A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
2007 Pan American Race Walking Cup
...2007 Pan American Race Walking Cup | |
---|---|
Organisers | Pan American Race Walking Committee |
Edition | 13th |
Date | 21–22 April |
Host city | Balneário Camboriú, Santa Catarina, Brazil |
Venue | Avenida Atlântica |
Events | 5 |
Participation | 97 (+ 7 guests) athletes from 14 nations |
The 2007 Pan American Race Walking Cup was held in Balneário Camboriú, Santa Catarina, Brazil. The track of the Cup runs in the Avenida Atlântica.[1][2]
A detailed report was given.[3] Complete results were published.[2][4][5][6]
Medallists
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Men | ||||||
10 km walk (junior event) |
Mauricio Arteaga (ECU) | 43:49 | Yassir Cabrera (PAN) | 44:19 | Djaime Pedroso de Oliveira (BRA) | 44:27 |
20 km walk | Jefferson Pérez (ECU) | 1:25:08 | Gustavo Restrepo (COL) | 1:25:09 | Luis Fernando López (COL) | 1:25:25 |
50 km walk | Álvaro García (MEX) | 4:04:52 | Freddy Hernández (COL) | 4:05:16 | Fausto Quinde (ECU) | 4:10:08 |
Men (Team) | ||||||
Team 10 km walk (junior event) |
Ecuador | 6 pts | Brazil | 11 pts | Colombia | 13 pts |
Team 20 km walk | Colombia | 13 pts | México | 23 pts | United States | 37 pts |
Team 50 km walk | United States | 24 pts | ||||
Women | ||||||
10 km walk (junior event) |
Maritza Guamán (ECU) | 51:24 | Leslie Guavita (COL) | 51:32 | Lauren Forgues (USA) | 51:39 |
20 km walk | Cristina López (ESA) | 1:39:21 | Miriam Ramón (ECU) | 1:39:42 | Yadira Guamán (ECU) | 1:41:08 |
Women (Team) | ||||||
Team 10 km walk (junior event) |
Ecuador | 6 pts | Colombia | 6 pts | United States | 11 pts |
Team 20 km walk | México | 21 pts | Ecuador | 22 pts | Brazil | 35 pts |
Results
Men's 20 km
Place | Athlete | Time |
---|---|---|
Jefferson Pérez ECU | 1:25:08 | |
Gustavo Restrepo COL | 1:25:09 | |
Luis Fernando López COL | 1:25:25 | |
4 | Cristian Berdeja MEX | 1:26:07 |
—* | Erick Guevara MEX | 1:26:47 |
5 | Eder Sánchez Terán MEX | 1:28:20 |
6 | Kevin Eastler USA | 1:29:47 |
7 | James Rendón COL | 1:32:35 |
8 | Rafael Fontenelle Duarte BRA | 1:33:58 |
9 | Patricio Ortega ECU | 1:34:56 |
10 | Pavel Chihuán PER | 1:35:12 |
11 | Juan Manuel Cano ARG | 1:35:40 |
12 | Daniel García Córdova MEX | 1:36:10 |
13 | Tim Seaman USA | 1:38:31 |
14 | Fabio Benito González ARG | 1:46:48 |
15 | Allen James USA | 1:46:51 |
—* | Sidnei José Rodrigues BRA | 1:48:11 |
— | Andrés Chocho ECU | DQ |
— | Vidal Delgado PAR | DQ |
— | José Alessandro Bernardo Bagio BRA | DNF |
— | Sérgio Vieira Galdino BRA | DNF |
— | Calisto José Savegnani BRA | DNF |
— | Omar Segura MEX | DNF |
— | Matthew Boyles USA | DNF |
*: Started as a guest out of competition.
Team
Place | Country | Points |
---|---|---|
Colombia | 13 pts | |
México | 23 pts | |
United States | 37 pts |
Men's 50 km
Place | Athlete | Time |
---|---|---|
Álvaro García MEX | 4:04:52 | |
Freddy Hernández COL | 4:05:16 | |
Fausto Quinde ECU | 4:10:08 | |
4 | Philip Dunn USA | 4:14:58 |
5 | Rodrigo Moreno COL | 4:18:28 |
6 | Ricardo Reyes ESA | 4:18:45 |
7 | David Guadalupe López MEX | 4:20:23 |
8 | Cláudio Richardson dos Santos BRA | 4:26:39 |
9 | Raymond Sharp USA | 4:33:00 |
10 | Alex Jara CHI | 4:37:09 |
11 | Curt Clausen USA | 4:40:27 |
12 | Edwin Centeno PER | 4:44:48 |
13 | Mark Green USA | 4:45:07 |
14 | Wellington Luiz Souza BRA | 4:48:08 |
— | David Guevara ECU | DQ |
— | Jorge Segura MEX | DQ |
— | Claudio Erasmo Vargas MEX | DQ |
— | Mário José dos Santos BRA | DNF |
— | Segundo Peñafiel ECU | DNF |
—* | Bernardo Segura MEX | DNF |
*: Started as a guest out of competition.
Team
Place | Country | Points |
---|---|---|
United States | 24 pts |
Men's 10 km (Junior)
Place | Athlete | Time |
---|---|---|
Mauricio Arteaga ECU | 43:49 | |
Yassir Cabrera PAN | 44:19 | |
Djaime Pedroso de Oliveira BRA | 44:27 | |
4 | Emerson Esnal Hernández ESA | 44:30 |
5 | Claudio Villanueva ECU | 44:41 |
6 | Omar Sierra COL | 45:13 |
7 | Jorge Ruíz COL | 45:14 |
8 | Caio Bonfim BRA | 45:40 |
9 | Camilo Acuña CHI | 46:00 |
10 | Felipe Toloza CHI | 48:19 |
—* | Rudney Dias Nogueira BRA | 49:41 |
11 | Alexandre Gagné CAN | 49:56 |
12 | Tiago Nascimento Fonseca BRA | 50:48 |
13 | Ricardo Vergara USA | |
14 | Roberto Vergara USA | 52:24 |
15 | Ronal Quispe BOL | 54:13 |
— | Ricardo Loján ECU | DQ |
— | Víctor Hugo Mendoza ESA | DQ |
—* | Pedro Augusto Moura Severo BRA | DNF |
*: Started as a guest out of competition.
Team
Place | Country | Points |
---|---|---|
Ecuador | 6 pts | |
Brazil | 11 pts | |
Colombia | 13 pts | |
4 | Chile | 19 pts |
5 | United States | 29 pts |