Uherský Brod - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Uherský Brod
Uherský Brod
mesto
MasarykSquareUherskyBrod.JPG
Prapor města Uherský Brod.svg
Znak města Uherský Brod.svg
Štát Česko Česko
Kraj (NUTS 3) Zlínsky (CZ072)
Okres (LAU 1) Uherské Hradiště (CZ0722)
Obec s rozš. pôs. Uherský Brod
Poverená obec Uherský Brod
Historická krajina Morava
Rieka Olšava
Nadmorská výška 251 m n. m.
Súradnice 49°01′32″S 17°39′01″V / 49,025556°S 17,650278°V / 49.025556; 17.650278
Rozloha 52,06 km² (5 206 ha)
Obyvateľstvo 16 720 (1. 1. 2014) [1]
Hustota 321,17 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1140
Starosta Patrik Kunčar
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 687 34, 688 01, 688 02
Miestne časti 5
Zákl. síd. jednotky 21
Katastrálne územie 5
LAU 2 (obec) CZ0722 592731
Adresa mestského
úradu
Masarykovo nám. 100
Uherský Brod
688 17 Uherský Brod
E-mailová adresa posta@ub.cz
Poloha mesta v Česku
Red pog.svg
Poloha mesta v Česku
Wikimedia Commons: Uherský Brod
Štatistika: ČSÚ
Webová stránka: www.ub.cz
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Uherský Brod (nem. Ungarisch Brod) je mesto na Morave v Česku, v okrese Uherské Hradiště v Zlínskom kraji, v oblasti nazývanej Slovácko.

Poloha

Mesto sa nachádza na juhovýchodnej Morave, v regióne nazývanom Slovácko. Leží na južnom okraji Vizovickej vrchoviny, v údolí rieky Olšava, asi 12 km východne od Uherského Hradišťa a 22 km južne od Zlína. Mestom prechádza významná cestná spojnica Brna s Trenčínom, európska cesta E 50 (v trase cesty I/50), na ktorú sa v meste napája niekoľko regionálnych komunikácii. Železničnú dopravu zabezpečuje tzv. Vlárská dráha, vedúca z Kunovíc do Trenčianskej Teplej.

Časti mesta

História

Prvé zmienky o osade Brod alebo Na brode pochádzajú z roku 1140 a jej názov pochádza od tunajšieho brodu cez rieku Olšava pri hraniciach vtedajšej Luckej provincie. V roku 1272 povýšil český kráľ Přemysl Otakar II. Brod na kráľovské mesto a udelil mu rad výsad, čím mu zaistil prosperitu. Počas husitských vojen bolo mesto oporným bodom pri ťažení na Slovensko. V roku 1509 kráľ Vladislav Jagelovský daroval mesto Jánovi z Kunovíc, čím Brod prestal byť kráľovským mestom. V 16. storočí zažilo mesto veľký rozvoj; bola postavená radnica a Panský dom. Obdobie rozkvetu skončilo na začiatku 17. storočia, kedy na mesto začali útočiť Maďari. Úpadok pokračoval i v dobe tridsaťročnej vojny, kedy bolo mesto značne zničené. Skazu znamenalo i vyhnanie protestantov, ktorí tvorili väčšinu obyvateľov.

Kostol Nanebovzatia Panny Márie pri bývalom kláštore dominikánov bol do terajšej podoby prestavaný v rokoch 1636-1670. Tunajšia čierna madona - milostný obraz Panny Márie, je cieľom mnohých pútnikov - najmä počas Ružencovej púte v 1. októbrovú sobotu a nedeľu.[2]

Po vojne sa mesto len veľmi zvoľna oživovalo. Prichádzali noví osídlenci; usadilo sa tu i veľa židovských a nemeckých obyvateľov, hovoriacich väčšinou po nemecky. V 18. storočí mali dominantný vplyv Nemci, ich zástupcovia taktiež ovládali mestskú radu. Až v druhej polovici 19. storočia sa začali viac presadzovať Slovania. Nemci tvorili v meste menšinu, boli však podporovaní aj židovskou komunitou. Nemecké hospodárenie však bolo katastrofálne a skončilo bankrotom. Od roku 1890 bola vláda v meste v slovanských rukách. Nasledujúce obdobie sa nieslo v znamení rozvoja priemyslu; k prvým významným počinom v slovanskom meste patrilo založenie pivovaru Janáček v roku 1894, nasledovali ďalšie firmy potravinárskeho a drevospracujúceho priemyslu.

Aj keď v samotnom meste bola výrazne zastúpená nemecká a židovská komunita, okolité dediny mali charakter takmer výhradne slovanský. V 19.storočí sa mesto sociálno-ekonomicky delilo na tri časti - mesto (centrum), židovské mesto a predmestie. V centre žili prevažne remeselníci, obchodníci, úradníci - slovanskej i nemeckej národnosti. Židovskú štvrť obývali prevažne občania židovského pôvodu. Predmestie malo slovanský a výrazne poľnohospodársky charakter. Okolo roku 1850 malo mesto celkom 3000 obyvateľov. V priebehu jedného storočia sa počet obyvateľov zdvojnásobil na 6000 v roku 1945 i napriek tomu, že v priebehu druhej svetovej vojny nemeckí okupanti zlikvidovali židovskú komunitu ( holocaust). Preživší židia sa väčšinou už do mesta nevrátili a usadili sa v zahraničí.

Významnou udalosťou pre rozvoj mesta bolo založenie firmy Česká zbrojovka v roku 1936. Pôvodne sa jednalo o pobočku firmy Česká zbrojovka Praha, pričom hlavná továreň sa nachádzala v Strakoniciach. V roku 1952 vznikol ďalší významný priemyselný podnik - Slovácké strojírny, čo bola prvá významná spoločnosť, pôsobiaca v oblasti ťažkého priemyslu na Uherskobrodsku. Rozvoj priemyselných odborov, ale aj stredne veľkých podnikov, sa výrazne prejavil v náraste počtu obyvateľov. V rokoch 1945-1990 sa ich počet strojnásobil a dosiahol 18 000. Tento nárast bol, okrem prirodzeného prírastku, spôsobený sťahovaním a čiastočne tiež pripojením Havříc, Maršova, Újezdca a Těšova k mestu.

Rast počtu obyvateľov znamenal aj možnosť kultúrneho rozvoja mesta. Vznikli rôzne kultúrne organizácie a spolky; už v roku 1951 bol z podnetu zamestnancov Slováckych strojární založený folklórny súbor Olšava. V roku 1960 bol zrušený Uherskobrodský okres, čo malo negatívny vplyv na význam a rozvoj mesta. Ďalším negatívnym impulzom bolo rozdelenie Československa na prelome rokov 1992/1993. Z Uherského Brodu sa tak opäť stalo pohraničné mesto.

Mapa okresných hajtmanstiev v roku 1900, okres Uherský Brod je pod č.28

História okresu Uherský Brod

Roku 1850 bol zriadený Uherskobrodsko okres, v tej dobe jeden z najväčších politických okresov na Morave. Rozkladal sa na veľkej časti Slovácka a Valašska, zahŕňal súdne okresy Uherský Brod, Valašské Klobouky a Vizovice. Postupne sa Uhersko brodsko okres zmenšoval; už v medzi vojnovej dobe bolo oddelené Vizovické a pripojené k novo vytvorenému politickému okresu Zlín. Po oddelení Valašsko kloboucka pozostával okres iba z Uherského Brodu, Bojkovice, Luhačovíc a okolitých obcí. V súvislosti súzemnú reformou v roku 1960 bol okres Uherský Brod zrušený. Uhersko brodsko a Bojkovicko sa stali súčasťou okresu Uherské Hradiště, luhačovická bolo pripojené k okresu Zlín.

Osobnosti

Uhorský Brod je jednou z troch možných miest narodenia Jána Amosa Komenského (1592–1670). V každom prípade tu prežil časť svojho detstva. Ďalšie možné rodiská su blízske Nivnice a Komňa. V Uhorskom Brode mu je postavený pomník a sú podľa neho pomenované múzeum a gymnázium.[3][4]

Vodný režim

Rieka Olšava preteká štyrmi z piatich mestských častí. Najprv vteká do Újezdca, kde z pravej strany priteká riečka Šťávnice (preteká Luhačovicami). Sprava potom z újezdských vinohradov priteká potok Hořeňůšek, v Těšove potom zľava Bánovský potok. V Uherskom Brode nasleduje z pravej strany Vinohradský potok (preteká rybníkom na sídlisku Pod vinohradmi), ľavostranné prítoky Korečnice (Nivnická), Mlynský potok v časti Bajovec a Černý potok. Posledný je pravostranný Havřický potok, ktorý vteká v rovnomennej časti mesta.

Priemysel

Uherský Brod je priemyselné centrum regiónu. Sídli tu, okrem iného, ​​firmy Česká zbrojovka Uherský Brod, Slovácké strojírny alebo Pivovar Janáček.

Obyvateľstvo

1. januára 2012 tu žilo 16 835 obyvateľov, z toho 8 317 mužov a 8 518 žien, pričom priemerný vek v meste bol 41,9 roka (muži 40,0 roka, ženy 43,7 roka).

Fotogaléria

Panoráma mesta od Králova

Referencie

  1. Český statistický úřad – Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2014 (PDF; 504 KiB)
  2. http://www.ado.cz/poutni/uhersky_brod/uhersky_brod.htm
  3. Jan Amos Komenský ve Slovníku českých filosofů na stránkách Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne
  4. STULÁKOVÁ, Klára. Záhada rodiště Jana Amose Komenského. Uherský Brod, Nivnice, nebo Komňa?. Dějiny a současnost, čís. 7/2013.

Pozri aj

Iné projekty

Externé odkazy

Zdroj

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Uherský Brod na českej Wikipédii.
Mestá a obce okresu Uherské Hradiště (7+71)

BabiceBánovBíloviceBojkovice BoršiceBoršice u BlatniceBřestekBřezolupyBřezováBuchloviceBystřice pod LopeníkemČástkovDolní NěmčíDrslaviceHluk Horní NěmčíHostějovHostětínHradčoviceHuštěnoviceJalubíJankoviceKněžpoleKomňaKorytnáKostelany nad MoravouKošíkyKudloviceKunovice LopeníkMedloviceMistřiceModráNedachlebiceNedakoniceNezdeniceNivniceOřechovOstrožská LhotaOstrožská Nová VesOsvětimanyPašovicePitínPodolíPolešovicePopovicePrakšiceRudiceSalašSlavkovStaré HutěStaré Město Starý HrozenkovStráníStříbrniceStupavaSuchá LozSušiceSvárovŠumiceTopolnáTrapliceTučapyTupesyUherské Hradiště Uherský Brod Uherský Ostroh ÚjezdecVápeniceVážanyVelehradVeletinyVlčnovVyškovecZáhoroviceZlámanecZlechovŽítková

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Uherský Brod

...

30. december
30. jún
30. september
31. december
31. júl
31. október
5. júl
5. marec
6. február
6. január
7. február
7. jún
7. január
8. jún
8. marec
9. január
Adolf Hitler
Alžbeta II.
Al-Káida
Americký dolár
Andrzej Duda
Angela Merkelová
Angus Deaton
Anita Ekbergová
Ankara
Arménsko
Arpád Račko
Arthur B. McDonald
Atlantický oceán
Aziz Sancar
B. B. King
Bangladéš
Bernard Maris
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov
Bielorusko
Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela
Charleston (Južná Karolína)
Charlie Hebdo
Charlotte z Cambridgea
Dammartin-en-Goële
Desaťročie
Devízový trh
Donecká ľudová republika
Doprava
Drahoslav Machala
Dublin
Edgar Lawrence Doctorow
Eurázijská ekonomická únia
Európska únia
Európska centrálna banka
Európske hlavné mesto kultúry
Euro
Eurozóna
François Hollande
František (pápež)
Günter Grass
G8
Garmisch-Partenkirchen
Georges Wolinski
Grécko
Gravitačné vlny
Gregoriánsky kalendár
Hatra
India
Irak
Islamský štát (militantná organizácia)
Jang-c’-ťiang
Jean Cabut
Jemen
Joan Petersová
John Forbes Nash
Josef Masopust
Junior Malanda
Kalendárny rok
Kazaň
Kazachstan
Keňa
Koalícia radikálnej ľavice
Koordinovaný svetový čas
Kuba
Kultúra (spoločenské vedy)
Kuvajt (mesto)
Let Germanwings 9525
Let Kogalymavia 9268
Liberland
LIGO
Litva
Lockheed C-130 Hercules
Lokálne magnitudo
Lotyšsko
Lubomír Lipský
Ludvík Vaculík
Luhanská ľudová republika
Luxembursko
Majstrovstvá Európy vo futbale 2016
Mario Draghi
Medan
Medzinárodné letisko Barcelona El Prat
Medzinárodné letisko Düsseldorf
Medzinárodný olympijský výbor
Mein Kampf
Mesiace Pluta
Miláno
Minsk
Miroslav Ondříček
Momentová magnitúda
Momentové magnitudo
Mons
Nemecko
Nepál
New Horizons
New York (mesto)
Nicholas Winton
Nigéria
Nobelova cena za fyziku
Nobelova cena za literatúru
Nobelova cena za mier
Občianska vojna v Sýrii
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe
Ozbrojené sily
Pablo Picasso
Paríž
Paul Modrich
Peking
Petro Olexijovyč Porošenko
Philippe Honoré
Pierre Brice
Pluto
Plzeň
Poľsko
Požiar
Predsedníctvo Rady Európskej únie
Rímska číslica
Referendum na Slovensku v roku 2015
Roaming
Rod Taylor
Rusko
Súsa
Sýria
Saudská Arábia
Si Ťin-pching
Slovenské národné futbalové mužstvo
Slovensko
Spojené štáty
Stéphane Charbonnier
Storočie
Streľba v Uherskom Brode
Stredoeurópsky čas
Sviatlana Aľaksandravna Aleksijevičová
Taiwan
Takaaki Kajita
Teroristické útoky v Paríži v novembri 2015
Teroristický útok na redakciu Charlie Hebdo
Terry Pratchett
Tetris
Tomas Lindahl
Tunis
Twitter
Uherský Brod
Ukrajina
Východoeurópsky čas
Výmenný kurz
Vladimir Vladimirovič Putin
Zatmenie Slnka
Zimné olympijské hry 2022
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za chémiu
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk