busan International Film Festival
- Winner The Bird Who Stops in the Air (Jeon Soo-il, South Korea)[11]
- Special Mention The Uprising (Park Kwang-Su, South Korea)[12]
- Cinemanila International Film Festival
- Winner Birth of A Butterfly (Mojtaba Raei, Iran)[13]
- Special Mention Fetch A Pail of Water (Jeffrey Jeturian, the Philippines)[14]
- Singapore International Film Festival
- Winner Connection by Fate (Wan Ren, Taiwan)
- Special Mention Beshkempir (Aktan Abdykalykov, Kyrgyzstan)
- Special Mention The Power of the Kangwon-du Province (Hong Sang-soo, South Korea)[15]
- International Film Festival Rotterdam
- Winner The Servant's Shirt (Mani Kaul, North India)
- Yamagata International Documentary Film Festival
- Winner Shiro the White (Katsuyuki Hirano, Japan)[16]
- Special Mention Annyong-Kimchi (Tetsuaki Matsue, Japan)[17]
- Special Mention I Love (080) (Yang Li-chou, Taiwan)[18]
2000
- Amiens International Film Festival
- Winner The Orphan of Anyang (Wang Chao, China)[19]
- Berlin International Film Festival
- Winner The Lady of the House (Rituparno Ghosh, India)
- Winner Nabbie's Love (Yuji Nakae, Japan)
- Special Mention Making Sun-Dried Red Peppers (Jang Hee-Sun, South Korea)[20]
- Busan International Film Festival
- Winner Chunhyang (Im Kwon-taek, South Korea)[21]
- Dhaka International Film Festival
- Winner Padadaya (Linton Semage, Sri Lanka)
- Winner Saroja (Somaratne Dissanayake, Sri Lanka)
- Hawaii International Film Festival
- Winner Breaking the Silence (Zhou Sun, China)[22]
- Special Mention Spinning Gasing (Teck Tan, Malaysia)[23]
- International Film Festival Rotterdam
- Winner Nang Nak (Nonzee Nimibutr, Thailand)[24]
- Winner Paper (Ding Jiancheng, China)[25]
- Karlovy Vary International Film Festival
- Winner Yi Yi (Edward Yang, Taiwan)[26]
- Special Mention Peppermint Candy (Lee Chang-dong, South Korea)[27]
- Singapore International Film Festival
- Winner Darkness and Light (Chang Tso-chi, Taiwan)
- Winner So Close to Paradise (Wang Xiaoshuai, China)[28]
- Taiwan International Documentary Festival
- Winner Alone (Dmitry Kabakov, Russia)
- Special Mention Happy Birthday, Mr. Mograbi (Avi Mograbi, Israel)
- Special Mention The Lost Kingdom (Lee Hsiang-Hsiu, Taiwan)[29]
- Venice Film Festival
- Winner Platform (Jia Zhangke, China)
- Special Mention The Isle (Kim Ki-duk, South Korea)
2001
- Berlin International Film Festival
- Winner Smell of Camphor, Fragrance of Jasmine (Bahman Farmanara, Iran)
- Special Mention Wharf of Widows (Trong Ninh Luu, Vietnam)
- Brisbane International Film Festival
- Winner What Time Is It There? (Tsai Ming-liang, Taiwan)[30]
- Special Mention The Wrestlers (Buddhadeb Dasgupta, India)
- Busan International Film Festival
- Winner Take Care of My Cat (Jeong Jae-eun, South Korea)[31]
- Special Mention Bad Guy (Kim Ki-duk, South Korea)[32]
- Special Mention Waikiki Brothers (Yim Soon-rye, South Korea)[33]
- Cinefan Asian Film Festival
- Winner Demons (Mario O'Hara, the Philippines)[34]
- Cinemanila International Film Festival
- Fajr International Film Festival
- Winner Going By (Iraj Karimi, Iran)[36]
- Hawaii International Film Festival
- Winner Devils on the Doorstep (Jiang Wen, China)[37]
- Special Mention The Day Toshi was Born (Hikaru Yoshikawa, Japan)[38]
- International Film Festival Rotterdam
- Winner Daughters of the Sun (Maryam Shahriar, Iran)[39]
- Special Mention The House of Guavas (Dang Nhat Minh, Vietnam)[40]
- Jakarta International Film Festival
- Winner – Short Film The Greatest Day Dreamer (Liew Wai Ming, Singapore)[41]
- Special Mention Wired (Chung Fa Yang, Taiwan)[42]
- Karlovy Vary International Film Festival
- Winner Under the Skin of the City (Rakhshan Bani-Etemad, Iran)
- Special Mention Firefly Dreams (John Williams, Japan)[43]
- Singapore International Film Festival
- Winner A Poet (Garin Nugroho, Indonesia)
- Special Mention This is My Moon (Asoka Handagama, Sri Lanka)[44]
- Venice Film Festival
- Winner Secret Ballot (Babak Payami, Iran)
- Winner Quitting (Zhang Yang, China)
- Yamagata International Documentary Film Festival
- Winner My Migrant Soul (Yasmine Kabir, Bangladesh)[45]
- Special Mention Pansy & Ivy (Kye Un-kyoung, South Korea)[46]
- Special Mention Mysterious Object at Noon (Apichatpong Weerasethakul, Thailand)[47]
2002
- Berlin International Film Festival
- Winner Chen Mo and Meiting (Liu Hao, China)
- Special Mention Fish and Elephant (Li Yu, China)
- Brisbane International Film Festival
- Winner Seafood (Zhu Wen, China)[48]
- Special Mention Whispering Sands (Nan T. Achnas, Indonesia)[49]
- Busan International Film Festival
- Winner Road Movie (Kim Insik, South Korea)[50]
- Cinefan Asian Film Festival
- Winner Lan Yu (Stanley Kwan, Hong Kong)[51]
- Cinemanila International Film Festival
- Winner Hollywood Hong Kong (Fruit Chan, Hong Kong)[52]
- Special Mention Harmful Insect (Akihiko Shiota, Japan)[53]
- Hawaii International Film Festival
- Winner Eyes of a Beauty (Hu Guan, China)[54]
- International Film Festival Rotterdam
- Winner Wave (Hiroshi Okuhara, Japan)
- Special Mention Secret Ballot (Babak Payami, Iran)
- Locarno International Film Festival
- Winner Mr. & Mrs. Iyer (Aparna Sen, India)
- Special Mention Our Times (Rakhshan Bani-Etemad, Iran)
- Special Mention Obor Kalandia (Sobi al-Zobaidi, Palestine)
- Singapore International Film Festival
- Winner Eliana, Eliana (Riri Riza, Indonesia)
- Special Mention I-San Special (Mingmongkol Sonakul, Thailand)[55]
- Taiwan International Documentary Festival
- Winner Sky-blue Hometown (Kim So-young, South Korea)[56]
2003
- Bangkok International Film Festival
- Winner A Tale of a Naughty Girl (Buddhadeb Dasgupta, India)
- Berlin International Film Festival
- Winner Blessing Bell (Hiroyuki Tanaka, Japan)
- Special Mention Bird-Man Tale (Garin Nugroho, Indonesia)[57]
- Brisbane International Film Festival
- Winner Oasis (Lee Chang-dong, South Korea)[58]
- Special Mention Letters in the Wind (Ali Reza Aminal, Iran)[59]
- Busan International Film Festival
- Winner Untold Scandal (E J-yong, South Korea)[60]
- Cinefan Asian Film Festival
- Winner Drifters (Wang Xiaoshuai, China)[61]
- Cinemanila International Film Festival
- Winner Divine Intervention (Elia Suleiman, Palestine)[62]
- Special Mention Dekada '70 (Chito S. Rono, the Philippines)[63]
- Karlovy Vary International Film Festival
- Winner The Coast Guard (Kim Ki-duk, South Korea)[64]
- Locarno International Film Festival
- Winner Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (Kim Ki-duk, South Korea)[65]
- Singapore International Film Festival
- Winner 15 – The Movie (Royston Tan, Singapore)[66]
- Special Mention Unknown Pleasures (Jia Zhang-ke, China)[67]
- Vesoul International Film Festival of Asian Cinema
- Winner Cry Woman (Liu Bingjian, China)[68]
2004
- Berlin International Film Festival
- Winner South of the Clouds (Zhu Wen, China)
- Special Mention Final Solution (Rakesh Sharma, India)
- Brisbane International Film Festival
- Winner The River's End (Behrooz Afkhami, Iran)[69]
- Busan International Film Festival
- Winner 3-Iron (Kim Ki-duk, South Korea and Japan)
- Special Mention So Cute (Kim Su-hyeon, South Korea)[70]
- Cinemanila International Film Festival
- Dhaka International Film Festival
- Winner Swaraaj – The Little Republic (Anwar Jamal, India)
- Hawaii International Film Festival
- Winner Peep 'TV' Show (Yutaka Tsuchiya, Japan)
- Honorable Mention Rewind (Hak-son Kim, South Korea)[72]
- International Film Festival Rotterdam
- Winner The Missing (Lee Kang-sheng, Taiwan)
- Special Mention Uniform (Diao Yi'nan China)
- Locarno International Film Festival
- Winner Story Undone (Hassan Yektapanah, Iran)
- Winner The Hunter (Serik Aprymov, Kazakhstan)
- Osian's Cinefan Festival of Asian Cinema
- Winner Listener's Choice (Abdellatif Abdelhamid, Syria)[73]
- Singapore International Film Festival
- Winner Ira Madiyama (Prasanna Vithanage, Sri Lanka)[74]
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Winner Cha no aji (Katsuhito Ishii, Japan)
- Special Mention Malenkije ljudi (Nariman Turebajev, Kasahstan, France)
- Vesoul International Film Festival of Asian Cinema
- Winner The First Letter (Abolfazl Jalili, Iran)[75]
2005
- Berlin International Film Festival
- Winner This Charming Girl (Lee Yoon-ki, South Korea)[76]
- Brisbane International Film Festival
- Winner Spying Cam (Hwang Chul-min, South Korea)[77]
- Special Mention Boat out of Watermelon Rinds (Ahmet Ulucay, Turkey)[78]
- Busan International Film Festival
- Winner The Unforgiven (Yoon Jong-bin, South Korea)[79]
- Hawaii International Film Festival
- Winner Season of the Horse (Ning Cai, Mongolia)[80]
- International Film Festival Rotterdam
- Locarno International Film Festival
- Winner So Much Rice (Li Hongqi, China)
- Winner The Rising - Ballad of Mangal Pandey (Ketan Mehta, India)
- Osian's Cinefan Festival of Asian Cinema
- Winner The Black and White Milk Cow (Jin Yang, China)[81]
- Singapore International Film Festival
- Winner Stray Dogs (Marzieh Meshkini, Iran)[82]
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Winner Earth And Ashes (Atiq Rahimi, Afghanistan)[83]
- Venice Film Festival
- Winner 13 Tzameti (Géla Babluani, Georgia)
- Vesoul International Film Festival of Asian Cinema
- Winner Two Great Sheep (Liu Hao, China)[84]
2006
- Berlin International Film Festival
- Winner Dear Pyongyang (Yang Yong-hi, Japan)
- Brisbane International Film Festival
- Winner Blood Rain (Kim Dae-seung, South Korea)[85]
- Busan International Film Festival
- Winner The Last Dining Table (Roh Gyeong-tae, South Korea)[86]
- Hawaii International Film Festival
- Winner 4:30 (Royston Tan, Singapore)[87]
- International Film Festival Rotterdam
- Winner The Lost Hum (Hiromasa Hirosue, Japan)
- Winner The Blossoming of Maximo Oliveros (Auraeus Solito, the Philippines)[88]
- Locarno International Film Festival
- Winner Don't Look Back (Kim Young-Nam, South Korea)
- Winner Bliss (Sheng Zhimin, China)[89]
- Osian's Cinefan Festival of Asian Cinema
- Winner Midnight My Love (Kongdej Jaturanrasamee, Thailand)[90]
- Singapore International Film Festival
- Winner Todo todo teros (John Torres, the Philippines)[91]
- Special Mention Taking Father Home (Ying Liang, China)[92]
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Winner Kargaran Mashghoule Karand (Mani Haghighi, Iran)
- Vesoul International Film Festival of Asian Cinema
- Winner Gilane (Rakhshan Bani-Etemad and Mohsen Abdolvahab, Iran)
2007
- Antalya Film Festival
- Winner Yumurta (Semih Kaplanoğlu, Turkey)[93]
- Winner Under the Bombs (Philippe Aractingi, Lebanon)[94]
- Asiatica Film Mediale
- Winner Pure Coolness (Ernest Abdyjaparov, Kyrgyzstan)[95]
- Berlin International Film Festival
- Winner Faces of a Fig Tree (Kaori Momoi, Japan)
- Winner Tuli (Auraeus Solito, Philippines)
- Brisbane International Film Festival
- Winner The Bet Collector (Jeffrey Jeturian, the Philippines)[96]
- Busan International Film Festival
- Winner With the Girl of Black Soil (Jeon Soo-il, South Korea)
- Winner Hello Stranger (Kim Donghyun, South Korea)[97]
- Eurasia International Film Festival
- Winner Swallow (Abai Kulbai, Kazakhstan)[98]
- Hawaii International Film Festival
- Winner Owl and the Sparrow (Stephane Gauger, Vietnam)[99]
- International Film Festival of Kerala
- Winner – Asian Competition Getting Home (Zhang Yang, China)
- Winner – Malayalam Competition Ore Kadal (Shyamaprasad, India)
- International Film Festival Rotterdam
- Winner Fourteen (Hiromasa Hirosue, Japan)
- Special Mention Dancing Bells (Deepak Kumaran Menon, Malaysia)
- Special Mention How Is Your Fish Today? (Xiaolu Guo; China, UK)[100]
- Jeonju International Film Festival
- Winner Summer Heat (Brillante Mendoza, the Philippines)
- Karlovy Vary International Film Festival
- Winner The Band's Visit (Bikur hatizmoret) (Eran Kolirin, Israel)[101]
- Locarno International Film Festival
- Winner Those Three (Naghi Nemati, Iran)[102]
- Osian's Cinefan Festival of Asian and Arab Cinema
- Winner Dancing Bells (Deepak Kumaran Menon, Malaysia)[103]
- Singapore International Film Festival
- Winner Crossing the Dust (Shawkat Amin Korki, Iraq)
- Winner Like A Virgin (Lee Hae-young, Lee Hae-jun; South Korea)[104]
- Taipei Golden Horse Film Festival
- Winner The Unseeable (Wisit Sasanatieng, Thailand)[105]
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Winner Mogari No Mori (Naomi Kawase, Japan)
- Vesoul International Film Festival of Asian Cinema
- Winner Kantatar (Bappaditya Bandopadhyay, India)
2008
- Antalya Film Festival
- Winner Sonbahar (Özcan Alper, Turkey)[106]
- Asiatica Film Mediale
- Winner Tokyo Sonata (Kiyoshi Kurosawa, Japan)[107]
- Winner Songs from the Southern Seas (Marat Sarulu, Kazakhstan)[108]
- Berlin International Film Festival
- Winner United Red Army (Kōji Wakamatsu, Japan)
- Special Mention Paruthiveeran (Ameer Sultan, India)[109]
- Brisbane International Film Festival
- Winner Foster Child (Brillante Mendoza, the Philippines)[110]
- Busan International Film Festival
- Winner Members of the Funeral (Baek Seung-bin, South Korea)
- Winner Treeless Mountain (Kim Soyong, South Korea)[111]
- Eurasia International Film Festival
- Winner Together with my Father (Danyar Salamat, Kazakhstan)[112]
- Hawaii International Film Festival
- Winner Brutus, Ang Paglalakbay (Tara Illenberger, the Philippines)[113]
- Karlovy Vary International Film Festival
- Winner Written (Kim Byung-woo, South Korea)
- Winner Tulpan (Sergey Dvortsevoy, Kazakhstan)
- International Film Festival of Kerala
- Winner – Asian Competition My Marlon and Brando (Hüseyin Karabey, Turkey)
- Winner – Malayalam Competition Adayalangal (M.G. Sasi, India)[114]
- International Film Festival Rotterdam
- Jeonju International Film Festival
- Winner Children of God (Yi Seung-jun, Korea)
- Winner Death in the Land of Enacantos (Lav Diaz, the Philippines)[117]
- Locarno International Film Festival
- Winner Daytime Drinking (Noh Young-seok, South Korea)[118]
- Osian's Cinefan Festival of Asian Cinema
- Winner Bioscope (K. M. Madhusudhanan, India)[119]
- Singapore International Film Festival
- Winner Tirador (Brillante Mendoza, the Philippines)[120]
- Taipei Golden Horse Film Festival
- Winner The Photograph (Nan Triveni Achnas, Indonesia)[121]
- Winner Sellout (Yeo Joon Han, Malaysia)[122]
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Vesoul International Film Festival of Asian Cinema
- Winner The Old Barber (Hasi Chaolu, China)
- Special Mention The Red Awn (Cai Shangjun, China)[124]
2009
- Antalya Film Festival
- Winner Thirst (Park Chan-wook, South Korea)[125]
- Asian Film Festival Barcelona
- Winner Claustrophobia (Ivy Ho, Hong Kong)[126]
- Asiatica Film Mediale
- Winner The Gift to Stalin (Rustem Abdrashov, Kazakhstan)[127]
- Winner Jamila and the President (Ratna Sarumpaet, Indonesia)[128]
- Bangkok International Film Festival
- Winner Independencia (Raya Martin, the Philippines)[129]
- Berlin International Film Festival
- Winner Doctor Ma's Country Clinic (Cong Feng, China)
- Winner The Day After (Lee Suk-Gyung, South Korea)[130]
- Brisbane International Film Festival
- Winner About Elly (Asghar Farhadi, Iran)[131]
- Winner Agrarian Utopia (Uruphong Rakasasad, Thailand)[132]
- Busan International Film Festival
- Winner Paju (Park Chan-ok, South Korea)[133]
- Cinemalaya Philippine Independent Film Festival
- Winner Baseco Bakal Boys (Ralston Jover, the Philippines)[134]
- Cines del Sur
- Winner Flowers of the Sky (Prasanna Vithanage, Sri Lanka)
- Winner Before the Burial (Behnam Behzadi, Iran)[135]
- Hawaii International Film Festival
- Winner Castaway on the Moon (Lee Hae-jun, South Korea)[136]
- International Film Festival of Kerala
- Winner – Asian Competition Jermal (Fishing Platform) (Ravi Bharwani, Indonesia)
- Winner – Malayalam Competition Kerala Cafe (Lal Jose, Shaji Kailas, Revathi, Shyamaprasad, Anwar Rasheed, B. Unnikrishnan, Anjali Menon, M. Padmakumar, Shankar Ramakrishnan, Uday Ananthan; India)
- International Film Festival Rotterdam
- Jeonju International Film Festival
- Winner Imburnal (Sherad Anthony Sanchez, the Philippines)
- Karlovy Vary International Film Festival
- Winner Breathless (Yang Ik-june, South Korea)[138]
- Locarno International Film Festival
- Winner At the End of Daybreak (Ho Yuhang, Malaysia)[139]
- Winner One Night in Supermarket (Yang Qing, China)[140]
- Osian's Cinefan Festival of Asian and Arab Cinema
- Winner The Long Night (Hatem Ali, Syria)
- Winner Khargosh (Paresh Kamdar, India)[141]
- Singapore International Film Festival
- Taipei Golden Horse Film Festival
- Winner Blind Pig Who Wants to Fly (Edwin, Indonesia)[143]
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Winner No One Knows About Persian Cats (Bahman Ghobadi, Iran)[144]
- Third Eye Asian Film Festival
- Winner The Gift to Stalin (Rustem Abdrashov, Kazakhstan)[145]
- Vesoul International Film Festival of Asian Cinema
- Winner Dawn of the World (Abbas Fahdel; Iraq, France)[146]
2010
- Asian Film Festival Barcelona
- Winner Between Two Worlds (Vimukthi Jayasundara, Sri Lanka)[147]
- Asiatica Film Mediale
- Winner Riding the Stallion of Dream (Girish Kasaravalli, India)[148]
- Winner Single Man (Hao Jie, China)[149]
- Berlin International Film Festival
- Winner Au Revoir Taipei (Arvin Chen, Taiwan)[150]
- Busan International Film Festival
- Winner Dooman River (Zhang Lu, South Korea and France)[151]
- Chongqing Independent Film and Video Festival
- Winner – Feature Film Fortune Teller (Xu Tong, China)[152]
- Winner – Short Film The Unnamed (Huang Yali, Taiwan)[153]
Zdroj:https://en.wikipedia.org?pojem=Network_for_the_Promotion_of_Asian_Cinema
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Antropológia
Aplikované vedy
Bibliometria
Dejiny vedy
Encyklopédie
Filozofia vedy
Forenzné vedy
Humanitné vedy
Knižničná veda
Kryogenika
Kryptológia
Kulturológia
Literárna veda
Medzidisciplinárne oblasti
Metódy kvantitatívnej analýzy
Metavedy
Metodika
Text je dostupný za podmienok Creative
Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších
podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky
použitia.
www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk