Lajos Kossuth - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Lajos Kossuth
 ...
Ľudovít Košut
uhorský právnik a politik
Košut v roku 1852
Košut v roku 1852
Narodenie19. september 1802
Monok, habsburská monarchia (dnešné Maďarsko)
Úmrtie20. marec 1894 (91 rokov)
Turín, Talianske kráľovstvo (dnešné Taliansko)
PríbuzníJuraj Košút (strýko)
ManželkaTerézia Meszlényiová
DetiFerenc Lajos Ákos
Vilma
Lajos Tódor Károly
PodpisĽudovít Košut, podpis
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Ľudovít Košut
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Ľudovít Košut

Ľudovít Košut alebo Ľudovít Košút (staršie písanie Ľudovít Kossuth; maď. Kossuth Lajos; šľachtický prídomok Kossuth de Udvard et Kossut; * 19. september 1802, Monok, habsburská monarchia – † 20. marec 1894, Turín, Talianske kráľovstvo) bol uhorský právnik, politik, bojovník za etnickú čistotu Uhorska a nezávislosť Uhorska od Rakúska, vodca uhorskej revolúcie v rokoch 1848 – 1849. V roku 1849 bol predsedom uhorskej vlády. Medzi Slovákmi bol vnímaný negatívne kvôli svojim názorom a politike zameranej na likvidáciu nemaďarských etník. Príkladom je Košútov prejav na poslednom Uhorskom sneme pred povstaním, v roku 1847: "Nikdy neuznám v rámci Uhorskej svätej koruny inú národnosť ako maďarskú. Viem že sú rasy a ľudia, ktorí hovoria iným jazykom, národ v Maďarsku je však jeden!". Pre Uhorsko aj Maďarsko používal zásadne jeden maďarský výraz "Magyar".

Životopis

Pôvod

Pôvod L. Košuta je jasný, avšak niektorí historici, rôzne politické a nacionalistické kruhy mu dávajú protirečivú interpretáciu.

Priezvisko Košut (Kossuth) má slovanský pôvod. Toto slovo znamená v slovenčine "koza", alebo "cap" (Od roku 1479 mal rod Košutovcov modro-červený erb a v ňom capa, ktorý sa opiera o bielu trojkvetú ľaliu). Rod Košutovcov je pôvodom z Turčianskej stolice a postavenie šľachticov získali v roku 1263 od kráľa Bela IV, ktorý daroval výsady Cosswth-ovi, ktorý bol jeho poddaným. Odtiaľ pochádza aj priezvisko rodiny[1]. Meno Košut sa v slovenčine píše v poslovenčenej forme "Košut/Košút" (písanie Košut vyplýva z PSP pre uhorské historické mená od roku 1991 ako ekvivalent pre písanie Kossuth; Košút je tradičné písanie, je to podľa PSP ekvivalent súdobého písania rodu Ko(s)súth a napokon aj súčasného písania názvu osady "Košúty" v Martine). V časoch, keď sa Košut narodil, sa rodisko jeho otca písalo ako Kosúth alebo Kossúty (1808). Keďže ešte neexistoval štúrovský pravopis pre slovenčinu, meno sa nezapisovalo Košút, ale používal sa - tak ako v iných textoch - rozličný zložkový pravopis, ktorý sa v maďarčine používa dodnes.

Samotný Ľudovít Košut sa narodil v Monoku roku 1802 ako najstaršie zo štyroch detí. Veľa času v detstve ale trávil u svojho strýka Juraja Košúta v Turci, ktorý bol veľký slovenský vlastenec (dopisoval si s Ľ. Štúrom, Jánom Kollárom, bol odporca maďarizácie atď.). Ľudovítov otec, Ladislav Košút, bol slovenský právnik, zeman, ktorý pochádzal z dediny Košúty v Turci (dnes súčasť Martina) a neskôr sa usadil v južnom Zemplíne. Maďarskí autori ho uvádzajú ako uhorského/maďarského šľachtica "László Kossuth" (napr. ; všetci šľachtici v Uhorsku boli uhorskí), pričom v maďarčine a iných jazykoch je pre výraz uhorský a maďarský to isté slovo (magyar, Hungarian etc.). Ľudovítova matka, Karolina Weberová, bola pôvodom z nemeckej luteránskej rodiny zo Spiša, ktorá sa usadila v Prešove [2]. Podľa oxfordského historika Setona-Watsona [3] bol Košút slovenského pôvodu, navštevoval slovenskú ľudovú školu v Záturčí, až do konca svojho detstva neovládal maďarčinu a notár Vrútok neskôr pyšne ukazoval slovenský šlabikár, z ktorého sa bývalý predseda vlády učieval. Podľa Crankshawa[4] bol Ľudovít Košut čistý Slovák a jeho matka vôbec neovládala maďarčinu (čomu ale protirečí skutočnosť, že si s ním neskôr dopisovala po maďarsky[2]). Podobne Košuta za Slováka považujú niektorí iní historici, napr. [5]. Podľa Lendvaia [2], rakúskeho historika maďarského pôvodu, bola Košutovou materčinou naopak "nepochybne maďarčina" a ako argument uvádza skutočnosť, že západoeurópski historici (najmä rakúski a českí) boli voči Maďarom zaujatí, a že sám Košut tvrdil, že sa narodil ako Maďar/Uhor a bol vychovaný ako Maďar/Uhor (pričom ale iní autori nespochybňujú, že toto o sebe neskôr tvrdil), a že Košut považoval vo svojom vysokom veku za "svojráznosť" rakúskych historikov, že mu pribásnili slovenský pôvod [6]. Podľa Istvána/Stephena Sisu,[7] amerického novinára maďarského pôvodu, sa Ľudovít slovenčinu iba naučil ako dieťa, pretože tak jeho otec rozprával so sluhami.

Košut každopádne, ako to bolo na Slovensku vtedy bežné, ovládal (minimálne) tri jazyky - slovenčinu, nemčinu a maďarčinu[7] a faktom zostáva, že aj keď mal čiastočne aj slovenské korene, hlásil sa za Maďara/Uhra a dokonca otvorene popieral existenciu slovenského národa.[8]

Práve jeho slovenský pôvod mohol byť dôvodom pre jeho hungarofilskú horlivosť. Košut v duchu národného romantizmu prakticky celý svoj život zasvätil boju za nezávislosť a slobodu maďarského národa. Je dôležité poznamenať, že Košut (ako aj Sándor Petőfi) vyrastali v asimilovaných rodinách. Asimiláciu považovali za správny vzor pri výchove svojich synov, verili, že len tak môžu v budúcnosti prosperovať.[9]

Kariéra

Dom, v ktorom sa narodil L. Kossuth (Monok)

Košutova rodina sa v roku 1803 presťahovala z Monoku do dediny Olaszliszka a v roku 1808 do Nového Mesta pod Šiatrom, kde v rokoch 18081810 navštevoval základnú školu a v rokoch 1810-1816 gymnázium. Právo študoval Košut v Sátoraljaújhely a Prešove[1][10] Deväť rokov praxoval v Zemplíne a od roku 1832 bol juristom na Uhorskom sneme v Bratislave. Tam okolo seba zhromaždil skupinku nadšencov a s ich pomocou vydával opozične ladené Snemové správy, ktoré vo forme súkromných listov rozposielali do stolíc. Za svoje nacionalistické názory bol odsúdený na štyri roky väzenia, ktoré znamenali obrat v jeho životnej kariére. Stal sa politickým symbolom. Roku 1840 ho na nátlak šľachtickej opozície prepustili. Do väzenia šiel ako odsúdený previnilec, vrátil sa z neho ako martýr a víťaz, lebo súčasne s väzenským prepúšťacím listom dostal povolenie opäť vydávať noviny.

Socha Lajosa Kosutha v Rožňave. Napriek kontroverzii a sťažnostiam etnických Slovákov, nebola doposiaľ odstránená.

V januári 1841 začal pod jeho vedením vychádzať Pesti Hírlap (Peštiansky spravodaj). Tieto noviny sa stali významným organizátorom a ideovým usmerňovateľom opozičného hnutia, nekompromisným tlmočníkom stredno–šľachtických ideí premeny Uhorska a jeho nového štátoprávneho a hospodárskeho postavenia v rámci habsburského cisárstva. Intolerantne sa on i jeho noviny zasadzovali za pretvorenie mnohonárodnostného Uhorska na jednonárodný maďarský štát. On sám sa postupne vypracoval na vedúcu osobnosť maďarského nacionalistického hnutia. Ako príslušník vtedajšej opozície vyvinul enormné úsilie v záujme konštitučných premien i na Uhorskom sneme v Bratislave (184748) a pri ich kodifikovaní v marcových konštitučných zákonoch.

Košut bol nepochybne impozantný, až démonický muž činu – ale aj vojny. Vo funkcii ministra financií novej maďarskej vlády sa upriamil na budovanie samostatnej armády a vlastnej uhorskej meny. Úspech, ktorý pri týchto strategických úlohách dosiahol, ho vyniesol na najvyššiu politickú priečku – 15. septembra 1848 sa stal predsedom Výboru na obranu vlasti a hlavným vodcom a organizátorom nacionalistického a separatistického hnutia za nezávislé Uhorsko. V Debrecíne 24. apríla 1849 vyhlásil detronizáciu Habsburgovcov.

Pred revolúciou v rokoch 1848 – 1849 i počas nej tento vášnivý bojovník za práva Maďarov kategoricky upieral tie isté práva iným národom a nepripustil ani najmenšie zblíženie stanovísk s požiadavkami nemaďarských politikov. Spravodlivé požiadavky druhých národov uhorských za práva jazykové, samostatnosť cirkevnú a samosprávu politickú podľa programu Palackého o spravodlivom Rakúsku a Uhorsku odbil Košut príkro slovami: „Nuž nech teda rozhodne medzi nami meč!“

Košut bol zástancom maďarizácie. V Pesti Hírlap napísal: "Ponáhľajme sa, ponáhľajme sa maďarizovať Chorvátov, Rumunov a Nemcov lebo inak zahynieme".[11] V roku 1842 argumentoval, že maďarčina má byť jediným úradným jazykom. [12] Tiež napísal: Je nemožné aby sa v jednej krajine hovorilo sto jazykmi. Musí byť len jeden jazyk a v Uhorsku to musí byť maďarčina.[13]

Nerealistická nekompromisnosť však znamenala v konečnom dôsledku vlastné oslabenie. Maďari sa pripravili o možných spojencov a cisár prizval na pomoc ruskú cársku armádu. Po príchode ruských kozákov, spomenul si Košut na druhé národy uhorské v narýchlo pripravenom národnostnom zákone (júl 1849). Jedenásteho augusta 1849 odstúpil vedenie obrany generálovi Artúrovi Görgeimu a ešte pred porážkou maďarskej armády pri Világoši ušiel z Uhorska.

Zvyšok života strávil Košut v zahraničí, najmä v talianskom Turíne (najmä na Via dei Mille 22), kde naďalej organizoval protihabsburský odboj. V exile navštívil aj Anglicko a USA, kde ho pomerne veľkolepo oslavovali. Nevzdával sa plánu na získanie nezávislosti Uhorska. Vypracoval niekoľko návrhov na nové štátoprávne usporiadanie v strednej Európe. V emigrácii čiastočne revidoval svoj postoj k národnostnej otázke, no Slovákov zo svojich federalizačných plánov zakaždým vynechal. Zomrel v Turíne 20. marca 1894. Jeho pozostatky boli prevezené do Budapešti, kde sa uskutočnil slávnostný veľkolepý pohreb. 

Hodnotenie, spomienky, rodina

Košutov pomník v Budapešti

Maďari ho považujú za najvýznamnejšieho maďarského štátnika 19. storočia, ktorého už aj vtedajší súčasníci pokladali za „živé stelesnenie maďarského národa“. Naproti tomu slovenská strana ho vníma ako maďarského politika slovenského pôvodu, ktorý nielenže zradil svoj vlastný národ, ale mu aj najviac uškodil. Jozef Miloslav Hurban to sformuloval nasledovne: „Košut je ten pták, který do svého slovenského hnízda nejvíce nanečistil.“[14]

Po Košutovi je pomenovaná univerzita v Debrecíne, ulica Via Lajos Kossuth v Turíne a ulice v mnohých ďalších maďarských mestách. Jeho meno nieslo aj terajšie Hviezdoslavovo námestie (bývalá Promenáda) v Bratislave v rokoch 1899 – 1920. V Budapešti jeho meno stále nesie námestie, na ktorom je maďarský parlament a pomník v jeho blízkosti. Podľa en.wikipedia Košutove pamätníky mimo Maďarska zohrávajú dôležitú úlohu ako symboly národnej identity maďarskej menšiny. Na Slovensku je Košutova socha v Rožňave.[15]

Košut mal syna Ferenca (16. novembra 1841- 25. mája 1914), ktorý pôsobil ako staviteľ v Maďarsku a Taliansku a bol od 8 apríla 1906 do 17. januára 1910 maďarským ministrom hospodárstva. Kosutovým potomkom je aj Joseph Kosuth narodený 31. januára 1945 v Toledo, Ohio, USA - americký konceptuálny umelec.

Referencie

  1. a b Vas, Z.:Kossuth Lajos élete. Budapešť, Magvető kiadó, 1976, s. 835
  2. a b c Lendvai, P.:Tisíc let Maďarského národa. Academia, Praha, 2002, 457 s.
  3. Viator, Scotus: Národnostná otázka v Uhorsku, Bratislava, 1995
  4. Crankshaw, E.: The fall of the House Habsburg. Londýn, 1963
  5. Herre F.: Kaiser Franz Jozeph von Österreich. Kolín n. Rýnom, 1978
  6. Lendvai, P.:Tisíc let Maďarského národa. Academia, Praha, 2002, s. 172
  7. a b Stephen Sisa : The Spirit of Hungary, Lajos Kossuth: Champion of Liberty. Povodne dostupné online tu, teraz na webarchive.org
  8. "Kamkoľvek sa v Maďarsku pozriete, nikde nie je vidieť to čo by tvorilo slovenský národ." ("Bármerre tekintünk is Magyarországon, sehol sem látunk anyagot ily tót nemzetiségre."); A. B. , "Visszapillantás a szláv mozgalmakra." Pesti Hírlap, 26 June 1842.
  9. KRISZTIÁN, Kacsinecz. Kossuth és Petőfi szlovák volt? (Magyar–szlovák történelmi mítoszok 6.) . Napunk, 2022-11-10, . Dostupné online. (po maďarsky)
  10. po maďarsky
  11. Ioan Lupaș. The Hungarian Policy of Magyarization (str. 14). The Center for Transylvanians Studies
  12. http://mek.oszk.hu/03400/03407/html/357.html
  13. Laszlo Deme. The radical left in the Hungarian revolution of 1848
  14. DEMMEL, József. Nakoľko bol Lajos Kossuth Slovák? . Denník N, 2022-07-21, . Dostupné online.
  15. Rožňava, Socha Kossuth Lajos, retep.sk, ProjektR13

Iné projekty


Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

čítajte viac o Lajos_Kossuth

Árpád Göncz
Árpád Szakasits
Úmrtí v roce 2023
Útok Hamásu na Izrael (říjen 2023)
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Černá
Česká Kanada
Česká vlajka
Česká Wikipedie
ČKD#Objekty ČKD
ČKD Dopravní systémy
ČT24
Řád bílé hvězdy
Řád bílé orlice
Řád Isabely Katolické
Řád kříže země Panny Marie
Řád knížete Jaroslava Moudrého
Řád přátelství (Kazachstán)
Řád tří hvězd
Řád Vitolda Velikého
Šablona:Cite book
Šachová olympiáda
Švédsko
13. říjen
14. říjen
15. říjen
16. říjen
1803
1818
1883
1923
1942
1945
1946
1949
1955
1961
1962
1965
1973
1981
1988
1990
1998
1999
20. říjen
2002
2003
2005
2006
2007
2008
2010
2016
2018
2019
2023
29. červen
3. leden
5. srpen
6. srpen
7. červen
7. říjen
8. říjen
9. říjen
Agneta Anderssonová
Aktuálně.cz
Alžběta II.
Alma mater
Alternativa pro Německo
Andrej Danko
Arménie
Augustin Heřman
Autoritní kontrola
Bavorská lidová strana
Bavorský zemský sněm
Bavorsko
Beno Budar
BIBSYS
Bolívie
Briga
Britské impérium
Brno
Brunó Ferenc Straub
Budapešť
Burt Young
Carla Bley
CDU/CSU
Christlich Demokratische Union Deutschlands
CiNii
Claudia Goldinová
Commons:Featured pictures/cs
Deutsche Zentrumspartei
Drážní úřad
Druhá Maďarská republika
Druhá tichomořská válka
Economia
Edmund Stoiber
Encyklopedie
Erwin Huber
Evropská lidová strana
Evropská lidová strana (politická skupina)
Evropská politická strana
Evropský federalismus
Evropský parlament
Falcon Heavy
Ferenc Mádl
Ferenc Szálasi
Fidesz
Francouzská národní knihovna
Franz Josef Strauß
Gemeinsame Normdatei
Gender pay gap
George W. Bush
Haag
Hamás
Hesensko
HLAS – sociálna demokracia
Hlavní strana
Hnací náprava
Horst Seehofer
Humboldtova cena
International Standard Book Number
István Dobi
Izrael
János Áder
Jaroslav Arnošt Trpák
Jena
Josef August Rakouský
Judaismus
Károly Németh
Křesťanská demokracie
Křesťansko-sociální unie Bavorska
Křesťanskodemokratická unie
Křesťanství
Kanada
Kancléř
Katalin Nováková
Katalog jmen a názvů děl Katalánska
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
KDNP
Koaliční smlouva
Konzervatismus
Korzár
Koupě Louisiany
László Kövér
László Sólyom
Lajos Kossuth
Laura Bushová
La Grace
Library of Congress Control Number
Locus perennis
Lotyšská národní knihovna
Louise Glücková
Luis Garavito
Mátyás Szűrös
Média:De-CSU.ogg
Maďaři
Maďarská akademie věd
Maďarská lidová republika
Maďarská republika rad
Maďarské království
Maďarsko
Magyar Demokrata Fórum
Maltézský záslužný řád
Mandát (politika)
Marcel Duchamp
Markus Söder
Martti Ahtisaari
Mezinárodní demokratická unie
Mezinárodní organizace
Mezinárodní standardní identifikátor jména
Mezinárodní trestní soud
Mihály Károlyi
Miklós Horthy
Mistrovství světa v ragby 2023
Mnichov
Modrá
MSZP
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní a univerzitní knihovna v Záhřebu
Národní knihovna České republiky
Národní knihovna Izraele
Němčina
Německé volby do spolkového sněmu 1998
Německé volby do spolkového sněmu 2002
Německé volby do spolkového sněmu 2005
Německé volby do spolkového sněmu 2009
Německé volby do spolkového sněmu 2013
Německé volby do spolkového sněmu 2017
Německé volby do spolkového sněmu 2021
Německý spolkový sněm
Německo
Nadace Wikimedia
Nizozemská královská knihovna
Nobelova pamětní cena za ekonomii
Novinky.cz
Občanská koalice
Oldřich Pelčák
Opera v Sydney
Otfried Preußler
Pál Losonczi
Pál Schmitt
Pécs
Pécsská univerzita
Palestinská území
Palestinský islámský džihád
Parlament
Parlamentní volby v Maďarsku 2010
Parlamentní volby v Polsku 2023
Patrik Kotas
Peru
Peter Pellegrini
Philip Whalen
Politická ideologie
Politická skupina Evropského parlamentu
Politická strana
Politické spektrum
Politický systém Maďarska
Polská národní knihovna
Polsko
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Maďarsko
Portál:Náboženství
Portál:Německo
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Politika
Portál:Sport
Possum skalní
Poznaň
Právo a spravedlnost
Praha
Pravicový populismus
Prezidentské volby v Maďarsku
Prezident Maďarska
Prezidiální rada Maďarské lidové republiky
Princetonská univerzita
První Maďarská republika
Psyche (planetka)
Q152335
Q152335#identifiers
Q152335#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q152335#P166
Q49763
Q49763#identifiers
Q49763#identifiers|Editovat na Wikidatech
Robert Fico
Ruská invaze na Ukrajinu
Sándor Garbai
Sándor Rónai
Sète
Sólyom László?oldid=6121840
Severní Amerika
Seznam prezidentů Maďarska
Sloanova velká zeď
Slovenská národná strana
Slovensko
SMER – sociálna demokracia
Sociálnědemokratická strana Německa
Soubor:2011 Horst Seehofer.JPG
Soubor:BushSolyom2006.jpg
Soubor:CSU Logo since 2016.svg
Soubor:Escale à Sète 2022 D.jpg
Soubor:EST Order of the Cross of Terra Mariana - 1st Class BAR.png
Soubor:EST Order of the White Star - 1st Class BAR.png
Soubor:Flag of the Christian Social Union in Bavaria.svg
Soubor:GER Bundesverdienstkreuz 6 GrVK Stern Band.svg
Soubor:László Sólyom.jpg
Soubor:LTU Order of Vytautas the Great with the Golden Chain BAR.png
Soubor:LVA Order of the Three Stars - Commander BAR.png
Soubor:MLT National Order of Merit BAR.svg
Soubor:OPMM-co.svg
Soubor:Order Dostik 1kl rib.png
Soubor:Order of Isabella the Catholic - Sash of Collar.svg
Soubor:Order of Prince Yaroslav the Wise 1st 2nd and 3rd Class of Ukraine.png
Soubor:POL Order Orła Białego BAR.svg
Soubor:RT6N1.JPG
Soubor:Sydney Opera House Sails.jpg
Soudní moc
SpaceX
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Speciální:Zdroje knih/978-80-7106-616-3
Speciální:Zdroje knih/9780521306485
Spojené státy americké
Stát Palestina
Středopravice
Starověk
Suverénní řád Maltézských rytířů
Suzanne Somersová
Svobodní voliči
Třetí Maďarská republika
Tatra RT6N1
Tchán
Technické muzeum v Brně
Tramvaj
Trh práce
Uhersko
Univerzitní systém dokumentace
Výmarská republika
Vahagn Chačaturjan
Viktor Orbán
Virtual International Authority File
Volby do Evropského parlamentu v Německu 1999
Volby do Evropského parlamentu v Německu 2004
Volby do Evropského parlamentu v Německu 2009
Volby do Evropského parlamentu v Německu 2014
Volby do Evropského parlamentu v Německu 2019
Vyhlášení války
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/říjen
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:WikiProjekt Překlad/Rady
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
WorldCat
Záslužný řád Spolkové republiky Německo
Zelená
Zemské volby v Bavorsku 2018
Zoltán Tildy




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk