Víťaz – mužiSrbsko a Čierna Hora Srbsko a Čierna Hora (1. titul)
Víťaz – ženyMaďarsko Maďarsko (2. titul)
Počet gólov1 432  (góly na zápas: 14.92)
Srbsko a Čierna Hora Aleksandar Šapič
Najužitočnejší hráčSrbsko a Čierna Hora Aleksandar Šapič
Predchádzajúce a nasledujúce podujatie
20032007

Majstrovstvá sveta vo vodnom póle 2005 boli v poradí 11. majstrovstvá sveta vo vodnom póle, ktoré organizuje Medzinárodná plavecká federácia (FINA), a ktoré boli súčasťou Majstrovstiev sveta v plaveckých športoch 2005. Konali sa v Montreale, v Kanade od 17. – 30. júla 2005, za účasti 16 mužských a 16 ženských tímov.[1][2] Nováčikom turnaja boli 3 družstvá žien: Čína, Kuba a Uzbekistan. Kanada bola prvá severoamerická krajina, ktorá hostila svetový šampionát. Dejiskom turnaja bol plavecký bazén v Île Sainte-Hélène.[3] Víťazom v mužskej kategórii sa po finálovej výhre nad obhajcom titulu z Maďarska stalo Srbsko a Čierna Hora.[4] U žien zvíťazilo Maďarsko, ktoré vo finále vyhralo rovnako nad obhajcom titulu – družstvom USA.[5]

Tento turnaj slúžil zároveň ako kvalifikácia na Svetový pohár 2006. Kvalifikovalo sa naň 8 najlepších družstiev z mužskej a 7 zo ženskej kategórie.