Britney Spears - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Britney Spears
Britney Spearsová
Britney Spearsová na 102.7 KIIS FM Wango Tango koncerte v Carsone v Kalifornii, máj 2013
Britney Spearsová na 102.7 KIIS FM Wango Tango koncerte v Carsone v Kalifornii, máj 2013
Základné informácie
Rodné meno Britney Jean Spears
Narodenie 2. december 1981 (41 rokov)
McComb, Mississippi, Spojené štáty
Bydlisko Kentwood, Louisiana, Spojené štáty
Pôsobenie Speváčka, tanečníčka, herečka
Žáner Pop, Electropop, Dance-pop
Hrá na nástrojoch Vokály (hlas)
Roky pôsob. 1992 – súčasnosť
Vydavateľstvá Jive, RCA
Webstránka britneyspears.com
britney.com

Britney Spearsová (angl. Britney Jean Spears;* 2. december 1981, McComb, Mississippi, USA) je americká speváčka, tanečníčka a herečka. Ako dieťa účinkovala v divadelných predstaveniach a televíznych reláciách. V roku 1997 podpísala zmluvu s vydavateľstvom Jive Records a vydala svoje prvé dva albumy ...Baby One More Time (1999) a Oops!... I Did It Again (2000), ktoré obdržali medzinárodný úspech a v tých časoch patrili medzi najpredávanejšie albumy dospievajúcich sólo umelcov. Rovnomenné skladby „...Baby One More Time“ a „Oops!... I Did It Again“ zlomili medzinárodné rekordy v predajnosti. V roku 2001 vydala svoj tretí štúdiový album Britney a zahrala si rolu vo filme Crossroads (2002). Prijala kreatívnu kontrolu nad svojím štvrtým albumom In the Zone (2003), čo prinieslo celosvetový úspech singlu „Toxic“.

V roku 2007 kvôli osobným záležitostiam zastavila svoju kariéru. Jej piaty štúdiový album Blackout, vyšiel ešte na konci toho roku spolu s úspešnými hitmi „Gimme More“ a „Piece of Me“. Jej nevyrovnané správanie a hospitalizácie pokračovali aj na ďalší rok, v dôsledku čoho bola umiestnená pod conservatorship. V roku 2008 vydala svoj šiesty album Circus vrátane medzinárodného hitu „Womanizer“. Siedmy album Femme Fatale (2011), sa stal jej prvým albumom, ktorý obsahoval tri single z top 10 v USA. V roku 2013 vydala svoj ôsmy štúdiový album s názvom Britney Jean.

Život a kariéra

1981 – 1997: Detstvo a kariérne začiatky

Britney Spearsová sa narodila v meste McComb v štáte Mississippi, ale vyrastala v Kentwoode v Lousiane. Jej otec James Parnell Spears je stavbár a matka Lynne Irene Bridgesová učiteľka na základnej škole. Má dvoch súrodencov: brata Bryana a sestru Jamie Lynn, ktorá je takisto úspešnou herečkou a speváčkou. Spearsová bola vynikajúca gymnastka, vyhrávala rôzne súťaže. Pôsobila v miestnej tanečnej revue. Keď mala osem, kňaz miestneho baptistického kostola ju odporučil na konkurz do Mickey Mouse Clubu. Napriek tomu, že bola vtedy veľmi mladá, všimol si ju agent z New Yorku. Následne tri roky navštevovala v New Yorku tanečnú školu a pôsobila v televízii v niekoľkých nekomerčných reklamách.

Neskôr bola do Mickey Mouse Clubu prijatá a pôsobila tam v rokoch 1993 – 1994. Stretla sa tam s ďalšími začínajúcimi hviezdami ako sú Justin Timberlake, Joshua Chasez, Keri Russell, Christina Aguilera alebo Ryan Gosling.

1998 – 2000 ...Baby One More Time a Oops!... I Did It Again

Spearsová vydala svoj debutový singel s názvom „...Baby One More Time“, ktorý sa začal objavovať na rozhlasových staniciach a na MTV v roku 1998. Singel, kde je speváčka ešte hnedovlasá a oblečená do školskej uniformy, slávil úspechy po celom svete. Vrchol hitparád okupoval nielen v Spojených štátoch, ale aj v Austrálii a Veľkej Británii. Rovnomenný album bol v Kanade a v USA na špici nepretržite šesť týždňov. Počas jedného roku sa stala najúspešnejším teenagerom v histórii. Albumov ...Baby One More Time sa predalo celosvetovo okolo 30 miliónov kusov.

V apríli 1999 sa dostala na titulnú stránku časopisu Rolling Stone. Jej snímky, kde sa prezentovala ako lolita, vzbudili veľké pozdvihnutie, keďže na nich mala väčšie prsia než na iných snímkach, z čoho vznikli špekulácie o údajnej plastickej operácii, ktorú mala podstúpiť pred natáčaním videoklipu „Sometimes“. Špekulácia sa ale nepotvrdila.

Za album ...Baby One More Time dostala mnoho ocenení a bola zvolená najväčšou celebritou sveta. V decembri dostala štyri ceny Billboard Music Award, ďalej potom ceny American Music Award a vo februári 2000 dostala 2 nominácie na Grammy Awards. Po dokončení úspešného turné s názvom Crazy 2K Tour vydala svoj druhý album s názvom Oops!... I Did It Again. Ihneď sa dostal na prvé miesta rebríčkov skoro všetkých krajín celého sveta. Len počas prvého týždňa sa v Amerike tohoto albumu predalo viac než 1,3 miliónov kópií a stal sa tak najrýchlejšie predávajúcim sa albumom speváčky všetkých dôb. Počas roku 2000 sa v Amerike predalo celkovo 10 miliónov kusov, vo Veľkej Británii 900 000 nosičov a v Nemecku 1,2 miliónov kusov. Albumov Oops!... I Did It Again sa predalo celosvetovo okolo 24 miliónov kusov.

V roku 2000 vydala v spolupráci s matkou svoju prvú knihu s názvom Britney Spears' Heart-to-Heart. Vyhrala niekoľko cien MTV Award, kde vyvolalo diskusiu jej vystúpenie, ktoré absolvovala len sporo odetá. Za druhý album dostala dve nominácie na Grammy v kategóriách Najlepší popový album a Najlepšia popová pieseň.

2001 – 2002: Britney a herecký debut

Spearsová vystupuje na NFL Kickoff Live, september 2003

Na začiatku v roku 2001 podpísala Britney Spearsová zmluvu s firmou Pepsi, za ktorú dostala 8 miliónov dolárov. Vydala svoju druhú knihu s názvom A Mother's Gift. V novembri vydala svoj tretí album nazvaný jednoducho Britney. Počas prvého týždňa sa predalo viac než 746 000 kópií. I keď sa v USA predalo viac než 4 milióny kusov, bol to obrovský prepad oproti prvým dvom abumom. Album je vôbec prvý, na ktorom sa Britney podieľala ako autorsky, tak aj producentsky. Celkovo sa albumu predalo celosvetovo 15 miliónov kusov. Prvým singlom sa stala skladba „I'm A Slave 4 U“, ktorá bola pôvodne napísaná pre Janet Jackson. Zo skladby sa stal obrovský hit a vyvolala opäť vlnu záujmu svojim vystúpeniam na MTV Video Music Awards, kde spievala omotaná veľhadom kráľovským, za čo sa na ňu zvalila vlna kritiky organizácie PETA. Ďalšími singlami sa stali aj „Boys“, „I'm Not A Girl, Not Yet A Woman“, „I Love Rock 'n' Roll“ alebo „Anticipating“.

V februári 2002 prišiel do kín prvý film s Britney nazvaný Crossroads. Vo filme sa objavili piesne z albumu Britney. Film bol nakoniec kritikmi "roznesený na kopytách", za tento film dostala Britney dokonca cenu Zlatá malina pre najhoršiu herečku spoločne s Madonnou. Film tiež získal Zlatú malinu za najhoršiu pieseň k filmu, ktorú vytvorila. Song sa volal „I'm Not a Girl, Not Yet a Woman“.

Štvorročný vzťah Spearsovej a Justina Timberlakea skončil v marci 2002. Rozchod bol veľmi medializovaný a Britney bola veľmi často obviňovaná z údajnej nevery. Timberlake vydal pieseň „Cry Me a River“, kde spieva o nevere partnerky. Obe strany niesli rozchod veľmi ťažko, rovnako aj verejnosť bola v šoku, keďže patrili medzi veľmi obľúbené páry.

V júni 2002 otvorila v New Yorku reštauráciu s názvom NYLA, ale pre neúspech ju po roku zavrela. Medzitým mnoho kritikov špekulovalo nad tým, že jej hudobný vplyv na svet rapídne poklesol, napriek tomu bola za album Britney nominovaná na cenu Grammy. Nomináciu si odniesla aj skladba „Overprotected“ a v roku 2003 bola vyhlásená časopisom Forbes celebritou roku. Na hudobnú scénu sa vrátila po dlhšej dobe až v auguste v roku 2003 pri udeľovaní cien MTV Video Music Awards, kde vystupovala spoločne so svojimi idolmi Madonnou a Christinou Aguilerou. Spoločne s Aguilerou zaspievala Madonnin známy hit „Like a Virgin“. Vystúpenie opäť vzbudilo veľký rozruch, keďže sa počas neho Britney s Madonnou pobozkali. V roku 2003 speváčka získala svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

2003 – 2005: In the Zone a manželstvá

Britney počas The Onyx Hotel Tour (2004).

V novembri 2003 vydala svoj štvrtý štúdiový album nazvaný In the Zone. S albumom jej pomáhal po dlhej dobe opäť Max Martin, ale pomohli jej aj také osobnosti ako Moby alebo R. Kelly. Britney Spearsová si celý album (13 piesní) napísala prvýkrát sama. Album sa opäť dostal na prvé miesto amerického albumového rebríčka, čím znovu prepísala hudobné dejiny – všetky albumy na prvom mieste. V prvom týždni sa predalo celkovo 609 000 kópií. V Spojených štátoch sa predalo týchto albumov viac než 3 milióny kusov. Prvým singlom sa stal duet so speváčkou Madonnou, ktorý debutoval v USA na 35. mieste, čo bolo najhoršie umiestnenie albumového debutu v jej kariére. Napriek neúspechu v USA sa naopak skladbe veľmi dobre darilo v Európe, keď v niektorých krajinách dosiahla vrchol rebríčkov. Prvým plánom bolo, že Madonna sa vo videoklipe neukáže, avšak pre veľký úspech sa tam objavila. Po dlhej dobe mala speváčka i single v top 10 amerického hudobného rebríčka a to s piesňou „Toxic“, za ktorú dostala svoju prvú cenu Grammy. Albumu In the Zone sa po celom svete predal viac než 10 miliónov kusov. V januári 2004 sa Britney Spearsová vydala sa svojho kamaráta z detstva, Jasona Allena Alexandera v Las Vegas, Nevada. Manželstvo bolo po 55 hodinách anulované s tým, že súd uznal, že Spearsová „nevedela, čo koná“.

Veľmi úspešný bol i tretí singel z albumu s názvom „Everytime“. Po vydaní tejto skladby sa vydala Spearsová na celosvetové turné s názvom The Onyx Hotel Tour, ktoré videlo viac než 600 000 fanúšikov a zarobila 34 miliónov dolárov. Koncerty sa odohrávali v Severnej Amerike a takisto v Európe, kde ho ale celé nedokončila, keďže si týždeň pred začiatkom turné poranila koleno pri natáčaní ďalšieho klipu tentoraz k piesni „Outrageous“.

V júli 2004 oznámila svoj vzťah s tanečníkom Kevinom Federlinom, tri mesiace nato, čo sa v jednom hollywoodskom klube zoznámili. Nestretla sa ale s pochopením, keďže bol Federline ženatý s herečkou Shar Jacksonovou a mal s ňou dve deti. Napriek tomu sa Britney s Kevinom v noci 18. septembra 2004 vzali.

Počas druhej polovice roku 2004 Britney Spearsová oznámila prerušenie hudobnej kariéry s cieľom založiť si rodinu. Ihneď po uzavretí manželstva s Federlinom priznala: „Chcem byť mladá mamička, na budúci rok budem mať 23 a už chcem byť matkou.“ Priemysel s nálepkou „Britney“ fungoval naďalej a v septembri 2004 vydala svoj prvý parfum „Curious“. Po jednom roku predaja si zarobila 100 miliónov dolárov a vynieslo jej to nálepku najlepšie predávaného parfumu.

Prvú hitovú kolekciu s názvom Greatest Hits: My Prerogative vydala koncom roku 2004. Album debutoval na štvrtom mieste amerického albumového rebríčka (nižší predaj bol zapríčinený zrejme nedostatkom propagácie). V prvom týždni sa albumov v USA predalo viac než 255 000 kusov. Vo Veľkej Británii sa predalo v prvom týždni 115 000 kópií, čím prevýšila predaje podobných kolekcií takýchto speváčok ako je Madonna, Shania Twain alebo Whitney Houston. Na Spearsinej výberovke sa objavili i tri nové single s názvami „My Prerogative“ alebo „Do Somethin'“. Z albumu sa nakoniec predalo okolo 8 miliónov kópií na celom svete.

Spearsová oznámila tehotenstvo prostredníctvom svojho tlačového hovorcu v apríli 2005, v tomto mesiaci bola totiž hospitalizovaná v nemocnici kvôli pozorovaniu. Neskôr sa zverila časopisu People: „Trochu som krvácala, musela som byť neustále pod dozorom.“ Napriek jej dychtivosti mať dieťa sa priznala ďalšiemu časopisu ELLE: „Chystám sa na cisársky rez, neviem prečo, ale asi kvôli tomu, že sa veľmi bojím bolesti.“ 14. septembra 2005 sa Britney a Kevinovi narodil syn Sean Preston. Neskôr bola prevezená na VIP pôrodnícke oddelenie v Santa Monice. Od narodenia jej prvého dieťaťa sa v jej hudobnej kariére toho veľa nestalo.

2006 – 2007: Osobné problémy a Blackout

Spearsová opúšťa súd v sprievode paparazzov, október 2007

Neskôr po pôrode vydala remixový album nazvaný B in the Mix: The Remixes a vo februári roku 2006 vyšiel jej nový parfum nazvaný „In Control“. V máji 2006 oznámila druhé tehotenstvo a verejne prehovorila o špekuláciách o jej skorom rozpade manželstva, pričom všetky ich vyvrátila. Zároveň potvrdila, že nového albumu sa fanúšikovia dočkajú najskôr až o rok.

12. septembra 2006 sa jej narodil druhý syn, ktorý dostal meno Jayden James. Necelé dva mesiace po narodení oznámila, že požiadala o rozvod so svojím manželom Kevinom Federlinom kvôli neprekonateľným povahovým rozdielom. Ihneď tiež požiadala o zverenie starostlivosti obidvoch synov.

26. januára 2007 zomrela jej teta Sandra Bridges Covington na rakovinu. Po týždňoch prenasledovania paparazzimi, divokých večierkov a pitia alkoholu sa Britney Spearsová rozhodla podstúpiť liečenie v príslušnom zdravotníckom zariadení. Viacmenej na liečení nevydržala ani 24 hodín. Nasledujúcu noc sa objavila v kaderníckom salóne v Malibu, kde jej odmietli oholiť vlasy. Preto uchopila nožničky sama a ostrihala sa dohola. Nasledovne zamierila priamo do tetovacieho štúdia, kde si nechala urobiť tetovanie. Vlasy spoločne s nedopitým nápojom, zapaľovačom a nožničkami, ktorými sa ostrihala, sa objavili na internete na predaj.

20. februára 2007 sa Spearsová rozhodla znova nastúpiť do rehabilitačného strediska na liečenie a verejne požiadala všetkých publicistov, aby ju nechali na chvíľu na pokoji a rešpektovali súkromie. To sa nestalo a vo chvíli, keď paparazzi objavili stredisko, kde sa speváčka nachádzala, rozhodla sa opäť liečbu nedokončiť. V stredisku nevydržala ani deň.

21. februára 2007 boli obidve deti zverené do starostlivosti ich otcovi, Kevinovi Federlinovi. V tú noc sa Spearsová objavila pred jeho domom a žiadala deti späť. Keď zistila, že je prenasledovaná novinármi, napadla ich dáždnikom. V túto noc speváčka nastúpila tretíkrát na liečenie a Kevin Federline bol kontaktovaný súdom ohľadne opatrovníctva detí. Sudca, ktorý mal na starosti rozvod Kevina a Britney, vyhlásil, že pokiaľ Britney tentoraz nedokončí liečbu a rehabilitačné zariadenie opustí skôr, nebude mať žiadnu nádej na získanie detí v rozvodovom konaní.

Liečebňu po úspešnom liečení opustila 20. marca 2007 a začala sa opäť plne venovať svojím deťom a prípravám na nový album.

V septembri 2007 začal spor o opatrovníctvo synov Seana Prestona a Jaydena Jamese. Súd jej nariadil, aby sa každý týždeň podrobila testom na drogy a alkohol. O niekoľko dní neskôr bola Britney Spearsová obvinená z riadenia auta bez vodičského preukazu a hrozil jej až rok väzenia. Kvôli tejto udalosti dostal deti do plnej starostlivosti bývalý manžel a bola jej povolená iba jedna návšteva za týždeň, aj to pod dohľadom. Britney Spearsová takmer po 3 rokoch vystúpila na javisko, prvýkrát dňa 1. mája 2007 v House Of Blues v San Diegu a neskôr nasledovalo ešte ďalších 5 vystúpení v iných mestách. Všetky boli vypredané v priebehu niekoľkých minút. Všetky vystúpenia odspievala na plejbek. 31. augusta vyšiel nový singel nazvaný „Gimme More“ a hudobná televízia MTV oznámila, že Britney zaháji udeľovanie cien MTV Video Music Awards práve s týmto singlom. Vystúpenie ale bolo kritikmi odsúdené, keďže Spearsová spievala na plejbek a takmer netancovala. Nový album pod názvom Blackout vyšiel 30. októbra. Album sa u kritikov stretol s nečakane vysokým úspechom. Spearsová však album nepropagovala, a tým ho pochovala. V decembri 2007 však vydala do sveta nečakane podarený videoklip „Piece of Me“, ktorý sa dostával na popredné priečky hitparád.

2008 – 2010: Circus a The Singles Collection

Spearsová vystupuje na The Circus Starring Britney Spears, máj 2009

V januári 2008 bola Britney Spearsová hospitalizovaná kvôli jej psychickému stavu, keď vo svojom dome držala svojich dvoch synov a odmietla ich vydať bývalému manželovi Kevinovi Federlinovi. Dobrovoľne však liečebňu po pár dňoch opustila a vo februári sa znovu vrátila späť.

Z albumu Blackout vydala v roku 2008 aj skladbu „Break The Ice“, ktorá mala u kritikov veľmi dobré ohlasy, avšak u divákov nebodovala. Videoklip k skladbe je animovaný. Po návrate z liečebne však u Spearsovej nastal zlom. Prepustila manažéra Sama a vrátila sa k pôvodnému manažérovi Larrymu Rudolphovi, ktorý ju pred desiatimi rokmi dostal na výslnie. Pravidelne začala navštevovať Bally Total Fitness, kde pracovala na svojej postave a v marci 2008 nečakane oznámila, že si zahrá epizódnu rolu v úspešnom americkom seriáli Ako som spoznal vašu mamu (How I Met Your Mother). Epizóda s Britney sa stala najsledovanejšou epizódou seriálu vôbec a dokonca dostala najvyššie hodnotenie v histórii seriálu. Začalo sa teda okamžite hovoriť o jej ďalšom pôsobení v tomto úspešnom sitcome. 12. mája 2008 sa opäť objavila v tomto seriáli. Takisto bolo prekvapivo oznámené, že Spearsová nahráva svoj šiesty štúdiový album, ktorý by mal vyjsť na konci roku 2008. V júli tohto roku natáčala scény do pripravovaného klipu dievčenskej formácie Pussycat Dolls „When I Grow Up“. Jej scéna bola ale vo finálnom klipe vystrihnutá. V júli natáčala scény, ktoré boli prehrávané na veľkoplošnej obrazovke pri Madonninom turné Sticky And Sweet Tour.

7. septembra 2008 tretíkrát otvárala udeľovanie cien MTV Video Music Awards. I keď spevácky nevystupovala, satirická scénka s Jonahom Hillom bola predtočená. Odniesla si cenu v kategóriách Najlepšie ženské video, Najlepšie popové video a Video roka za videoklip k piesni „Piece Of Me“.

Svoj šiesty štúdiový album vydala v decembri 2008 a dostal názov Circus. Album sa hneď po vydaní vyšplhal na 1. miesto v americkom hudobnom rebríčku a ona sa tak stala najmladšou umelkyňou, ktorá debutovala s piatimi albumami na 1. mieste, čím si vyslúžila aj zápis do Guinessovej knihy rekordov. Prvý vydaný singel s názvom „Womanizer“ sa stal obrovským celosvetovým hitom a vyšplhal sa na prvé miesto rebríčka Billboard Hot 100 ako jej vôbec prvý singel od „...Baby One More Time“. K skladbe bolo natočené úspešné video, ktoré má na VEVO už cez 100 000 000 videní. Spearsová tam vystupuje ako domáca žienka, sekretárka, čašníčka alebo šoférka. Z tohto albumu boli vydané aj ďalšie single a to „Circus“ a „If U Seek Amy“. Singel „Circus“ debutoval na 3. mieste a bolo k nemu natočené aj video, kde sa nachádzajú aj živé slony. V tejto súvislosti bola na Spearsovú podaná žaloba, pretože slony boli v klipe údajne týrané. Spearsová súd vyhrala, a tak boli všetky obvinenia stiahnuté. Skladba „Radar“, ktorá sa nachádza na albume Blackout (2007), sa vyskytla aj na deluxe verzii albumu Circus, keďže skladba mala úspech v britských rádiách, speváčka sa ju rozhodla nakoniec vydať. V poradí už druhé animované video bolo natočené k piesni „Kill The Lights“, kde spieva o novinároch podobne ako v singli „Piece Of Me“. Aj napriek tomu táto skladba už nebola vydaná ako singel.

V ten istý rok si prebrala aj cenu za najväčší comeback v histórii, keď aj napriek veľkým osobným problémom sa dokázala vrátiť na scénu. V januári 2009 získal jej otec súdny príkaz proti jej bývalému manažérovi, bývalému priateľovi a právnikovi, aby sa k nej a jej rodine nepribližovali bližšie ako na 250 yardov.

V marci 2009 sa vydala na celosvetové tour s názvom The Circus Starring: Britney Spears, alebo skrátene Circus Tour. Turné bolo veľmi úspešné, a preto bol zdvojnásobnený počet vystúpení na 97. Show bola plná klaunov, akrobatov a kúzelníkov. So zárobkom 131 miliónov amerických dolárov sa stalo sa piatym najúspešnejším turné roka 2009 a 18. najziskovejšie vôbec. S každou show prišlo na miesto koncertu aj 200 zamestnancov a 60 ton materiálu prevážalo 34 kamiónov. Celkové výdavky na turné boli 50 miliónov dolárov.

V novembri 2009 vydala svoj druhý album s najväčšími hitmi The Singles Collection. Album okrem vydaných skladieb obsahoval singel „3“ a ako jej tretia skladba sa dostal na 1. miesto rebríčka Billboard Hot 100. Zo singlu sa stal celosvetový hit a k skladbe bol natočený aj videoklip. V máji 2010 potvrdila vzťah so svojím osobným agentom Jasonom Trawickom, ktorého už nezamestnávala ako agenta, keďže sa s ním chcela sústrediť na osobný život. V tomto roku tiež začala svoju spoluprácu s módnou značkou Candie's.

28. októbra 2010 televízna stanica Fox odvysielala časť seriálu Glee s názvom Britney/Brittany, kde si speváčka taktiež zahrala. Túto časť si pozrelo 13,3 milióna ľudí a stala sa najsledovanejšou časťou vôbec.

2011 – 2012: Femme Fatale a The X Factor

28. marca 2011 vydala nový album, v poradí už siedmy. Ten dostal názov Femme Fatale. Pilotným singlom z albumu sa stala skladba „Hold It Against Me“. Pieseň ihneď debutovala na prvom mieste v Kanade, Belgicku, Dánsku, na Novom Zélande, ale aj v hitparáde Billboard. Jednalo sa tak už o jej štvrtý singel, ktorý okamžite obsadil prvú priečku hitparád a aj vďaka tomu sa stala druhým umelcom v histórii, ktorému sa podarilo mať pilotný singel na špici hitparád hneď niekoľkokrát. Prvým umelcom bola kolegyňa Mariah Carey. Vo videoklipe k piesni hrá popovú hviezdu z vesmíru, ktorá pristane na Zemi, aby tu našla slávu. Stane sa celebritou, ale jej popularita ju nakoniec premôže a zničí.

Album sa dočkal veľkej chvály po celom svete. Podľa návštevníkov webových stránok MTV je marcový album Femme Fatale najlepším albumom roka 2011. Rolling Stone, jeden z najprestížnejších a najvýznamnejších hudobných magazínov, označil album ako jej doposiaľ najlepší album a udelil mu hodnotenie 4/5, čo je najlepšie hodnotenie, aké od tohto časopisu dostala. Britský Digital Spy udelil albumu dokonca 5/5, čo je - rovnako ako u predchádzajúceho - najlepšie hodnotenie, ktoré kedy nejakému albumu od Spearsovej dal. Album pochválil aj britský bulvárny denník The Sun a dokonca aj Perez Hilton. Photoshootom k tomuto albumu sa neskôr nechala inšpirovať Christina Aguilera, ktorá svoj videoklip nakrúcala na rovnakom mieste, na akom pred tromi rokmi fotila Spearsová v bodkovanom body.

Spearsová na Femme Fatale Tour, júl 2011

Niekoľko týždňov po pilotnom singli oznámila vydanie druhého singla, ktorým sa stal „Till The World Ends“, na ktorom sa autorsky podieľala aj speváčka Kesha. V lete vydala dokument I Am The Femme Fatale. Dokument ju sleduje v dobe, keď sa pripravuje na vydanie svojho siedmeho štúdiového albumu Femme Fatale a ponúka aj exkluzívne zábery zo štúdia pri natáčaní najnovšieho videa k piesni „Till The World Ends“, skúšok a predovšetkým z mini tour v Las Vegas. Pri mini tour oznámila v televízii, že sa chystá vyjsť na svoje nové turné. Femme Fatale Tour sa stalo so zárobkom 69 miliónov amerických dolárov 11. najzárobkovejším tour roku 2011. Femme Fatale Tour bolo taktiež zaznamenané na DVD a v 3D verzii. Záznam pochádza z Toronta, kde bol zaznamenávaný počas dvoch dní.

30. augusta 2011 na MTV Video Music Awards si odniesla 2 ceny, za najlepší popový videoklip k piesni „Till The World Ends“. Ďalej pre ňu bola pripravená pocta a taktiež prebrala cenu Michaela Jacksona Video Vanguard Award ako uznanie za jej dlhú a prínosnú kariéru. V rozhovore pre MTV News potom uviedla, že ďalším singlom z albumu Femme Fatale bude pieseň „Criminal“. Šesť rokov po vydaní prvej remixové zbierky B In The Mix: The Remixes sa rozhodla vydať pokračovanie a vydala B in the Mix: The Remixes Vol. 2. Pôvodne sa špekulovalo, že na albume sa objavia nové piesne + aj skôr nezverejnené piesne, nakoniec sa na ňom neobjavila žiadna novinka.

V roku 2012 sa stala tvárou hry Twister Dance, na ktorú aj natočila reklamu, ktorú režíroval Ray Kay. Stala sa tiež jedným zo štyroch porotcov americkej verzie súťaže X Factor. Vyšiel tiež jej nový parfum Fantasy Twist a stanica FOX odvysiela ďalšiu epizódu Glee s poctou Britney. Ďalej sa taktiež Spearsová stala najviac zarábajúcou ženou na svete so zárobkom 58 miliónov dolárov (v sume nezapočítaný X Factor, za ktorý dostala 20 miliónov dolárov). Britney Spearsová tiež hosťovala v albume #willpower amerického speváka will.i.ama v singli „Scream & Shout“. Tento song bol tiež na prvej priečke na iTunes v 54 krajinách sveta a stal sa tak prvým singlom v histórii, ktorý sa na iTunes umiestnil v toľkých krajinách.

2013 – 15: Britney Jean a Britney: Piece of Me

Spearsová počas jej šou Britney: Piece of Me

Britney Spearsová začiatkom roka 2013 oficiálne potvrdila, že pracuje na ôsmom štúdiovom albume, ktorý by mal vyjsť ešte toho istého roku na jeseň. Tím Britney potvrdil producentov ako Ina Wrolsden, Darkchild, Danja, Sia Furler a will.i.am. Kvôli práci na novom albume odmietla porotcovanie v ďalšej sérii amerického X Factoru.

Na konci februára Spearsová navštívila večierok Eltona Johna, na ktorý prišla v elegantnej čiernej róbe. Veľkým prekvapením pre všetkých bola jej nová farba vlasov – hnedá. Tiež sa začala objavovať na verejnosti s novým priateľom, o štyri roky mladším Davidom Lucadom.

Britney Spearsová podpísala zmluvu, týkajúcu sa angažmánu v Las Vegas v Planet Hollywood, ktoré odštartovalo v zime 2013. Show sa bude neustále meniť, aby neutíchol záujem a skúšky na nej začali už v júli. Vyjadrila sa k tomu takto: „Cvičím naozaj veľmi tvrdo na moje nadchádzajúce predstavenie v Las Vegas. Vystúpenia nebudú jednoduché. Bude to párty od začiatku až do konca a aby som to dosiahla, musím byť v tej najlepšej kondícii a ísť na plný plyn. Som tak nadšená, pretože show bude postavená na najnovšej umeleckej technológii a bude naozaj špičková.“ Rekonštrukcia Planet Hollywood stála 20 miliónov dolárov.

V apríli Britney Spearsovej vyšiel jej v poradí dvanásty parfum Island Fantasy, distribuovaný v Európe a USA, následne nafotila photoshoot pre magazín Shape, objavila sa v reklame pre bejzbalový tím Dodgers a potvrdila účasť na festivale Wango Tango. Ďalej Brit nahrala pieseň „Ooh La La“ pre film Šmolkovia 2.

8. augusta 2013 bola Britney opäť blondínou. Tú istú dobu sa už objavili mená nových piesní. Obchodné reťazce v USA i Európe začali s predpredajom singlu „Ooh La La“, o ktorý bol obrovský záujem. Priebežne sa objavovali správy o tom, že je tehotná, všetky boli ale vyvrátené. Spearsová však priznala, že si raz myslela, že je tehotná; nebola.

Dlhú dobu sa nič zvláštne nedialo, speváčka usilovne pracovala na albume číslo 8. Keď sa objavila po nejakej dobe na verejnosti, bola veselá a vysmiata. Taktiež vyhrala anketu o najočakávanejší album roka, v ktorej porazila napr. Eminema, Lady Gaga alebo Beyoncé v ankete o najočakávanejší album roka 2013. Ako reakciu na túto anketu poslala správu na Twitteri, v ktorej fanúšikom ďakovala za pomoc. „Som pod veľkým tlakom. Som naozaj natešená, až Vám pošlem ochutnávku zo svojho nového albumu... Nemôžem sa dočkať, až s Vami budem zdieľať, na čom práve pracujem. Toto bude moja najosobnejší album vôbec.“ Po nie príliš veľkom úspechu augustového singlu Lady Gaga sa na Twitteri objavil nový trend; „Prosím, Britney, zachráň pop – music!“

Posledný augustový deň bol uvedený názov pilotného singlu „Work Bitch“. Tiež bol prezradený názov piesne od Miley Cyrus – „SMS“ z albumu Bangerz, v ktorej Britney Spearsová hosťuje. 1. októbra 2013 vyšiel videoklip, ktorý si za asi týždeň pozrelo vyše 20 000 000 ľudí. Videoklip sa stal druhým najdrahším v histórii (stál 6 000 000 dolárov). Fanúšikovia mali radosť nie len z jej vypracovaného tela, ale aj z toho, že Spearsová vo videoklipe opäť tancuje. V piatok 17. októbra vyšiel v Európe fyzický nosič singlu „Work Bitch“. Skladba zožala úspech a umiestnila sa na popredných miestach rebríčkov. 5. novembra vydala druhý singel s názvom „Perfume“. V Amerike sa nakoniec pieseň usadila až na 78. mieste.

Album Britney Jean vyšiel 28. novembra v Nórsku, o deň neskôr po celej Európe a 3. decembra 2013 v USA. Platňa sa stretávala s pozitívnymi, ale aj negatívnymi hodnoteniami zo strany ako internetových hudobných portálov, tak aj fanúšikov, ktorých v tej dobe bolo 35 000 000. Album sa stal v prvom týždni predaja po celom svete #1 v 35 krajinách. V USA sa však umiestnilo až na 4. mieste, čo bolo najhoršie umiestnenie albumu v jej kariére. Predajnosť sa blíži k miliónu, no ak by sa album dočkal dostatočnej propagácie, bolo by to omnoho viac. Tretieho singlu sa fanúšikovia nedočkali.

8. januára 2014, Spearsová vyhrala cenu ako najobľúbenejší popový umelec na 40. People Choice Awards v Microsoft Theater v Los Angeles. V auguste 2011 potvrdila, že obnovila svoju zmluvu s RCA, a potvrdila písanie a nahrávanie nových piesní. Cez svoj Twitter účet oznámila, že v auguste 2014 vytvorila kolekciu spodnej bielizne Intimate Britney Spears. Tú bolo možné zakúpiť od 9. septembra 2014 v Spojených štátoch a Kanade prostredníctvom internetových stránok. Od 25. septembra bola k dispozícii v Európe. Kolekcia sa teraz predáva vo viac ako 200 krajinách, vrátane Austrálie a Nového Zélandu. Dňa 25. septembra 2014, Spearsová potvrdila v Good Morning Veľká Británia, že predlžila zmluvu s Planet Hollywood Resort & Casino, aby aj naďalej pôsobila v Britney: Piece of Me počas nasledujúcich dvoch rokoch.

Začiatkom roka Spearsovú zarmútila správa, že jej bývalý priateľ, ktorý jej pomohol dostať sa zo závislosti od alkoholu, nešťastne zahynul v Afganistane po zostrelení jeho vrtuľníka, ktorý pilotoval.

Celý rok usilovne pracovala vo svojej show v Las Vegas, ktorá mala trvať len do konca roka 2015, no nakoniec predĺžila zmluvu o 2 roky. Objavila sa správa, že Britney Spearsová nahrala novú pieseň s DJ-om Giorgiom MoroderomTom's Dinner“, v ktorej vraj jej hlas nebol nijak upravovaný. Taktiež pokračovala v propagácii svojej kolekcie spodnej bielizne, ktorú bola prezentovať v Londýne a Varšave. Kolekciu bolo možné kúpiť na prelome rokov 2014 a 2015 aj na Slovensku.

Vo februári sa začali objavovať informácie, že by mala čoskoro vydať nový singel. Speváčka tieto informácie potvrdila a dodala, že pôjde o duet, pričom sa rozhodovala medzi Lady Gagou, Katy Perry a Iggy Azaleou. Nakoniec sa však rozhodla pre Iggy. Časom bolo prezradené aj to, že pieseň sa bude volať „Pretty Girls“. V rebríčku Billboard Hot 100 umiestnila na 29. mieste a na Slovensku na 81. mieste. K skladbe bol natočený aj videoklip v štýle 80. rokov. Britney a Iggy vystupovali so skladbou na Billboard Music Awards 2015 a vyslúžili si nominácie na Teen Choice Awards 2015. Singel sa stal najpredávanejšou ženskou spoluprácou roka 2015. Pieseň dobyla rebríček Billboard Hot Dance Club Songs krátko po tom, ako si Spearsová a Azalea nepriamo vymenili názory na Twitteri.

Britney Spearsová sa počas leta objavovala na udalostiach ako Teen Choice Awards, kde získala aj cenu módnej ikony, ďalej to boli aj MTV Video Music Awards a športové ceny ESPY Awards.

2016: Nadchádzajúci deviaty štúdiový album

Koncom roka 2015 sa objavili informácie, že na novom albume spolupracuje s hudobníkmi ako Danja, DJ Mustard a Mischke Butler. DJ Mustard sa vyjadril, že Britneyin nový singel bude rozsiahly a možno sa nebude jednať o štúdiový album, ale o EP; to sa však nepotvrdilo.

Rok 2016 začal pre Britney Spearsovú úspešne, keď si 6. januára 2016 na People Choice Awards prevzala cenu za najobľúbenejšiu celebritu na sociálnych sieťach.

V apríli bolo oznámené, že Spearsová vystúpi na Billboard Music Awards, kde si prebrala "cenu ikony" a mohla by tam odpremiérovať nový singel, no nakoniec vystúpila so starými hitmi. Hneď potom unikli informácie, že nový singel uzrie svetlo sveta koncom mája alebo začiatkom júna a bolo už aj oznámené, že ponesie názov "Make Me". Pilotný singel z nadchádzajúceho 9. štúdiového albumu vyšiel 15. júna 2016 a do pár hodín sa umiestnil na 1.mieste v aplikácii ITunes v 55. krajinách.

2019: Väznená svojím otcom a Jodi Montgomery

Spearsová sa rozhodla zasa ísť na liečenie, no po čase vyšlo najavo, že v liečebni je držaná na silu. Spearsová momentálne nie je svojprávna a nemôže sa venovať rôznym činnostiam, napríklad šoférovaniu áut. Jej aktivita na mobile a prispievanie na Instagram je sledované.

Zaujímavosti

  • V roku 2001 privodilo jedno texaské rádio fanúšikom šok, keď pustilo do éteru správu, že Britney Spearsová mala spoločne so svojím priateľom Justinom Timberlakom autonehodu, pri ktorej speváčka zahynula, v skutočnosti boli obidvaja živí. Podobný kúsok sa podaril aj televíznej stanici CNN, ktorá v októbri 2001 opäť priniesla správy o Britneyinej smrti, tentoraz pri leteckom nešťastí.
  • 3. januára 2004 sa Britney Spearsová vydala za svojho kamaráta z detstva Jasona Allana Alexandera. Svadba sa konala v malej kaplnke v Las Vegas. Spearsová mala na sebe džínsy a bejzbalovou čapicu. Na príkaz jej rodiny a manažéra bolo manželstvo 5. januára anulované. Celkovo trvalo 55 hodín. V žiadosti o anulovanie uvádzala, že si neuvedomovala vážnosť situácie a že išlo iba o žart, ktorý presiahol svoje medze. S Jasonom nemá žiadne spoločné záľuby a nevie si predstaviť, že by s ním zdieľala domácnosť alebo s ním chcela mať niekedy deti. Nakoniec povedala v jednom televíznom programe: „Úprimne, som chcela vedieť, aké je to byť vydatá“.
  • Počas jari 2005 natočila Britney so svojím manželom Kevinom reality show nazvanú Britney & Kevin: Chaotic. Kritika však reality šou nemilosrdne zotrela a ani sledovanosť nezodpovedala očakávaniam.
  • Britney Spearsová a Christina Aguilera boli kedysi veľmi dobré priateľky, až pokým sa Christina viackrát nelichotivo nevyjadrila na adresu Britney, keď ju napríklad v jednom rozhovore nazvala "malé stratené dievča". Naštrbené vzťahy mali už aj počas spoločného vystúpenia s Madonnou počas MTV Video Music Awards (2003), keď spoločne odspievali skladbu "Like A Virgin". K ich súčasnému vzťahu sa ani jedna zo speváčok nevyjadrila.
  • Britney Spearsová je prvá speváčka, s ktorou sa Madonna rozhodla nahrať duet. Tým duetom je skladba Me Against The Music z albumu In The Zone (2003).
  • Keď začala mať herečka Amanda Bynes psychické problémy a oholila si hlavu, Spearsová jej aktívne pomáhala toto obdobie prekonať, delila sa s ňou o svoje vlastné skúsenosti.

Diskografia

Bližšie informácie v hlavnom článku: Diskografia Britney Spears

Turné a koncerty

Britney počas Femme Fatale Tour (2011)

Turné

  • ...Baby One More Time Tour (1999 – 2000)
  • Oops!... I Did It Again Tour (2000 – 2001)
  • Dream Within a Dream Tour (2001 – 2002)
  • The Onyx Hotel Tour (2004)
  • The M+M's Tour (2007)
  • The Circus Starring Britney Spears (2009)
  • Femme Fatale Tour (2011)

Angažmá v Las Vegas

  • Britney: Piece Of Me (2013 – 2017)

Filmografia

  • Longshot (2001)
  • Crossroads (2002)
  • Austin Powers v Zlatom úde (2002)
  • Pauly Shore Is Dead (2003)
  • Fahrenheit 9/11 (2004)

Iné projekty

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Britney Spears na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Britney Spears

Édouard Riou
Émile Zola
Írán
Úmrtí v roce 2022
Únor
Čína
Češi
Čechy
ČEKA
Červená pyramida
Česká televize
Česká Wikipedie
České vysoké učení technické v Praze
Česko
Československý odboj (1939–1945)
Československo
Čestmír Vlček
Řád svatého Benedikta
Římské číslice
Řehoř VI.
Řezno
Šáhanšáh
Šarlota Amálie Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderbursko-Plönská
Šebestián Hněvkovský
Šimpanz
Škoda Auto
Škoda Octavia (1959)
Španělsko
Štrasburské přísahy
Švédsko
Žofie Magdalena Braniborská
1. únor
1. červen
1. březen
1. duben
1. květen
1. leden
1. listopad
1. prosinec
1. srpen
1. září
10. únor
10. červen
10. červenec
10. říjen
10. květen
10. leden
10. listopad
10. prosinec
10. září
1046
11. únor
11. říjen
11. duben
11. leden
11. listopad
11. prosinec
11. srpen
1100
1192
12. červen
12. březen
12. duben
12. květen
12. leden
12. listopad
12. prosinec
13. červen
13. březen
13. květen
13. leden
13. listopad
13. prosinec
13. srpen
14. únor
14. červen
14. říjen
14. březen
14. duben
14. leden
14. listopad
14. prosinec
14. srpen
14. září
1409
1427
15. únor
15. červen
15. červenec
15. duben
15. leden
15. prosinec
15. srpen
15. září
1504
1512
1537
1543
1576
1580
1592
1597
16. únor
16. červen
16. říjen
16. duben
16. květen
16. leden
16. prosinec
16. srpen
16. století
1616
1620
1624
1633
1640
1642
1654
1666
1669
1673
1689
1690
1692
1695
1696
17. únor
17. červen
17. červenec
17. říjen
17. březen
17. leden
17. listopad
17. prosinec
17. století
1700
1703
1705
1709
1712
1713
1716
1722
1729
1732
1741
1742
1744
1750
1752
1754
1757
1760
1762
1766
1767
1768
1769
1770
1771
1772
1773
1774
1778
1780
1783
1784
1785
1786
1790
1792
1793
1794
1797
1799
18. červen
18. červenec
18. březen
18. duben
18. leden
18. prosinec
18. srpen
18. století
18. září
1802
1804
1805
1807
1810
1813
1814
1815
1817
1819
1820
1823
1824
1825
1826
1827
1828
1830
1831
1833
1834
1835
1836
1837
1838
1839
1840
1840 ve fotografii
1841
1842
1843
1844
1845
1846
1847
1848
1849
1850
1851
1852
1853
1854
1856
1857
1858
1859
1860
1861
1862
1863
1864
1865
1866
1868
1869
1870
1871
1872
1873
1874
1875
1877
1879
1881
1883
1884
1885
1886
1887
1888
1889
1890
1891
1892
1893
1894
1895
1896
1897
1899
19. červen
19. březen
19. duben
19. leden
19. listopad
19. prosinec
19. století
19. září
1900
1901
1902
1903
1904
1905
1906
1907
1908
1909
1910
1911
1913
1914
1915
1916
1917
1918
1919
1920
1921
1922
1923
1924
1925
1926
1927
1928
1929
1930
1931
1934
1935
1936
1938
1939
1940
1942
1943
1944
1945
1946
1947
1948
1950
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1958
1959
1960
1961
1962
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1975
1976
1977
1979
1980
1981
1982
1983
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1993
1994
1995
1996
1999
2. únor
2. červen
2. červenec
2. říjen
2. březen
2. duben
2. květen
2. leden
2. prosinec
2. tisíciletí
20. únor
20. červen
20. červenec
20. říjen
20. březen
20. květen
20. leden
20. listopad
20. prosinec
20. století
2000
2001
2002
2004
2005
2006
2007
2008
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2022
2023
2024
21. únor
21. červen
21. červenec
21. říjen
21. leden
21. listopad
21. prosinec
21. století
22. únor
22. duben
22. leden
22. listopad
22. prosinec
22. srpen
23. únor
23. červenec
23. říjen
23. březen
23. duben
23. leden
23. listopad
23. prosinec
23. srpen
23. září
24. únor
24. červen
24. červenec
24. březen
24. duben
24. květen
24. leden
24. listopad
24. prosinec
24. srpen
25. únor
25. červen
25. červenec
25. duben
25. leden
25. listopad
25. prosinec
25. září
26. únor
26. červenec
26. březen
26. duben
26. květen
26. leden
26. listopad
26. prosinec
27. říjen
27. březen
27. květen
27. leden
27. prosinec
27. srpen
28. červenec
28. březen
28. duben
28. květen
28. leden
28. listopad
28. prosinec
28. srpen
29. červen
29. říjen
29. březen
29. duben
29. leden
29. listopad
29. prosinec
29. srpen
29. září
3. únor
3. červen
3. říjen
3. duben
3. květen
3. leden
3. prosinec
3. srpen
30. červen
30. říjen
30. březen
30. květen
30. leden
30. listopad
30. prosinec
30. září
31. březen
31. květen
31. leden
31. prosinec
31. srpen
4. únor
4. červen
4. červenec
4. duben
4. květen
4. leden
4. listopad
4. prosinec
4. srpen
4. září
5. únor
5. červenec
5. březen
5. duben
5. květen
5. leden
5. listopad
5. prosinec
5. srpen
6. únor
6. červen
6. červenec
6. březen
6. květen
6. leden
6. listopad
6. prosinec
6. srpen
6. září
7. únor
7. červen
7. červenec
7. říjen
7. březen
7. duben
7. květen
7. leden
7. prosinec
7. srpen
7. září
8. únor
8. červenec
8. březen
8. duben
8. květen
8. leden
8. prosinec
8. srpen
8. září
805
806
829
843
865
876
9. únor
9. říjen
9. březen
9. duben
9. leden
9. prosinec
9. srpen
Abbás II.
Abeceda (teória automatov)
Adalbert Horawitz
Adam Jerzy Czartoryski
Adolf Bradáč
Adolf Hitler
Adolf I. Fridrich
Adolf Kubeš
Agáta Kestřánková
Akademie múzických umění v Praze
Alžír
Albert Škarvan
Aleš Balcárek
Aleš Ulm
Alexandr V.
Alexandr Württemberský
Alex Čejka
Alfréd Radok
Alois Beer
Alois Kirnig
Alois Zima
Alphonse Daudet
Amédée Louis Michel Lepeletier
Americká občanská válka
Americký dolar
Amerika
André-Jacques Garnerin
Anglie
Anna Letenská
Anna Malinová
Anticharta
Antonín Bedřich I. Mitrovský
Antonín Matějček
Antonín Moudrý (fotbalista)
Antonín Oktábec
Antonín Panenka
Antonín Rejcha
Antonín Skočdopole
Antonín Sum
Antonio Palomba
Anton Foerster (skladatel)
Anton Pavlovič Čechov
Anton Thomas Hanke
Architekt
Archiv český
Archiv Národního divadla
Archiv výtvarného umění
Ariane 5
Arnošt Freissler
Arnold Geulincx
Arnulf Korutanský
Ashley Cole
Atentát na Heydricha
Auckland
Auguste Rodin
Augustin Bartoloměj Hille
August Bebel
August Miřička
August Salaba
Aura Herzogová
Austrálie
Automat (teória automatov)
Autorita (knihovnictví)
Autoritní kontrola
Bělorusko
Břetislav Bauman
Břetislav II.
Baťův kanál
Bavorsko
Bazilika svatého Petra a Pavla
Beatrix Nizozemská
Bedřich Kubice
Benedikt IX.
Bengálský hladomor 1770
Bertel Thorvaldsen
Betlémská kaple
Betty White
Bezkontextová gramatika
Bibliografie dějin Českých zemí
Bill Clinton
Bitva u Bolimova
Bitva u Kahulu
Bitva u Largy
Bitva u ostrova Chios
Bitva u Slavkova
Bitva u Stalingradu
Bitva v Ardenách
Božena Studničková
Bohdan Mikolášek
Bohuš Stejskal
Bohumil Bachura
Bohumil Janda
Bohumil Tomáš
Bohumil Váňa (politik)
Bohuslav Strnad
Boj v kostele svatých Cyrila a Metoděje
Boris Savinkov
Bostonský masakr
Bratislava
Brexit
Britney Spears
Brno
Brusel
Bulhaři
Císař říše římské
Carlo Innocenzo Frugoni
Carl Menger
Charles Avison
Charles Booth
Charles Warren
Charlotta Belgická
Chemická zbraň
Chomského hierarchia
Claude Monet
Commons:Featured pictures/cs
Covid-19
Dánsko
Dóm svatého Petra (Řezno)
Důl ČSM
Damien de Veuster
Dimitrij Nikolajevič Uznadze
Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Divadlo DISK
Dominik Riegel
Dominique Joseph Vandamme
Druhá francouzská republika
Druhá italská válka
Dušan Klein
Dušan Třeštík
Dyckov jazyk
Dynastie
EBR-1
Eduard Fusek
Eduard Schnitzer
Eduard von Knorr
Emanuel Bořický
Emanuel František Züngel
Emanuel Heinrich Komers
Emanuel Hruška
Emilie Fryšová
Encyklopedie
Enrico Fermi
Ermengarda z Hesbaye
Ernst Abbe
Eugen Kadeřávek
Evropská komise
Evropská unie
Explorer 1
Favoritka
Ferdinando Carulli
Ferdinand I. Dobrotivý
Ferdinand II. Aragonský
Ferdinand III. Habsburský
Ferdinand IV. Toskánský
Ferdinand Schmidt (fotograf)
Fidel Castro
Florián Červeň
Forchheim
Formálny jazyk
Frázová gramatika
François-Étienne Kellermann
François Boucher
François Gérard
Francesco Araja
Francie
Francis Jammes
Francouzská Guyana
Francouzská národní knihovna
Francouzské království
Franco Faccio
Frankfurt nad Mohanem
Franská říše
František Černý (divadelní historik)
František Šípek
František Šimáček
František Antonín Kolovrat
František Borový
František Brusák
František Bureš (hudebník)
František Huml
František Josef I.
František Kalousek
František Kovářík
František Král (1884)
František Kroiher
František Kubač
František Pánek
František Palacký
František Pettrich
František Salzer
František Schwarz (1840–1906)
František Slavíček (odbojář)
František Tröster
František Václav Mareš
František Wichterle
František Xaver Pokorný
František Zíka
Františka Zelenková
Franz Schubert
Franz Xaver Widerhoffer
Fridrich II. Veliký
Fridrich Vilém III.
Fridrich Vilém IV.
Friedrich Hölderlin
Friedrich Paulus
Fuldské letopisy
Gabriel Jean Joseph Molitor
Gabriel Max
Gaetano Donizetti
Gemeinsame Normdatei
Georges Mouton de Lobau
Georges Seurat
George Cadogan, 5. hrabě Cadogan
George Canning
George Grenville
George Richards Minot
Georg Wilhelm Friedrich Hegel
Gertruda Šašková
Gian Francesco de Majo
Giovanni Battista Tiepolo
Giuseppe Tartini
Go-Sakuramači
Gramatika (informatika)
Gregoriánský kalendář
Gregor Wolný
Grigorij Žatkovič
Gruzínská písma
Gustav Heverle
Guyanské kosmické centrum
Habsburská monarchie
Ham (šimpanz)
Hana Blažíková
Hans Ernst Karl von Zieten
Hans Makart
Hans Watzek
Harry S. Truman
Heinrich Georg Barkhausen
Helena Voldan
Hemma z Altdorfu
Hermína z Anhalt-Bernburg-Schaumburg-Hoymu
Heydrichiáda
Hiram Stevens Maxim
Historický lexikon Švýcarska
Hlavní strana
Horní Police
Housle
Hudební skladatel
Husitské války
Hymna Ruské federace
Iejasu Tokugawa
Ignác Šechtl
Ignác Jaksch (arciděkan)
International Standard Book Number
Invalidovna (Paříž)
Irmgarda z Buchau
Islámský stát
Istanbul
Ivan Fjodorovič Kruzenštern
Ivo Grüner
Ján Adam Rayman
Jaderná reakce
Jakub Arbes
Jakub Chromeček
Jakub Hron Metánovský
Jakub Janda (1990)
James Bruce
James Cook
James G. Blaine
James Hogg
James Monroe
Jana Hrdá
Janko Drašković
Jan Čaloun
Jan Baryl
Jan Bejbl
Jan Evangelista Andres
Jan František Régis
Jan Goth
Jan Hus
Jan III. Švédský
Jan Jesenský (1904)
Jan Křtitel Lachenbauer
Jan Karel Hraše
Jan Kubiš
Jan Kumpera
Jan Masaryk
Jan Radimský
Jan Sarkander
Jan Theobald Held
Jan Ullrich
Jan Václavík
Japonsko
Jardins des Champs-Élysées
Jaromír Pleskot
Jaroslav Čvančara
Jaroslav Štumpf
Jaroslav Durych
Jaroslav Heyrovský
Jaroslav Klemeš
Jaroslav Novák (skautský spisovatel)
Jaroslav Radimský
Jaroslav Starý (odbojář)
Jaroslav Strnad
Jean de Carro
Jeremy Wariner
Jeskyně krystalů
Jiří Dopita
Jiří Frejka
Jiří Hilmera
Jiří III.
Jiří Jesenský
Jiří Kunert
Jiří Pleskot (právník)
Jiří Trnka (fotbalista)
Jiří Víšek
Jiří Vilém ze Schaumburg-Lippe
Jižní Karolína
Jicchak ha-Levi Herzog
Jindřiška Nováková
Jindřich I. Portugalský
Jindřich III. Černý
Jindřich Niederle
Johann David Starck
John Boyd Dunlop
Josef Šroubek
Josef Žluťák Hrubý
Josef Dostál (botanik)
Josef Frankovský
Josef II.
Josef Janeček (1902)
Josef Lampa
Josef Liška
Josef Schulz
Josef Truhlář
Joseph Schubert
Jozef Gabčík
Jozef Tiso
Judita Bavorská (795–843)
Křest čtrnácti českých knížat roku 845
Karel Čurda
Karel Adámek
Karel Bulíř (pedagog)
Karel Hora (voják)
Karel Husárek
Karel II. Holý
Karel III. Španělský
Karel III. Tlustý
Karel Jernek
Karel Jonáš
Karel Krejčík
Karel Loprais
Karel Louda
Karel Ludvík Rakousko-Uherský
Karel Schinzel
Karel Svěrák
Karel Veliký
Karel Vodrážka
Karel Vraný
Karloman II. Francouzský
Karloman Východofranský
Karlovci
Karl Heinrich Dzondi
Karl von Rothkirch-Panthen
Karolína Králová
Karolína Marie Tereza Parmská
Karviná
Kasym-Žomart Kemeluly Tokajev
Kateřina Etrychová
Kateřina II. Veliká
Kategorie:Úmrtí v roce 1770
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Narození 2. prosince
Kategorie:Narození v roce 1770
Kategorie:Narození v roce 1840
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kavkazská válka
Kazachstán
Klement František de Paula
Klement II.
Klement XIV.
Kolín
Koncentrační tábor Mauthausen
Konečný automat
Kontextová gramatika
Kontextový jazyk
Král
Království Velké Británie
Krize v České televizi
Kuba
Lány (okres Kladno)
Lány (zámek, okres Kladno)
Ladislav Boháč
Ladislav Lohniský
Ladislav Pešek
Lajos Abafi
Landsberg am Lech
Laos
Laza Kostić
Ležáky
Ledňáček říční
Leden
Lední hokej
Lelek americký
Leopold Ferdinand Salvátor
Leopold Lohniský
Leo Ornstein
Libor Bouček
Liboslava Fafková mladší
Library of Congress Control Number
Lidija Aleksejevna Čarská
Lidská práva v Rusku
Lilek brambor
Lipská univerzita
Listopad
Liutgarda Saská
Lotharingie
Lothar I. Franský
Lothar II. Lotrinský
Louis-Nazaire Bégin
Louis-Nicolas Davout
Louis Gabriel Suchet
Louis Zutter
Ludmila Brožová-Polednová
Ludmila Ryšavá
Ludmila Slavíčková
Ludvík I. Pobožný
Ludvík II. Němec
Ludvík III. Mladší
Ludvík IV. Dítě
Ludvík XV.
Ludvík XVI.
Ludvík z Montfortu
Ludwig van Beethoven
Luisa Landová-Štychová
Lunalilo
Luna 9
Lydie Bondyová
Lyon
Měšťanská beseda
Měsíc
Maastricht
Macao
Magdalena Dobromila Rettigová
Malá pevnost Terezín
Malíř
Manuel Belgrano
Maorové
Marek Matějovský
Marie Anna Habsburská (1654)
Marie Antoinetta
Marie Bradáčová
Marie Brunclíková
Marie Formáčková
Marie Hušková
Marie Kotrbová (odbojářka)
Marie Kovárníková
Marie Kubicová
Marie Moravcová
Marie Moravcová#Manžel Alois Moravec
Marie Moravcová#Syn Vlastimil Moravec
Marie Stará (učitelka)
Marie Terezie
Marie Terezie Habsbursko-Lotrinská
Marie Valterová
Marika
Mario Lanza
Markéta Saská
Marshallovy ostrovy
Martin Florian
Martin Patřičný
Martin Schulz
Martin Van Buren
Martin van Meytens
Matthias Alexander Castrén
Maxmilian von Merveldt
McDonald's
Mečislav Borák
Medellín
Meerssenská smlouva
Memorial
Mexiko
Mezinárodní standardní identifikátor jména
Milán
Milada Frantová
Miliarda
Miloš Macourek
Miloš Zeman
Miroslav Štěpánek
Miroslav Kostelka
Miroslav Ponc
Modrý Nil
Monika Selešová
Monroeova doktrína
Mosasaurus
Moskva
Mustafa III.
Muzeum Karlova mostu
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní knihovna České republiky
Národní knihovna Izraele
Národní umělec
Německé císařství
Německo
Nadace Wikimedia
Napoleonské války
Napoleon Bonaparte
Napoleon III.
Nauru
Neapol
Nelly Furtado
Nepokoje v Kazachstánu 2022
Nicolas-Toussaint Charlet
Nils Ericson
Nizozemská královská knihovna
Nizozemsko
Nobelova cena za chemii
Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství
Norman Mailer
Nový Zéland
Oběti heydrichiády
Obalkyknih.cz
Obléhání Bastogne
Obodrité
Odboj během druhé světové války
Odilon Redon
Oldřich Frolík
Oldřich Zakopal
Oleg Homola
Olomouc
Ondřej Horník
Ondřej Mézl
Opatství Lorsch
Opera
Operace Anthropoid
Operace Bivouac
Operace Intransitive
Operace Out Distance
Operace Platinum-Pewter
Operace Silver A
Operace Steel
Ordinatio imperii
Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti
Oskar Höcker
Osmanská říše
Otakar Brůna
Otakar Hřímalý
Ota Ornest
Otomar Krejča
Otto Dix
Otto Jírovec
Pád (řeka)
Paříž
Pablo Escobar
Pandemie covidu-19
Pandemie covidu-19 v Česku
Papež
Parlament Spojeného království
Pasquale Bini
Pavel Štecha
Pavel Janák
Pavel Majerík
Penny Black
Per Teodor Cleve
Peter Herman Adler
Petra Kvitová
Petr Fafek
Petr II. Brazilský
Petr Iljič Čajkovskij
Petr Pavlík (malíř)
Pierre Cambronne
Pipin I. Akvitánský
Ploutvonožci
Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530–935)
Poštovní známka
Podkarpatská Rus
Polabští Slované
Polská národní knihovna
Polské království
Pondělí
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Druhá světová válka
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Německo
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Portál:Středověk
Portugalsko
Povodeň v Nizozemsku 1953
Pražská konzervatoř
Praha
Pravomil Raichl
Pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje (Praha)
Pravoslav Vykouk
Prezident Kazachstánu
Prezident Spojených států amerických
Profesor
Program Mercury
Prosinec
Prostějov
Protesty v Bělorusku (2020–2021)
Pruské království
První anglo-afghánská válka
První opiová válka
První plavba Jamese Cooka
Q12017540
Q12017540#identifiers
Q12017540#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q152463
Q152463#identifiers
Q152463#identifiers|Editovat na Wikidatech
Radoslav Kratina
Rakouské císařství
Rakousko-Uhersko
Regulárna gramatika
Reinhard Heydrich
Rekurzívne vyčísliteľný jazyk
Rela Fafková
Remedius Prutký
René Wokoun
Richardis Alsaská
Richard Genzer
Richard Jahn
Richard Leakey
Richard Lví srdce
Robert Holman
Robert Jenkinson
Robert Pražák
Rok
Rostislav
Roudnice nad Labem
Royal Air Force
Rudolf Ferdinand Kinský
Rudolf Friml
Rudolf Kříženecký
Ruské impérium
Ruský prezident
Rusko
Rusko-turecká válka (1768–1774)
São Paulo
Séraphin-Médéric Mieusement
Síla Sibiře
Sýrie
Safíovci
Samuel Lišovíni
SARS-CoV-2
Saturnin Heller
Scénograf
Seznam římských císařů (800–924)
Seznam bavorských panovníků
Seznam představitelů Protektorátu Čechy a Morava
Seznam panovníků Svaté říše římské
Seznam popravených na Kobyliské střelnici
Seznam pruských panovníků
Seznam východofranských králů
Sidney Poitier
Silvestr III.
Si Ťin-pching
Sjarhej Cichanouski
Sjednocená kanadská provincie
Slovenská národní rada
Slovenská republika (1939–1945)
Slovenské národní divadlo
Slovo (teória automatov)
Smlouva z Waitangi
Soběslav Sobek
Soubor:ACole.JPG
Soubor:Alcedo atthis - Riserve naturali e aree contigue della fascia fluviale del Po.jpg
Soubor:Alois.Moravec.(1887-1942).gif
Soubor:Anna Letenská (1904-1942).jpg
Soubor:Anna Malinova 1914 1942.gif
Soubor:Anna Malinova 1914 1942 Portret.jpg
Soubor:Antonín Oktábec (1905-1943).jpg
Soubor:Armoiries Bavière.svg
Soubor:Armoiries Saint-Empire monocéphale.png
Soubor:Auguste Rodin fotografato da Nadar nel 1891.jpg
Soubor:Beatrix05.jpg
Soubor:Bedrich Kubice 1900 1942.png
Soubor:Beethoven.jpg
Soubor:Britney Spears 2013.jpg
Soubor:Claude Monet 1899 Nadar crop.jpg
Soubor:Egypt.Dashur.RedPyramid.01.jpg
Soubor:Emile Zola MOPA.jpg
Soubor:Emil Brunclik 1889 1942.gif
Soubor:Festakt 500 Jahre Kölner Transfixbrief-8651.jpg
Soubor:Film 108 027a.jpg
Soubor:Frantisek Kral 1884 1942.jpg
Soubor:Frantiska Zelenkova 1901 1942.png
Soubor:Gertruda Saskova 1896 1942.gif
Soubor:Hegel portrait by Schlesinger 1831.jpg
Soubor:Heyrovsky Jaroslav.jpg
Soubor:Hilda Bondyova Bergmannova 1887 1942.png
Soubor:Jakub Arbes.jpg
Soubor:Jan Vilímek - Magdalena Dobromila Rettigová.jpg
Soubor:Jessica Walter.jpg
Soubor:Jiří Jesenský (1905-1942).jpg
Soubor:Jindriska Novakova 1928 1942 Blue.jpg
Soubor:JIRI Pleskot.jpg
Soubor:Josef Janecek 1902 1942.gif
Soubor:JUDr.Frantisek.Slavicek.(1890-1942).gif
Soubor:Křest 14 knížat - Fuldské letopisy.png
Soubor:Karolina Sabina Kralova 1900 1942KTM.jpg
Soubor:La bataille d'Austerlitz. 2 decembre 1805 (François Gérard).jpg
Soubor:Libor Bouček 2013.JPG
Soubor:Liboslava Fafkova Mladsi 1922 1942.gif
Soubor:Louis II de Germanie.jpg
Soubor:Louis I of East Francia.jpg
Soubor:Ludmila Sonnevendova Ortova Rysava 1908 1942 cca 1927.jpg
Soubor:Ludmila Soukupova Kovarnikova 1912 1942.gif
Soubor:Ludwig der Deutsche.jpg
Soubor:Lydie Bondyova Holznerova 1921 1942.jpg
Soubor:Marie Brunclikova 1898 1942.gif
Soubor:Marie Kotrbova 1904 1942.png
Soubor:Marie Kovarnikova 1914 1942.gif
Soubor:Marie Kovarnikova 1914 1942 Portret.gif
Soubor:Marie Kubicova 1905 1942.png
Soubor:Mario Lanza Pinkerton.jpg
Soubor:Miloš Macourek v roce 1990.jpg
Soubor:Monica Seles interview.jpg
Soubor:MUDr Alexander Bondy 1874 1942.png
Soubor:Nelly Furtado - 04-07-2008 2 zoomin.jpg
Soubor:Norman Mailer (1948).jpg
Soubor:Oldrich.Frolik.(1909-1943).Identity.Card.gif
Soubor:Osaka07 D7A Jeremy Wariner post-victory.jpg
Soubor:Pavla Vykoukova 1896 1942.png
Soubor:Petr Fafek (1893-1942).jpg
Soubor:Pomník se jmény v Resslově ulici.jpg
Soubor:Pravoslav Vykouk 1902 1942 Portret.png
Soubor:Rela Fafkova 1920 1942 Portret.gif
Soubor:Sebestian Hnevkovsky Scheiwl.png
Soubor:Tchaikovsky2.jpg
Soubor:Terezie Kaliberova 1901 1942.png
Soubor:Treaty of Verdun cs.svg
Soubor:Ullrich in Jena.jpg
Soubor:Vaclav.Ornest.(1887-1942).gif
Soubor:Vladimir Ort 1911 1942 Portret.gif
Soubor:Vlasta Oktábcová (1913-1942).jpg
Soubor:Vlastimil Ata Moravec 1921 1942.jpg
Soubor:Western Empire-Europe870.JPG
Soubor:Wiki letter w.svg
Soubor:Zdenka Pakova 1906 1942.png
Souborný katalog České republiky
Sovětský svaz
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Speciální:Zdroje knih/3-222-11973-2
Speciální:Zdroje knih/3-7868-1470-8
Speciální:Zdroje knih/3-89678-452-8
Speciální:Zdroje knih/80-207-0419-1
Speciální:Zdroje knih/80-7106-138-7
Speciální:Zdroje knih/80-85625-19-9
Speciální:Zdroje knih/978-80-86339-38-2
Speciální:Zdroje knih/978-80-86852-51-5
Speciální:Zdroje knih/9780801438905
Spojené arabské emiráty
Spojené království
Spojené státy americké
Srbové
Středa
Stanislav Albrecht
Stanislav Huml
Stanislav II. August Poniatowski
Stanislav Rudolf
Stefan Stambolov
Stonava
Strana Whigů
Světová výstava
Světová výstava 1958
Svatá říše římská
Svatá Helena (ostrov)
Svatopluk I.
Svrchovanost
Tři sestry (divadelní hra)
Tajná policie
Teória formálnych jazykov
Terezie Kaliberová
Theodore William Richards
Theodoros Kolokotronis
Theodor Tomášek
Thomas Chatterton
Thomas Hardy
Thomas Johann Seebeck
Tomáš Černý (politik)
Tomáš Dytrych
Tomáš Koupal
Tomáš Tožička
Tomáš Zíb
Torpor
Townshendovy zákony
Turingov stroj
Učitel
Uničov
Union List of Artist Names
Univerzita Karlova
Univerzitní systém dokumentace
Václav Šimerka
Václav Bednář
Václav Chochola
Václav Farník
Václav Khodl
Václav Khodl mladší
Václav Král (1891)
Václav Mareček
Václav Mollenda
Václav Nekvasil
Václav Ornest
Václav Posejpal
Václav Svatopluk Štulc
Válka proti Islámskému státu
Vídeň
Výbuch metanu v dole ČSM
Východofranská říše
Věra Kučerová
Vakcína NovaVax proti covidu-19
Vakcína proti covidu-19
Valentina Kameníková
Valerián Karoušek
Valerie Chmelová
Vatikánská apoštolská knihovna
Velezrada
Velkomoravská říše
Verdunská smlouva
Vesmír
Vesmírný dalekohled Jamese Webba
Viktor Šulc
Viktor Veselý
Viktor Vrabec
Viktor Wilhelm Russ
Vilém Besser
Vilém I. Nizozemský
Vilém II. Nizozemský
Viliam Pauliny
Viola
Virtual International Authority File
Vláda Petra Fialy
Vladimír Bergauer
Vladimír Kýn
Vladimír Lederer
Vladimír Ort
Vladimir Putin
Vlasta Fabianová
Vlasta Oktábcová
Vlastenský slovník historický/Ludvík
Vlastislav Janík
Vratislav Hošek
Vrbičany (okres Litoměřice)
Vyšehrad
Vyšehradský hřbitov
Vyhlazení Lidic
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2022
Wikipedie:Autorské právo#Publikování cizích autorských děl
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2022
Wikipedie:Pahýl
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2022
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
William Henry Harrison
William Pittenger
William Wordsworth
WorldCat
XVIII. sjezd KSČ
Západofranská říše
Zásobníkový automat
Zane Grey
Zbečno
Zbyněk Zajíc z Hazmburka
Zdeněk Ambler
Zdeněk Bergman (1970)
Zdeněk Sejček
Zdenka Paková
Zikmund Lucemburský




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk