048 00(32)
Národné mužstvo
2009 –  Francúzsko 033 00(7)

1 Zápasy a góly za profesionálny klub .

André-Pierre Gignac (* 15. december 1985, Martigues, Francúzsko) je francúzsky profesionálny futbalista momentálne hrajúci za klub Tigres UANL. V sezóne 2008 – 09 sa stal najlepším strelcom s 24 gólmi.

Klubová kariéra

André-Pierre Gignac začínal svoju kariéru v mládežníckom klube ES Fos v roku 1990 a v roku 1995 prestúpil do mládežníckeho klubu FC Martigues. V roku 2002 prestúpil do mládežníckej akadémie klubu FC Lorient.

FC Lorient

Svoj debut v A tíme FC Lorient sa uskutočnil 13. augusta 2004 v Ligue 2 proti klubu LB Châteauroux keď nastúpil 78. minúte za stavu 1 – 1 a stihol streliť gól a jeho tím vyhral 2 – 1. V sezóne 2005 – 2006 postúpil z FC Lorient do Ligue 1. V tejto sezóne bol André-Pierre na hosťovaní v klube Pau FC, tu zaznamenal z 18 zápasoch 8 gólov. V sezóne 2006 – 2007 prvýkrát hral v najvyššej francúzskej lige. Zaznamenal z 37 zápasoch 9 gólov a prvý hetrik dosiahol za 27 minút zápase proti FC Nantes.

Toulouse FC

Jeho prvý prestup sa uskutočnil 27. júna 2007, rozhodoval sa medzi Toulouse FC a Lille OSC ktorý zaňho ponúkal 4,5 milióna eur. Ale rozhodol sa pre Toulouse FC a podpísal s nimi štvorročnú zmluvu. V prvej sezóne za Toulouse FC mu nevyšla dobre, odohral 28 zápasov a strelil len 2 góly a s tímom zaznamenal až 17. miesto a len jedno miesto ich delilo o zostupu do Ligue 2. V sezóne 2008 – 2009 zažil svoj najlepší úspech, keď sa stal najlepším strelcom ligy s 24 gólmi a bol nominovaný na najlepšieho francúzskeho hráča roka 2008/09. S klubom zaznamenal 4. miesto v lige čo zaručovalo postup do novovzniknutej Európskej ligy. Na začiatku sezóny 2009/10 predĺžil zmluvu o jeden rok, čo mu znamenalo predĺženie zmluvy do roka 2013. Tento podpis mal odradiť obrovský záujem o Gignaca. V play-off o Európsku ligu dal dva gól proti Trabzonspor. Toulouse vďaka tejto výhre postúpiť do skupinovej fázy. V nej dal Gignac len jeden gól a tím obsadil nepostupujúce tretie miesto, keď na postup stratilo až 4 body. Na konci sezóny mal len osem strelených gólov, ale aj tak bol najlepším tímovým strelcom. Dňa 20. augusta 2010 prezident Marseille Jean-Claude Dassier oznámil, že Gignac prestúpil z Toulouse.

Marseille

21. augusta 2010 postúpil Gignac zdravotnými testami v Marseille. Do tímu prestúpil za 16 – 18 miliónov eur a podpísal zmluvu na päť rokov. Dostal tímové číslo 10. Prvý zápas za Olympique odohral 29. augusta 2010 proti Bordeaux. Prvého gólu sa dočkal až o dva mesiace v zápase proti AS Saint-Étienne. Dňa 7. novembra dal hetrik do siete MŠK Žiliny v skupinovej fáze Ligy Majstrov. Zápas vyhrali hráči Marseille zdrvujúco 7 – 0. Za výkony počas jesene zožal kritiku od miestnych médií, divákov, ale hlavne od Jean-Pierre Papina. Podľa jeho vyjadrený hral Gignac strašne predvídateľne. Gignac sľúbil, že od nového roka bude hrávať tak, ako predtým. A svoje slová začal aj plniť, hneď v prvých dvoch zápasoch skóroval. Dňa 5. februára 2011 strelil víťazný gól proti Arles-Avinon a o tri dny dal dva góly proti Sochaux.

Klubove štatistiky

Klub Sezóna Liga Pohár Európske súťaže Celkovo
Záp. Góly Asis. Záp. Góly Asis. Záp. Góly Asis. Záp. Góly Asis.

Reprezentácia

Vo francúzskom národnom mužstve debutoval 1. apríla 2009 v kvalifikačnom zápase o postup na MS vo futbale 2010 v zápase proti reprezentácie Litvy. Nastúpil v 69. minúte za stavu 0 – 0. V 75. minúte prihrával Franckovi Riberymu na jediný gól zápasu. Svoj prvý reprezentačný gól zaznamenal 12. augusta 2009 v kvalifikačnom zápase o postup na MS vo futbale 2010 v zápase proti reprezentácii Faerským ostrovom keď 42. minúte strelil jediný gól zápasu. V tej istej kvalifikácia, 10. októbra 2009 zaznamenal dva góly v zápase proti reprezentácii Faerským ostrovom.

Národný tím Sezóna Záp. Góly Asis.
Francúzsko 2008 – 09 3 0 1
2009 – 10 13 4 0
Celkovo 16 4 1

Góly za reprezentáciu

# Dátum Miesto Súper Skóre Výsledok Dôležitosť zápasu
1 12. august 2009 Tórshavn, Faerské ostrovy Faerské ostrovy Faerské ostrovy 0 – 1 0 – 1 Kvalifikácia na MS vo futbale 2010
2 10. október 2009 Stade du Roudourou, Francúzsko Faerské ostrovy Faerské ostrovy 1 – 0 5 – 0 Kvalifikácia na MS vo futbale 2010
4 14. október 2009 Stade de France, Francúzsko Rakúsko Rakúsko 3 – 1 3 – 1 Kvalifikácia na MS vo futbale 2010