František Tomášek (kardinál) - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

František Tomášek (kardinál)
František Tomášek
kardinál Svätej rímskej cirkvi
emeritný arcibiskup pražský
František Tomášek
Erb František Tomášek
Funkcie a tituly
Arcibiskup pražský
1977 – 1991
Predchodca Josef Beran Miloslav Vlk Nástupca
Apoštolský administrátor Pražskej arcidiecézy
1965 – 1977
Biografické údaje
Narodenie30. jún 1899
Studénka, Rakúsko-Uhorsko, (dnes Česko)
Úmrtie4. august 1992 (93 rokov)
Praha, ČSFR
Pochovaný12. august 1992
Katedrála svätého Víta, Václava a Vojtecha, Praha
Svätenia
Cirkevrímskokatolícka
Kňaz
Kňazská vysviacka5. júl 1922 (23 rokov)
Antonín Cyril Stojan
arcibiskup olomoucký
InkardináciaOlomoucká arcidiecéza
Biskup
Konsekrácia13. október 1949 (50 rokov)
SvätiteľJosef Matocha
arcibiskup olomoucký
Kardinál
Menovanie24. máj 1976 (76 rokov)
(In Pectore)
27. jún 1977 (77 rokov)
(zverejnené)
Pavol VI.
Stupeňkardinál-kňaz
Titulárny kostolSanti Vitale, Valeria, Gervasio e Protasio
Odkazy
František Tomášek na catholic-hierarchy.org angl.
Spolupracuj na Commons František Tomášek

Prof. František kardinál Tomášek (* 30. jún 1899, Studénka – † 4. august 1992, Praha) bol katolícky kňaz, pedagóg a teológ, 34. pražský arcibiskup a český prímas. Podieľal sa na príprave prvej návštevy pápeža Jána Pavla II. v Česko-Slovensku v roku 1990.

Mladosť

František Tomášek sa narodil 30. júna 1899 v Studénke, (okres Nový Jičín) ako druhý najstarší syn miestneho nadučiteľa a organistu Františka Tomáška a jeho manželky Zdenky (rodenej Vavrečkovej). Mal 5 súrodencov, troch bratov a dve sestry. Vo veku šiestich rokov sa stal polovičnou sirotou – otec mu zomrel 9. februára 1906.

Maturoval v roku 1918 na Slovanskom gymnáziu v Olomouci a po krátkom pobyte v armáde (pred odchodom na front ochorel na tuberkulózu a bol ako invalid prepustený) vstúpil do kňazského seminára. 5. júla 1922 bol olomouckým arcibiskupom Antonínom Cyrilom Stojanom vysvätený za kňaza.

Kňazské pôsobenie

V rokoch 1927 – 1934 pôsobil ako katechét v okolí Olomouca. V roku 1934 sa stal asistentom katechetiky a pedagogiky na Cyrilometodskej teologickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci. V rokoch 19401945 zastával miesto učiteľa na Arcidiecéznom bohosloveckom učilišti v Olomouci a post inšpektora vyučovania náboženstva v okresoch olomouckej arcidiecézy. Potom opäť pôsobil na Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte, v roku 1946 sa stal docentom a v roku 1947 profesorom katechetiky a pedagogiky.

Biskup

14. októbra 1949 ho olomoucký arcibiskup Josef Matocha tajne vysvätil za biskupa. Stal sa titulárnym butským biskupom a tajným olomouckým svätiacim biskupom. Ako biskupské heslo si zvolil: Laxabo rete! (po slovensky: Rozprestriem siete).

23. júla 1951 bol zatknutý a uväznený v koncentračnom tábore pre kňazov v Želivi. Bol posielaný na nútené práce do kameňolomu. 28. mája 1954 bol bez súdu prepustený. Následne mu bolo dovolené pôsobiť ako administrátor farnosti v Moravskej Huzovej (1954 – 1965).

Bol jediným z českých biskupov, ktorý sa zúčastnil na všetkých štyroch zasadnutiach Druhého vatikánskeho koncilu. Veľký úspech zožali jeho vystúpenia týkajúce sa ekumenizmu a podpory rodinného života, delegácia ruskej pravoslávnej cirkvi mu za jeho prístup k ekumenizmu udelila pamätnú medailu. Ešte pred skončením koncilu – v marci 1965 – bol František Tomášek po zložitých rokovaniach medzi rímskokatolíckou cirkvou a ČSSR menovaný apoštolským administrátorom pražskej arcidiecézy.

Správca pražskej arcidiecézy

20. marca 1968 vydal prehlásenie, v ktorom výslovne upozornil na prenasledovanie cirkvi v predchádzajúcom období komunizmu, vyjadril nádej, že toto obdobie končí, a vzniesol požiadavku, aby bola v krajine obnovená možnosť slobodného pôsobenia cirkvi. Zároveň vystúpil proti Mierovému hnutiu katolíckeho duchovenstva (ktorého bol ešte ako farár nedobrovoľným členom). Stal sa tiež členom Spoločnosti pre ľudské práva a spoluzakladal hnutie Dielo koncilovej obnovy. Počas rokovaní so štátom sa mu podarilo dosiahnuť, okrem iných ústupkov štátu, že väčšina biskupov sa mohla znovu ujať svojich úradov.

Po augustovej invázii vojsk Varšavskej zmluvy vydal 1. septembra prehlásenie, v ktorom vyzval obyvateľstvo k pokoju a zároveň vyjadril podporu legálnym predstaviteľom Československa

. V nasledujúcom období normalizácie sa stále častejšie a ostrejšie vyslovoval proti režimu i jeho konkrétnym krokom a stával sa jednou z vedúcich osobností protikomunistického odporu.

V roku 1973 boli po rokovaní medzi Vatikánom (zastupovaným Agostinom Casarolim) a komunistickou vládou vysvätení 4 noví biskupi. Najproblematickejší z nich, Josef Vrana, bol menovaný len ako apoštolský administrátor olomouckej arcidiecézy – nie arcibiskup.

V roku 1977 odmietol podpísať Chartu 77, no priamo ju neodsúdil. Neskôr to zdôvodnil tým, že v jej radoch bolo príliš mnoho exkomunistov, ktorých poznal z predchádzajúceho obdobia a ktorí podľa neho neboli o nič lepší ako súčasné vedenie štátu. Jeho postoj sa stretol so zmiešanými odozvami. Kardinál ho nakoniec zmenil a začiatkom osemdesiatych rokov už Chartu 77 podporoval.

Kardinál a arcibiskup

27. júna 1977 pápež Pavol VI. menoval Tomáška za kardinála (mnoho ľudí predpokladá, že ho v skutočnosti menoval už v roku 1976 ako kardinála in pectore). 30. decembra 1977 bol vymenovaný za 34. pražského arcibiskupa. V roku 1978 sa zúčastnil na voľbe pápežov Jána Pavla I. a Jána Pavla II.

V marci 1982 došlo k definitívnemu vyostreniu jeho stretov s komunistickou vládou, keď rázne vystúpil na obhajobu dokumentu, ktorým vatikánska Kongregácia pre klérus zakázala hnutie Pacem in terris. Keďže vládou presadzovaní kňazi ovládali Katolícke noviny a odmietali kardinálovi poslušnosť, 1. novembra 1982 im odobral cirkevné schválenie.

Ďalší ostrý konflikt medzi vládou a cirkvou vyvolali oslavy 1100. výročia úmrtia sv. Metoda (9. apríla 1985) a následná púť na Velehrade (7. júla 1985). V roku 1987 vydal obežník, ktorým oznámil štart programu Desať rokov duchovnej obnovy – duchovnej prípravy na svätovojtešské milénium. 1. januára sa postavil za petíciu nazvanú Podnety katolíkov k riešeniu situácie veriacich občanov v Československu, ktorá požadovala obnovenie demokratických a náboženských slobôd a ktorá potom získala viac ako pol milióna podpisov.

Počas kardinálovho pobytu vo Vatikáne v súvislosti s jeho účasťou na svätorečení Anežky Českej, prepukla v Česko-Slovensku Nežná revolúcia. 21. novembra 1989 vydal kardinál Tomášek prehlásenie, ktorým podporil revolúciu a demokratické zmeny.

Ponovembrové obdobie

Nasledujúce dva roky viedol cirkev v období, keď sa skončilo jej prenasledovanie a jej podzemná časť vychádzala z katakomb. V roku 1990 sa splnil jeho sen, keď privítal a sprevádzal pápeža Jána Pavla II. na jeho prvej návšteve Československa. Keďže už nemusel mať obavy, kto ho nahradí (doba, keď štát zasahoval do menovania biskupov a arcibiskupov pominula), požiadal kardinál Tomášek o uvoľnenie z úradu vzhľadom na vysoký vek. 26. marca 1991 mu pápež vyhovel a jeho za jeho nástupcu bol vymenovaný Miloslav Vlk (formálne prevzal správu diecézy 1. júna 1991). V lete 1992 bol kardinál hospitalizovaný a zomrel 4. augusta 1992. O 8 dní neskôr bol pochovaný v Katedrále sv. Víta.

Literatúra

Jan Hartmann, Bohumil Svoboda, Václav Vaško a kol.: Kardinál Tomášek, Praha 1994 (ISBN 80-7113-093-1)

Externé odkazy

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o František Tomášek (kardinál)

30. jún
30. marec
31. august
31. júl
31. máj
31. marec
4. apríl
4. február
4. júl
4. jún
4. január
4. marec
5. február
5. jún
5. január
5. máj
50. roky 20. storočia
6. apríl
6. august
6. február
6. január
60. roky 20. storočia
7. september
70. roky 20. storočia
8. apríl
8. december
8. január
8. máj
9. apríl
9. august
9. jún
9. január
9. máj
9. marec
9. september
Ahmed Ben Bella
Alžírsko
Alžbeta II.
Alexander Nejedlý
Alexej Archipovič Leonov
Amanda Tappingová
André Lwoff
Andrea Ghezová
Andrew Roachford
Angola
Anna K
Antikoncepcia
Apoštolský administrátor
Björk
Bjørn Lomborg
Boris Kollár
Brooke Shields
Charles de Gaulle
Charlie Sheen
Claude Lemieux
Désirée Nosbuschová
Dave Lombardo
David Eben
David Robinson
Desaťročie
Detský fond OSN
Diane Lanová
Dmitrij Anatolievič Medvedev
Dominik Hašek
Doprava
Dr. Dre
Dragan Stojković
Druhý vatikánsky koncil
Dunaj
E-Type
Eduard Hartmann (1965)
Ed Belfour
Elías Antonio Saca
Emilio Sánchez
Eoin Colfer
Esa Tikkanen
Eurotelevízia
Fatah
Fej Ťün-lung
Filip Topol
FK Dukla Banská Bystrica
František Tomášek (kardinál)
Futbal
Gambia (štát)
Gheorghe Hagi
Guy Forget
Habart Wittlinger
Haddaway
Hans-Dieter Flick
Helena Suková
Hypertext
Iveta Malachovská
Ján Smolko
Jásir Arafat
Jacques Lucien Monod
Jang Li-wej
Jan Antonín Duchoslav
Jan Svěrák
Jean-Philippe Fleurian
Jerguš Bača
Jiří X. Doležal
Joanne Rowlingová
Jon Cryer
José Luis Chilavert
Josef Beran (kardinál)
Jozef Pročko
Julian Schwinger
Jurij Valentinovič Lončakov
Karel Nováček
Khaled Hosseini
Komárno (okres)
Kristína Španielska
Krist Novoselic
Kultúra (spoločenské vedy)
Louis Armstrong
Marcela Molnárová
Marec
Marián Vajda
Mario Lemieux
Marlee Matlinová
Martin Dejdar
Martin Lawrence
Matthew Weiner
Merkúr
Michael Bay
Michael E. Brown
Michail Alexandrovič Šolochov
Milan Ohnisko
Miroslav Michalek
Moby
Nirvana
Oľga Belešová
Oasis (skupina)
Paolo Canè
Pascal Obispo
Pat Cash
Paul Arthurs
Peter Lundgren
Peter Zezel
Petro Olexijovyč Porošenko
Petr Muk
Petr Rychlý
Pieter Aldrich
Podunajská nížina
Portugalsko
Pražská arcidiecéza
Praha
Raí
Raketa
Rebel MC
Rhoda Griffisová
Richard Feynman
Robert Burns Woodward
Robert Downey Jr.
Rob Thomas (spisovateľ)
Roman Kreuziger (1965)
Roman Luknár
Sóiči Noguči
Sarah Jessica Parkerová
Scottie Pippen
Shania Twain
Shannon Walkerová
Slash (hudobník)
Slovensko
Sophie, grófka z Wessexu
Spartakiáda
Spojené štáty
Spojené kráľovstvo
Stéphane Peterhansel
Steven Adler
Steve Yzerman
Storočie
Szczepan Sadurski
Tomáš Skuhravý
Tom Barrasso
Uwe Krupp
Večerníček
Vietnamská demokratická republika
Vietnamská vojna
Vinnie Jones
Voschod 2
Západoslovenský kraj
Zak Starkey
Zimbabwe
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za chémiu
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za fyziku
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za literatúru
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za mier




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk