A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Davis Cup 2013 - Světová skupina
 ...
Související informace naleznete také v článku Davis Cup 2013.

Světová skupina 2013 představovala nejvyšší úroveň Davis Cupu – elitní šestnáctičlennou skupinu, z níž vzešel celkový vítěz soutěže. Účastníci čtvrtfinále si zajistili setrvání v této skupině pro následující ročník. Týmy, které prohrály v úvodním kole, nastoupily do baráže o udržení pro rok 2014.

Obhájcem salátové mísy bylo družstvo České republiky, které v předchozím finále porazilo Španělsko 3:2 na zápasy, když rozhodl až poslední pátý zápas, v němž Radek Štěpánek zdolal Nicoláse Almagra 3–1 na sety.[1] O salátovou mísu v polovině listopadu proti sobě nastoupily týmy Srbska a České republiky, která titul obhájila. O vítězi rozhodl opět až poslední zápas, v němž si Štěpánek snadno poradil s hráčem z druhé stovky Dušanem Lajovićem, který celkově uhrál pět gamů.

Kanada se probojovala do semifinále Davisova poháru poprvé od roku 1913, kdy v soutěži debutovala.[2]

Rekordní utkání

V utkání prvního kola mezi druhou nasazenou Českou republikou a Švýcarskem padl během sobotní čtyřhry daviscupový rekord v délce trvání zápasu a několik dalších rekordů v této soutěži. Vítězství si připsal český pár Tomáš BerdychLukáš Rosol, který po setech 6–4, 5–7, 6–4, 63–7 a 24–22 zdolal dvojici Marco ChiudinelliStanislas Wawrinka, když proměnil třináctý mečbol.

Utkání se délkou trvání 7 hodin 2 minuty stalo vůbec nejdelším zápasem v historii Davisova poháru, když překonalo pátý rozhodující duel z červencového čtvrtfinále Davis Cupu 1982 mezi Američanem Johnem McEnroem a švédským hráčem Matsem Wilanderem (zápas tehdy trval 6 hodin 22 minut a skončil poměrem 9–7, 6–2, 15–17, 3–6, 8–6 ve prospěch McEnroa).[3] Stejně tak byl odehrán rekordní počet 46 gamů v páté sadě daviscupového utkání (od zavedení Světové skupiny v roce 1981). Pátá sada se zároveň stala nejdelší v této soutěži, když trvala 3 hodiny 35 minut.[4][5] Celkový počet 91 her na zápas je rovněž nejvyšší od zavedení tiebreaku (překonaný rekord 77 her). Český pár vyhrál desátou čtyřhru v řadě.