Rozloženie národností v Rakúsko-Uhorsku v roku 1911Pamätník pripomínajúci odvlečenie 1 462 detí z územia Slovenska do Maďarska na cieľavedomé odnárodňovanie. Umiestnený je na budove Bibiany, medzinárodného domu umenia pre deti v Bratislave
Maďarizácia (doslova: pomaďarčovanie) alebo zastarano maďarizmus ako špecifický historický termín je súbor opatrení, postupov a snáh vlády, ale aj ostatných inštitúcií Uhorska na pomaďarčenie nemaďarského obyvateľstva v Uhorsku od konca 18. storočia, so zvýšenou intenzitou po rakúsko-uhorskom vyrovnaní.
Štatistické údaje zo sčítaní 1880-1930
Dané štatistické údaje z uhorských a československých sčítaní ukazujú, že vo viacerých slovenských obciach, ktoré sa nachádzali v čisto slovenskom etnickom prostredí, a kde v roku 1880 Maďari žili len v malom množstve, alebo takmer vôbec, tvorili podľa sčítania v roku 1910 už väčšinu obyvateľstva. Navyše ich počet významne vzrástol aj v mestách, ktoré si ešte v roku 1910 zachovávali nemaďarskú väčšinu. Bolo to spôsobené niekoľkými faktormi - ako preferencia maďarského jazyka kvôli kariére, vysťahovalectvo, časté zastrašovanie a dokonca falšovanie výsledkov sčítania. Ukázalo sa to po roku 1918, keď v mnohých obciach Slovenska náhle poklesov počet Maďarov takmer na nulu.
údaje: Historicko-demografický lexikón obcí Slovenskej republiky, Štatistický úrad Slovenskej republiky
Obce s maďarskou absolútnou väčšinou v roku 1910
okres
obec
1880
1890
1900
1910
1921
1930
Maďari
%
Maďari
%
Maďari
%
Maďari
%
Maďari
%
Maďari
%
Galanta
Gáň
23
6,5
38
7,9
90
18,1
270
53,3
84
14,7
55
8,2
Komárno
Dulovce
125
12,7
242
26,1
317
30,6
1 050
88,7
922
70,7
56
3,7
Levice
Dolný Pial
320
29,1
298
31,3
453
39,6
883
65,6
225
16,7
221
15,6
Levice
Plavé Vozokany
91
13,0
98
12,9
348
44,0
866
92,9
74
7,5
24
2,2
Levice
Santovka
327
47,3
506
67,3
517
68,0
624
77,6
114
14,2
101
10,0
Nitra
Nová Ves nad Žitavou
69
9,2
171
18,2
182
18,4
791
68,1
47
4,0
17
1,3
Nitra
Tajná
89
27,1
136
36,3
106
25,4
373
91,4
21
5,4
8
1,9
Nové Zámky
Branovo
124
29,3
76
19,9
246
58,3
261
63,3
25
5,4
4
0,6
Nové Zámky
Jasová
149
15,1
201
20,3
582
54,0
881
76,9
522
39,2
202
13,4
Nové Zámky
Kolta
660
45,5
925
62,3
1 133
75,5
1 071
69,3
780
46,5
421
20,2
Šaľa
Šaľa
1 331
31,9
2 564
59,3
2 622
55,1
4 299
87,9
2 083
39,7
1 595
27,2
Krupina
Dudince
63
20,3
94
29,3
101
35,9
166
54,2
31
9,7
80
22,7
Lučenec
Halič
167
13,3
254
19,6
456
39,8
637
50,9
221
18,3
50
3,5
Revúca
Jelšava
1 127
41,3
1 092
45,1
2 167
77,7
2 289
80,4
501
17,8
255
7,3
Revúca
Rákoš
6
1,3
13
2,9
209
29,7
616
68,7
142
17,6
71
8,9
Veľký Krtíš
Malá Čalomija
102
37,4
120
39,6
100
36,0
178
59,9
33
11,9
79
27,5
Veľký Krtíš
Malý Krtíš
46
20,4
79
32,5
68
31,2
179
58,1
14
6,0
32
12,4
Veľký Krtíš
Obeckov
143
29,6
179
36,2
203
40,9
249
51,2
183
39,8
53
10,5
Vranov n.T.
Tovarné
6
1,3
36
6,7
49
9,4
303
54,9
16
3,1
0,0
Košice 1
Košice - Staré Mesto
10 215
37,9
14 679
49,4
26 323
64,3
33 813
75,1
11 428
21,2
11 575
16,3
Košice 2
Košice - Poľov
27
5,1
31
5,9
102
17,0
288
52,4
67
11,1
4
0,6
Košice 2
Košice - Šaca
61
11,5
54
10,2
75
14,0
427
74,8
97
16,7
25
3,8
Košice 4
Zdroj: Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Maďarizácia