Bronz Švédsko Švédsko
PostupujícíNěmecko SRN
SestupujícíŠvýcarsko Švýcarsko
MSJ 1988

Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji 1987 se hrálo od 26. prosince 1986 do 4. ledna 1987 ve slovenských městech Piešťany, Nitra, TrenčínTopoľčany na území tehdejšího Československa.[1] Turnaje se účastnily týmy Československa, Finska, Kanady, Sovětského svazu, Spojených států, ŠvédskaŠvýcarska, které nově doplnila reprezentace Polska, jíž se podařilo postoupit ze skupiny B a v elitní skupině vystřídala reprezentaci Německé spolkové republiky.

Mistrovství bylo poznamenáno zejména velkou hokejovou rvačkou v závěrečném zápase mezi týmy Kanady a Sovětského svazu, označovanou za největší v dějinách ledního hokeje.[2] Rvačka vyústila ve zrušení zápasu a diskvalifikaci obou týmů,[3] což více poškodilo Kanaďany, kteří v té chvíli již měli jisté nejméně 3. místo a stále ještě bojovali o celkové prvenství, zatímco Sověti již byli zcela mimo medailové pozice a ani vítězství by jim nepomohlo se odpoutat z 6. místa.[1] Veškeré výsledky Kanady a Sovětského svazu byly v závěrečné tabulce anulovány, ovšem týmům, které v zápasech s těmito dvěma mužstvy bodovaly, byl tento bodový zisk ponechán. Mistry světa se tak stali hráči Finska, na druhém místě skončili hráči Československa a na třetím Švédska.[1] Do skupiny B sestoupil tým Švýcarska, který šampionát zakončil bez jediného bodu.[4] Po nějakou dobu se také zvažovala možnost sestoupení i obou vyloučených mužstev, tento záměr však nakonec nebyl naplněn.[5] Podle rozhodnutí direktoriátu Mezinárodní hokejové federace (IIHF) nebyli kanadští a sovětští hráči zahrnuti ani do tabulek kanadského bodování a nejlepších střelců.[6]

Mistrovství světa juniorů skupiny B se roku 1987 konalo v Rouen ve Francii od 15. do 21. března. V turnaji zvítězila reprezentace Německé spolkové republiky, která se tak po roce opět vrátila do elitní skupiny. Naopak do skupiny C sestoupil tým Itálie.

Skupina C odehrála své mistrovství světa v dánském městě Esbjerg 16. až 22. března. Vítězem a postupujícím do skupiny B se stala reprezentace Jugoslávie.[7]

Bob Corkum USA USA

Z tabulky byli z rozhodnutí direktoriátu IIHF vyškrtnuti hráči Kanady a Sovětského svazu,[6] takže se do ní nedostali Kanaďané Pat Elynuik (6 gólů), David Latta, Dave McLlwain, Steve NemethBrendan Shanahan (4 góly)[8] ani sovětští hráči Alexandr Kerč (6 gólů) a Pavel Kostičkin (4 góly)[9].

14. Calle Johansson Švédsko Švédsko 8 0 8

Z hodnocení kanadského bodování byli z rozhodnutí direktoriátu IIHF vyškrtnuti hráči Kanady a Sovětského svazu,[6] takže se do ní nedostali Pat Elynuik (11 bodů, z toho 6 gólů a 5 přihrávek), David Latta (10 bodů, 4 góly, 6 přihrávek), Dave McLlwain (8 bodů, 4 góly, 4 přihrávky) a Steve Nemeth (8 bodů, 4 góly, 4 přihrávky)[8] ani sovětský hráč Alexandr Kerč (8 bodů, 6 gólů, 2 přihrávky).[9]

Turnajová ocenění

V hodnocení nejlepších hráčů se názor členů direktoriátu IIHF zcela rozešel s názorem novinářů, z jejichž hlasování vzešel All-Star Team. U těchto cen rovněž nebyli v úvahu bráni hráči vyloučených mužstev.[6]

Brankář Obránce Útočníci
Ceny direktoriátu IIHF Finsko Markus Ketterer Švédsko Calle Johansson Česko Robert Kron
All-Star Team (podle médií) Švédsko Sam Lindståhl Česko Jiří Látal USA Brian Leetch Česko Juraj Jurík Švédsko Ulf Dahlén USA Scott Young

Zápasy

Celkem mělo být sehráno 28 zápasů, z nichž jeden (Kanada–Sovětský svaz) nebyl pro výtržnosti na ledě dohrán a jeho výsledek byl anulován, takže do závěrečné tabulky se jich započítalo jen 27. Hrálo se systémem každý s každým.[1]

Návštěvnost: 5000[p 3]
Československý tým začal svůj první zápas mistrovství nervózně, během první třetiny ovládali led hlavně díky dobrému pohybu a důslednému forčekingu Švédové. Obraz hry se zcela změnil ve druhé třetině, kdy českoslovenští hráči zrychlili svou hru a přidali důrazu v osobních soubojích. Dostali se do dvoubrankového vedení, ovšem těsně před koncem třetiny soupeř snížil. Po druhé přestávce českoslovenští hráči opět čelili švédskému náporu jen s největším vypětím, ovšem vyrovnávací branku v 52. minutě rozhodčí Švédům neuznal, protože Johan Garpenlöv dopravil puk za brankovou čáru nohou. V 54. minutě Juraj Jurík pronikl švédskou obranou a Radomír Brázda zvýšil vedení na 4–2. Do konce utkání se již Švédům podařilo jen snížit.[3][11]
Návštěvnost: 1600
Pro utkání byl charakteristický především velký počet zmařených šancí, v prvních dvou třetinách však nakonec rozhodující náskok získali Finové, a to především díky výrazně lepší kombinační hře a dobře chytajícímu brankáři. Výsledek byl považován za jedno z překvapení turnaje, mimo jiné i s ohledem na bronzovou medaili amerického týmu z předchozího mistrovství.[14]
Návštěvnost: 300
Hráči polského týmu na počátku utkání dlouho drželi s favorizovaným týmem Sovětského svazu krok, mimo jiné díky výkonům svého brankáře. Postupně se však projevila lepší fyzická kondice i bruslařská technika Sovětů, kteří zápas dovedli do jednoznačného konce. Utkání bylo také poznamenáno nečistou hrou obou týmů hlavně v poslední třetině, poměr vyloučení byl 13:12.[15]
Návštěvnost: 500
Utkání začalo v rychlém tempu s častými střelami na brankáře. Kanaďané si v první třetině vybudovali díky lepší koncovce tříbodový náskok. Pro druhou třetinu byla charakteristická zvýšená tvrdost kanadských hráčů, což v jejím závěru vyústilo i v šarvátku. V závěrečné třetině se podařilo Švýcarům získat převahu, z níž však vytěžili jen jeden gól.[16]

Návštěvnost: 5000[p 4]
Američané předvedli střelecky velmi produktivní výkon. Českoslovenští hráči je sice zcela přestříleli v poměru 40 střel ku 20, přesto pro ně zápas skončil debaklem. První třetina se odehrávala zcela v režii Američanů, kteří se ujali vedení 3–0, ve druhé však československý tým výrazně zlepšil hru a drtivým náporem dokázal snížit na rozdíl jednoho gólu. V závěrečné třetině však již Američané, předvádějící dynamický tvrdý hokej s důrazným napadáním, zápas zcela ovládli. Největší slabinou československých hráčů byly osobní souboje, z nichž prakticky vždy odcházeli poraženi. Americké mužstvo v kritických chvílích podržel brankář Robb Stauber, naopak český brankář Oldřich Svoboda nepodal dobrý výkon a v průběhu třetí třetiny byl po šestém obdrženém gólu vystřídán Rudolfem Pejcharem.[3][17]