Nemecké cisárstvo (1871 – 1918) - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Nemecké cisárstvo (1871 – 1918)
Nemecká ríša
Deutsches Reich
 Severonemecký spolok
 Druhé francúzske cisárstvo
1871 – 1918
Vlajka štátu
vlajka
Štátny znak
znak
Hymna: Heil dir im Siegerkranz
Motto: Gott mit uns
(Boh s nami)
Geografia
Mapa štátu
Nemecké cisárstvo (1871 – 1918)
Rozloha
540 858 km² (v roku 1910)
Obyvateľstvo
Počet obyvateľov
1871: 41 058 792
1890: 49 428 470
1910: 64 925 993
Štátny útvar
Predchádzajúce štáty:
Severonemecký spolok Severonemecký spolok
Druhé francúzske cisárstvo Druhé francúzske cisárstvo
Nástupnícke štáty:
Weimarská republika Weimarská republika
Belgicko Belgicko
Alsaská republika rád Alsaská republika rád
Dánsko Dánsko
Česko-Slovensko Česko-Slovensko
Litva Litva
Druhá poľská republika Druhá poľská republika
Slobodné mesto Gdansk (medzivojnové obdobie) Slobodné mesto Gdansk (medzivojnové obdobie)
Hlučínsko Hlučínsko

Nemecké cisárstvo (oficiálny názov Nemecká ríša, nem. Deutsches Reich) bolo cisárstvo vyhlásené 18. januára 1871 v zrkadlovej sále vo Versailles po víťazstve Severonemeckého spolku v Prusko-francúzskej vojne. Jeho vládnucim rodom boli Hohenzollernovci. Prvým cisárom bol Viliam I. a prvým kancelárom bol Otto von Bismarck. Po Viliamovej smrti v roku 1888 na trón nastúpil jeho syn Fridrich III., ale ten zomrel ešte v tom istom roku. Po jeho smrti sa vlády ujal Viliam II., ktorý panoval až do roku 1918, kedy abdikoval.

Dejiny

Vznik cisárstva

Nezhody medzi Francúzskom a Nemeckom ohľadne možného nástupníctva nemeckého kandidáta na španielsky kráľovský trón prerástli v roku 1870 v prusko-francúzsku vojnu. Na stranu Pruska sa pridali všetky ostatné nemecké štáty, a potom Prusi vpadli do Francúzska. Po niekoľkých týždňoch bojov francúzska armáda, vedená cisárom Napoleonom III., kapitulovala v Sedane. Po páde obliehaného Paríža v januári 1871 bolo Francúzsko nútené prijať mier: Nemecku muselo odstúpiť územia Alsaska a Lotrinska, čím bolo ale zasiate semienko ďalších budúcich konfliktov medzi oboma krajinami.

Vyhlásenie Nemeckého cisárstva v Zrkadlovej sále vo Versailles, 18. január 1871

Ešte počas obliehania Paríža sa nemeckí princovia zhromaždili v Zrkadlovej sále Versailleského paláca a 18. januára 1871 tu prehlásili pruského kráľa Viliama I. „nemeckým cisárom“. Tým bola založená Nemecká ríša, pozostávajúca z 25 štátov. Otto von Bismarck bol ustanovený ríšskym kancelárom.

Ríšska ústava z roku 1871 zdôrazňovala monarchistickú povahu štátu. Budúcnosť Nemecka mala byť teda rozhodujúcim spôsobom závislá na osobe cisára. Silné postavenie bolo priradené Prusku, na ktoré v novom štáte pripadali dve tretiny rozlohy a obyvateľstva.

Bismarckova domáca politika bola charakterizovaná jeho bojom proti nepriateľom pruského protestantského štátu. V tzv. kultúrnom boji (Kulturkampf) sa viac-menej bezúspešne snažil obmedziť vplyv katolícke cirkvi a jej politického krídla, strany Centrum. Po atentáte socialistov na cisára Vilhelma v roku 1878 využil ríšsky kancelár súhlasu verejnosti k postaveniu sociálnej demokracie a jej tlače mimo zákon. Súčasne sa ale snažil pôsobiť proti radikalizácii pracovníkov zavedením sociálneho a nemocenského poistenia.

Zahranično-politicky bolo Bismarckovou prioritou zachovanie rovnováhy veľmocí. Nemecko sa po víťazstve nad Francúzskom stalo najsilnejším štátom na kontinente, čo ale vzbudilo obavy svojich susedov. Aby zabránil spojeniu ostatných mocností proti Nemecku, vybudoval Bismarck svoju obratnú diplomaciu spojenecký systém, ktorého cieľom bolo udržať Francúzsko, túžiace po revanši za stratu Alsaska a Lotrinska, v izolácii. V roku 1873 bola zjednaná dohoda medzi Nemeckom, Ruskom a Rakúsko-Uhorskom. Šesť rokov nato vytvoril Bismarck dvojspolok s Rakúsko-Uhorskom pre prípad útoku Ruska, ktoré nebolo spokojné s výsledkami berlínskeho kongresu. Pripojením Talianska k tomuto spojenectvu vznikol v roku 1882 trojspolok.

Bismarck sa veľmi dlho zdráhal pristúpiť na požiadavky korunného princa Viliama II., ktorý chcel z Nemecka urobiť svetovú veľmoc nadobudnutím vlastných kolónií. Ríšsky kancelár tak chcel predísť zbytočnému vyhroteniu napätia medzi európskymi veľmocami a zachovať bezpečnosť Nemecka. Keď sa však v rokoch 18801885 javila zahraničná situácia priaznivejšia, Bismarck v tejto záležitosti ustúpil.

Cisár Viliam I.

V roku 1888 zomrel cisár Viliam I. Jeho smrteľne chorý syn Fridrich III. vládol iba 99 dní. Po ňom nastúpil na trón jeho 29 ročný ambiciózny syn, Viliam II. Politické a osobné rozpory medzi Bismarckom a novým cisárom, ktorý chcel byť „svojim vlastným kancelárom“ zapríčinili v roku 1890 Bismarckov pád.

Po Bismarckovej rezignácii Viliam II. prehlásil, že bude pokračovať v zahraničnej politike bývalého kancelára. Aj keď zmluva s Ruskom nebola obnovená, vzniklo medzi Ruskom a Francúzskom spojenectvo, ktoré bolo otvorene namierené proti trojspolku. Jeho súdržnosť navyše oslabovali vzájomné rozpory medzi Rakúskom a Talianskom. Nemecká koloniálna expanzia vo východnej Ázii (Kiautschou), a v Tichomorí (Mariány, Karolíny, Samoa) priviedla krajinu do diplomatického stretu s Veľkou Britániou, Ruskom, Japonskom a USA.

Na ochranu nemeckých zámorských kolónií a obchodu začal v roku 1898 admirál Tirpitz program výstavby nemeckého vojnového loďstva (Kriegsmarine). To však predstavovalo priamu hrozbu britskej námornej hegemóniu, čo vo svojom dôsledku zamedzilo akejkoľvek možnosti dohody medzi Nemeckom a Veľkou Britániou. Tá v roku 1904 uzavrela „srdečnú dohodu“ (Entente cordiale) s Francúzskom. Keď sa k nim tri roky potom pripojilo aj Rusko, ocitlo sa Nemecko v úplnej medzinárodnej izolácii.

Prvá svetová vojna

Mobilizácia v roku 1914
Pamätník vojakom padlým v prvej svetovej vojne

Imperialistická mocenská politika a rozhodné sledovanie národných záujmov viedlo v roku 1914 k vypuknutiu prvej svetovej vojny. Jej príčinou bola nemecko-francúzska nenávisť, obťažné spolužitie národov v mnohonárodnostnom Rakúsko-Uhorsku, ruská agresívna politika na Balkáne a unáhlené stanovovanie ultimát a vykonávanie mobilizácií (v dôsledku mylného presvedčenia, že eventuálna vojna bude krátka). Po boku Nemecka bojovalo Rakúsko-Uhorsko, Bulharsko a Osmanská ríša proti Francúzsku, Veľkej Británii, Rusku, Taliansku a mnoho ďalším menším štátom (Belgicko, Srbsko atď.). Boje zasiahli okrem európskeho kontinentu tiež aj Blízky východ a nemecké kolónie v zámorí.

Na západe bojovalo Nemecko vo vyčerpávajúcej zákopovej a opotrebovávacej vojne s mnohými krvavými bitkami (bitka o Verdun). Po rýchlom postupe Belgickom boli nemecké armády v septembri 1914 zastavené v bitke na Marne východne od Paríža. Na východe sa aj cez počiatočný nástup Rusov podarilo nemeckým vojskám, ktorím velili Paul von Hindenburg a Erich Ludendorff, obkľúčiť a zničiť veľké časti ruských armád, ktoré prenikli do Východného Pruska. Nemci a Rakúšania potom dosiahli mnoho menších úspechov, ktoré privodili zrútenie Ruska v roku 1917. Britská námorná blokáda v Severnom mori mala ničivý efekt na nemecké vojnové hospodárstvo a zásobovanie civilného obyvateľstva. Vstup USA do vojny v apríli 1917, nasledujúci po nemeckom vyhlásení neobmedzenej ponorkovej vojny, značí rozhodujúci bod obratu vo vývoji vojny v neprospech Nemecka.

Na konci októbra 1918 nemeckí námorníci v Kieli odmietli vyplávať na svoju poslednú bojovú misiu vo vojne, ktorá bola vtedy už očividne prehraná. Vzbura sa počas niekoľko málo dní rozšírila po celom Nemecku. Cisár Viliam II. bol 4. novembra prinútený abdikovať, a potom sa odobral do exilu v Holandsku. V ten istý deň bol v Reichstagu vyhlásený vznik nemeckej republiky. Dňa 11. novembra 1918 bolo v Compiègne podpísané prímerie, čím sa prvá svetová vojna skončila.

Zánik cisárstva

Novembrová revolúcia v roku 1918 urobila z Nemecka parlamentnú demokraciu. V januári 1919 bolo zvolené národné zhromaždenie, ktoré sa však nezišlo v tedy nepokojnom Berlíne, ale v meste Weimar. V auguste toho istého roku tu bola schválená tzv. weimarská ústava.

Vo francúzskom Versailles medzitým prebiehala mierová konferencia, jej výsledkom bola Versaillská zmluva podpísaná 28. júna 1919. Nemecko sa v nej muselo vzdať Alsaska a Lotrinska, územie okolo miest Eupen a Malmedy, Severného Šlezvicka, Hlučínska a mesta Memel. Obnovené Poľsko dostalo Poznaňsko, Západné Prusko a časť Horného Sliezska. Všetky nemecké kolónie boli odovzdané víťazným spojencom. Porýnie bolo demilitarizované a priemyselne významné Sársko bolo na ďalších 15 rokov zverené do správy Spoločnosti národov. Nemecko a jeho spojenci prijali plnú zodpovednosť za rozpútanie vojny a boli nútení zaviazať sa k plateniu vojnových reparácií.

Iné projekty

Literatúra

  • SKŘIVAN, A. 2002. Der Untergang des alten Großmächtekonzerts – zur Außenpolitik Deutschlands und Österreich-Ungarns am Vorabend des Ersten Weltkrieges. Prague Papers on the History of International Relations. 2002, roč. 6, s. 75-89. ISBN 80-7308-042-7.
  • STELLNER, F. 1999. Na německém císařském dvoře (1871-1918). Historický obzor, 1999, 10 (7/8), s. 146-152. ISSN 1210-6097.
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Nemecké cisárstvo (1871 – 1918)

Ázia
Úradný jazyk
Ústava Spojených štátov
Ústavodarné zhromaždenie USA
Útes
Útoky z 11. septembra 2001
Útok na Pearl Harbor
Čína
Čínska republika (1912 – 1949)
Časové pásmo
Červená pevnosť (Dillí)
Česko
Články Konfederácie
Šiitizmus
Španielčina
Španieli
Špeciálne:Hľadanie
Špeciálne:MojaDiskusia
Špeciálne:MojePríspevky
Špeciálne:Náhodná
Špeciálne:PoslednéÚpravy
Štátny prevrat
Štát (Spojené štáty)
Švajčiarsko
Železničná nehoda pri Chua-lien
Ангилал:2021 оны хөгжим
Категория:2021 год в музыке
Катэгорыя:2021 год у музыцы
קטגוריה:2021 במוזיקה
تصنيف:2021 في موسيقى
’Ndrangheta
분류:2021년 음악
.edu
.gov
.mil
.us
1. apríl
1. február
1. jún
1. január
1. marec
10. február
10. jún
10. január
10. roky 21. storočia
11. apríl
11. júl
11. jún
11. január
11. máj
12. február
12. január
13. február
13. január
14. február
14. jún
14. január
15. február
15. január
15. storočie
1565
16. apríl
16. január
16. storočie
1609
1619
17. apríl
17. storočie
1773
1775
1776
1787
1789
1791
18. február
18. január
18. máj
1812
1815
1861
19. apríl
19. február
19. január
19. marec
1917
1920
1929
1941
1991
2. apríl
2. február
2. jún
20. január
20. roky 20. storočia
20. roky 21. storočia
20. storočie
2008
2014
2016
2016 na Slovensku
2017
2017 na Slovensku
2018
2018 na Slovensku
2019
2019 na Slovensku
2020
2020 na Slovensku
2021
2021 na Slovensku
2022
2022 na Slovensku
2023
2024
2025
2026
21. február
21. január
21. máj
21. marec
21. storočie
22. február
22. máj
22. marec
22. storočie
23. apríl
23. február
23. máj
24. január
26. jún
26. január
27. január
29. apríl
29. marec
3. máj
30. apríl
30. marec
30. roky 21. storočia
31. december
31. január
4. júl
4. január
5. január
5. marec
6. jún
6. január
6. marec
60. roky 20. storočia
7. apríl
7. marec
70. roky 18. storočia
70. roky 19. storočia
8. marec
9. apríl
9. január
90. roky 19. storočia
90. roky 20. storočia
Abraham Lincoln
Afrika
Afroameričan
Ajatolláh
Aleuty
Alexander Hamilton
Alexej Anatolievič Navaľnyj
Aljaška
Američania (USA)
Americká občianska vojna
Americká Samoa
Americká vojna za nezávislosť
Americké Panenské ostrovy
Americký dolár
Angličania
Angličtina
Apalačské vrchy
Apoštolská konštitúcia
Archaikum
Atlanta
Atlantický oceán
Atol Palmyra
Bahamy
Bahrajn
Bajkonur
Bavlna
Beringia
Beringov prieliv
Bezpilotné lietadlo
Bielorusko
Biely dom
Blízky východ
Boeing 737
Bostonské pitie čaju
Botswana
Britsko-americká vojna
Catégorie:2021 en musique
Categoría:Música en 2021
Categoria:2021 na música
Categoria:Música del 2021
Categoria:Musica nel 2021
Categorie:2021 în muzică
Categorie:Muziek in 2021
COVID-19
Dánsko
December
Dejiny Spojených štátov
Deklarácia nezávislosti Spojených štátov
Demisia
Demokratická strana (USA)
Demonym
Denali
Desaťročie
Diamant
Dohoda (prvá svetová vojna)
Dolina smrti
Donald Trump
Dragon 2
Druhá svetová vojna
Druhá vojna v Perzskom zálive
Dvorec dľa Putina. Istorija samoj boľšoj vziatki
Ebolavirus
Eduard Heger
Egypt
Elefsina
Encyklopédia
Eskimáci
Estónsko
Eurázia
Európa
Európania
Európska centrálna banka
Európske hlavné mesto kultúry
Eurovision Song Contest 2021
Exil
Federácia
Florida
Floridský prieliv
Fort Worth
Francúzi
Francúzska a indiánska vojna
Franklin Delano Roosevelt
František (pápež)
Geografia USA
George Washington
Georgia (štát USA)
Giuseppe Conte
Grécko
GRBAlpha
Gregoriánsky kalendár
Guam
Guinea (štát)
Hamás
Havajčina
Havaj (štát USA)
Holandsko
Hornina
Hrubý domáci produkt
Hudsonov záliv
Hustota obyvateľstva
Igor Matovič
Index ľudského rozvoja
Indiáni
Ingenuity
Internet
Irán
Irak
ISO 3166-1
Izrael
Jávske more
Jüri Ratas
Jakarta
Japonské cisárstvo (1868 – 1945)
Japonsko
Joe Biden
Juhoamerická platňa
Juh (USA)
Julian Assange
Kódex kánonického práva
Kórejská republika
Kórejská vojna
K2 (vrch)
Kalábria
Kalendárny rok
Kalifornia
Kamala Harrisová
Kanada
Kanadský štít
Kapitol (sídlo kongresu)
Karibik
Katalánsko
Katar (štát)
Kategooria:2021. aasta muusikas
Kategori:Musikk i 2021
Kategori:Musik i 2021
Kategoria:2021eko musika
Kategoria:2021 w muzyce
Kategorie:2021 v hudbě
Kategorie:Musek 2021
Kategorie:Musik 2021
Kategorija:2021. gads mūzikā
Kategorija:2021 muzikoje
Kategorio:Muziko en 2021
Kateqoriya:2021-ci ildə musiqi
Katolícka cirkev (latinská cirkev a východné katolícke cirkvi)
Kauza zmenky TV Markíza
Kazaň
Kazachstan
Kennedyho vesmírne stredisko
Kim Čong-un
Kirgizsko
Košice
Komunizmus
Konžská demokratická republika
Konfederované štáty americké
Kongres Spojených štátov
Kongres USA
Kontajnerová loď
Kordillery
Kozmická stanica
Kozmická stanica Tchien-kung
Kozmodróm
Kremeľ
Kresťanskodemokratická únia Nemecka
Kubánska revolúcia
Kuba
Kultúra (spoločenské vedy)
Líbya
Lag ba-omer
Latinčina
Latinská cirkev
Letný čas
Liberalizmus
Lietadlo
Listina práv (USA)
Litva
Lockheed Martin F-35 Lightning II
Lotyšsko
Louisiana (francúzska kolónia)
Luokka:Vuoden 2021 musiikki
Lyžovanie
Mafia
Majstrovstvá Európy vo futbale 2020
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2021
Marian Kočner
Mario Draghi
Mars
Mars 2020
Matteo Renzi
Medveďovité
Medzinárodná hokejová federácia
Medzinárodná poznávacia značka
Medzinárodná vesmírna stanica
Metrov nad morom
Metro (podzemná železnica)
Mexický záliv
Mexiko
Mexiko (mesto)
Michail Sergejevič Gorbačov
Midwest (USA)
Minimálna mzda
Mississippi (rieka)
Mjanmarsko
Mongolsko
Motu proprio
Národný park Virunga
Nízka obežná dráha Zeme
Naí Dillí
Nacistické Nemecko
Najvyšší súd Slovenskej republiky
Najvyšší súd Spojených štátov
Nemecké cisárstvo (1871 – 1918)
Nemecko
New York (mesto)
Ngozi Okonjová-Iwealová
Nicolas Sarkozy
Nigéria
Niger
Northeast (USA)
Nový údel
Nový Sad
Novičok
Ohňová zem (súostrovie)
Október
Organizácia Spojených národov
Ostrov
Otrokárstvo (využívanie otrokov)
Pápež
Pacifická platňa
Pak Kun-hje
Pandémia ochorenia COVID-19 na Slovensku
Pavol Rusko
Peňažná jednotka
Perseverance (rover)
Petra Vlhová
Philadelphia
Platňová tektonika
Pobrežné vrchy
Podkarpatská Rus
Pomoc:Úvod
Pomoc:Obsah
Portoriko
Portugalsko
Predseda vlády Slovenskej republiky
Premenená hornina
Preteky v zbrojení
Prezidentská republika
Prezidentské voľby v Bielorusku v roku 2020
Prezident Slovenskej republiky
Prezident Spojených štátov
Prvá svetová vojna
Rímska číslica
Raúl Castro
Rada Európskej únie
Raman Dzmitryjevič Pratasevič
Republikánstvo
Riga
Ronald Reagan
Rotterdam
Rozpad Sovietskeho zväzu
Rusko
Samojčina
SaS
Saudská Arábia
Senát USA
Severná Amerika
Severná Kórea
Severné Mariány
Severný ľadový oceán
Severoamerická platňa
Sierra Nevada (USA)
Skalnaté vrchy
Slovensko
Slovník slovenského jazyka (Peciar)
Sme rodina
Snemovňa reprezentantov Spojených štátov
Sociálne poistenie
Sojuz-2 (nosná raketa)
Sopka
Soufrière (Svätý Vincent a Grenadíny)
Southwest (USA)
Sovietsky zväz
SpaceX Crew-2
Spojené štáty
Spojené štáty (rozlišovacia stránka)
Spojené štáty americké
Spojené arabské emiráty
Spojené kráľovstvo
Sputnik V
Storočie
Studená vojna
Subdukcia
Suezský prieplav
Superveľmoc
Svetová obchodná organizácia
Svetový čas
Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2020/2021
Sviatlana Heorhijevna Cichanovská
Taiwan
Taliansko
Tchien-wen-1
Temešvár
The Star-Spangled Banner
Thomas Jefferson
Tichý oceán
Torpédoborec
Tretia vojna v Perzskom zálive
Trinásť kolónií
Ukrajina
USA
USA (rozlišovacia stránka)
Veľká hospodárska kríza (30. roky 20. storočia)
Veľká panva
Veľké prérie
Versaillský mier (1783)
Vesmírne preteky
Viceprezident
Viceprezident Spojených štátov
Vietnamská vojna
Vláda Slovenskej republiky od 1. apríla 2021
Vláda Slovenskej republiky od 21. marca 2020 do 1. apríla 2021#Koaličná kríza
Vlajka Spojených štátov
Vojna v Afganistane (2001 – súčasnosť)
Vyvretá hornina
Washington, D. C.
Wen-čchang (kozmodróm)
WikiLeaks
Wikipédia
Wikipédia:Kaviareň
Wikipédia:Portál komunity
YouTube
Západná Európa
Zablokovanie Suezského prieplavu
Zatmenie Slnka
ZA ĽUDÍ
Zem
Zemepisné súradnice
Zima
Zlato
Znak Spojených štátov
Zoznam štátnych hymien
Zoznam štátov podľa štátneho zriadenia
Zoznam štátov podľa HDI
Zoznam štátov podľa HDP
Zoznam štátov podľa HDP na hlavu v parite kúpnej sily
Zoznam štátov podľa hustoty obyvateľstva
Zoznam štátov podľa počtu obyvateľov
Zoznam štátov podľa rozlohy
Zoznam hlavných miest
Zoznam internetových domén najvyššej úrovne
Zoznam národných mott
Zoznam prezidentov Spojených štátov
Zoznam smerových telefónnych čísiel štátov
Zuzana Čaputová




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk