Kombinované disciplíny
Sedemboj ženy
Desaťboj muži
Pohľad na štadión

Beh na 100 metrov mužov bol jednou z 24 mužských disciplín na atletických Majstrovstvách sveta 2009, ktoré sa konali v nemeckom meste Berlín. Súťažilo sa na Olympijskom štadióne v dňoch 15. a 16. augusta. Vyhral jamajský reprezentant Usain Bolt časom 9,58 s, čo bol nový svetový rekord, na druhom mieste sa umiestnil reprezentant Spojených štátov Tyson Gay a na treťom reprezentant Jamajky Asafa Powell. Usain Bolt zlepšil vo finálovom behu svoj vlastný svetový rekord presne spred roka o 11 stotín sekundy, čo je najväčší posun svetového rekordu v histórii behu na 100 metrov.[1] Súťažilo sa podľa pravidiel IAAF.

Kvalifikácia[2]2">upraviť | upraviť zdroj

Podmienky:
  1. Každá členská krajina IAAF mala právo nominovať jedného, dvoch, troch alebo štyroch atlétov a to:
    1, 2, 3 alebo 4 atlétov, ktorí splnili A-limit
    1 „B-limitára“ a ďalších troch s A-limitom
    • v oboch prípadoch mohli byť maximálne traja atléti, s výnimkou Spojených štátov, ktorá mala právo účasti Tysona Gaya, posledného majstra sveta, bez nároku na miesto, t. j. v prípade splnenia limitu troch atlétov, mohli súťažiť štyria americkí atléti, no v prípade neúčasti Tysona Gaya sa toto miesto neprenáša na nikoho ďalšieho
  2. Každá krajina mala právo nominovať dvoch atlétov s B-limitom, no len jeden z nich mohol súťažiť.
  3. Každá členská krajina, ktorej atlét nesplnil ani A-limit, ani B-limit, mala právo nominovať jedného pretekára, či už muža alebo ženu, ktorí mohli súťažiť v niektorej z disciplín okrem behu na 10 000 metrov, 3 000 metrov stíplčejs a kombinovanej disciplíny (desaťboj, resp. sedemboj). O prijatí takého pretekára do disciplíny rozhodovali technickí delegáti.
  4. Výkon musel byť dosiahnutý v časovom rozmedzí od 1. januára 2008 do 3. augusta 2009 monackého času, no každá krajina mala právo určenia svojich podmienok.
  5. Ručne zmeraný výkon a výkon dosiahnutý s nedovolenou podporou vetra (viac ako 2 m/s) nebol akceptovaný.
Kvalifikačné kritéria IAAF:[2]
A-limit B-limit
10,21 s 10,28 s
  • A-limit, B-limit - časový výkon, ktorý musí splniť atlét podľa noriem IAAF

Nikto zo Slovákov nesplnil limit, najbližšie tomu bol Matúš Mentel časom 10,55 s na Majstrovstvách Slovenska 2009 v Dubnici.[3]

Rekordy pred MSupraviť | upraviť zdroj

Svetový rekord, ktorý je zároveň aj americkým rekordom, zabehol jamajský šprintér Usain Bolt na Letných olympijských hrách 2008 v Pekingu. Vyhral s náskokom 20 stotín pred Richardom Thompsonom. Počas týchto pretekov bolo bezvetrie (0 m/s).[4] Rekord Majstrovstiev sveta Mauricea Greenea má hodnotu 9,80 s a zabehol ho na Majstrovstvách sveta 1999 v Seville. Pred Brunym Surinom, ktorý skončil na druhom mieste mal náskok 4 stotín sekundy. Sila vetra počas týchto pretekov bola +0,2 m/s.[5] Najlepší tohtoročný výkon, 9,77 s, zabehol Tyson Gay v príjemnom počasí dňa 10. júla v Ríme na mítingu Zlatej ligy.[6] Jeho hlavný konkurent Usain Bolt zabehol 17. júla v hustom daždi v Paríži, takisto na mítingu Zlatej ligy čas 9,79 s.[7] Africký rekord 9,85 s zabehol nigérijský reprezentant Olusoji Fasuba na mítingu v Dauhe 12. mája 2006 s podporou vetra +1,7 m/s. Na druhom mieste sa v tomto behu umiestnil americký šprintér, špecialista na beh na 200 metrov Shawn Crawford (10,09 s), tretí skončil Terrence Trammell časom 10,11 s, no Trammell sa špecializuje na beh na 110 metrov cez prekážky.[8] Ázijský rekord 9,99 s zabehol Samuel Francis v jordánskom meste Ammán.[9] Počas týchto pretekov bola sila vetra +,0,9 m/s.[10] Zaujímavosťou je, že sa narodil v Nigérii a do apríla 2007 ju aj reprezentoval. Európsky rekord zabehol na Letných olympijských hrách 2004 v Aténach portugalský reprezentant Francis Obikwelu výkonom 9,85 s s podporou vetra +0,6 m/s, ktorý skončil v tomto behu druhý, pričom len o jednu stotinu prehral s Američanom Justinom Gatlinom.[11] Podobne ako Samuel Francis, aj on sa narodil v Nigérii a ju aj reprezentoval. Océnsky rekord 9,93 s zabehol Patrick Johnson z Austrálie 5. mája 2003 v japonskom meste Mito. Výkon zabehol s povolenou podporou vetra +1,8 m/s.[12] Najstarší pomedzi všetkých kontinentálnych rekordov je juhoamerický rekord, ktorý zabehol Brazílčan Robson da Silva 22. júla 1988 v Mexiko City. Hodnota rekordu je spomedzi všetkých rekordov najnižšia, 10,00 s, podpora vetra bola +1,6 m/s.[13]

Svetový rekord 9,69 s Jamajka Usain Bolt Čína Peking 16. august 2008
Rekord MS 9,80 s USA Maurice Greene Španielsko Sevilla 22. august 1999
Tohoročné maximum 9,77 s USA Tyson Gay Taliansko Rím 10. júl 2009
Africký rekord 9,85 s Nigéria Olusoji Fasuba Katar Dauha 12. máj 2006
Ázijský rekord 9,99 s Katar Samuel Francis Jordánsko Ammán 26. júl 2007
Európsky rekord 9,86 s Portugalsko Francis Obikwelu Grécko Atény 22. august 2004
Americký rekord1 9,69 s Jamajka Usain Bolt Čína Peking 16. august 2008
Oceánsky rekord 9,93 s Austrália Patrick Johnson Japonsko Mito 5. máj 2003
Juhoamerický rekord 10,00 s Brazília Robson da Silva Mexiko Mexiko City 22. júl 1988

Časový programupraviť | upraviť zdroj

V prvom dni Majstrovstviev sveta sa konali dve kolá behu na 100 metrov. V rannom programe pred rozbehom behu na 100 metrov sa súťažilo v disciplíne skoku do výšky v sedemboji, a to od 11:20. O 20 minút skôr sa začala kvalifikácia trojskoku žien, kde súťažila aj slovenská reprezentantka Dana Velďáková. Poslednou bežeckou discplínou pred behom na 100 metrov bola kvalifikácia behu žien na 3 000 metrov stíplčejs. Vo večernom programe sa štvrťfinále konalo po skončení behu 1 500 metrov mužov, no z technických discplín o 20 minút skôr začala súťaž vo vrhu guľou v sedemboji. V druhý deň sa nesúťažilo v rannom programe, ale až vo večernom. 35 minút pred semifinálovým behom začalo štvrťfinále v behu na 100 metrov žien a 25 minút neskôr začala kvalifikačná súťaž trojskoku mužov, kde štartoval aj slovenský reprezentant Dmitrij Vaľukevič. Finále sa konalo o 21:35, o 20:20 sa začalo finále vo vrhu guľou žien, o 20:50 sa súťažilo v sedemboji žien v discplíne behu na 800 metrov, ktorá bola poslednou disciplínou sedemboja.

Rozbehyupraviť | upraviť zdroj

Postup: Prví traja z každého behu a ďalší štyria najlepší z celkovej tabuľky na základe dosiahnutých časov

V rozbehoch nečakane nepostúpil do štvrťfinále bahamský reprezentant Derrick Atkins a Slovinec Matic Osovnikar, ktorí štartovali vo finále minulých Majstrovstvách sveta a Derrick Atkins získal striebornú medailu. V treťom rozbehu nastúpil aj jamajský reprezentant Asafa Powell, ktorý podcenil záver trate a až príliš vypustil na konci, no o dve stotiny predsa predbehol Maročana Aziza Ouhadia (10,40 s). Ďalší šprintéri, ktorý boli všeobecne považovaní za kandidátov na postup do štvrťfinále, postúpili.