Deň náš každodenný - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Deň náš každodenný
Deň náš každodenný
Originálny názov Deň náš každodenný
Námet Otakar Krivánek
Dĺžka 92 minút
Štát Slovensko
Pôvodný jazyk slovenský
Rok 1969
Filmový štáb
Réžia Otakar Krivánek
Scenár Otakar Krivánek
Kamera Jozef Grussmann
Strih Otakar Krivánek

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Deň náš každodenný je celovečerný filmový debut dokumentaristu Otakara Krivánka z roku 1969.

Režisér

Napriek tomu, že Krivánek (* 1931 - † 1997), vyštudoval odbor na divadelnej fakulte, jeho kariéra sa uberala filmovým smerom. Zamestnal sa v Spravodajskom filme, kde neskôr pôsobil ako režisér. Medzi jeho výraznejšie snímky raného obdobia patrí napríklad Rozhovor z roku 1963, nakrútený podľa scenára Štefana Uhra, ďalej filmy Fotografia, Cesta... a napokon dlhometrážny debut Deň náš každodenný.

Dej

Deň náš každodenný zobrazuje päťčlennú rodinu Ravingerovcov. Každej z postáv (okrem „Malého Miša“) je venovaný dostatočný priestor na explikáciu svojho postavenia v rámci primárnej, v niektorých prípadoch aj sekundárnej sociálnej skupiny. Na čele rodiny je otec - Michal, stredoškolský učiteľ. Jeho pozícia je v hierarchii najvyššie. Vyžaduje si rešpekt a úctu voči svojim názorom, skúsenostiam a radám. Jeho manželka, Gréta je učiteľkou hry na klavír. Zatiaľ čo Michal je pragmatik, „racio vzťahu“, Gréta uprednostňuje city a snaží sa deťom čo najviac priblížiť. Emócie vyjadruje priamo, vďaka čomu sa na povrch dostáva psychika postavy. U detí, Marcel a Miška, je viditeľné iné rozmýšľanie, iné problémy a ich iné riešenia. Miška má sedemnásť rokov a chystá sa na prvú spoločenskú udalosť, na ktorú potrebuje nové, elegantné šaty. Otec (racio) myslí na ťažkú finančnú situáciu a nedostatočné využitie drahých šiat, no matka vidí Miškine trápenie s nízkym sebavedomím, a preto je ochotná dať všetko len aby pomohla. Marcel je o niečo mladší a vo filme vystupuje najmä samostatne, bez rodičov. Zmenu do jeho života prináša nová spolužiačka, a tak sa v Marcelovi prebúdza iná, ako materská láska. Rodinné problémy riešia dva odlišné princípy, čo zaručuje vyústenie do konfliktu.

Film a dobové kritiky

Ako som už naznačila, príbeh pracuje s niekoľkými dejovými líniami. Po predstavení postáv v expozícii, ich individuálne, resp. kolektívne príbehy ďalej rozširuje. Rozprávanie rámcuje niekoľko opakujúcich sa motívov, ako scéna z manželskej spálne či situácia pri železničnom priechode. Doboví recenzenti upozorňujú na narúšanie klasickej výstavby diela, ktoré pripisujú nadväznosti na českých režisérov. Eva Hepnerová: „Prostinký dej připomene filmy Formanovy, Passerovy a Papouškovy nedostatkem dramatické stavby, zápletek, ovzduším všednosti, každodennosti. Je pravda, že Krivánek v začiatku rozohráva niekoľko dejových línií, k niektorým sa znovu vráti, no nie všetky nevyhnutne uzavrie. Na podobnosť využívaných postupov s českými tvorcami upozorňujú viacerí kritici. (an): „Krivánek stejně jako Forman a jeho tým hledá úporně pravdu bez ohledu na to, jaká ve skutečnosti je, a hledá ji tam, kde je to nejvíc zapotřebí: v člověku samém, v jeho vnitřním ustrojení a v společenském celku, který lze nejsnáze analyzovat, totiž v rodině.“ K problému autenticity sa vyjadril aj Pavel Branko: „Krivánek, podobne ako formanovci, tu v slovenskej variácii dokázal, že autentické, celkom nezveličené ľudské impulzy a reakcie - stačí ak uvedieme do istých súvislostí a pozorujeme z istého zorného uhla – sú zdrojom neprekonateľného komizmu, ktorý je samozrejme iného rázu než povedzme chaplinovský, založený na nadsázke, ale rovnako pôsobivý.“ Už samotný názov prezrádza, že film zobrazuje udalosti všedných dní, ktorých významy dokáže Krivánek montážou „modelovať“. Krížovým strihom často konfrontuje dve rôzne situácie, vytvára medzi nimi analógie, a ponúka tak divákovi odlišný pohľad na „všedné“ problémy. Výraznejším využívaním filmových prostriedkov sa znižuje hodnovernosť dokumentu. Deň náš každodenný je na hranici nonfiction a fiction, keďže kombinuje oba postupy. Snímka zobrazuje nehercov v ich prirodzenom, neštylizovanom prostredí a ich rozhodnutia ovplyvňuje minimálne, nedominuje konkrétna filmová zápletka, nevyužíva nediegetickú hudbu, no na druhej strane viacerí recenzenti poukazovali na inscenáciu určitých scén, čo opäť spája Krivánkove postupy s Formanovými.

Nakrúcanie

Nakrúcanie spočiatku prebiehalo ako improvizácia bez vopred schváleného scenára. Zadávateľ, Štúdio krátkych filmov, tvorcovi poskytol len materiál, bez nároku na honorár. Pôvodný zámer bol vytvoriť stredometrážnu snímku s pracovným názvom Teória a prax, no po premietnutí prvej pracovnej kópie, tzv. servisky, Ctibor Štítnický odsúhlasil výrobu celovečerného filmu. Náklady na realizáciu predstavovali v tom čase necelú tretinu oproti bežnému filmu (cca 600 000Kčs). Počas nakrúcania pracoval s minimálnym štábom (kameraman, zvukár), kvôli počiatočnému nízkemu rozpočtu a zároveň filmári nechceli počas dvadsiatich filmovacích dní výrazne narušiť súkromie protagonistov.

Film a súčasnosť

Aj keď sú vo všeobecnosti dokumenty menej populárne než hrané filmy, Deň náš každodenný je divákom oveľa bližší. (an): „Vazby, které dokázal režisér, v našem případě Krivánek navázat mezi hrdiny a divákem, jsou nenápadné, neznatelné, leč dostatečně pevné a početné.“ Keďže protagonistami sú „obyčajní“ ľudia a nie vojnoví hrdinovia či zaslúžilí komunisti, priemerný divák nemá väčší problém s identifikáciou a stotožnením sa s postavami. Zatiaľ čo hrané filmy simulujú alternatívne životy ľudí, ktoré pravdepodobne diváci neprežijú, tento dokument ukazuje to, čo zastihne takmer každú rodinu – finančný nedostatok, dospievanie detí, alebo ako sa snaha rodičov stretne s nepochopením a odmietnutím tínedžermi. Dokument zároveň pracuje aj so situačným humorom, a preto scény zo života obyčajných ľudí nenudia. Dnešný pohľad na film (ako aj na rodinu) sa od dobového možno trochu líši. Faktom však zostáva, že zobrazuje spoločnosť, ktorá sa zaoberá podobnými, ak nie rovnakými problémami ako tá súčasná. Rodina Ravingerovcov dnes pôsobí na povrchu konzervatívnejšie, komplexnejšie, tradičnejšie ako súčasné, ale vzájomné vnútorné pnutie medzi jej členmi zostáva prítomné dodnes. Fragmentárne zobrazenie dokázalo vystihnúť základné existenčné a spoločenské problémy rodín, generačné rozdiely, a film preto zostáva aktuálny aj po vyše päťdesiatich rokoch.

Distribúcia filmu

Film vyšiel ako siedmy titul druhej série DVD edície slovenský film 60. rokov 7. novembra 2008. Edíciu pripravili Slovenský filmový ústav v spolupráci s vydavateľstvom Petit Press a s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

Použitá literatúra

  • Václav Macek, Jelena Paštéková, Dejiny slovenskej kinematografie, (Martin: Osveta, 1997). 599 s. ISBN 80-217-0400-4
  • (an), „Film nikoli každodenní“, in: Lidová demokracie, 22. 1. 1970, s. 6
  • Pavel Branko, „Komizmus náš každodenný“, in: Film a divadlo, č. 25, 1969, s. 12-13
  • Eva Hepnerová, „Obyčejný život obyčejných lidí“, in: Svobodné slovo, 9. 1. 1970, s. 4
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Deň náš každodenný

Podporte znalostnú spoločnosť na Slovensku...
čítajte viac na tomto odkaze: Filmy

Čarbanice
Čas, ktorý žijeme
Čas prebudenia
Čata (film)
Čertova stena (film)
Čert nespí
Čert vie prečo
Červené víno (film)
Červené víno (televízny film)
Červený mak (film)
Čierna mačka, biely kocúr
Čierna minúta
Čierny orol (film)
Čisté ruky
Člny proti prúdu
Človek na moste
Ďaleko je do neba
Ľalie poľné
… a spravodlivosť pre všetkých
… kone na betóne
10 000 pred Kristom (film)
15 minút
16 blokov
2001: Vesmírna odysea
2010: Druhá vesmírna odysea
25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna
3-iron
Ať žijí duchové!
Absolut Warhola
Advokátka (film)
Akcia Edelstein
Ako dostať otecka do polepšovne
Ako utopiť dr. Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách
Ako vytrhnúť veľrybe stoličku
Amores Perros
Anjel milosrdenstva
Apocalypse Now
Archimedov zákon (film)
Arizonský sen
Armageddon (1998)
Asterix a Obelix: Misia Kleopatra
Asterix a Obelix kontra Cézar
Atómový vlak
A pobežím až na kraj sveta
Banánový Joe
Basquiat (film)
Bathory (film)
Batman (film z roku 1989)
Batman sa vracia
Batman začína
Beetlejuice
Biela stužka v tvojich vlasoch
Big Lebowski
Blázni ako za mlada
Blízke diaľavy
Blízke stretnutie tretieho druhu
Bludička (film)
Bohémsky život (film)
Boj sa skončí zajtra
Bokovka (film)
Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa
Bota jménem Melichar
Boxer a smrť
Braček, kde si?
Bratislavafilm
Burionka iz Masľonkino
Butch Cassidy a Sundance Kid
Cézar a detektívi
Carrie (film)
Cena odvahy
Cesta ženy
Cesta večných spomienok
Charlotte's Web (film z roku 1973)
Chlapci z Brazílie
Chodník cez Dunaj
Citová výchova jednej Dáše
Cliffhanger
Cnostný Metod
Dáždnik svätého Petra
Dávajte si pozor!
Déjà Vu (film)
Dôverní nepriatelia
Dúha nad Slovenskom
D-Tox
Da Vinciho kód (film)
Deň, ktorý neumrie
Deň náš každodenný
Deň slnovratu
Dedičstvo alebo Kurvahošigutntag
Dedo
Demokrati (film)
Deravé vrecko
Desperado
Diablov advokát (film)
Dialóg 20-40-60
Diktátor (film z roku 1940)
Divoké kočky
Dobré ráno, Vietnam
Dobrú chuť, televízorček
Dobyvatelia stratenej archy
Dokonalý trik
Dom na rázcestí
Dom pre obesencov
Dosť dobrí chlapi
Dovidenia v pekle, priatelia!
Do posledného dychu
Drak sa vracia (film)
Duch (film)
Dvere dokorán
Eden a potom
Evanjelium podľa Matúša (film)
Fahrenheit 9/11
Falošný princ
Fantozzi
Fargo (film)
Farma (film)
Father Xmas
Final Fantasy: Esencia Života
Firma (film)
Fontána pre Zuzanu
Fontána pre Zuzanu 2
Fontána pre Zuzanu 3
Geld oder Leber
Gemini (film)
Generál MacArthur
Gia
Guľôčky
Hana a jej bratia
Harry Potter a Dary smrti (film)
Harry Potter a Fénixov rád (film)
Harry Potter a Kameň mudrcov (film)
Harry Potter a Ohnivá čaša (film)
Harry Potter a Polovičný princ (film)
Harry Potter a Tajomná komnata (film)
Harry Potter a Väzeň z Azkabanu (film)
Havrania cesta
Hazard (film)
Home (film z roku 2009)
Hon (film z roku 2012)
Hore (film)
Hra na plač
Hrdina proti svojej vôli
Hviezdna brána (film)
Hviezdne vojny: Epizóda I – Skrytá hrozba
Hviezdne vojny: Epizóda VI – Návrat Jediho
Hviezdne vojny: Epizóda V – Impérium vracia úder
Hviezdne vojny (1977)
Indiana Jones a chrám skazy
Insomnia (film z roku 2002)
Jánošík I., II.
Jára Cimrman ležící, spící
Jaškov sen
Ja, robot (film)
Jackie Brownová
Jahodová proklamácia
Jak se krotí krokodýli
Jar, leto, jeseň, zima... a jar
Jerguš Lapin
Johnny English
Johnny Got His Gun (film)
Južná pošta (film)
Jurský park
Kára plná bolesti
Kúpeľňový hráč
Kým sa skončí táto noc
Karamazovi
Karate Tiger I. – Neustúpiť, nevzdať sa
Kasíno (film)
Katyň (film)
Keď hviezdy boli červené
Keď jubilant plače
Kickboxer (film)
Kočka (film)
Kohút nezaspieva
Koncert pre pozostalých
Konečná stanica (film)
Kráľovstvo nebeské (film)
Kráľ Artuš (film)
Krajinka (film)
Kramerová verzus Kramer
Krotitelia duchov
Krotká (film)
Kruté radosti
Krvavá pani
Krvavý šport (film)
Kto chytá draka
Kto odchádza v daždi...
Kyborg (film)
Láska nebeská
Labyrinth
Lampáš malého plavčíka
Lea (film)
Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý
Let asfaltového holuba
Lovci myšlienok
Mafiáni (film)
Mahuliena, zlatá panna
Mambo Café (film)
Marhuľový ostrov
Marta a ja




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk