HESA Šáhid-136 - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

HESA Šáhid-136
Šáhid-136
Typbezposádkové lietadlo
VýrobcaHESA
KonštruktérShahed Aviation Industries
Zavedený2021
Charakterv službe
Hlavný používateľIrán

Šáhid-136 je iránsky samovražedný dron vyvinutý spoločnosťou Shahed Aviation Industries a vyrobený spoločnosťou HESA. Svoje označenie dostal z perzského slova Šáhid, čo v slovenčine znamená svedok. Hlavnou úlohou tohto bezposádkového lietadla je útočiť na stacionárne pozemné ciele, ktorých súradnice sú vopred známe. Nie je určený na pôsobenie proti pohybujúcim sa cieľom.

Predchodcom tohto dronu je menší Šáhid-131. Roj Šáhidov-131 bol v septembri 2019 vypustený v počte 25 kusov z iránskej vojenskej základne Omidiyeh a ťažko poškodil dve veľké saudské ropné zariadenia (Abqaiq a Khurais).

Dron bol oficiálne predstavený v decembri 2021 na vojenskom cvičení Veľký prorok 17. V roku 2022 bolo veľké množstvo týchto bezpilotných lietadiel vyvezených do Ruska, kde je prevádzkovaný pod označením Geraň-2. Vo februári 2023 americký denník The Wall Street Journal informoval, že v Jelabuge, siedmom najväčšom meste Tatarstanu, dokonca vznikne továreň na licenčnú výrobu iránskych bezpilotných lietadiel Šahíd-136. V nasledujúcich rokoch by tam mohlo byť vyrobených až 6 000 týchto samovražedných dronov.[1] Tým sa významne prehĺbila obranná spolupráca Teheránu a Moskvy, čo v marci 2023 vyústilo až do toho, že Irán sa s Ruskom dohodol na nákupe stíhačiek Su-35.[2]

Konštrukcia

Šáhid-136 na výstave Vzdušných a kozmických síl zboru islamských revolučných gárd

Šáhid-136 je bezpilotné lietadlo typu "vyčkávacia munícia", ktoré je určené na ničenie pozemných cieľov. Má delta krídlo s rozpätím 2,5 metra. Na konci každého krídla sa nachádzajú stabilizátory. Je vybavený dvojtaktným štvorpiestovým motorom MADO MD-550 s výkonom 50 koní, čo je iránska kópia nemeckého motoru Limbach L550E. Tento motor poháňa dvojlistovú vrtuľu umiestnenú vzadu. Dosahuje maximálnu rýchlosť približne 185 km/h a jeho dostup je až 4 km. Šáhid-136 vzlieta zo stojana, ktorý pojme 5 týchto dronov. Takýto stojan je možné nainštalovať na nákladné auto, ktoré keď sa prekryje plátenným krytom je ťažko identifikovateľné ako vojenské vozidlo. Šáhid-136 je do vzduchu katapultovaný malým raketovým motorom.

Presný dolet dronu nie je známy, hoci odhady rôznych analytikov sa pohybujú v rozpätí od 1 000 km do 2 000 km. Na základe veľkosti trupu a predpokladaného objemu palivových nádrží sa dá odhadnúť, že dolet bude určite niekde medzi 1 350 a 1 500 km. To dobre zapadá aj do iránskej politiky konštruovať svoje zbrane dlhého doletu tak, aby dokázali zasiahnuť Izrael z iránskych základní, čo je 1 400 km.

Toto bezpilotné lietadlo nesie vysoko výbušnú fragmentačnú hlavicu s hmotnosťou 36 až 50 kg. Z hľadiska výbušnej sily prekonáva takáto hlavica aj 155 mm delostrelecký granát.

Dron nemá diaľkové ovládanie. Namiesto toho má jednoduchý inerciálny navigačný systém kombinovaný s civilným GPS systémom.[3] Má tiež komerčné digitálne komunikačné zariadenie, ktoré mu umožňuje prijímať aktualizácie o polohe svojho cieľa alebo dokonca meniť ciele. Bojové nasadenie týchto dronov na Ukrajine odhalilo, že Šáhid-136 je odolný voči protidronovým puškám a systémom elektronického boja.

Šáhid-136 je geniálny svojou jednoduchosťou. Kombinácia dobrej presnosti, dlhého doletu a nízkej ceny ho robí jedinečným medzi strategickými zbraňami. Trup lietadla, vyrobený z látky z uhlíkových vlákien, dokáže bez problémov vyrobiť každý domáci majster. Jeho piestové motory sú iránske kópie civilných motorov vyvinutých pre leteckých nadšencov a modelársky trh, a preto sa s nimi môže obchodovať bez akýchkoľvek vývozných obmedzení. Po preskúmaní havarovaných a zostrelených dronov na Ukrajine sa zistilo, že pri konštrukcii Šáhidu-136 využíva množstvo západných a čínskych komponentov. Ukrajinci uvádzajú, že jedným z nich je napríklad počítačový procesor vyrobený spoločnosťou Altera z USA. Je zjavné, že Iráncom sa podarilo využiť medzery v západných kontrolách vývozu. Nedávno dokonca americký prezident Joe Biden zriadil pracovnú skupinu, ktorá má preskúmať, ako je možné, že 82 % komponentov nájdených v Šáhid-131 a Šáhid-136 pochádza z USA.

Operačné nasadenie

Ruská invázia na Ukrajinu

Prvá nepotvrdená správa o tom, že Rusko, zapletené do nevydarenej invázie na Ukrajinu, zamýšľa kúpiť iránske bezpilotné prostriedky, prišla v júli 2022. Definitívne sa to potvrdilo v septembri, keď sa na Ukrajine našli tri typy bezpilotných lietadiel navrhnutých a vyrobených v Iráne - Mohádžir-6, Šáhid-131 a Šáhid-136. Keďže sa Iránci chceli dištancovať od konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, popreli dodanie ich dronov Rusku. Neskôr však zmenili svoje stanovisko, pričom uviedli, že predali svoje bezpilotné lietadlá Rusku ešte pred vypuknutím vojny.

Iránom dodané drony Rusi prefarbili a premenovali ich na Geraň-1 a Geraň-2 (namiesto Šáhid-131 a Šáhid-136). Oba typy sa zapojili do prebiehajúcej ruskej operácie zameranej na zničenie kriticky dôležitých cieľov. Boli vo veľkej miere využívané na zasiahnutie uzlov v ukrajinskej elektrickej sieti a ďalšej kritickej infraštruktúry vo veľkých mestách od Odesy na juhovýchode až po Ľvov v ďalekom na západe krajiny. Pri ich nasadení z Bieloruska a Krymu je možné nimi zasiahnuť prakticky akékoľvek miesto na Ukrajine. Hoci sa Ukrajincom podarilo veľké množstvo z týchto dronov zostreliť, aj tak spôsobili v krajine značné škody.

Trosky dronu Šáhid-136 v Kyjevskom vedecko-výskumnom ústave forenzných expertíz

Pravdepodobne v dôsledku vyčerpania prvej zásielky dronov z Iránu došlo 17. novembra k útlmu v ich operáciách. Na Ukrajine nastala trojtýždňová prestávka v používaní lietadiel Šáhid-131 a Šáhid-136. Nálety Šáhidov-136 sa obnovili až 7. decembra, pričom ukrajinskej armáde sa 14 z týchto strojov podarilo zostreliť.[4] Od 13. septembra 2022 do 8. septembra 2023, t.j. za jeden rok konfliktu vypustilo Rusko na Ukrajinu približne 2000 dronov Šáhid-136 a Šáhid-131.[5] Zo štatistík zverejnených Ukrajinou vyplýva, že v priebehu roku 2023 odpálilo Rusko na ukrajinské ciele celkovo 3096 dronov Šáhid-136. Ukrajinskej protivzdušnej obrane sa podarilo 2576 z nich zneškodniť, čo predstavuje 83,2 % úspešnosť.[6]

Drony Šáhid-136 lietajú nízko a pomaly a po ich spozorovaní je pomerne ľahké ich zostreliť. O tom svedčia mnohé videá natočené ukrajinskými okoloidúcimi a nahrané na sociálne médiá. Bežne ich zostreľujú jednoduché protilietadlové delá z druhej svetovej vojny, ako aj rakety vzduch-vzduch odpaľované z ukrajinských stíhačiek. Avšak ich nízke radarové a tepelné stopy, ako aj ich nízka letová hladina sťažujú ich detekciu z dostatočne veľkých vzdialeností. Častokrát sú detegované až vtedy, keď sa ocitnú v blízkosti svojho cieľa, čo poskytuje veľmi krátky čas na ich zneškodnenie. Ich jediným viditeľným znakom je hluk pripomínajúci kosačku z ich dvojtaktných piestových motorov, ktorý obrancov varuje, odkiaľ sa približujú. Ukrajinskí vojaci v Odese informovali, že po tom, čo sa im počas dňa podarilo zostreliť niekoľko týchto bezpilotných lietadiel, prešli Rusi na nočné útoky. Vie sa prinajmenšom o jednej udalosti, kedy bol ukrajinský pilot nútený sa katapultovať, keď jeho lietadlo zasiahli trosky dronu Šáhid, ktorý zostrelil.

Hoci sú lietadlá Šáhid konštrukčne jednoduché, predstavujú mimoriadne dôležitý typ v arzenále ruských presne navádzaných zbraní. Jeden dron Šáhid-136 má údajne cenu medzi 20 000 a 30 000 amerických dolárov. Len pre porovnanie, ruské strely s plochou dráhou letu Ch-101, ktoré tvoria hlavný pilier ruskej strategickej kampane proti Ukrajine, stoja údajne asi 13 miliónov dolárov. Šáhid-136 síce nemôže niesť jadrovú hlavicu a jeho konvenčná hlavica predstavuje asi jednu desatinu hlavice Ch-101, tieto drony sú však mimoriadne lacné, vďaka čomu sú široko dostupné. Bez ohľadu na to, koľko ich Ukrajinci zostrelili, tých pár, čo prenikli cez ich obranu, spôsobilo obrovské škody.[7]

Požívatelia

Irán Irán

Islamské revolučné gardy

Rusko Rusko

Pozemné vojsko Ruskej federácie - od roku 2022 získalo Rusko od Iránu tisícky dronov Šáhid-131 a Šáhid-136.

Pozri aj

Referencie

  1. HÁJEK, Adam. Os Moskva – Teherán silnie, Rusi postavia fabriku na kamikadze drony. Hospodárske noviny (Bratislava: MAFRA Slovakia), 2023-02-07. Dostupné online . ISSN 1336-1996.
  2. TASR. Irán sa mal dohodnúť s Ruskom na nákupe stíhačiek Su-35, tvrdia tamojšie médiá. Trend (Bratislava: News and Media Holding), 2023-03-11. Dostupné online . ISSN 1336-2674.
  3. Home > Aircraft > Shahed 136 . military-today.com, . Dostupné online.
  4. TASR. Rusko do útokov na Ukrajine opäť nasadilo drony typu Šáhid-136. teraz.sk (Bratislava: TASR), 2022-12-07. Dostupné online .
  5. Airwars . airwars.org, . Dostupné online.
  6. BEDNÁR, Vladimír. Ukrajinci ničia Rusom veliteľské centrá. Ruská top zbraň – protilodné strely (103. týždeň vojny). Aktuality.sk (Bratislava: Ringier Axel Springer Slovakia), 2024-02-12. Dostupné online .
  7. Russia’s Iranian-Made UAVs: A Technical Profile . rusi.org, . Dostupné online.
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o HESA Šáhid-136

Élections législatives slovaques de 2023
Írán
Íránské revoluční gardy
Úmrtí v roce 2022
Úmrtí v roce 2023
Útok Íránu na Izrael (2024)
Číňané
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2024)
Černá Hora
Česká Wikipedie
České železniční rekordy
České království
Český král
Česko
Československé státní aerolinie
Československé státní dráhy
Československo
Československo-polský spor o Těšínsko
Ču Jou-sung
Ľudovít Ódor
Říše Čching
Říše Ming
Štěpán Trochta
Švédsko
Ženevské jezero
Žilinský kraj
1. květen
10. duben
1281
1290
13. duben
1584
1585
16. duben
1673
1674
1824
1862
19. duben
1903
1912
1922
1923
1924
1936 v dopravě
1942
1943
1944
1964
1973
1974
1977
1992
1993
2. říjen
20. duben
2023
2023年斯洛伐克国民议会选举
2023-as szlovákiai parlamenti választás
2023 Slovak parliamentary election
2024
23
23. duben
24. duben
26. duben
28. duben
28. září
3. říjen
3. duben
30. září
31. leden
4. říjen
5. říjen
5. duben
5. květen
6. říjen
6. duben
7. duben
9. duben
Alena Hromádková
Alexander Fleming
Aliancia
André Turcat
Andrej Danko
Antibiotikum
Anton Flešár
Apple II
Arcidiecéze olomoucká
Azovstal
Bělehrad
Banskobystrický kraj
Bar Levova linie
Bezpilotní letadlo
Bitva o Madagaskar
Bitva o Mariupol
Bitva u Puebly
Bratislava
Bratislavský kraj
Brno
Bzenecká lípa
Cena Thálie
Ceny Thálie 2023
China Mobile
Chu Čeng-jen
Commons:Featured pictures/cs
Concorde
Covid-19
Cvi Hecker
Cylindrophis
Dýmová hora
Daniel Anýž
Demokrati (politická strana)
Diplomatický vztah
Doněcké akademické oblastní činoherní divadlo
Donauturm
Drew Weissman
Dritan Abazović
Druhá světová válka
Dynastie Jižní Ming
Egypt
Ekonomické důsledky ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Ekvádor
Elecciones parlamentarias de Eslovaquia de 2023
Elektromechanický přenos výkonu
Elektron
Elezioni parlamentari in Slovacchia del 2023
Emmanuel Macron
Encyklopedie
Ernst Boris Chain
First-person shooter
Francie
Francis Lee
Francouzská intervence v Mexiku
František Plass
Gertruda Grubrová-Goepfertová
Giorgio Napolitano
Gruppenführer
Guy Lafleur
Habsburkové
Hans Ledwinka
Heinrich Himmler
Henry Mancini
HESA Šáhid-136
Hladomor v Pásmu Gazy
HLAS – sociálna demokracia
Hlavní strana
Hnutí Svoboda (Slovinsko)
Holokaust
Hospodářský růst
Howard Walter Florey
Ignác Jaksch (arciděkan)
Ignacio Zaragoza
Igor Matovič
Ingenuity
Irsko
Izrael
Janez Janša
Jan Kostrhun
Jan Krkoška
Jan Pavel II.
Jaroslav Bašta
John Simmons Barth
Jomkipurská válka
Jon Fosse
Josef Bělica
Josef Nuzík
Josef Sousedík
Josip Manolić
Kaligrafie
Karel Hartl
Katalin Karikóová
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kevin McCarthy
Klasifikace sinic#Nová fylogenetická systematika
Klaus Schulze
Komunistická strana Slovenska (1992)
Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko
Kresťanská únia
Kresťanskodemokratické hnutie
Krize v Rudém moři
Kulturní památka (Česko)
Kuo-c’-ťien
Kvantová tečka
Lékař
Labuť velká
Litoměřice
Měšek I. Těšínský
Maďarské fórum
Maďarsko
Madagaskar
Maia Sanduová
Manuel Estiarte
Marina Ovsjannikovová
Mariupol
Meda Mládková
Mercalliho stupnice
Metro-Goldwyn-Mayer
Mexiko
Mezinárodní agentura pro atomovou energii
Mezinárodní měnový fond
Michael Gambon
Michael Jordan
Michal Šimečka
Mikrobiologie
Milan Majerský
Miloš Vystrčil
Miroslav Pohuněk
Mistrovství světa v ragby 2023
Mittelbau-Dora
Modrí – ES
Moldavsko
Monofyletismus
Monsignore
Moravskoslezský kraj
Motorový vůz M 290.0
Moungi Bawendi
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní divadlo
Národní kulturní památka (Česko)
Národní rada Slovenské republiky
Nadace Wikimedia
Nanking
Nationalratswahl in der Slowakei 2023
Na Slovensku proběhly předčasné parlamentní volby, vyhrál SMER-SD
Nitranský kraj
Nobelova cena za chemii
Nobelova cena za fyziku
Nobelova cena za fyziologii a lékařství
Nobelova cena za literaturu
Norsko
Nukleosid
O. J. Simpson
Odúmrť
Olga Fikotová
Opolské knížectví
Orsk
Osvětimské knížectví
Předseda Senátu Parlamentu České republiky
Předseda Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických
Přemek Ratibořský
Pandemie covidu-19
Pandemie covidu-19 v Česku
Parlamentní volby na Slovensku 2020
Parlamentní volby na Slovensku 2023
Parlamentsvalget i Slovakiet 2023
Patricia Janečková
Pavel Plzák
Pavol Mešťan
Pečeť
Penicilin
Perseverance
Peter Higgs
Peter Pellegrini
Piastovci
Pirátska strana – Slovensko
Podněstří
Pohlavní styk
Polsko
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Poznaňský projev
Praha
Pravda (noviny)
Pravoslaví
Prešovský kraj
Prezident Slovenské republiky
Progresívne Slovensko
Protesty proti ruské invazi na Ukrajinu
První kanál (Rusko)
První republika
Quito
Radim Uzel
Rakousko-Uhersko
Ratibořské knížectví
Republikánská strana (USA)
Republika (politické hnutí)
Richard Salzmann
Richard Sulík
RNA vakcína
Robert Fico
Robert Golob
Robert Kaliňák
Ruská invaze na Ukrajinu
Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
Rusko
Rychlost vlaku#Konstrukční rychlost
Sýrie
Schutzstaffel
Sexuální souhlas v právu
Seznam hejtmanů Moravskoslezského kraje
Seznam nositelů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství
Seznam olomouckých biskupů a arcibiskupů
Seznam opolských knížat
Seznam prezidentů Slovenska
Seznam těšínských knížat
Seznam vlád Československa
Simon Harris
Slezská knížectví
Sloboda a Solidarita
Slovakian parlamenttivaalit 2023
Slované
Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana
Slovenská národná strana
Slovenská strela
Slovenské Hnutie Obrody
Slovenska demokratska stranka
Slovensko
Slovensko (politické hnutí)
Slovinsko
SMER – sociálna demokracia
Sme rodina
Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických
Soubor:093 Wild Mute swan at Lake Geneva during sunset Photo by Giles Laurent.jpg
Soubor:2023 Slovak Parliamentary Election Slovakian.svg
Soubor:Andrej Danko, 2018.jpg
Soubor:Apple-II.jpg
Soubor:Cieszyn Piast dynasty COA.png
Soubor:Coat of arms of Slovakia.svg
Soubor:Donauturm NW.jpg
Soubor:Flag of IAEA.svg
Soubor:Flag of Mars.svg
Soubor:Igor Matovič October 2020 (cropped).jpg
Soubor:M290 002 Valasske Klobouky 16-10-2021.jpg
Soubor:Manel Estiarte (Diada de Sant Jordi 2009).jpg
Soubor:Michael Jordan.jpg
Soubor:Michal Šimečka pri predstavovaní volebného programu (cropped).jpg
Soubor:Milan Majerský.jpg
Soubor:Persimmon and Three Yellow Tangerines.jpg
Soubor:Peter Pellegrini May 2019.jpg
Soubor:Richard Sulík, 29 October 2022.jpg
Soubor:Robert Fico, Nov 2023.jpg
Soubor:Slovakia National Council 2023.svg
Soubor:Synthetic Production of Penicillin TR1468.jpg
Soubor:Typhoon Tip and Typhoon Sarah (1997).png
Soubor:Vladimirskaya.jpg
Spa
Speciální:Co odkazuje na/Parlamentní volby na Slovensku 2023
Speciální:Hledání
Speciální:Kategorie
Speciální:Moje diskuse
Speciální:Moje příspěvky
Speciální:Náhodná stránka
Speciální:Nové stránky
Speciální:Poslední změny
Speciální:Související změny/Parlamentní volby na Slovensku 2023
Speciální:Speciální stránky
Speciální:Statistika
Spojené státy americké
SPOLOČNE OBČANIA SLOVENSKA
SPRAVODLIVOSŤ
Stříbrná medaile předsedy Senátu
Suezský průplav
Světová ekonomika
Těšínské knížectví
Těšínsko
Třída T 47
Tajfun Tip
Taoiseach
Tatra
Taxon
Tchaj-wan
Technické muzeum Tatra
The Rolling Stones
The Rolling Stones (album)
Tiskař
Trenčínský kraj
Trestní zákoník (Česko)
Trnavský kraj
Tropická cyklóna
Turecko
Ukrajina
United States Army Air Forces
Ural (řeka)
Válka Izraele s Hamásem (2023–2024)
Vídeň
V-2
Vasilij I.
Velikonoce
Vichistická Francie
Viktor Zvjahincev
Vláda Černé Hory
Vladimír Grégr
Vladimirská Bohorodička
Vladimir Aksjonov
Vladislav I. Opolský
Vlasta Prachatická
Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2023
Voják
Volby na Slovensku
Volby prezidenta Francie 2022
Vsetín
Vzdušný prostor
Wang Mang
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2022
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Článek týdne/2024
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2022
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Obrázek týdne/2024
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/říjen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/duben
Wikipedie:Vybraná výročí dne/květen
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2022
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zajímavosti/2024
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Wolfenstein 3D
Wybory parlamentarne na Słowacji w 2023 roku
Yaşar Kemal
Západ slunce
Záporožská jaderná elektrárna
Za ľudí
Zdeněk Fiala
Zemětřesení
Znásilnění
ZON
Zuzana Čaputová




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk