Karol III. (Spojené kráľovstvo) - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Karol III. (Spojené kráľovstvo)
Karol III.
Z Božej milosti kráľ Spojeného kráľovstva a ostatných 14 území Commonwealthu
Karol III.
Karol III., erb
Karol III., podpis (z wikidata)
Panovanie
DynastiaWindsorovci
Panovanie8. september 2022 –  súčasnosť
Korunovácia6. máj 2023
PredchodcaAlžbeta II.
Biografické údaje
Pôvodné menoCharles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor
Narodenie14. november 1948 (74 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Vierovyznanieanglikánstvo
Rodina
Manželka
Diana, princezná z Walesu (od roku 1981 do roku 1996)
Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu (od roku 2005)
Potomstvo
OtecPrinc Philip, vojvoda z Edinburghu
MatkaAlžbeta II.
Odkazy
Karol III. na royal.uk
Spolupracuj na CommonsKarol III.
(multimediálne súbory na commons)

Karol III.[1] (angl. Charles III, celým občianskym menom Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor; * 14. november 1948, Londýn, Spojené kráľovstvo) je súčasný kráľ Spojeného kráľovstva a 14 štátov Spoločenstva národov, ktorým sa stal od smrti svojej matky Alžbety II.[2] Od roku 1952 bol vojvodom z Cornwallu a vojvodom z Rothesay a je najstarším a najdlhšie pôsobiacim dedičom trónu v britskej histórii.[3] Je tiež najdlhšie slúžiacim princom z Walesu, ktorým sa stal v júli 1958.[4] Po smrti svojho otca, princa Filipa, ktorý zomrel 9. apríla 2021, zdedil aj titul vojvoda z Edinburghu.[5] Po smrti svojej matky, kráľovnej Alžbety II., sa stal kráľom Karolom III.

Narodil sa v Buckinghamskom paláci ako prvý vnuk kráľa Juraja VI. a kráľovnej Alžbety. Študoval na školách Cheam a Gordonstoun, ktoré jeho otec navštevoval ako dieťa. Strávil tiež rok v kampuse Timbertop na Geelong Grammar School v austrálskej Viktórii. Po získaní titulu bakalára na univerzite v Cambridge pôsobil Charles v rokch 1971 až 1976 v kráľovských vzdušných silách a kráľovskom námorníctve. V roku 1981 sa oženil s lady Dianou Spencerovou, s ktorou má dvoch synov: princa Williama (* 1982) a princa Harryho (* 1984). V roku 1996 sa pár rozviedol po zverejnených mimomanželských pomeroch z oboch strán. Diana zomrela na následky autonehody v Paríži nasledujúci rok. V roku 2005 sa oženil s dlhoročnou partnerkou Camillou Parker Bowlesovou.

Ako princ z Walesu a následník trónu plnil oficiálne povinnosti v mene kráľovnej. Založil The Prince's Trust v roku 1976, sponzoruje The Prince's Charities a je patrónom, prezidentom a členom viac ako 400 ďalších charitatívnych organizácií. Ako ochranca životného prostredia zvyšuje povedomie o ekologickom poľnohospodárstve a zmene podnebia, čo mu prinieslo ocenenia a uznania od environmentálnych skupín.[6][7][8][9] Jeho podpora alternatívnej medicíny vrátane homeopatie bola mnohými lekárskymi komunitami kritizovaná[10][11] a jeho názory na úlohu architektúry v spoločnosti a na ochranu historických budov si získali značnú pozornosť britských architektov a kritikov dizajnu.[12][13][14] Od roku 1993 pracuje na vytvorení experimentálneho nového mesta Poundbury založeného na jeho preferenciách. Je tiež autorom a spoluautorom mnohých kníh.

Životopis

Mladý princ Charles v roku 1972.

Narodil sa 14. novembra 1948 v Buckinghamskom paláci ako najstarší syn kráľovnej Alžbety (vtedy ešte princeznej) a jej manžela princa Philipa, vojvodu z Edinburghu. Vo veku 3 rokov sa Charles po nástupe svojej matky Alžbety na trón stal priamym kráľovským následníkom a získal právo používať titul princ z Walesu.

Základné a stredoškolské vzdelanie Charles absolvoval predovšetkým na škótskych školách a v roku 1967 bol prijatý na vysokoškolské kolégium Trinity na Univerzite v Cambridge, kde študoval antropológiu, archeológiu a históriu.[15] V druhom roku štúdia absolvoval aj jeden semester na národnej univerzite Walesu, kde študoval waleskú históriu a jazyk.[15]V roku 1970 promoval na Univerzite v Cambridge a získal titul bakalár umenia. Stal sa tak prvým členom britského kráľovského rodu, ktorý dostal úplný univerzitný diplom a titul.

Za princa z Walesu bol korunovaný počas priameho televízneho prenosu v roku 1969.[16]

V roku 1977 spoznal Dianu Spencerovú.[17] V roku 1981 sa vzali a postupne sa im narodili synovia William (* 1982) a Harry (* 1984).[18] Manželstvo však časom prestalo byť šťastné a na povrch začali prenikať informácie o nevere, ktoré sa týkali predovšetkým princeznej Diany[chýba zdroj. Manželia sa časom veľmi odcudzili a v roku 1992 vtedajší britský premiér John Major vo svojom prejave v parlamente verejne priznal, že manželstvo v kráľovskej rodine nefunguje a manželia sa odcudzili.[19] Charles a Diana sa oficiálne rozviedli v roku 1996.[20] O rok nato princezná Diana zomrela pri autonehode v Paríži.[21] V roku 2005 si vzal za ženu svoju priateľku z mladosti a dlhodobú partnerku Camillu Parkerovú Bowlesovú.[22]

Po smrti svojej matky, kráľovnej Alžbety II. sa stal kráľom Karolom III. Pomazaný a korunovaný bol 6. mája 2023 vo Westminsterskom opátstve. Obradu sa zúčastnilo vyše 2 200 hostí.[23]

Záujmy a charitatívna činnosť

Princ Charles je priaznivcom environmentálneho prístupu riešenia súčasných problémov sveta a podporuje také myšlienky, ako je väčšie využívanie biopotravín, podpora ekologického hospodárenia, podpora udržateľného rozvoja vidieka, ochrana a rekonštrukcia historických budov a ich funkčne prispôsobenie podmienkam 21. storočia pri udržaní pôvodného historického vzhľadu. Patrí medzi kritikov modernej architektúry.[24] Od prelomu tisícročia sa angažuje aj v ochrane pôvodného ekosystému Transilvánie, kde vlastní rozsiahle pozemky a majetky, a zaujíma sa o rekonštrukciu a revitalizáciu rumunských historických pamiatok.[25]

Princ Charles sa zaujíma o architektúru a svoje architektonické a urbanistické myšlienky sa snaží preniesť do skutočnosti. Najväčším projektom týkajúcim sa novej podoby estetického a udržateľného bývania je výstavba mestečka Poundbury, ktoré vzniká podľa jeho návrhov. V meste sa využívajú iba prírodné a kamenárske materiály a v návrhu budov sa uplatňuje historický, ale najmä regionálny štýl s úmyslom vytvoriť priestor, s ktorým by sa ľudia stotožnili, a v ktorom by vznikol silný pocit spolunáležitosti. Celé mesto je postavené spôsobom, ktorý má podporiť chôdzu a pohyb vo verejnom priestore bez hraníc.

Charitatívna organizácia Prince Foundation poskytuje každoročne milióny libier na pomoc chudobným a chorým, na rôzne aktivity zamerané na vzdelávanie mladých ľudí,[26] na vysokoškolské štipendiá pre nadaných študentov,[27] na podporu udržateľného rozvoja vidieka, pomáha detským domovom, nemocniciam,[28] domovom dôchodcov, školám pre nevidiacich a nepočujúcich;[29] prispieva aj na výstavbu cenovo dostupného, ale ekologického bývania pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva,[30][31] prostredníctvom príspevkového fondu podporuje aj osamelé matky s deťmi.

Tituly

  • 14.november 1948 – 6. február 1952: Jeho Kráľovská výsosť princ Charles z Edinburghu
  • 6. september 1952 – 8. september 2022: Jeho Kráľovská výsosť Princ z Walesu
  • 8. september 2022 – súčasnosť: Jeho Veličenstvo kráľ

Rodokmeň

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kristián IX.
 
 
 
 
 
 
 
Juraj I. (Grécko)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lujza Hesensko-Kasselská
 
 
 
 
 
 
 
Princ Andrej grécky a dánsky
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Konstantin Nikolajevič
 
 
 
 
 
 
 
Olga Konstantinovna Romanovová
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alexandra Sasko-Altenburská
 
 
 
 
 
 
 
Princ Philip, vojvoda z Edinburghu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alexander Hesensko-Darmstadtský
 
 
 
 
 
 
 
Princ Ľudovít z Battenbergu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Julie von Hauke
 
 
 
 
 
 
 
Princezná Alica z Battenbergu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ľudovít IV. Hesenský
 
 
 
 
 
 
 
Viktória Hesensko-Darmstadtská
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alica Sasko-Koburská
 
 
 
 
 
 
 
Karol III.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Eduard VII.
 
 
 
 
 
 
 
Juraj V. (Spojené kráľovstvo)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alexandra Dánska
 
 
 
 
 
 
 
Juraj VI. (Spojené kráľovstvo)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
František z Tecku
 
 
 
 
 
 
 
Mária z Tecku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Princezná Mary Adelaide z Cambridge
 
 
 
 
 
 
 
Alžbeta II. (Spojené kráľovstvo)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Claude Bowes-Lyon, 13. gróf z Strathmore a Kinghorne
 
 
 
 
 
 
 
Claude Bowes-Lyon, 14. gróf z Strathmore a Kinghorne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Frances Bowes-Lyon, grófka zo Strathmoru a Kinghorne
 
 
 
 
 
 
 
Alžbeta, kráľovná matka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Charles Cavendish-Bentinck
 
 
 
 
 
 
 
Cecilia Nina Cavendish-Bentinck
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Louisa Cavendish-Bentincková
 
 
 
 
 
 

Referencie

  1. VASILKO, Tomáš; BALLOVÁ, Denisa. Karol III. alebo Charles III.? Ani jazykovedci nehovoria, ako správne nazývať nového anglického kráľa. Denník N (Bratislava: N Press), 2022-09-09. Dostupné online . ISSN 1339-844X.
  2. Queen Elizabeth II has died, Buckingham Palace announces . bbc.com, . Dostupné online.
  3. Prince Charles becomes longest-serving heir apparent. BBC News, 2011-04-20. Dostupné online . (po anglicky)
  4. Prince Charles is longest-serving Prince of Wales. BBC News, 2017-09-09. Dostupné online . (po anglicky)
  5. HRH The Duke of Edinburgh - College of Arms . www.college-of-arms.gov.uk, . Dostupné online. (po anglicky)
  6. Prince Charles to receive environmental award in NYC - USATODAY.com . usatoday30.usatoday.com, . Dostupné online.
  7. Prince Charles given 'friend of the forest' award . www.telegraph.co.uk, . Dostupné online.
  8. STAFF, Guardian. Removed: news agency feed article . the Guardian, 2015-12-09, . Dostupné online. (po anglicky)
  9. 2012 Winner | International Green Awards . web.archive.org, 2013-10-03, . Dostupné online.
  10. Weissmann, Gerald (September 2006). "Homeopathy: Holmes, Hogwarts, and the Prince of Wales". The FASEB Journal. 20 (11): 1755–1758. doi:10.1096/fj.06-0901ufm. PMID 16940145. S2CID 9305843.
  11. He's at it again: Prince Charles accused of lobbying Health Secretary . The Independent, 2013-07-20, . Dostupné online. (po anglicky)
  12. FULCHER, Merlin. The Architects’ Journal . 2014-12-22, . Dostupné online. (po anglicky)
  13. - The Washington Post. Washington Post. Dostupné online cit. 2021-04-19. ISSN 0190-8286. (po anglicky)
  14. PENTREATH, Ben. How the Poundbury project became a model for innovation online. www.ft.com, 2013-11-01, cit. 2021-04-19. Dostupné online. (po anglicky)
  15. a b Prince Charles Biography online. www.biographyonline.net, cit. 2022-06-07. Dostupné online.
  16. HRH The Prince of Wales online. www.princeofwales.gov.uk, cit. 2022-06-07. Dostupné online.
  17. Diana, Princess of Wales - Timeline online. www.thoughtco.com, cit. 2022-06-07. Dostupné online.
  18. 1981: Charles and Diana marry online. www.bbc.com, cit. 2022-06-07. Dostupné online.
  19. Mr Major’s Commons Statement on the Separation of the Prince and Princess of Wales – 9 December 1992 online. www.johnmajorarchive.org.uk, cit. 2022-10-14. Dostupné online.
  20. Charles and Diana Agree on Divorce Terms online. www.nytimes.com, cit. 2022-06-07. Dostupné online.
  21. 1997: Princess Diana dies in Paris crash online. www.bbc.com, cit. 2022-06-07. Dostupné online.
  22. Prince Charles to marry Camilla online. www.bbc.com, cit. 2022-06-07. Dostupné online.
  23. Coronation timetable: Your complete guide to the day. BBC News, 2023-04-22. Dostupné online cit. 2023-05-06. (po anglicky)
  24. The Prince of Wales on architecture: his 10 'monstrous carbuncles' online. www.telegraph.co.uk, cit. 2022-06-07. Dostupné online.
  25. Why Prince Charles Considers Transylvania His Second Home online. www.travelmakertours.com, cit. 2022-10-14. Dostupné online.
  26. Here for young people online. www.princes-trust.org.uk, cit. 2022-10-14. Dostupné online.
  27. Prince of Wales Cambridge International Scholarship online. www.cambridgetrust.org, cit. 2022-06-07. Dostupné online.
  28. REALISING THE PRINCE OF WALES’S VISION OF CREATING COMMUNITIES FOR A MORE SUSTAINABLE WORLD online. www.princes-foundation.org, cit. 2022-10-14. Dostupné online.
  29. Welcome to The Royal National College for the Blind (RNC) in Hereford The UK's leading college for further education and training for the visually impaired. online. www.rnc.ac.uk, cit. 2022-06-07. Dostupné online.
  30. The Prince of Wales's Charities online. www.princeofwales.gov.uk, cit. 2022-10-14. Dostupné online.
  31. Five of Prince Charles’s Eco-friendly endeavours online. www.royalcentral.co.uk, cit. 2022-06-07. Dostupné online.

Iné projektyupraviť | upraviť zdroj

Externé odkazyupraviť | upraviť zdroj

Zdrojupraviť | upraviť zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Charles, Prince of Wales na anglickej Wikipédii.

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Karol III. (Spojené kráľovstvo)





Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk