Fanklub facebook

HK Dukla Ingema Michalovce je slovenský hokejový klub. Vznikol v roku 1974 presťahovaním klubu Dukla Spišská Nová Ves do Michaloviec.

História

Názvy klubu od jeho vzniku:

Vo svojom historicky prvom majstrovskom stretnutí v októbri 1974 podľahli na domácom novopostavenom vtedy ešte nekrytom zimnom štadióne Družstevníku Letanovce.

Išlo o zápas 1. kola hokejovej divízie (neskôr premenovaná na 2. slovenskú národnú hokejovú ligu) - východ (bola to po federálnej lige a SNHL tretia najvyššia súťaž v rámci Česko-Slovenska)

V sezóne 2017/18 sa michalovskí hokejisti stali víťazom St. Nicolaus 1. hokejovej ligy SR, keď vo finálovej sérii play-off poradili HK Skalica 3:1 na zápasy.

Baráž s Vítkovicami

V rokoch 1980 až 1983 dvakrát vyhrali celú druhú ligu, raz skončili druhí a po návrate do prvej ligy v sezóne 1983/1984 sa na dlhšiu dobu už udržali v druhej najvyššej súťaži. Na prvé úspechy v Michalovciach nečakali dlho. Vtedy ešte nezakrytý štadión zažil erupciu radosti v sezóne 1985/1986, kedy sa „vojaci“ stali víťazmi celej prvej ligy a mohli si tak zahrať o najvyššiu federálnu ligu. V baráži však nestačili na víťaza českej prvej ligy - Vítkovice.

Pinďárová éra

V nasledujúcich sezónach už Michalovčania síce takýto úspech nedosiahli, no stali sa stabilných členom prvej slovenskej ligy. Po zániku Česko-Slovenska a teda aj najvyšších súťaži prišli ďalšie čiastkové úspechy. Tie sa datujú hlavne na deväťdesiate roky, ktoré môžeme kľudne nazvať aj Pinďárovou érou. Nie jednému hokejovému fanúšikovi zaplesá srdce, keď sa spomenie práve meno tohto srdciara, ktorý niekedy dal gól aj z tribúny. Aj jeho zásluhou „vojaci“ päťkrát obsadili v základnej časti prvej ligy štvrté miesto a trikrát si zahrali baráž o najvyššiu súťaž (sezóny 1993/94, 1994/95, 1995/96 a 1996/97).

Pád po dvadsiatich rokoch

Michalovský hokej prežíval v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia výborné časy. Vtedajší HC VTJ MEZ nadviazal na výborné sezóny z osemdesiatych rokov a dlhú dobu okupoval vrchné priečky tabuľky. Na začiatku dvadsiateho prvého storočia však prišli do hokeja v metropole Zemplína zlé časy. Po odstúpení vtedajších partnerov Siemensu a MEZu sa klub potykal s finančnými suchotami. Nedostatok peňazí a absencia generálneho sponzora mala za dôsledok, že sezóna 2002/2003 bola na päť rokov pre Michalovčanov poslednou sezónou v druhej najvyššej hokejovej súťaži. Aj napriek tomu, že sa vtedy statočne bojujúce družstvo vedené trénerom Jánom Selvekom v súboji s bratislavským Ružinovom zachránilo, finančné problémy boli neodvratné a klub skončil v druhej lige. Vypadnutie Michalovčanov tak prišlo po dvadsiatich rokoch.

Kúpa prvoligovej licencie

Michalovský hokejový klub vtedy už pod názvom Dukla Michalovce spadol do absolútneho suterénu, z ktorého sa hrabal len veľmi ťažko. Na päť rokov si divák musel zvykať na tretiu najvyššiu súťaž. V prvých troch sezónach Michalovčania v tejto lige absolútne nepresvedčili, čoho výsledkom boli jedno šieste a dve siedme miesta. Svetlo na konci tunela prišlo po nástupe novej politickej garnitúry, keď sa na primátorský post dostal Viliam Zahorčák. Nový prvý muž mestskej radnice začal hľadať sponzora, ktorý by bol ochotný potiahnuť hokejovú káru. V sezóne 2007/2008 sa to napokon podarilo a klub mal po dlhej dobe generálneho sponzora. Do vtedy druholigového družstva vstúpila firma Antes spol. s.r.o., a na čelo hokeja sa dostal majiteľ tejto spoločnosti Ing. Milan Mráz. Mužstvo poskladané prevažne z Michalovčanov síce obsadilo až tretie miesto, no po skončení sezóny začal klub vyvíjať aktivity na získanie prvoligovej licencie, čo sa mu krátko pred začiatkom sezóny 2008/2009 aj podarilo, keď za vtedajších 150 000 korún (zhruba 5000 eur) zakúpil voľnú licenciu, ktorú ponúkal hokejový zväz po odstúpení Ružomberka.[2]

Víťazstvo v prvej lige po dlhých 32 rokoch

Hokejisti michalovskej Dukly odohrali v sezóne 2017/2018 väčšinu domácich zápasov na zimnom štadióne vo Vranove nad Topľou. Ich domovský stánok totiž prechádzal rozsiahlou rekonštrukciou (strecha, opláštenie, tribúny, terasy, šatne, hygienické zariadenia) Na rekonštrukciu prispela jedným miliónom vláda, 300 000 eur pridalo ministerstvo financií, sumou 34 000 eur na mantinely prispel Slovenský zväz ľadového hokeja a zvyšok doplatilo mesto Michalovce prostredníctvom úveru.[3]

Na domácom ľade sa predstavili až 17.01.2018 počas 38. kola kedy pred zaplneným štadiónom nestačili na hokejistov Skalice a prehrali tesne 3:4. Za Duklu skórovali Marek Mašlonka, Igor Halás a Ľuboš Fajčák.[4]

Na prvé víťazstvo na vynovenom štadióne však fanúšikovia nemuseli dlho čakať. Hokejistom Dukly Michalovce sa podarilo zvíťaziť hneď v ďalšom domácom zápase nad tímom MHK Dubnica nad Váhom 4:1. O góly Dukly sa postarali Vladislav Solomončák, Lukáš Toma, Radovan Cútt a Jakub Meliško.[5]

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce skončili po základnej časti na 2. mieste so ziskom 106 bodov. (33 výhier, 5 výhier po predlžení, 1 prehra po predlžení a 7 prehier). Na prvom mieste sa umiestnila Skalica so ziskom 110 bodov. Bolo teda jasné, že ak sa tieto 2 celky stretnú vo finále, výhodu domáceho prostredia v prípadnom 5. zápase bude mať Skalica (finále sa v súťažnom ročníku 2017/2018 hralo na 3 víťazné zápasy).

V štvrťfinále Play-Off nastúpili hokejisti Dukly proti HK Spišská Nová Ves. Sériu vyhrali po víťazstvách 4:1, 9:2 a 7:3 hladko 3:0 na zápasy.

Semifinále už bolo pre hokejistov Dukly podstatne náročnejšie. Prvý domáci zápas s Prešovom prehrali 2:3 a hokejisti Prešova sa dostali do psychickej výhody. Na druhý deň sa však z víťazstva 4:2 tešili hokejisti Dukly a séria sa tak sťahovala do Prešova za vyrovnaného stavu. V treťom zápase vyhral Prešov 4:0 a sériu mohol ukončiť na druhý deň. Po góle Samuela Chalupu v prvej tretine mal k tomu dobre našliapnuté ale hokejisti Dukly sa zomkli a po góloch Erika Piataka a Radoslava Mesaroša v druhej tretine sa dostali do vedenia. 35 sekúnd po začiatku tretej tretiny pridal gól Igor Halás. O necelých 9 minút neskôr aj Marek Mašlonka a Dukla dala jasne najavo, že sezónu ešte nechcú ukončiť a že si chcú zahrať finále a zároveň aj baráž o najvyššiu súťaž. Na konečných 2:4 z pohľadu Prešova upravoval Juraj Prokop. Séria sa tak za vyrovnaného stavu 2:2 vracala do Michaloviec. Skóre 5. semifinálového zápasu otvoril Tomáš Rusina a Dukla sa tak už po štyroch minútach hry dostala do vedenia. V čase 15:26 zvyšoval na 2:0 Lukáš Toma. V poslednej minúte prvej tretiny skórovali aj hostia. Presadil sa Marcel Baláž. V čase 27:04 zvyšoval na 3:1 Marek Mašlonka. Hostia sa však nevzdávali a 4 a pol minúty pred koncom druhej tretiny znížil na 3:2 František Pulščák. V tretej tretine počas presilovej hry zvýšil na 4:2 Jakub Linet a finále bolo čoraz bližšie. Počas záverečného tlaku znížil na 4:3 Martin Mikolášek ale vyrovnať sa Prešovu už nepodarilo a Dukla postúpila do finále, v ktorom si zmerala sily so Skalicou. Tá najprv v štvrťfinále Play-Off vyradia Považskú Bystricu a v semifinále si poradila aj s Topoľčanmi.

V prvom finálovom zápase Dukla vyhrala v Skalici po góloch Lukáša Hamráčka, Tomáša Bánovského, Ľubora Balka a Olivera Jokeľa 4:1. Druhý finálový zápas vyhrala Skalica 2:1. Víťazný gól strelil 41 sekúnd pred koncom tretej tretiny Ľubomír Vaškovič. Séria sa do Michaloviec sťahovala za vyrovnaného stavu. Hokejisti Dukly mali jedinečnú možnosť oslavovať víťazstvo v prvej lige na domácom ľade vynoveného štadióna. Sen sa stal skutočnosťou. Hráčom Skalice sa v treťom a štvrtom zápase nepodarilo ani raz prekonať Adama Trenčana a Michalovčania sa po výhrach 3:0 a 4:0 stali víťazmi St. Nicolaus 1. hokejovej ligy SR.[6]

Športové úspechy

Umiestnenia v jednotlivých sezónach

Česko-Slovensko

Česko-Slovensko 1. slovenská národná hokejová liga - 13. ročníkov

Česko-Slovensko 2. slovenská národná hokejová liga (všetko skupina východ) - 6. ročníkov

1. duklamichalovce.sk: Súpiska HK Dukla Michalovce pre novú sezónu
  2. História michalovského mužského hokeja :: HK Dukla Ingema Michalovce - oficiálna www stránka hokejového klubu . hkduklamichalovce.sk, . Dostupné online.
  3. Michalovský štadión praskal vo švíkoch, na Zemplíne otvorili vynovený stánok | HOKEJ.sk . hokej.sk, . Dostupné online. Archivované 2019-04-26 z originálu.
  4. Pred plnými tribúnami tesná prehra Dukly so Skalicou- Noviny Zemplína . www.novinyzemplina.sk, . Dostupné online.
  5. Dukla s prvým víťazstvom na vynovenom štadióne- Noviny Zemplína . www.novinyzemplina.sk, . Dostupné online.
  6. Súťaže a štatistiky | ST. NICOLAUS 1. hokejová liga SR | Program a výsledky | HockeySlovakia.sk - oficiálny web slovenského hokeja . www.hockeyslovakia.sk, . Dostupné online.