Andrea de Cesaris - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Andrea de Cesaris
Andrea de Cesaris
Andrea de Cesaris
Narodenie31. máj 1959
Rím, Taliansko
Úmrtie5. október 2014 (55 rokov)
Rím, Taliansko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Andrea de Cesaris

Andrea de Cesaris (* 31. máj 1959, Rím, Taliansko – † 5. október 2014, Rím[1]) bol taliansky automobilový pretekár. Je držiteľom neradostného rekordu vo Formule 1, najviac pretekov kariéry bez víťazstva (208 Veľkých cien). Začiatok jeho kariéry bol poznamenaný haváriami, z čoho plynula aj jeho prezývka Andrea de Crasheris.[2]

Ku koncu jeho pretekárskeho obdobia však získal povesť rýchleho, spoľahlivého a technicky zdatného pretekára, nikdy však nesedel v konkurencieschopnom aute. Od roku 2005 pretekal v sérii Grand Prix Masters, ktorá je určená pre jazdcov F1 na dôchodku.

Pred Formulou 1

Narodil sa v Ríme, v bohatej rodine. Ako sedemnásťročný štartoval v motokárach a v roku 1977 sa stal v tejto disciplíne majstrom sveta. V roku 1978 po krátkej zastávke v talianskej Formule 3, absolvoval sezónu v tíme Tiga britskej Formule 3 a v roku 1979 získal v tejto sérii titul vicemajstra a šesť víťazstiev.

Formula 1

Andrea de Cesaris

Alfa Romeo (1980)

Mladého pretekára si v roku 1980 zobrala pod sponzorské krídla firma Marlboro. Výborne si počínal v tíme Rona Denisa a na konci sezóny dostal šancu štartovať vo formule 1. Debutoval na VC Kanady, keď dosiahol ôsme miesto v kvalifikácii, no v pretekoch nemal dosť šťastia. Zúčastnil sa aj poslednej Veľkej ceny, v USA, cieľovú zástavu však ani tentoraz nevidel.

McLaren (1981)

V roku 1981 už absolvoval celú sezónu, a to za tím McLaren, ktorý sa dostal medzičasom do vlastníctva Rona Denisa. Svoj prvý bod dosiahol na Veľkej cene San Marina, zopárkrát podal aj veľmi sľubný výkon, no sezóna bola v znamení častých chýb a havárií mladého pretekára. V poradí majstrovstiev sveta skončil na sedemnástom mieste s jedným bodom.

Alfa Romeo (1982-1983)

Na rok 1982 sa vrátil do tímu Alfa Romeo. Na Veľkej cene Monaka dosiahol svoje prvé umiestnenie na stupňoch víťazov, keď skončil tretí. V Long Beach dosiahol Pole position, viedol preteky, až kým ich neukončil haváriou. Za divoký štýl jazdy a časté havárie, dostal prezývku "Andrea de Crasheris". Sezónu ukončil na sedemnástom mieste s piatimi bodmi.

V roku 1983 sa vynikajúco predstavil v belgickom Spa-Franchorchamps, keď viedol preteky, až kým mu v osemnástom kole nezlyhalo vstrekovanie. Získal druhé miesta v Nemecku a v Južnej Afrike a konečne sa mu podarilo preukázať svoj prirodzený talent. V šampionáte skončil na ôsmom mieste so ziskom pätnástich bodov.

Ligier (1984-1985)

V nasledujúcej sezóne prestúpil do tímu Ligier. Tam sa však trápil s nevydarenou konštrukciou a jeho najlepšími umiestneniami boli piate miesto v Južnej Afrike a šieste v Imole. Šampionát ukončil na šestnástom mieste s tromi bodmi. O rok neskôr to bolo iba štvrté miesto v Monaku. Na Veľkej cene Rakúska v Zeltwegu urobil jeho Ligier niekoľko kotrmelcov a až potom ostal stáť na jednom z priestranstiev vedľa trate. Majiteľ tímu Guy Ligier odsúdil jeho búrliváctvo a zakrátko sa vzdal jeho služieb. V de Cesarisovi však tieto havárie, pri ktorých vyviazol bez škrabnutia, len utvrdili pocit nezraniteľnosti a hrdinu: "Nikdy som sa nebál havárií, ak sa vyskytli, vždy som sa snažil analyzovať ich príčiny.". V neúplnej sezóne získal tri body a skončil na sedemnástom mieste.

Minardi (1986)

V roku 1986 sa na jeho služby spoľahol tím Minardi. Taliansky tím trávil iba svoju druhú sezónu vo formule 1 a to sa prejavilo aj na jeho výsledkoch. Väčšinu pretekov nedokončil pre technické problémy a jeho jediným umiestnením bol ôsme miesto na VC Mexika.

Brabham (1987)

O rok neskôr prestúpil do tímu Brabham, kde však už len spomínali na slávne časy, keď pre tento tím Nelson Piquet získal dva tituly majstra sveta. Andrea nedokončil ani jedny preteky a jediným jeho umiestnením bolo tretie miesto v Belgicku, kde mu v poslednom kole došiel benzín a tak skončil jedno kolo za víťazom. V šampionáte skončil na štrnástom mieste so štyrmi bodmi.

Rial (1988)

Rok 1988 opäť absolvoval v druhoradom tíme, tentoraz v nováčikovskom Riale. Napriek slabému autu skončil v USA na štvrtom mieste a v Kanade odpadol z istého piateho miesta, keď mu dve kolá pred cieľom došiel benzín. V majstrovstvách sveta skončil s tromi bodmi na pätnástom mieste.

Dallara (1989-1990)

V roku 1989 to bol opäť taliansky tím, tentoraz Dallara. Auto nepatrilo medzi najrýchlejšie, no Andrea skončil v daždivej Veľkej cene Kanady na treťom mieste. V šampionáte obsadil šestnáste miesto so štyrmi bodmi. V nasledujúcej sezóne sa na bodovanom mieste neumiestnil ani raz, aj keď na Veľkej cene Monaka odpadol zo štvrtého miesta len pre roztrhnuté tiahlo akcelerátora.

Jordan (1991)

V roku 1991 prestúpil do írskeho nováčikovského tímu Jordan. Tím bol veľkým prekvapením sezóny a prekonal aj dlhodobo etablované tímy formuly 1. Na prekrásnom zelenom monoposte Andrea konečne ukázal svoju pravú silu. Získal štvrté miesto v Kanade a Mexiku, kde zvádzal tuhé súboje s majstrom sveta Sennom, šieste vo Francúzsku a piate v Nemecku. V belgickom Spa bol na druhom mieste a hrozivo sa približoval na vedúceho Sennu, keď mu štyri kolá pred koncom vypovedal službu motor. Do konca sezóny už nebodoval, no napriek tomu zanechal veľmi dobrý dojem a s deviatimi bodmi sa umiestnil na deviatom mieste v šampionáte.

Tyrrell (1992-1993)

V podobných výkonoch pokračoval aj v nasledujúcej sezóne u Tyrrella, kde sa plný znovunájdeného entuziazmu umiestnil piaty v Mexiku a Kanade, šiesty v Taliansku a štvrtý v Japonsku. V hodnotení majstrovstiev sveta zopakoval deviatu priečku z predchádzajúcej sezóny, tentoraz získal osem bodov. Veľké sklamanie však zavládlo opäť v roku 1993, keď Tyrrell postavil najhoršie vozidlo vo svojej dvadsať päťročnej histórii. Andrea sa ani raz neumiestnil na bodovanom mieste a poslednú Veľkú cenu absolvoval s vedomím, že je to jeho posledná a s formulou 1 sa rozlúčil.

Jordan and Sauber (1994)

Lenže v roku 1994 nastúpil ako náhradník za potrestaného Irvina do tímu Jordan na Veľké ceny San Marína a Monaka. V Monaku sa predstavil vo výbornom svetle, keď sa umiestnil na štvrtom mieste. Po tomto výsledku, ktorý dosiahol na svojej sto deväťdesiatej deviatej Veľkej cene, plakal ako malé dieťa, že už nemôže za Jordan ďalej štartovať. Lenže dobrý výsledok oslovil vedenie tímu Sauber, ktoré mu dalo možnosť pilotovať ich monopost. Na Veľkej cene Kanady prelomil bariéru dvesto pretekov. Bodoval však už len šiestym miestom vo Francúzsku a v hodnotení majstrovstiev sveta sa umiestnil na osemnástom mieste so štyrmi bodmi. Veľkou cenou Portugalska skončila jeho pätnásťročná kariéra vo formule 1, keď absolvoval pozoruhodných dvesto osem pretekov.

Po Formule 1

Po skončení pretekárskej kariéry sa úspešne venoval obchodovaniu na burze, windsurfingu, a užíval si život v Monaku a v Ríme. Od roku 2005 sa zúčastňoval série Grand prix Masters.

Zomrel pri havárii na motocykli vo veku 55 rokov.[3]

Referencie

  1. Ex-Formula 1 racer Andrea de Cesaris dies in motorcycle crash . Autosport, . Dostupné online.
  2. Persistent non-winner . Forix.com/8w, . Dostupné online.
  3. Andrea De Cesaris: Italian former Formula 1 driver dies aged 55 . BBC, 2014-10-05, . Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Andrea de Cesaris

27. január
27. marec
28. január
28. marec
29. august
29. december
29. jún
29. január
29. máj
29. november
29. október
3. apríl
3. august
3. december
3. február
3. január
30. apríl
30. marec
30. november
30. september
31. december
31. január
31. máj
31. október
4. júl
4. máj
4. október
40. roky 20. storočia
5. august
5. február
5. jún
5. máj
5. november
5. október
50. roky 20. storočia
60. roky 20. storočia
7. august
7. december
7. január
7. marec
7. október
8. august
8. december
8. február
8. júl
8. marec
9. apríl
9. august
9. marec
9. november
9. september
Aleš Brichta
Andrea de Cesaris
Anna Belousovová
Anna Zemanová
Anton Šťastný
Anton Danko
Arthur Cecil Pigou
Bohuslav Martinů
Bryan Adams
Buddy Holly
Carlos Mauricio Funes
Carlo Ancelotti
Catherine Keenerová
Cecil B. DeMille
Cherie Currie
Chris Hadfield
Clayton Conrad Anderson
Dárius Rusnák
Daniel Pastirčák
Daniil Leonidovič Andrejev
Desaťročie
Doprava
Dušan Fedoročko
Emilio Gino Segrè
Emma Thompson
Emma Thompsonová
Ernest Bokroš
Eugen Bejinariu
Eva Holubová
Evo Morales
Filep Karma
Fiodor Nikolajevič Jurčichin
Florence Griffithová-Joynerová
Frank Lloyd Wright
Gérard Philipe
Havaj (štát USA)
Heinz Günthardt
Helmuth Duckadam
Irene Cara
Israel Kamakawiwoʻole
Ivan Csudai
Ivo Gogál
Ján Filo (sochár)
Ján Jaško
Jürgen Stock
Jakub Smolík
Jana Oľhová
Jaroslav Heyrovský
Jiří Čunek
Jim Kim Yong
Jitka Asterová
John McEnroe
Jozef Masarik
Jozef Sivák (politik)
Jozef Tarčák
Juha Kankkunen
Kóiči Tanaka
Kathy Jordanová
Kelly Lynch
Kevin Spacey
Kultúra (spoločenské vedy)
László Gyurovszky
Laura Chinchillová
Luc Besson
Luna 3
Magic Johnson
Marcia Gay Hardenová
Marián Chudovský
Marián Greksa
Mark Williams (herec)
Maroš Kramár
Martin Babiak
Martin Bursík
Martin Pado
Maurizio Cheli
Michaela Fukačová
Michael Barratt
Michael Bloomfield
Michael Philip Anderson
Mike Bauer
Miklós Fehér (politik)
Milan Hnat
Milan Jančuška
Miroslav Šášky
Owen Chamberlain
Owen Willans Richardson
Patricia Clarksonová
Paul Attanasio
Pavel Grolmus
Pavol Abrhan
Pavol Barabáš
Pavol Hudák (básnik)
Peter Bedlovič
Peter Brňák
Peter Farnbauer
Peter Juza
Peter Nagy
Peter Slanina
Petr Kotvald
Philip Noel-Baker
Raymond Chandler
Rebecca De Mornay
Richard Ewen Borcherds
Robert Smith
Rodolfo Coria
Roman Holec
Roman Vavrík
Rupert Everett
Sade Adu
Salvatore Quasimodo
Sam Raimi
Scott Altman
Severo Ochoa
Simon Cowell
Slovenská republika (1939 – 1945)
Slovensko
Soňa Horňáková
Stephen Harper
Steven Erikson
Storočie
Timothy Creamer
Tobias Moretti
Todd Graff
Tommy Boustedt
Vera Akimovová
Victoria Abril
Vinny Appice
Vladimír Pavelka (slovenský politik)
William Hobson Mills
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za chémiu
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za fyziku
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za literatúru
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za mier




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk