Palfau bola do 31. decembra 2014 samostatná obec v Rakúsku v spolkovej krajine Štajersko v okrese Liezen. 1. januára 2015 bola obec Palfau spojená s obcami Landl a Gams bei Hieflau z okresu Liezen a obcou Hieflau z okresu Leoben.[1][2] Nová obec má názov Landl[2] a po úprave hraníc okresov leží celá v okrese Liezen.
Viac o pojme
Donnersbach bola do 31. decembra 2014 samostatná obec v Rakúsku v spolkovej krajine Štajersko v okrese Liezen. 1. januára 2015 bola obec Donnersbach spojená s obcou Donnersbachwald a trhovou obcou Irdning.[1] Spojením vznikla nová trhová obec s názvom Irdning-Donnersbachtal.[1]
Viac o pojme
Irdning bola do 31. decembra 2014 samostatná trhová obec (nem. marktgemeinde) v Rakúsku v spolkovej krajine Štajersko v okrese Liezen. 1. januára 2015 bola obec Irdning spojená s obcami Donnersbach a Donnersbachwald.[1] Spojením vznikla nová trhová obec s názvom Irdning-Donnersbachtal.[1]
Viac o pojme
Treglwang bola do 31. decembra 2014 samostatná obec v Rakúsku v spolkovej krajine Štajersko v okrese Liezen. 1. januára 2015 bola obec Treglwang spojená s trhovou obcou Gaishorn am See.[1] Spojená trhová obec má názov Gaishorn am See.[1]
Viac o pojme
Tauplitz bola do 31. decembra 2014 samostatná obec v Rakúsku v spolkovej krajine Štajersko v okrese Liezen. 1. januára 2015 bola obec Tauplitz spoojená s obcami Bad Mitterndorf a Pichl-Kainisch.[1] Spojená obec má názov Bad Mitterndorf.[1]
Viac o pojme
Pichl-Kainisch bola do 31. decembra 2014 samostatná obec v Rakúsku v spolkovej krajine Štajersko v okrese Liezen. 1. januára 2015 bola obec Pichl-Kainisch spojená s obcami Bad Mitterndorf a Tauplitz.[1] Spojená obec má názov Bad Mitterndorf.[1]
Viac o pojme
Bad Aussee bola do 31. decembra 2011 politická expozitúra v rakúskej spolkovej krajine Štajersko v okrese Liezen. Nachádzala sa na severozápade Štajerska, mala rozlohu 470 km² a 1. januára 2010 tu žilo 11 791 obyvateľov. Sídlom expozitúry bolo mesto Bad Aussee.
Viac o pojme
Gössenberg bola do 31. decembra 2014 samostatná obec v Rakúsku v spolkovej krajine Štajersko v okrese Liezen a v politickej expozitúre Gröbming. 1. januára 2015 bola obec Gössenberg spojená s obcou Aich.[1] Spojená obec má názov Aich.[1][2]
Viac o pojme
Johnsbach bola do 31. decembra 2014 samostatná obec v Rakúsku v spolkovej krajine Štajersko v okrese Liezen. 1. januára 2015 bola obec Johnsbach spojená s obcami Admont, Hall bei Admont a Weng im Gesäuse.[1] Spojená obec má názov Admont.[1]
Viac o pojme
Hall alebo aj Hall bei Admont bola do 31. decembra 2014 samostatná obec v Rakúsku v spolkovej krajine Štajersko v okrese Liezen. 1. januára 2015 bola obec Hall bei Admont spoojená s obcami Admont, Johnsbach a Weng im Gesäuse.[1] Spojená obec má názov Admont.[1]
Viac o pojme
Viliam Emler (tiež Wilhelm, Vilmos, Vilhelmus Elmer; * 26. november 1839, Banská Štiavnica – † 21. október 1897, Banská Bystrica) bol uhorský zlatník slovenského pôvodu pôsobiaci v Banskej Bystrici.
Viac o pojme
Hans Thoma (* 2. október 1839, Bernau im Schwarzwald, Nemecko - † 7. november 1924, Karlsruhe) bol nemecký maliar a grafik.
Viac o pojme
Maršal Floriano Vieira Peixoto (* 30. apríl 1839, Maceió, Brazília – † 29. júl 1895, Barra Mansa) bol brazílsky vojak a politik a druhý prezident Brazílskej republiky.
Viac o pojme
Cyrus Reed Teed (* 18. október 1839, Trout Creek, New York, USA – † 22. december 1908) bol americký lekár/liečiteľ a zakladateľ náboženského spolku. Sám seba nazýval Koresh Teed a bol presvedčený, že ľudia žijú na vnútornej strane dutej gule (kozmos vnútorného sveta). Pripojilo sa k nemu asi 4000 prívržencov.
Viac o pojme
Toto je zoznam kultúrnych pamiatok v obci Veľký Grob v okrese Galanta.
Viac o pojme
Toto je zoznam kultúrnych pamiatok v obci Gáň v okrese Galanta.
Viac o pojme
Toto je zoznam kultúrnych pamiatok v obci Zemianske Sady v okrese Galanta.
Viac o pojme
Toto je zoznam kultúrnych pamiatok v obci Jelka v okrese Galanta.
Viac o pojme
Toto je zoznam kultúrnych pamiatok v obci Hoste v okrese Galanta.
Viac o pojme
Zoznam kultúrnych pamiatok v obci Tomášikovo v okrese Galanta.
Viac o pojme
Toto je zoznam kultúrnych pamiatok v obci Košúty v okrese Galanta.
Viac o pojme
Zoznam kultúrnych pamiatok v obci Dolná Streda v okrese Galanta.
Viac o pojme
Videonahrávka[1] je nahrávka relácie, filmu, udalosti ap. na videokazete[2], na VHS a DVD, na YouTube[3], webe a pod.
Viac o pojme
Zlatý glóbus za najlepší mužský herecký výkon (dráma) udeľuje Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov (HFPA) na ceremónii Zlatých glóbusov od roku 1944. Vtedy sa kategória nazývala Najlepší herec a od roku 1951 sa cena udeľuje v dvoch kategóriách – Najlepší herec v dráme a Najlepší herec v komédii alebo muzikáli.
Viac o pojme
Doc. Ing. Juraj Lazarčík, CSc. ( * 20. apríl 1949, Kamienka) je slovenský vysokoškolský učiteľ, bývalý kandidát na prezidenta za KSS.
Viac o pojme
Adolf Jülicher (* 26. január 1857, Falkenberg-Berlín, Nemecko – † 2. august 1938, Marburg, Nemecko[1]) bol nemecký protestantský teológ. V centre jeho záujmu stáli cirkevné dejiny a Nový zákon.
Viac o pojme
V Trnavskom kraji sa nachádza 1028 kultúrnych pamiatok[1]. V tabuľke sú uvedené okresy kraja s počtom kultúrnych pamiatok.
Viac o pojme
V okrese Skalica sa nachádza 122 kultúrnych pamiatok. Toto je zoznam článkov so zoznamami jednotlivých kultúrnych pamiatok podľa obcí.
Viac o pojme
Zoznam kultúrnych pamiatok v obci Unín v okrese Skalica.
Viac o pojme
Toto je zoznam kultúrnych pamiatok v obci Kopčany v okrese Skalica.
Viac o pojme
Svätá Helena[1] (iné mená pozri nižšie;* okolo roku 255, Drepanon, Bitýnia – † 18. august 330, Nikomédia (dnes Izmit, Turecko) bola manželka cisára Konstantia Chlora, matka Konštantína Veľkého, patrónka archeológov.
Viac o pojme
Kopánka (v trnavskom nárečí: Egzecír alebo Execír)[1] je mestská štvrť (miestna časť) Trnavy, ktorá je súčasťou mestskej časti Trnava-sever.[2]
Viac o pojme
V okrese Trnava sa nachádza 305 kultúrnych pamiatok. Toto je zoznam článkov so zoznamami jednotlivých kultúrnych pamiatok podľa obcí.
Viac o pojme
Veľký kaštieľ je neskorobarokový kaštieľ s priľahlým parkom v obci Cífer na Potočnej ulici číslo 1. Nachádza sa v areáli hydinární. Bol postavený na konci 18. storočia.
Viac o pojme
Univerzitné budovy, Trnava sú komplexom budov bývalej Trnavskej unierzity, ktorú založil roku 1635 kardinál Peter Pázmaň a zanikla roku 1777 jej presťahovaním do Budína nariadeným Máriou Teréziou. Do roku 1770, kedy bola zoštátnená, bola univerzita vedená jezuitmi. Nachádza sa v Trnave na Univerzitnom námesti, ulici Jána Holého, Halenárskej ulici a Námestí Sv. Mikuláša. Je umiestnená v severovýchodnej časti centra mesta vyhláseného za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Komplex budov bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970.
Viac o pojme
Malý kaštieľ alebo Zičiho kaštieľ (staršie: Zichyho kaštieľ) je kaštieľ v Cíferi na námestí Andreja Hlinku číslo 38, ktorý bol postavený v druhej polovici 18. storočia v barokovom slohu. Kaštieľ patril rodine Zičiovcov. Neskôr boli jeho majitelia Pálfiovci. Začiatkom 20. storočia bol prestavaný.
Viac o pojme
2. apríl je 92. deň roka v gregoriánskom kalendári (93. v priestupnom roku). Do konca roka zostáva 273 dní. Meniny má Zita.
Viac o pojme
Rád Svätého Pavla Prvého Pustovníka (lat. Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae – skratka OSPPE)), skrátene Pavlíni[1] je mníšska rehoľa (rád) založená v 13. storočí v Uhorsku.
Viac o pojme
Majstrovstvá Európy v basketbale mužov 1985 bol v poradí 24. turnaj majstrovstiev Európy v basketbale mužov, ktoré organizuje Európska basketbalová federácia (FIBA Europe). Konal sa v mestách Karlsruhe, Leverkusen a Stuttgart, v Západnom Nemecku v dňoch od 5. – 16. júna 1985, za účasti 12 tímov.[1] Západné Nemecko bolo organizátorom európskeho šampionátu mužov druhýkrát, keď predtým hostilo toto podujatie v roku 1971, v mestách Essen a Böblingen. Trinásty titul získal Sovietsky zväz, ktorý vo finálovom stretnutí zvíťazil nad Česko-Slovenskom.[2][3]
Viac o pojme
Boňkov je obec ležiaca v okrese Havlíčkův Brod. Má 54 obyvateľov [1] a jej katastrálne územie má rozlohu 2,0825 km².
Viac o pojme
Juhomoravský kraj je český kraj, ktorý bol ustanovený 11. apríla 1960 vyhlásením zákona č. 36/1960 Zb., o územnom členení štátu a ako územná jednotka Českej republiky existuje doposiaľ, hoci už nemá vlastné obecné správne orgány ani samosprávu. Sídlom kraja je mesto Brno.
Viac o pojme
Juhočeský kraj je český kraj, ktorý bol ustanovený 11. apríla 1960 vyhlásením zákona č. 36/1960 Zb., o územnom členení štátu a ako územná jednotka Českej republiky existuje doposiaľ, hoci už nemá vlastné obecné správne orgány ani samosprávu. Sídlom kraja je mesto České Budějovice.
Viac o pojme
Česká národná rada (po česky Česká národní rada; skratka ČNR) môže byť:
- koordinačný orgán českej politiky pred prvou svetovou vojnou, súdobý názov "Národní rada česká", v roku 1918 premenená na Česko-slovenskú národnú radu, pozri Česká národná rada (1900 – 1918)
- orgán českého národného odboja v máji 1945, pozri Česká národná rada (1945)
- parlament českej časti Česko-Slovenska v rokoch 1969 – 1992, v roku 1993 premenená na Poslaneckú snemovňu Parlamentu Českej republiky, pozri Česká národná rada (1969 – 1992)
Viac o pojme
Tzv. Chadtov smrek bol mohutný smrek v boubínskom polesí pri Zátoni severozápadne od Volarov. Podľa letokruhov 462 rokov starý smrek obyčajný (Picea abies) bol v roku 1882 vyrúbaný spolu s ďalším, zvaným Wunderfichte pre okresnú výstavu vo Vimperku. Pri výrube mal smrek výšku 57 m, obvod 327 cm pri priemere 104 cm a jeho objem bol 28 m³.
Viac o pojme
Želnavská hornatina je geomorfologický podcelok v severovýchodnej časti Šumavy. Rozprestiera sa na ploche 179 km² a má priemernú nadmorskú výšku 921 m n. m.[1] Na západe a na juhu susedí s Vltavickou brázdou, na severe s Prachatickou hornatinou a na východe s Českokrumlovskou vrchovinou. Hornatina je plochá. Ide o homogénnu vrasno-zlomový horský masív, so zvyškami zarovnaného povrchu vo vrcholových partiách a s príkrymi okrajovými svahmi (na východe zlomový svah). Vyskytujú sa tu početné skalné útvary periglaciálneho zvetrávania a odnosu žúl.
Viac o pojme
Diol je chemická zlúčenina obsahujúca dve hydroxylové skupiny (−OH skupiny).[1] Alifatické dioly sa nazývajú i glykoly.[2]
Viac o pojme
Sítovka je prírodná pamiatka ev. č. 386 neďaleko mesta Hradec Králové v okrese Hradec Králové. Oblasť spravuje Agentúra ochrany prírody a krajiny ČR.
Viac o pojme
Černá stráň je prírodná pamiatka ev. č. 2450 neďaleko obce Hradec Králové v okrese Hradec Králové. Oblasť spravuje Agentúra ochrany prírody a krajiny ČR.
Viac o pojme
Prírodný park Mikulčický luh leží v Juhomoravskom kraji v k.ú. obce Mikulčice a bol zriadený Okresným úradom v Hodoníne v roku 1999. Územie sa nachádza juhovýchodne od obce Mikulčice k hraniciam so Slovenskom v okrese Hodonín. Je typickou ukážkou lužnej krajiny. Nachádza sa tu významná ornitologická lokalita. Leží v Dolnomoravskom úvale v podcelku Dyjsko-moravská niva. Prírodný park tvorí rovinatá údolná niva rieky Moravy v nadmorskej výške okolo 160 m n. m. Pôvodne pravidelne zaplavované územie je po vodohospodárskych úpravách a napriamení meandrujúceho toku Moravy v 70. rokoch 20. storočia zaplavované iba pri veľkých povodniach. Na území sa však stále nachádza rad tôní, mŕtvych ramien, odvodňovacích strúh a kanálov. Najzaujímavejšie je hrádzou oddelené pôvodné meandrujúce koryto rieky Moravy.[1]
Viac o pojme
Toto je zoznam najvyšších vrchov západného Slovenska, ktorého územie tvorí Bratislavský, Nitriansky, Trenčiansky a Trnavský kraj.
Viac o pojme
Dieterova štola je vodná regulačná stavba v Krušných horách. Bola vyrazená súčasne so stavbou vodnej nádrže Kamenička v rokoch 1899 – 1904 medzi potokom Kamenička a riekou Chomutovkou. Dôvodom pre jej vyrazenie bolo, aby sa v dobe topenia snehu alebo silných dažďov do nádrže Kameničky nedostávala humínovaná voda z rašelinísk.
Viac o pojme
Žuráň (286 m n. m.) je návršie v katastrálnom území obce Podolí v okrese Brno-venkov, z ktorého riadil 2. decembra 1805 Napoleon Bonaparte bitku pri Slavkove. Ide tiež o významné archeologické nálezisko doby sťahovania národov. Vrchol Žuráňa nie je prírodným javom, ale umelo navŕšenou mohylou z hliny a kamenia.
Viac o pojme
Sázavský kláštor, neskôr prestavaný na zámok, leží v mestečku Sázava nad rovnomennou riekou.
Viac o pojme
Nemíž je osada v Česku v okrese Benešov v Stredočeskom kraji, súčasť obce Tehov, s ktorou sa zlúčila začiatkom roku 2009.
Viac o pojme
Novohradské podhůří alebo (po slovensky) Novohradské podhorie[1] je geomorfologický celok na juhovýchode Šumavskej hornatiny. Ide o súbor zníženín, pahorkatín i členitých kryhových pohorí. Dosahuje strednú nadmorskú výšku 556 m,[2] maximálna výška je 870 m (Kohout). Vltava, Malše a ich prítoky vytvárajú hlboko zarezané, miestami až kaňonovité údolia.
Viac o pojme
Borovnice (j. č., teda: tá Borovnice, do Borovnice, v Borovnici) je obec v Juhočeskom kraji, ležiaca asi 7 km juhovýchodne od Českých Budějovic. Má 41 domov a asi 100 obyvateľov, katastrálna výmera dosahuje 274 ha.
Viac o pojme
Bečice sú obec v okrese České Budějovice, v Juhočeskom kraji, ležiace 6 km východne od Týna nad Vltavou. Majú 48 domov, 97 obyvateľov a ich katastrálne územie má rozlohu 448 ha. PSČ je 375 01.
Viac o pojme