A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
This article is missing information about some results: Canoeing, Fencing, Golf, Modern Pentathlon, Shooting, Table Tennis.(October 2018) |
South Korea at the 2014 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | KOR |
NOC | Korean Sport & Olympic Committee |
Website | www |
in Nanjing | |
Competitors | 73 in 20 sports |
Medals Ranked 13th |
|
Summer Youth Olympics appearances (overview) | |
South Korea competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.
Archery
South Korea qualified two archers from its performance at the 2013 World Archery Youth Championships.[1][2]
- Individual
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Lee Woo-seok | Boys' Individual | 704 | 1 | Elsehely (EGY) W 6–0 |
Zolkepeli (MAS) W 6–0 |
Faber (SUI) W 6–2 |
Gazoz (TUR) W 6–0 |
D'Almeida (BRA) W 7–3 |
|
Lee Eun Gyeong | Girls' Individual | 681 | 1 | Zinsou (BEN) W 6–0 |
Villegas (VEN) W 6–2 |
Anagoz (TUR) W 7–3 |
Gaubil (FRA) L 4–6 |
Machado (BRA) W 7–1 |
- Team
Athletes | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Merveille Zinsou (BEN) Lee Woo-seok (KOR) |
Mixed Team | 1202 | 32 | Mugabilzada (AZE) Muto (JPN) L 2–6 |
Did not advance | 17 | |||
Lee Eun-gyeong (KOR) Seifeldin Elsehely (EGY) |
1258 | 30 | Romero (GUA) Martens (BEL) L 2–6 |
Did not advance | 17 |
Athletics
South Korea qualified six athletes.[3]
Qualification Legend: Q=Final A (medal); qB=Final B (non-medal); qC=Final C (non-medal); qD=Final D (non-medal); qE=Final E (non-medal)
- Boys
- Track & road events
Athlete | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Choi Mingi | 400 m | 49.30 | 14 qB | 50.40 | 14 |
Kim Gyeong-Tae | 110 m hurdles | 13.50 PB | 2 Q | 13.43 PB | |
Joo Hyeonmyeong | 10 km walk | — | 43:51.89 PB | 5 |
- Girls
- Track & road events
Athlete | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
kim Chaehyun | 5 km walk | — | 24:36.53 PB | 8 |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Rank | Distance | Rank | ||
Lee Hyeonjeong | Triple jump | 12.44 | 7 Q | 12.32 | 6 |
Yusun Jeong | Shot put | 16.11 | 5 Q | 16.03 | 5 |
Badminton
South Korea qualified two athletes based on the 2 May 2014 BWF Junior World Rankings.[4][5]
- Singles
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Seo Seung-jae | Boys' Singles | Ong (SIN) W (21–12, 21–11) |
Yuqi (CHN) L (15–21, 11–21) |
Ayittey (GHA) W (Walkover) |
2 | Did not advance | 9 | ||
Kim Ga Eun | Girls' Singles | Demirbag (TUR) W (21–12, 21–16) |
Liang (SIN) W (21–15, 21–16) |
Kabelo (BOT) W (21–14, 21–2) |
1QF | Lee (TPE) L (18–21, 16–21) |
Did not advance | 5 |
- Doubles
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Doha Hany (EGY) Seo Seung-jae (KOR) |
Mixed Doubles | Shi (CHN) Lai (AUS) L (15–21, 10–21) |
Coelho (BRA) Lesnaya (UKR) L (16–21, 15–21) |
Vlaar (NED) Lais (AUT) L (21–16, 21–16) |
2 | Did not advance | |||
Kim Ga Eun (KOR) Lin Guipu (CHN) |
Mixed Doubles | Citron (FRA) Macias (PER) W (21–11, 21–23, 21–14) |
Gnedt (AUT) Solis (MEX) W (21–7, 21–7) |
Cheam (MAS) Ng (HKG) L (20–22, 19–21) |
2 | Did not advance |
Boxing
South Korea qualified one boxer based on its performance at the 2014 AIBA Youth World Championships[6]
- Boys
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final / RM | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Jinnyong Kim | -91 kg | Bye | Filipi (CRO) L 1–2 |
Bronze Medal Bout | 4 |
Canoeing
South Korea qualified one boat based on its performance at the 2013 World Junior Canoe Sprint and Slalom Championships.[7]
- Boys
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Choi Jisung | C1 slalom | ||||||||
C1 sprint |
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Antropológia
Aplikované vedy
Bibliometria
Dejiny vedy
Encyklopédie
Filozofia vedy
Forenzné vedy
Humanitné vedy
Knižničná veda
Kryogenika
Kryptológia
Kulturológia
Literárna veda
Medzidisciplinárne oblasti
Metódy kvantitatívnej analýzy
Metavedy
Metodika
Text je dostupný za podmienok Creative
Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších
podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky
použitia.
www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk