Paul Auster - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Paul Auster
Paul Benjamin Auster
americký spisovateľ, básnik, prozaik, scenárista, režisér a prekladateľ
americký spisovateľ, básnik, prozaik, scenárista, režisér a prekladateľ
Narodenie3. február 1947 (76 rokov)
Newark, New Jersey, USA
Alma materColumbia University in the City of New York
RodičiaSamuel Auster, Queenie Bogat
ManželkaLydia Davis (1974 - r. 1977)
Siri Hustvedt (1982 -)
Deti1/ Daniel (* 1977)
2/ Sophie (* 1987)
Odkazy
Webstránkapaul-auster.com
CommonsSpolupracuj na Commons Paul Auster

Paul Benjamin Auster (* 3. február 1947, Newark, New Jersey, USA) je americký spisovateľ, prekladateľ, básnik, editor, scenárista a filmový režisér. Pravdepodobne najznámejšia je jeho zbierka troch románov, nazývaná The New York Trilogy. Medzi ďalšie jeho významné diela možno zaradiť Winter JournalSunset ParkInvisible a The Book of Illusions. Jeho práce sú nadčasové a narúšajú tradičnú predstavu o súčasnom románe. Využíva najmä prvky experimentálnej prózy, akými sú identita, dekonštrukcia, existencializmus a psychoanalýza.

Životopis

Narodil sa do poľskej židovskej rodiny Samuela a Queenie Austerových, ktorá patrila do strednej spoločenskej vrstvy. Jeho otec vlastnil budovy v Jersey City, ktoré prenajímal. Auster vyrastal na predmestí Newarku a jeho vášňou bolo čítanie kníh, čo neskôr prerástlo v lásku k písaniu. Navštevoval strednú školu v Maplewoode, v štáte New Jersey. Manželstvo jeho rodičov nebolo šťastné a po ich rozvode sa s matkou a sestrou presťahovali.

Po skončení strednej školy zamieril na cestu po Európe. Navštívil Taliansko, Španielsko, Francúzsko a Írsko. Počas svojich ciest pracoval na románe. Po návrate do Spojených Štátov začal študovať anglický jazyk na Columbijskej Univerzite. Popri štúdiu príležitostne pracoval a prispieval článkami do univerzitných časopisov. V tej dobe sa zoznámil so svojou prvou manželkou, neskôr známou spisovateľkou Lýdiou Davisovou, s ktorou si rozumeli na intelektuálnej úrovni a mali spolu jedného syna Daniela.

Po ukončení štúdia na Columbijskej Univerzite v roku 1971, sa s Lýdiou presťahovali do Francúzska, kde sa živil prekladaním francúzskej literatúry. O dva roky neskôr sa presťahovali na farmu do Provensálska. Po návrate do Spojených štátov v roku 1974 začal vydávať vlastné básne, eseje, romány a preklady francúzskych spisovateľov (napr. Stéphane Mallarmé, Joseph Joubert a iní). V roku 1981 sa oženil so svojou druhou manželkou, spisovateľkou Siri Hustvedtovou, s ktorou má dcéru Sophiu. V súčasnosti žijú s oboma deťmi v Brooklyne.

Počas svojej kariéry získal mnoho ocenení a je viceprezidentom PEN American Center. V roku 2006 bol nominovaný na cenu Prince of Asturias Award za literatúru, ktorú v predošlých rokoch získali Günter Grass, Arthur Miller a Mario Vargas Llosa.

V posledných rokoch Austerovi začali podľa vlastných slov dochádzať námety, čo však nepovažuje za žiadnu tragédiu. Ako hovorí: "Záleží na tom, či publikujem 16, alebo 17 románov? Ak to nie je nevyhnutné, písať vôbec netreba."[1]

Tvorba

Auster má za to, že jeho tvorba bola ovplyvnená každým spisovateľom, ktorého diela čítal; medzi nich patria napríklad: James Joyce, Ernest Hemingway, David Salinger, Lev Tolstoj, Fiodor Michajlovič Dostojevskij a ďalší. Tvrdí, že má vlastný štýl písania a nikoho nenapodobňuje, pretože každý autor je jedinečný. "Všetci sú mojou súčasťou. Mám v sebe desiatky autorov, ale nemám pocit, že moje diela vyznievajú, alebo pripomínajú štýl niektorého z nich. Nepíšem ich knihy. Píšem svoje vlastné." [2]

Zo všetkých spisovateľov, ku ktorým mal niekedy vo svojom živote vzťah, ho stále najviac ovplyvňuje Nathaniel Hawthorne, ktorého považuje za majstra psychológie a zanieteného čitateľa ľudskej duše. Neustále sa k nemu vracia, učí sa od neho a obdivuje jeho bohatú škálu nápadov a myšlienok.

The Invention of Solitude

Je prvá kniha, ktorú napísal; možno ju zaradiť medzi literatúru faktu. Kniha nie je členená na kapitoly, ale na dve samostatné časti:

Portrait of an Invisible Man

Je súborom autorových zistení o identite otca po jeho smrti. Kniha začína telefonátom, v ktorom je Auster informovaný o smrti svojho otca. Spolu so svojou rodinou sa vyberie do jeho domu. Táto skúsenosť je pre neho veľmi emotívna, pretože vždy túžil po blízkom vzťahu s otcom, ale nikdy jeden druhého nespoznali: "Zisťujem, že je nemožné vstúpiť do samoty niekoho iného. Ak je pravda, že môžeme niekedy spoznať iného človeka, čo i len trochu, tak je to iba do tej miery, ako nám to sám dovolí."[3] Pociťuje veľkú túžbu písať o tom, kto bol jeho otec. Aby zachytil esenciu otcovej existencie, jeden po druhom skúma otcove osobné predmety. Táto časť je bohatá na zaujímavé myšlienky a citáty.

Book of Memory

Táto časť je osobným memoárom, v ktorom sa snaží opísať svoj život v prenajatej, ošarpanej izbe, jeho pokusy písať a občasné prechádzky. Zhmotňuje v nej svoj vnútorný svet.

The New York Trilogy

Tieto knihy nie sú klasickými detektívnymi príbehmi, založenými na záhade a sérii indícií. Miesto toho využíva detektívny príbeh na to, aby do nich vložil otázky existenčnej istoty a hľadania identity. Práve hľadanie identity a osobného názoru sa prejavuje i v neskorších Austerových dielach. Séria pozostáva z troch častí: The City of Glass, Ghosts a The Locked Room. Poviedky boli najskôr vydané samostatne a až neskôr spolu, ako The New York Trilogy.

Toto dielo, podobne ako jeho debut, začína záhadným telefonátom, ktorý spustí sériu neobyčajných udalostí. Hlavným hrdinom je Daniel Quinn, muž mnohých tvárí. Miluje literatúru, ale ešte radšej sa potĺka v bludisku ulíc špinavého New Yorku, kde sa túži stratiť. Bezcieľne prechádzky sú oslobodzujúce, počas nich sa mu darí vytesniť z hlavy spomienky na dobu, kedy mal jeho život zmysel. Quinn býval ambiciózny spisovateľ poézie a pracoval tiež na niekoľkých zložitých prekladoch. Toto sa však definitívne zmenilo, keď za neobjasnených okolností prišiel o ženu i syna. A tak sa z neho stala živá mŕtvola, človek, ktorý obdivuje sám seba za to, že dokázal prežiť aj svoju vlastnú smrť (duševnú) a ktorý sa schováva za a nadväzuje vzťah iba so svojimi fiktívnymi identitami.

William Wilson je autor jeho detektívnych románov, jeho vlastný vynález, ktorý žije svoj vlastný život, aj napriek tomu, že je jeho súčasťou. Pre Quinna je abstraktnou existenciou a mostom, ktorý ho spája s jeho ďalšou fiktívnou identitou. Tou je Max Work, ktorý je na rozdiel od Wilsona veľmi skutočný, aj keď je to iba hlavná postava detektívnej knihy. Je jeho spoločníkom v samote, vnútorným bratom. Work bol zosobnením toho, čím by Quinn mohol byť, keby chcel. Veci, ktoré Quinnovi spôsobovali problémy, Work bral za samozrejmosť a kráčal životom, akoby to bolo dobrodružstvo, s ľahkosťou a ignoranciou, ktorá jeho stvoriteľa neprestávala prekvapovať.

V úvode Quinn číta knihu, keď zrazu je jeho rutina narušená neskorým telefonátom, o ktorom si spočiatku myslel, že to bol omyl. Keď sa situácia opakuje, rozhodne sa vydávať za osobu, s ktorou chce neznámy hovoriť. Tou osobou je detektív Paul Auster, ktorého služby potreboval Peter Stillman, slaboduchý mladý muž, ktorý so svojou ženou Virginiou žil v luxusnom apartmáne. Podobne ako postava v jeho detektívnom románe mal čeliť úlohe detektíva, ktorý mal chrániť Stillmana pred jeho fanatickým otcom, ktorého zavreli pre väznenie svojho syna v tme. Petrov otec bol presvedčený, že ak bude malé dieťa izolované od sveta a akéhokoľvek kontaktu s ľuďmi, okrem občasnej bitky, a v úplnej tme, začne rozprávať jazykom Boha.
Keďže mal byť prepustený z väzenia, Peter potreboval ochranu, na ktorú si najal práve Paula Austera. Quinn presvedčený, že túto úlohu môže zvládnuť, možno aj preto, že Peter mu pripomínal jeho mŕtveho syna, sa úlohy chopil. Na túto prácu si kúpil špeciálny červený zápisník a začal do neho písať všetky svoje kroky na ceste za vyriešením prípadu. Prvou vecou, ktorú si tam napísal, bola jeho predstava ako bude Petrov otec vyzerať; dostal totiž za úlohu ísť na vlakovú stanicu, kam mal prísť Petrov otec, a sledovať ho.

Keď sa mu podarilo ho vystopovať a sledovať ho až po hotel, kde sa ubytoval, naplánoval si, že každý deň bude kráčať v jeho stopách. Po pár dňoch strávených jeho pozorovaním mal Quinn pocit, že Stillman nie je celkom pri zmysloch, pretože sa šuchtal po uliciach, zdalo sa že bezcieľne, pri tom každú chvíľu zastal a zbieral tie najbizarnejšie predmety, ako napríklad odpadky, vetvičky a psie exkrementy. Najskôr si Quinn robil len zbežné poznámky, ale po pár dňoch sledovania ho omrzelo starcovo pomalé tempo a keďže potreboval spomaliť, aby do neho nevrazil, začal si všetko detailne zapisovať. Quinn mal pocit, že sledovanie nikam nevedie a Stillman nechce svojmu synovi ublížiť. Zdôveril sa s tým Virginii a chcel to vzdať. Ona ho však presvedčila, aby pokračoval a dala mu vo všetkom voľnú ruku.

Quinn začal odznovu tým, že si znovu prezeral stránky zápisníka a mal pocit, že: "Žil Stillmanov život, šiel jeho krokom, videl, čo videl on a jediná vec, ktorú teraz cítil, bola jeho nepreniknuteľnosť. Namiesto toho, aby zúžil vzdialenosť medzi sebou a Stillmanom, videl starého muža, ako mu kĺzal pomedzi prsty, aj keď ho mal priamo pred očami."[4] Ako si tak listoval zápisníkom, len tak náhodne sa rozhodol nakresliť si trasy, ktorými chodieval Stillman. Zistil, že každá z nich pripomína nejaké písmeno. Keď si ich zoradil za sebou, dostal takmer kompletné slovné spojenie BABYLONSKÁ VE(ŽA). Po tomto zistení sa rozhodol Stillmana kontaktovať. Stretol sa s ním trikrát a zakaždým mal pocit, že si ho Stillman nepamätá. Počas ich rozhovorov mu Stillman vysvetlil, že jeho bezcieľne potulky majú konkrétny cieľ. Mal pocit, že je vyvolený, ktorý má za úlohu pomenovať veci, ktoré stratili funkciu a sú stále pomenované zavádzajúcimi menami. Pri poslednom stretnutí sa Quinn vydával za jeho syna Petra a po tomto stretnutí sa Stillman Quinnovi stratil.

Bezradný, no stále odhodlaný pokračovať, rozhodol sa nájsť skutočného Paula Austera. Keď sa mu to podarilo, zistil, že to nie je žiadny detektív ale spisovateľ. Zdôveril sa mu so svojím príbehom. Auster s ním súcitil, povedal mu, že by na jeho mieste urobil to isté a predstavil mu aj svoju rodinu. Quinn pocítil nepatrnú žiarlivosť, keď si pomyslel na svoju stratenú rodinu. Po odchode od Austera sa Quinn chcel priznať Virginii, lenže číslo bolo stále obsadené. Skúšal to nejakú dobu a potom si uvedomil, že jeho osudom je aby pokračoval ďalej. Quinn si uvedomil, že nemá inú možnosť ako sledovať vchod do bytu Stillmanovcov. Vybral všetky svoje úspory a niekoľko mesiacov žil skrytý v odpadkovom kontajneri; nikto si ho nevšímal. Keď sa mu minuli úspory, rozhodol sa vrátiť domov, kde však už býval niekto iný, pretože všetci si mysleli, že Quinn zmizol. Na dôvažok sa od Austera dozvedel, že Petrov otec je mŕtvy a že šek, ktorý mu dal preplatiť je neplatný.

Nakoniec Quinn našiel útočisko v opustenom byte Stillmanovcov a striedali sa u neho obdobia tmy a svetla. Keď bolo svetlo, jedol a písal do červeného zápisníka. Keď bola tma, spal. Postupne sa obdobie svetla skracovalo a tmy bolo čoraz viac. Toto súviselo s vyčerpaním strán v zápisníku. Posledná vec, ktorú si tam zapísal, bola otázka čo sa stane, keď nebude viac stránok v červenom zápisníku. Bral to však statočne a premýšľal, či by dokázal písať aj bez pera a svojím hlasom vyplniť temnotu, rozprávať do vzduchu, do stien, do mesta, aj keď sa svetlo už nikdy nevráti.


Autor na ozvláštnenie využíva veľa slovných hračiek, v poviedke sa nachádza taktiež nahota, autobiografické črty (Auster v knihe má veľa spoločného so skutočným autorom, napríklad ženu Siri a syna Daniela, a je tiež spisovateľ).
Používa tiež množstvo referencií, či už je to k iným autorom (Edgar Allan Poe, Marco Polo, Miguel de Cervantes Saavedra), Biblii (Babylonská veža, horiaci krík) alebo judaizmu (Aggada, Stillman - z yiddish tichý / pokojný muž.) Kniha obsahuje aj ilustrácie, konkrétne mapy, ktoré hlavný hrdina kreslil keď sledoval Stillmana.

Dielo

Próza

Poézia

  • 1988 - Disappearances: Selected Poems
  • 1990 - Ground Work
  • 1998 - Selected Poems
  • 2004 - Collected Poems

Scenáre

  • 1995 - Smoke
  • 1995 - Blue in the Face
  • 1998 - Lulu on the Bridge
  • 2006 - The Inner Life of Martin Frost

Eseje, pamäte a autobiografie

  • 1982 - The Art of Hunger
  • 1982 - The Invention of Solitude (Vynález samoty, Prostor, 2000, ISBN 80-7260-041-9)
  • 1995 - The Red Notebook
  • 1996 - Why Write
  • 1997 - Hand to Mouth
  • 2005 - Collected Prose: Autobiographical Writings, True Stories, Critical Essays, Prefaces, and Collaborations with Artists (zbierka obsahuje i diela The Invention of Solitude a Hand to Mouth)

Vydané zborníky

  • 1982 - The Random House Book of Twentieth-Century French Poetry
  • 2001 - True Tales of American Life (pôvodne publikované pod názvom I Thought My Father Was God, and Other True Tales from NPR's National History Project)

Ostatné diela

  • 2002 - The Story of My Typewriter

Ďalšie médiá

  • Na albume As Smart as We Are hudobnej skupiny One Ring Zero, pochádzajúcej z New Yorku, Auster napísal text piesne "Natty Man Blues" podľa básnika zo Cincinnati Normana Finkelsteina.
  • V roku 1993 bola natočená filmová adaptácia diela The Music of Chance.
  • Na albume Michaela Mantlera Hide and Seek boli použité slová z Austerovej rovnomennej hry.
  • Hlas Paula Austera možno počuť na albume s názvom We Must Be Losing It od skupiny Farangs z roku 2005. Ide o dve piesne s názvom "Obituary In The Present Tense" a "Between The Lines".
  • V roku 2006 Paul Auster režíroval film The Inner Life of Martin Frost. Bol natáčaný v Lisabone v Portugalsku a hrala v ňom jeho dcéra Sophie Austerová v roli Anny Jamesovej.

Poznámky

  1. Bertodano, Helena. "Paul Auster Interview", The Telegraph, 16. november 2010, Prezerané: 14. január 2014
  2. Wood, Michael. "Paul Auster, The Art of Fiction No. 178" , The Paris Review, jeseň 2003, Prezerané: 8. január 2014
  3. Atom. The Invention of Solitude - A Memoir
  4. Auster, Paul. The New York Trilogy, 1987, Faber and Faber Limited, Londýn, strana 67

Referencie

Doporučená literatúra

  • Paul Auster, The New York Trilogy, Faber and Faber Limited, 1987.
  • Paul Auster, The Invention of Solitude, Penguin Books, 2007.
  • Samet Güven, Analysis of the New York Trilogy by Paul Auster in Terms of Post-modernism, Karabük, 2011.
  • Christopher Donovan, Postmodern Counternarratives, New York and London, 2005.
  • Harold Bloom, Bloom´s Modern Critical Views: Paul Auster,  Chelsea House Publications, 2004.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Paul Auster
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Paul Auster

Írán
Írán
Óda na radost
Úmrtí v roce 2022
Úmrtí v roce 2023
Úniky toxických látek do Bečvy 2020
Ústavní soud České republiky
Útok Hamásu na Izrael (říjen 2023)
Číňané
Čína
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2024)
Čeleď
Černá Hora
Česká Wikipedie
Česko
Česko na Eurovision Song Contest
Čtvrtá vláda Roberta Fica
Ču Jou-sung
Říše Čching
Říše Ming
Švédsko
1. květen
1104
1274
14. říjen
15. říjen
1584
1585
1673
1674
1724
1794
18. říjen
18. říjen
1823
1824
1853
1862
19. říjen
19. říjen
19. duben
1912
1913
1922
1923
1924
1942
1954
1973
1977
1983
1983 v hudbě
1992
20. duben
2003
23. říjen
23. duben
24. duben
25. říjen
25. duben
26. duben
28. duben
29. duben
3. květen
5. květen
7. květen
Achille Silvestrini
Alexander Reichenberg
Americký dolar
Anděl (cena)
Anfisa Rezcovová
ANO 2011
ANO 2011
Antiochijské knížectví
Apple II
Arabsko-izraelské války
Arabsko-izraelský konflikt
Arménie
Atropin
Azovstal
Bernard Hill
Bitva o Madagaskar
Bitva o Mariupol
Bitva u Dien Bien Phu
Bitva u Harranu
Bitva u Puebly
Bluegrass
Bobby Charlton
Bzenecká lípa
César Luis Menotti
Carla Bley
Chu Čeng-jen
Colorado (album, Kabát)
Commons:Featured pictures/cs
Dagobert Sigmund von Wurmser
Demo (hudba)
Dimitr Blagoev
Dlouhý pochod (raketa)
Dole v dole
Doněcké akademické oblastní činoherní divadlo
Druhá světová válka
Druhý lyonský koncil
Dynastie Jižní Ming
Edesské hrabství
Eduard Krečmar
Ekonomické důsledky ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Emmanuel Macron
Encyklopedie
Eska Cheb
Eurasie
Eurovision Song Contest
Eurovision Song Contest 2024
Evropa
Evropská unie
Evropská unie
Evropský parlament
Evropský parlament
FGM-148 Javelin
Finsko
First-person shooter
Francie
Francouzská intervence v Mexiku
Frank Stella
Friedrich Schiller
Grand National
GRU
Guy Lafleur
Haag
Hans Kudlich
Helena Langšádlová
Hladomor v Pásmu Gazy
Hlavní strana
Hlavohruď
HMS P311
Hnutí Svoboda (Slovinsko)
Hospodářský růst
Hradní stráž
Humza Yousaf
Ignacio Zaragoza
Indočínská válka
Ingenuity
Invaze na Grenadu
Izrael
Janez Janša
Jan Kostrhun
Jiří Bušek
Joe Biden
Jomkipurská válka
Josef Vojtek
Křižákovití
Křižák podkorní
Kabát (hudební skupina)
Kaligrafie
Karel Kinský
Karibik
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kauza Vrbětice
Klaus Schulze
Koncentrační tábor Lety
Kosmodrom Wen-čchang
Krize v Rudém moři
Kult Nejvyšší bytosti
Kuo-c’-ťien
Lety (okres Písek)
LGBT práva v Česku#Tranazice
Louise Glücková
Ludwig van Beethoven
Luis Garavito
Má ji motorovou
Měsíc
Mšička révokaz
Madagaskar
Mahsá Amíníová
Mahsá Amíníová
Maia Sanduová
Manuel Estiarte
Mariupol
Marjorie Boulton
Martti Ahtisaari
Maximilien Robespierre
Meda Mládková
Mezinárodní měnový fond
Mezinárodní trestní soud
Michail Chodorkovskij
Milan Špalek
Miroslav Imrich
Miroslav Macek
Mistrovství světa v ragby 2023
Mittelbau-Dora
Mnichov
Moldavsko
Muzeum romské kultury
Mwai Kibaki
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní centrála proti organizovanému zločinu
Národní konvent
Nålebinding
Nadace Wikimedia
Nanking
Natalie Zemon Davis
Nová pinakotéka
Novosibirsk
Občanská koalice
Občanský zákoník (Česko, 2012)
Odvrácená strana Měsíce
Okresní soud ve Vsetíně
Oskar Nedbal
Ota Váňa
Písek (město)
Příměří
Palachův pylon
Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách
Pancéřování
Pandemie covidu-19
Pandemie covidu-19 v Česku
Parlamentní volby v Polsku 2023
Paul Auster
Pavel Simon
Pavol Mešťan
Pavouci
Pečeť
Perseverance
Petr Novotný (sklář)
Podněstří
Polská krev
Polsko
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Právo a spravedlnost
Pražský hrad
Pravda (noviny)
Prezident Spojených států amerických
Protesty v Íránu (2022–2023)
Protesty v Íránu (2022–2023)
Protitanková řízená střela
Radek Hurčík
Radim Uzel
Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Richard Tandy
Robert Fico
Robert Golob
Robert Kaliňák
Rock
Rolled Homogeneous Armour
Rozhlas a televize Slovenska
Rulík zlomocný
Ruská invaze na Ukrajinu
Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
Rusko
Sýrie
Sacharovova cena za svobodu myšlení
Sacharovova cena za svobodu myšlení
Sametová revoluce
Seldžucká říše
Senát Parlamentu České republiky
Severoatlantická aliance
Seznam hlasování o důvěře vládě České republiky
Seznam hlasování o důvěře vládě České republiky
Seznam ministrů pro vědu a výzkum České republiky
Seznam prvních ministrů Skotska
Simona Postlerová
Skotská národní strana
Skotsko
Slovenska demokratska stranka
Slovensko
Slovinsko
Soubor:Apple-II.jpg
Soubor:FGM-148 Javelin - ID 061024-A-0497K-004.JPEG
Soubor:Flag of Mars.svg
Soubor:Guard at the Prague castle, Prague - 7620 (cropped).jpg
Soubor:Kabát – Dejme dětem šanci 2019 05.jpg
Soubor:Karl Fürst Kinsky von Wchinitz und Tettau.jpg
Soubor:Manel Estiarte (Diada de Sant Jordi 2009).jpg
Soubor:Marjorie Boulton en 1999.jpg
Soubor:Neue Pinakothek, around 1854.jpg
Soubor:Nuctenea umbratica (Araneidae) - (female imago), Arnhem, the Netherlands.jpg
Soubor:Palachuv pylon.jpg
Soubor:Persimmon and Three Yellow Tangerines.jpg
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Spojené království
Spojené státy americké
Sterilizace (antikoncepce)
Suzanne Somersová
Světová ekonomika
Svoboda a přímá demokracie
Svoboda a přímá demokracie
Symfonie č. 9 (Beethoven)
Třída T (1936)
Třída T 47
Tchaj-wan
Teplice
Theodor Pištěk (výtvarník)
Thrash metal
Tiskař
Tomáš Fejfar
Tomáš Krulich
Transgender
Transsexualita#Přeměna
Turecko
Ukrajina
Václav Korda
Válka Izraele s Hamásem (2023–2024)
Vídeň
Výbuchy muničních skladů ve Vrběticích
V-2
Vahagn Chačaturjan
Veřejnoprávní médium
Velké národní shromáždění
Velké národní shromáždění
Vichistická Francie
Viktor Zvjahincev
Vláda Černé Hory
Vláda Petra Fialy
Vláda Petra Fialy
Vlasta Prachatická
Volby prezidenta Francie 2022
Vypich
Vyslovení nedůvěry
Vyslovení nedůvěry
Vzdušný prostor
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2022
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Článek týdne/2024
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2022
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Obrázek týdne/2024
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/říjen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/květen
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2022
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zajímavosti/2024
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Wolfenstein 3D
Základní vojenská služba
Zadeček
Zdeněk Fiala
Zuzana Čaputová




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk