Ústavodarné zhromaždenie USA - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Ústavodarné zhromaždenie USA
Podpisovanie Ústavy Spojených štátov, obraz od Howarda Chandlera Christyho

Ústavodarné zhromaždenie Spojených štátov (dnes tiež známe ako Federálne zhromaždenie alebo Veľké zhromaždenie vo Philadelphii) sa uskutočnilo od 25. mája do 17. septembra 1787. Zaoberalo sa problémami Spojených štátov amerických po dosiahnutí nezávislosti od Spojeného kráľovstva. Aj keď pôvodne bolo plánované iba zrevidovať Články Konfederácie, niektorí účastníci, medzi nimi najdôležitejší James Madison a Alexander Hamilton, chceli už od začiatku radšej novú vládu, ako "opravovať" starú. Delegáti zvolili Georga Washingtona, aby im predsedal. Výsledkom zhromaždenia bola Ústava Spojených štátov amerických. Tento zjazd je jednou z najdôležitejších udalostí dejín Spojených štátov amerických.

Historický kontext

Kým nebola navrhnutá Ústava, trinásť kolónií sa riadilo Článkami Konfederácie, ktoré vytvoril Druhý Kontinentálny Kongres. To však spôsobilo medzi štátmi veľké rozdiely, aké národná vláda nevedela odstrániť. Medzi tieto rozdiely patrili spory medzi Marylandom a Virgíniou o Rieku Potomac a zavedenie dane štátom Rhode Island na všetky druhy dopravy, ktoré cezeň prejdú na Post Road spájajúcu všetky štáty. Keďže Články Konfederácie mohli byť pozmenené iba so súhlasom všetkých štátov, každý štát mal moc vetovať hocijakú navrhnutú zmenu. Navyše Články neposkytovali slabej federálnej vláde žiadne právo ukladať dane, čo sa týka peňazí bola úplne závislá na štátoch a nemala ani žiadnu moc prinútiť neplatiace štáty dlhy zaplatiť. 21. januára v roku 1786 vyzval zákonodarný zbor Virgínie, podľa odporúčania Jamesa Madisona, všetky štáty, aby poslali svojich vyslancov do Annapolisu, v štáte Maryland, na diskusiu, ako vyriešiť tieto medzištátne konflikty. Na tom, čo sa neskôr začalo nazývať Konferencia v Annapolise, tých niekoľko prítomných štátnych vyslancov schválilo návrh, aby sa všetky štáty stretli vo Philadelphii v máji roku 1787 a prediskutovali, ako vylepšia Články Konfederácie na „Veľkej Konferencii“. Rhode Island, ktorý sa obával, že Konferencia bude konať v jeho neprospech, bojkotoval Konferenciu v nádeji, že tak predíde hocijakej zmene v Článkoch a keď sa štátom predložila Ústava, odmietol ju schváliť.

Vyslanci

Medzi 55 delegátov, ktorí navrhovali Ústavu patrili aj skvelí lídri alebo „Zakladatelia nového národa“. Thomas Jefferson, ktorý bol počas konferencie veľvyslancom vo Francúzsku, označil delegátov zhromaždením “polo-bohov”. John Adams sa tiež nezúčastnil, keďže bol práve v Európe ako veľvyslanec vo Veľkej Británii, ale napísal domov, aby delegátov povzbudil. Patrick Henry bol tiež neprítomný. Odmietol sa zúčastniť, pretože “vo Philadelphii zavetril lotrovinu, ktorá navádza k monarchii.” Rhode Island odmietol na zhromaždenie poslať svojich zástupcov.

Zhromaždenie

Keďže na konci 18. storočia bolo cestovanie náročné, len veľmi málo vybratých vyslancov bolo v určený deň 4. mája 1787 prítomných a až 25. mája sa zaistilo kvórum siedmich štátov. Zhromaždenie sa konalo v Budove Parlamentu v Pennsylvánii a George Washington bol jednohlasne zvolený za prezidenta konferencie. Aj keď za sekretára zvolili Williama Jacksona, Madisonove poznámky z Debaty na Federálnom zhromaždení v roku 1787 ostávajú najkompletnejším záznamom.

Plán Virgínia

Pred začatím konferencie sa vyslanci Virgínie stretli a prišli s niečím, čo sa neskôr nazvalo Plán Virgínia, alebo tiež „Veľkoštátny“ Plán. Keďže pri tom pričom použili Madisonove myšlienky, prácu a poznámky, James Madison sa tiež niekedy považuje za Otca Ústavy. Plán Virgínia prezentoval 29. mája 1787 guvernér Virgínie Edmund Randolph a navrhol tak veľmi silný dvojkomorový parlament. Obe snemovne zákonodarnej moci by boli určené proporčne. Dolná snemovňa by bola volená ľuďmi a horná snemovňa by bola volená dolnou. Exekutíva by existovala výlučne na to, aby zaistila, že vôľa legislatívy bola uskutočnená, a teda by bola volená legislatívou. Plán Virgínia tiež vytvoril súdnu moc a dal obom – výkonnej aj súdnej moci – právo preskúmať a vetovať vnútroštátne právne predpisy.

Plán Charlesa Pickneyho

Hneď po tom, čo Randolph predostrel Plán Virgínia, Charles Pickney z Južnej Karolíny prezentoval zhromaždeniu svoj vlastný plán. Keďže Pickney neposkytol trvalý záznam, jediným svedectvom, ktoré máme, sú Madisonove poznámky, takže detaily sú dosť útržkovité. Bola to dohoda medzi 13 štátmi. Mala to byť dvojkomorová zákonodarná moc tvorená senátom a Snemovňou reprezentantov. Snemovňa by mala jedného člena na každú tisícku obyvateľov. Snemovňa by zvolila senátorov, ktorí by funkciu zastávali striedavo každé štyri roky a reprezentovali jeden zo štyroch regiónov. Kongres by sa stretával na spoločnom zasadaní, kde by volil prezidenta a tiež menoval členov kabinetu. Kongres by na spoločnom zasadaní plnil funkciu súdneho dvora, kam by bola posledná možnosť odvolať sa v medzištátnych sporoch. Pickney tiež ustanovil Federálny Justičný Súd. Pickneyho plán nebol predebatovaný, ale mohol byť uvedený Výborom pre detail.

Plán New Jersey

Po tom, čo bol predstavený Plán Virgínia, vyslanec z New Jersey William Paterson požiadal o dočasné rozpustenie zhromaždenia, aby plán preskúmal. Podľa Článkov Konfederácie bol každý štát úplne rovnocenný – každý mal v Kongrese jeden hlas. Plán Virgínia hrozil obmedzením moci malých štátov tým, že obe snemovne parlamentu mali mať zastúpenie proporčne podľa populácie jednotlivých štátov. 14. a 15. júna v roku 1787 sa stretla malo-štátna porada, aby vytvorila odozvu na Plán Virginia. Výsledkom bol Plán New Jersey, inak tiež známy ako “Maloštátny“ Plán. Petersonov Plán New Jersey skutočne vyvracal Plán Virginia a bol oveľa bližšie počiatočnému volaniu po Dohode – načrtával dodatky k Článkom Konfederácie, ktoré by v nich napravili problémy. Podľa Plánu New Jersey, vtedajší Kongres by zostal, ale dostal by nové právomoci, ako napríklad moc vyrubiť dane a vynútiť ich vybranie. Bola vytvorená výkonná moc, volená by bola Kongresom (plán povoľoval mnohopočetnú výkonnú moc). Predstavitelia výkonnej moci by vykonávali svoju funkciu v jednom volebnom období a mohli by byť odvolaný na žiadosť štátnych guvernérov. Plán tiež vytvoril súdnu moc, ktorá by bola zvolená exekutívou na celý život. Navyše akýkoľvek zákon vydaný Kongresom sa stane precedensom pre zákony jednotlivých štátov. Keď 15. júna 1787 Paterson predniesol zhromaždeniu návrh, bol kategoricky zamietnutý, ale malé štáty doňho mohli vkladať svoje nádeje.

Hamiltonov plán

Alexander Hamilton, ktorého neuspokojil ani Plán New Jersey, ani Plán Virgínia, predniesol svoj vlastný plán. Stal sa tiež známym pod názvom Britský Plán, pre svoju podobnosť s britským systémom silnej centralistickej vlády. Vo svojom pláne Hamilton obhajoval odstránenie suverenity štátov a ich zjednotenie do jedného národa. Plán naznačoval dvojkomorovú legislatívu, dolnú snemovňu volenú ľudom na tri roky. Horná snemovňa by bola volená voličmi, ktorých by si zvolil ľud. Členovia Hornej snemovne by svoj úrad zastávali celý život. Plán tiež poskytoval Guvernérovi, ktorý by bol takisto zvolený voličmi na celý život, absolútnu moc vetovať návrhy zákonov. Štátni guvernéri by boli volení národnou legislatívou a národná legislatíva mala moc vetovať akýkoľvek štátny zákon. Hamilton predstavil zhromaždeniu svoj plán 18. júna roku 1787. Plán bol uznaný ako dobre premyslený, ale venovala sa mu iba malá pozornosť, pretože sa až priveľmi podobal Britskému systému. Tiež predstavoval úplnú stratu štátnej autority, čo štáty neboli ochotné uznať.

Connecticutský kompromis

Connecticutský kompromis, prepracovaný Rogerom Shermanom z Connecticutu, bol navrhnutý 11. júna. Spájal návrhy Virgínie (veľkoštátny plán) a New Jersey (maloštátny plán). Sherman navrhol dvojkomorovú národnú legislatívu, ale žiadal, aby “pri voľbách do Dolnej snemovne počet hlasov závisel od počtu slobodných obyvateľov príslušného štátu a aby pri voľbách do Hornej snemovne alebo Senátu mal každý štát iba jeden hlas. Aj keď bol Sherman medzi vyslancami obľúbený a rešpektovaný, jeho plán najprv zlyhal. Až 23. júla sa reprezentanti konečne dohodli.

Otroctvo

Mnohé otázky ostali nevyriešené. Medzi tými najdôležitejšími bola kontroverzná téma otroctva. Otroci tvorili jednu pätinu obyvateľstva amerických kolónií. Väčšina z nich žila v Južných kolóniách, kde tvorili až 40 % populácie. Či malo byť otroctvo povolené a malo pokračovať za novej Ústavy, bolo predmetom konfliktu medzi Severom a Juhom, pričom sa niektoré Južné štáty odmietali pripojiť k Únii, ak sa otroctvo neponechá povolené. Jednou z najspornejších tém týkajúcich sa otroctva bola otázka, či sa otroci budú počítať do obyvateľstva, keď sa bude určovať zastúpenie v Kongrese, alebo sa budú pokladať za majetok. Vyslanci štátov s veľkou populáciou otrokov namietalo, že otroci by mali byť považovaní za osoby, ak ide o určenie reprezentácie, ale ako majetok, ak bude chcieť nová vláda vyrubiť štátom dane na základe populácie. Vyslanci štátov, kde už otrokárstvo takmer alebo úplne vymizlo protestovali, že otroci by mali byť zahrnutí do daňového systému, ale nie do určenia reprezentácie. Nakoniec vyslanec James Wilson navrhol troj-pätinový kompromis, ktorý napokon zhromaždenie schválilo. Ďalšou témou na Zhromaždení bol obchod s otrokmi. Desať štátov ho už zakázalo. Mnohí delegáti ho ohnivo zavrhovali, ale tri štáty – Georgia, Severná a Južná Karolína, ktoré ho povoľovali, sa vyhrážali, že opustia zhromaždenie, ak bude obchod zakázaný. V skutočnosti sa rozhodnutie o obchode s otrokmi odložilo kvôli jeho spojitému charakteru. Vyslanci nechceli, aby sa ratifikácia neuskutočnila iba kvôli otázke otroctva. Preto špeciálny výbor vypracoval ďalší kompromis: Kongres bude mať právo zakázať obchodovanie s otrokmi (dovoz otrokov), ale až keď prejde aspoň 20 rokov, teda najskôr v roku 1808.

Návrh a schválenie

Na konci júla zhromaždenie ustanovilo Výbor pre detail, aby navrhol dokument založený na dohodách, ku ktorým došlo. Po ďalšom mesiaci diskusií a vylepšovaní vytvoril druhý výbor, Výbor pre Štýl a Úpravu, na čele s Gouverneurom Morrisom a ďalšími členmi ako Hamiltonom, Williamom Samuelom Johnsonom, Rufusom Kingom a Madisonom, konečnú verziu, ktorá bola predložená na schválenie 17. septembra. Morris má teraz, ako aj vtedy, zásluhy za vykonávanie funkcie návrhára konečného dokumentu vrátane jeho strhujúceho úvodu. Nie všetci delegáti boli s výsledkami spokojní. Niektorí odišli už pred ceremóniou a traja z tých, čo ostali, odmietli Ústavu podpísať: Edmund Randolph a George Mason z Virgínie a Elbridge Gerry z Massachusetts. George Mason vyhlásil, že ak má podporiť zhromaždenie, musí byť najskôr doložená aj Listina práv. Listinu napokon priložili a považuje sa za posledný kompromis zhromaždenia. Niekoľko štátov žiadalo konkrétne tieto dodatky, keď Ústavu schvaľovali a iní schválili Ústavu s tým, že Listina práv bude čoskoro pripojená. Z 39 vyslancov, ktorí Ústavu podpísali, pravdepodobne nikto nebol úplne spokojný. Ich názory boli trefne zhrnuté Benjaminom Franklinom, ktorý povedal,

„V ústave sú časti, s ktorými v súčasnosti nesúhlasím, ale nie som si istý, či by som ich v budúcnosti nikdy neodsúhlasil. ... Tiež pochybujem, či by akékoľvek iné zhromaždenie bolo schopné vytvoriť lepšiu ústavu. ... Preto ma prekvapuje, pane, ako sa tento systém môže tak zarážajúco blížiť k perfekcionizmu, ako sa blíži a myslím, že to prekvapí aj našich nepriateľov...“

Ústava sa potom predložila na ratifikáciu jednotlivým štátom, v súlade s jej vlastným Článkom VII.
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Ústavodarné zhromaždenie USA

Ázia
Úradný jazyk
Ústava Spojených štátov
Ústavodarné zhromaždenie USA
Útes
Útoky z 11. septembra 2001
Útok na Pearl Harbor
Čína
Čínska republika (1912 – 1949)
Časové pásmo
Červená pevnosť (Dillí)
Česko
Články Konfederácie
Šiitizmus
Španielčina
Španieli
Špeciálne:Hľadanie
Špeciálne:MojaDiskusia
Špeciálne:MojePríspevky
Špeciálne:Náhodná
Špeciálne:PoslednéÚpravy
Štátny prevrat
Štát (Spojené štáty)
Švajčiarsko
Železničná nehoda pri Chua-lien
Ангилал:2021 оны хөгжим
Категория:2021 год в музыке
Катэгорыя:2021 год у музыцы
קטגוריה:2021 במוזיקה
تصنيف:2021 في موسيقى
’Ndrangheta
분류:2021년 음악
.edu
.gov
.mil
.us
1. apríl
1. február
1. jún
1. január
1. marec
10. február
10. jún
10. január
10. roky 21. storočia
11. apríl
11. júl
11. jún
11. január
11. máj
12. február
12. január
13. február
13. január
14. február
14. jún
14. január
15. február
15. január
15. storočie
1565
16. apríl
16. január
16. storočie
1609
1619
17. apríl
17. storočie
1773
1775
1776
1787
1789
1791
18. február
18. január
18. máj
1812
1815
1861
19. apríl
19. február
19. január
19. marec
1917
1920
1929
1941
1991
2. apríl
2. február
2. jún
20. január
20. roky 20. storočia
20. roky 21. storočia
20. storočie
2008
2014
2016
2016 na Slovensku
2017
2017 na Slovensku
2018
2018 na Slovensku
2019
2019 na Slovensku
2020
2020 na Slovensku
2021
2021 na Slovensku
2022
2022 na Slovensku
2023
2024
2025
2026
21. február
21. január
21. máj
21. marec
21. storočie
22. február
22. máj
22. marec
22. storočie
23. apríl
23. február
23. máj
24. január
26. jún
26. január
27. január
29. apríl
29. marec
3. máj
30. apríl
30. marec
30. roky 21. storočia
31. december
31. január
4. júl
4. január
5. január
5. marec
6. jún
6. január
6. marec
60. roky 20. storočia
7. apríl
7. marec
70. roky 18. storočia
70. roky 19. storočia
8. marec
9. apríl
9. január
90. roky 19. storočia
90. roky 20. storočia
Abraham Lincoln
Afrika
Afroameričan
Ajatolláh
Aleuty
Alexander Hamilton
Alexej Anatolievič Navaľnyj
Aljaška
Američania (USA)
Americká občianska vojna
Americká Samoa
Americká vojna za nezávislosť
Americké Panenské ostrovy
Americký dolár
Angličania
Angličtina
Apalačské vrchy
Apoštolská konštitúcia
Archaikum
Atlanta
Atlantický oceán
Atol Palmyra
Bahamy
Bahrajn
Bajkonur
Bavlna
Beringia
Beringov prieliv
Bezpilotné lietadlo
Bielorusko
Biely dom
Blízky východ
Boeing 737
Bostonské pitie čaju
Botswana
Britsko-americká vojna
Catégorie:2021 en musique
Categoría:Música en 2021
Categoria:2021 na música
Categoria:Música del 2021
Categoria:Musica nel 2021
Categorie:2021 în muzică
Categorie:Muziek in 2021
COVID-19
Dánsko
December
Dejiny Spojených štátov
Deklarácia nezávislosti Spojených štátov
Demisia
Demokratická strana (USA)
Demonym
Denali
Desaťročie
Diamant
Dohoda (prvá svetová vojna)
Dolina smrti
Donald Trump
Dragon 2
Druhá svetová vojna
Druhá vojna v Perzskom zálive
Dvorec dľa Putina. Istorija samoj boľšoj vziatki
Ebolavirus
Eduard Heger
Egypt
Elefsina
Encyklopédia
Eskimáci
Estónsko
Eurázia
Európa
Európania
Európska centrálna banka
Európske hlavné mesto kultúry
Eurovision Song Contest 2021
Exil
Federácia
Florida
Floridský prieliv
Fort Worth
Francúzi
Francúzska a indiánska vojna
Franklin Delano Roosevelt
František (pápež)
Geografia USA
George Washington
Georgia (štát USA)
Giuseppe Conte
Grécko
GRBAlpha
Gregoriánsky kalendár
Guam
Guinea (štát)
Hamás
Havajčina
Havaj (štát USA)
Holandsko
Hornina
Hrubý domáci produkt
Hudsonov záliv
Hustota obyvateľstva
Igor Matovič
Index ľudského rozvoja
Indiáni
Ingenuity
Internet
Irán
Irak
ISO 3166-1
Izrael
Jávske more
Jüri Ratas
Jakarta
Japonské cisárstvo (1868 – 1945)
Japonsko
Joe Biden
Juhoamerická platňa
Juh (USA)
Julian Assange
Kódex kánonického práva
Kórejská republika
Kórejská vojna
K2 (vrch)
Kalábria
Kalendárny rok
Kalifornia
Kamala Harrisová
Kanada
Kanadský štít
Kapitol (sídlo kongresu)
Karibik
Katalánsko
Katar (štát)
Kategooria:2021. aasta muusikas
Kategori:Musikk i 2021
Kategori:Musik i 2021
Kategoria:2021eko musika
Kategoria:2021 w muzyce
Kategorie:2021 v hudbě
Kategorie:Musek 2021
Kategorie:Musik 2021
Kategorija:2021. gads mūzikā
Kategorija:2021 muzikoje
Kategorio:Muziko en 2021
Kateqoriya:2021-ci ildə musiqi
Katolícka cirkev (latinská cirkev a východné katolícke cirkvi)
Kauza zmenky TV Markíza
Kazaň
Kazachstan
Kennedyho vesmírne stredisko
Kim Čong-un
Kirgizsko
Košice
Komunizmus
Konžská demokratická republika
Konfederované štáty americké
Kongres Spojených štátov
Kongres USA
Kontajnerová loď
Kordillery
Kozmická stanica
Kozmická stanica Tchien-kung
Kozmodróm
Kremeľ
Kresťanskodemokratická únia Nemecka
Kubánska revolúcia
Kuba
Kultúra (spoločenské vedy)
Líbya
Lag ba-omer
Latinčina
Latinská cirkev
Letný čas
Liberalizmus
Lietadlo
Listina práv (USA)
Litva
Lockheed Martin F-35 Lightning II
Lotyšsko
Louisiana (francúzska kolónia)
Luokka:Vuoden 2021 musiikki
Lyžovanie
Mafia
Majstrovstvá Európy vo futbale 2020
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2021
Marian Kočner
Mario Draghi
Mars
Mars 2020
Matteo Renzi
Medveďovité
Medzinárodná hokejová federácia
Medzinárodná poznávacia značka
Medzinárodná vesmírna stanica
Metrov nad morom
Metro (podzemná železnica)
Mexický záliv
Mexiko
Mexiko (mesto)
Michail Sergejevič Gorbačov
Midwest (USA)
Minimálna mzda
Mississippi (rieka)
Mjanmarsko
Mongolsko
Motu proprio
Národný park Virunga
Nízka obežná dráha Zeme
Naí Dillí
Nacistické Nemecko
Najvyšší súd Slovenskej republiky
Najvyšší súd Spojených štátov
Nemecké cisárstvo (1871 – 1918)
Nemecko
New York (mesto)
Ngozi Okonjová-Iwealová
Nicolas Sarkozy
Nigéria
Niger
Northeast (USA)
Nový údel
Nový Sad
Novičok
Ohňová zem (súostrovie)
Október
Organizácia Spojených národov
Ostrov
Otrokárstvo (využívanie otrokov)
Pápež
Pacifická platňa
Pak Kun-hje
Pandémia ochorenia COVID-19 na Slovensku
Pavol Rusko
Peňažná jednotka
Perseverance (rover)
Petra Vlhová
Philadelphia
Platňová tektonika
Pobrežné vrchy
Podkarpatská Rus
Pomoc:Úvod
Pomoc:Obsah
Portoriko
Portugalsko
Predseda vlády Slovenskej republiky
Premenená hornina
Preteky v zbrojení
Prezidentská republika
Prezidentské voľby v Bielorusku v roku 2020
Prezident Slovenskej republiky
Prezident Spojených štátov
Prvá svetová vojna
Rímska číslica
Raúl Castro
Rada Európskej únie
Raman Dzmitryjevič Pratasevič
Republikánstvo
Riga
Ronald Reagan
Rotterdam
Rozpad Sovietskeho zväzu
Rusko
Samojčina
SaS
Saudská Arábia
Senát USA
Severná Amerika
Severná Kórea
Severné Mariány
Severný ľadový oceán
Severoamerická platňa
Sierra Nevada (USA)
Skalnaté vrchy
Slovensko
Slovník slovenského jazyka (Peciar)
Sme rodina
Snemovňa reprezentantov Spojených štátov
Sociálne poistenie
Sojuz-2 (nosná raketa)
Sopka
Soufrière (Svätý Vincent a Grenadíny)
Southwest (USA)
Sovietsky zväz
SpaceX Crew-2
Spojené štáty
Spojené štáty (rozlišovacia stránka)
Spojené štáty americké
Spojené arabské emiráty
Spojené kráľovstvo
Sputnik V
Storočie
Studená vojna
Subdukcia
Suezský prieplav
Superveľmoc
Svetová obchodná organizácia
Svetový čas
Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2020/2021
Sviatlana Heorhijevna Cichanovská
Taiwan
Taliansko
Tchien-wen-1
Temešvár
The Star-Spangled Banner
Thomas Jefferson
Tichý oceán
Torpédoborec
Tretia vojna v Perzskom zálive
Trinásť kolónií
Ukrajina
USA
USA (rozlišovacia stránka)
Veľká hospodárska kríza (30. roky 20. storočia)
Veľká panva
Veľké prérie
Versaillský mier (1783)
Vesmírne preteky
Viceprezident
Viceprezident Spojených štátov
Vietnamská vojna
Vláda Slovenskej republiky od 1. apríla 2021
Vláda Slovenskej republiky od 21. marca 2020 do 1. apríla 2021#Koaličná kríza
Vlajka Spojených štátov
Vojna v Afganistane (2001 – súčasnosť)
Vyvretá hornina
Washington, D. C.
Wen-čchang (kozmodróm)
WikiLeaks
Wikipédia
Wikipédia:Kaviareň
Wikipédia:Portál komunity
YouTube
Západná Európa
Zablokovanie Suezského prieplavu
Zatmenie Slnka
ZA ĽUDÍ
Zem
Zemepisné súradnice
Zima
Zlato
Znak Spojených štátov
Zoznam štátnych hymien
Zoznam štátov podľa štátneho zriadenia
Zoznam štátov podľa HDI
Zoznam štátov podľa HDP
Zoznam štátov podľa HDP na hlavu v parite kúpnej sily
Zoznam štátov podľa hustoty obyvateľstva
Zoznam štátov podľa počtu obyvateľov
Zoznam štátov podľa rozlohy
Zoznam hlavných miest
Zoznam internetových domén najvyššej úrovne
Zoznam národných mott
Zoznam prezidentov Spojených štátov
Zoznam smerových telefónnych čísiel štátov
Zuzana Čaputová




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk