A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
Divadelné ocenenia sezóny – DOSKY | |
Udeľované | za umelecký výkon bez ohľadu na štátnu príslušnosť tvorcov |
---|---|
Krajina | Slovensko |
Udeľuje | Asociácia súčasného divadla |
Prvý ročník | 1996 (pred 26 rokmi) |
Web stránka | cenydosky.sk |
Divadelné ocenenia sezóny – DOSKY sú každoročnou anketou divadelných kritikov a teoretikov, ktorú vyhlasuje Asociácia súčasného divadla.[1]
Divadelné ocenenia sezóny sa udeľujú od roku 1996, v prvých ročníkoch počas medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra a od roku 2015 ako samostatný ceremoniál v Slovenskom národnom divadle v Bratislave.
DOSKY sú ocenením tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku (činoherné, operné, muzikálové, bábkové divadlo, balet a súčasný tanec). DOSKY sa udeľujú fyzickým osobám bez ohľadu na štátnu príslušnosť tvorcov za umelecké výkony, ktoré mali premiéru v divadlách na území Slovenska v príslušnej divadelnej sezóne.
Umelecké výkony získali body podľa nasledovného kľúča: tri body za výkony uvedené na prvom mieste, dva body za výkony uvedené na druhom mieste a jeden bod za výkony uvedené na treťom mieste. Tri nominácie a víťaza určí súčet dosiahnutých bodov. Pri zhode bodových ohodnotení u dvoch alebo viacerých výkonov rozhoduje počet najvyšších poradí.
Autormi projektu DOSKY sú divadelná teoretička Silvia Hroncová, divadelná kritička Zuzana Uličianska a René Parák. Cenou je "divadelná" doska s postriebreným štítkom. Autorom výtvarného návrhu je slovenský scénograf Aleš Votava a autorom ich realizácie je akademický architekt Tomáš Lupták.[1]
Kategórie
Divadelné ocenenia sezóny sa v roku 2018 udeľovali v desiatich kategóriách. Jednotlivé kategórie, nominácie aj víťazov nájdete na www.cenydosky.sk.
- Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny
- Cena za najlepšiu réžiu sezóny
- Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny
- Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny
- Cena za najlepšiu scénografiu sezóny
- Cena za najlepší kostým sezóny
- Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny
- Mimoriadny počin v činohernom divadle
- Mimoriadny počin v hudobnom divadle
- Mimoriadny počin v tanečnom divadle
Výsledky [2]2">upraviť | upraviť zdroj
DOSKY '96upraviť | upraviť zdroj
- Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny: Inscenácia hry Williama Shakespearea: Ako sa vám páči; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepšiu réžiu sezóny: Enikő Eszenyi za inscenáciu hry Williama Shakespearea: Ako sa vám páči; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny: Diana Mórová za rolu Rosalindy v inscenácii hry Williama Shakespearea: Ako sa vám páči; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny: Ján Kožuch za rolu Herca v inscenácii hry …príď kráľovstvo Tvoje; Divadlo SNP Martin
- Cena za najlepšiu scénografiu sezóny: Aleš Votava za scénu k inscenácii hry Antona Pavloviča Čechova Višňový sad; Činohra SND Bratislava
- Objav sezóny: Inscenácia hry Williama Shakespearea: Ako sa vám páči; Činohra SND Bratislava
DOSKY '97upraviť | upraviť zdroj
- Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny: Inscenácia hry A. N. Ostrovského Les; Divadlo Astorka Korzo '90 Bratislava
- Cena za najlepšiu réžiu sezóny: Roman Polák za inscenáciu hry A. N. Ostrovského Les; Divadlo Astorka Korzo '90 Bratislava
- Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny: Zuzana Kronerová za rolu Matky v inscenácii hry Jana Antonína Pitínského Matka; Divadlo Astorka Korzo '90 Bratislava
- Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny: Martin Huba za rolu Ževakina v inscenácii hry Nikolaja Vasilieviča Gogoľa Ženba; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepšiu scénografiu sezóny: Aleš Votava za scénu k inscenácii hry A. N. Ostrovského Les; Divadlo Astorka Korzo '90 Bratislava
- Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny: Ivan Mizera za hudbu k inscenácii hry Viliama Klimáčka Demokrati
- Objav sezóny: Eduard Kudláč, Martin Kubran a Anabela Žigová za inscenáciu hry Ladislava Klimu: Jsem absolutní vůle; VŠMU Bratislava
DOSKY '98upraviť | upraviť zdroj
- Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny: Inscenácia hry Maxima Gorkého Scény z Domu Bessemenovcov – Meštiaci; Divadlo Astorka Korzo '90 Bratislava
- Cena za najlepšiu réžiu sezóny: Blaho Uhlár za inscenáciu Tváre; Divadlo Stoka Bratislava
- Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny: Zora Kolínska za postavu Akuliny v inscenácii hry Maxima Gorkého Scény z Domu Bessemenovcov – Meštiaci; Divadlo Astorka Korzo '90 Bratislava
- Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny: Boris Farkaš za postavu Tetreva v inscenácii hry Maxima Gorkého Scény z Domu Bessemenovcov – Meštiaci; Divadlo Astorka Korzo '90 Bratislava
- Cena za najlepšiu scénografiu sezóny: Alexandra Grusková za kostýmy k inscenácii hry A. N. Ostrovského …hráme duráka!; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny: Peter Zagar za hudbu k inscenácii hier Antona Pavloviča Čechova Pytačky-Medveď; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Objav sezóny:Inscenácia Gábora Görgeyho Na koho to slovo padne v réžii Petra Mankoveckého; VŠMU Bratislava
DOSKY '99upraviť | upraviť zdroj
- Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny: Inscenácia hry Williama Shakespearea Macbeth; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Cena za najlepšiu réžiu sezóny: Vladimír Morávek za inscenáciu hry Williama Shakespearea Macbeth; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny: Adela Gáborová za postavu Lady Macbeth v inscenácii hry Williama Shakespearea Macbeth; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny: Marián Slovák za postavu Tovjeho v inscenácii muzikálu Fidlikant na streche; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Cena za najlepšiu scénografiu sezóny: Alexandra Grusková za scénu a kostýmy k inscenácii hry Williama Shakespearea Macbeth; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny: Michal Ničík za hudbu k inscenácii Ödöna von Horvátha Historky z viedenského lesa; Divadlo Astorka Korzo '90
- Objav sezóny: Kolektív tvorcov inscenácie hry Williama Shakespeara Sen noci svätojánskej; VŠMU Bratislava
DOSKY 2000upraviť | upraviť zdroj
- Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny: Inscenácia hry Eugèna Ionesca Stoličky; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepšiu réžiu sezóny: Ľubomír Vajdička za inscenáciu hry Eugèna Ionesca Stoličky; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny: Emília Vášáryová za postavu Starenky v inscenácii hry Eugèna Ionesca Stoličky; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny: Boris Farkaš za postavu Porfirija Petroviča v inscenácii Vražda sekerou v Svätom Peterburgu; Divadlo Astorka Korzo '90 Bratislava
- Cena za najlepšiu scénografiu sezóny: Aleš Votava za scénu k inscenácii hry Williama Shakespeare Búrka; Činohra SND
- Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny: Marek Brezovský (in memoriam) za hudbu k inscenácii hry Antona Pavloviča Čechova Čajka; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Objav sezóny: Kolektív tvorcov inscenácie Pokazený čas; Nezávislé divadlo STROMY Bratislava
DOSKY 2001upraviť | upraviť zdroj
- Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny: Martin Huba a Martin Porubjak (na námet inscenácie Théatre du Campagnol „Le Bal“): Tančiareň; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepšiu réžiu sezóny: Martin Huba za inscenáciu Tančiareň; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny: Anna Šišková za postavu Celie v inscenácii Večierok, Divadlo Astorka Korzo '90 Bratislava
- Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny: Vladimír Hajdu za postavu Vikomta Valmonta v inscenácii Kvartéto; Divadlo Astorka Korzo '90 Bratislava
- Cena za najlepšiu scénografiu sezóny: Aleš Votava (in memoriam) za scénu k inscenácii hry Augusta Strindberga Hra snov; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny: Giedrius Puskunigis za hudbu k inscenácii hry Augusta Strindberga Hra snov; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Objav sezóny: Ivana Kuxová za herecký výkon v inscenácii Tančiareň; Činohra SND Bratislava
DOSKY 2002upraviť | upraviť zdroj
- Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny: Inscenácia hry Patricka Marbera Bližšie od teba; Štátne divadlo Košice
- Cena za najlepšiu réžiu sezóny: Jozef Bednárik za inscenáciu hry Terrencea McNallyho Majstrovská lekcia Marie Callas; Opera SND Bratislava
- Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny: Emília Vášáryová za postavu Marie Callas v inscenácie hry Terrencea McNallyho Majstrovská lekcia Marie Callas, Opera SND Bratislava
- Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny: Matej Landl za postavu Larryho v inscenácii hry Patricka Marbera Bližšie od teba; Štátne divadlo Košice
- Cena za najlepšiu scénografiu sezóny: Vladimír Čáp za scénu k inscenácii hry Patricka Marbera Bližšie od teba; Štátne divadlo Košice
- Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny: Slavomír Solovic za hudbu k inscenácii hry Endu Walsha Disco Pigs, Štúdio L+S Bratislava
- Objav sezóny: Alena Ďuránová za herecký výkon v inscenácii hry Patricka Marbera Bližšie od tebaBližšie od teba; Štátne divadlo Košice
DOSKY 2003upraviť | upraviť zdroj
- Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny: Inscenácia hry Antona Pavloviča Čechova Tri sestry; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Cena za najlepšiu réžiu sezóny: Svetozár Spušanský za inscenáciu hry Antona Pavloviča Čechova Tri sestry; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny: Anna Šišková, za postavu Mladej ženy v inscenácii hry Neila LaButa Bash; Divadlo Astorka-Korzo ´90 Bratislava
- Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny: Milan Lasica za postavu Henriho v hre Yasminy Rezy Život na trikrát; Štúdio L&S Bratislava
- Cena za najlepšiu scénografiu sezóny: Boris Kudlička za scénu k baletu Rasputin; Balet SND Bratislava
- Cena za najlepší kostým sezóny: Andrea Bartha za kostýmy k inscenácii hry Antona Pavloviča Čechova Tri sestry; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny: Michal Kořán za hudbu k inscenácii hry Miloša Karáska Perón; Divadlo Alexandra Duchnoviča Prešov
- Objav sezóny: Inscenácia hry Antona Pavloviča Čechova PlatonovPlatonov v réžii Mariána Amslera; VŠMU Bratislava
DOSKY 2004upraviť | upraviť zdroj
- Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny: Inscenácia hry Rolanda Schimmelpfenniga Arabská noc; Činohra Slovenského Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepšiu réžiu sezóny: Martin Čičvák za inscenáciu hry Rolanda Schimmelpfenniga Arabská noc; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny: Emília Vášáryová za postavu Stevie v inscenácii hry Edwarda Albeeho Koza alebo Kto je Sylvia?; Divadlo Aréna Bratislava
- Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny: Juraj Kukura za postavu Martina v inscenácii hry Edwarda Albeeho Koza alebo Kto je Sylvia?; Divadlo Aréna Bratislava
- Cena za najlepšiu scénografiu sezóny: Tom Ciller za scénu k inscenácii hry Rolanda Schimmelpfenniga Arabská noc; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepší kostým sezóny: Zuzana Gilhuus za kostýmy k inscenácii opery Georga Friedricha Händela Alcina; Opera SND Bratislava
- Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny: Michal Ničík za hudbu k inscenácii hry Miša Kováča-Adamova/Daniela Pastirčáka Hra o svätej Dorote´; Činohra SND Bratislava
- Objav sezóny: Zuzana Križková za text hry PosloviaPoslovia; Divadlo a.ha. Bratislava
DOSKY 2005upraviť | upraviť zdroj
- Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny: Inscenácia hry Tiso podľa scenára Rastislava Baleka; Divadlo Aréna Bratislava
- Cena za najlepšiu réžiu sezóny: Jan Antonín Pítinský za inscenáciu hry Thomasa Bernharda Ignorant a šialenec; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny: Ingrid Timková za rolu Kráľovnej noci v inscenácii hry Thomasa Bernharda Ignorant a šialenec; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny: Marián Labuda za rolu Tisa v inscenácii hry Tiso podľa scenára Rastislava Baleka; Divadlo Aréna Bratislava
- Cena za najlepšiu scénografiu sezóny: Tomáš Rusín za scénu k inscenácii hry Thomasa Bernharda Ignorant a šialenec; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepší kostým sezóny: Zuzana Štefunková za kostýmy k inscenácii hry Thomasa Bernharda Ignorant a šialenec; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny: Peter Groll – Rastislav Ballek za hudbu k inscenácii hry Tiso podľa scenára Rastislava Baleka; Divadlo Aréna Bratislava
- Objav sezóny: Kolektív tvorcov pod vedením Rastislava Balleka a Martina Kubrana za inscenáciu hry Tiso podľa scenára Rastislava Baleka; Divadlo Aréna Bratislava
DOSKY 2006upraviť | upraviť zdroj
- Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny: Inscenácia hry Antona Pavloviča Čechova Ivanov; Slovenské komorné divadlo
- Cena za najlepšiu réžiu sezóny: Roman Polák za inscenáciu hry Antona Pavloviča Čechova Ivanov; Slovenské komorné divadlo
- Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny: Táňa Pauhofová za rolu Manon v inscenácii hry Vítězslava Nezvala Manon Lescaut; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny: Peter Šimun za rolu Rudolfa Höllera v inscenácii hry Thomasa Berhnarda Pred odchodom na odpočinok; Divadlo Astorka Korzo '90
- Cena za najlepšiu scénografiu sezóny: Vladimír Čáp za scénu k inscenácii hry Antona Pavloviča Čechova Ivanov; Slovenské komorné divadlo
- Cena za najlepší kostým sezóny: Peter Čanecký za kostýmy k inscenácii hry Antona Pavloviča Čechova Ivanov; Slovenské komorné divadlo
- Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny: Michal Novinski za hudbu k inscenácii hry Antona Pavloviča Čechova Ivanov; Slovenské komorné divadlo
- Objav sezóny: Kolektív tvorcov inscenácie hry Antona Pavloviča Čechova Ivanov v réžii Mariána Amslera; Vysoká škola múzických umení
DOSKY 2007upraviť | upraviť zdroj
- Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny: Inscenácia baletu Svadby podľa Figara (Mozarta); Štátne divadlo Košice
- Cena za najlepšiu réžiu sezóny: Ondrej Šoth za inscenáciu baletu Svadby podľa Figara (Mozarta); Štátne divadlo Košice
- Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny: Zuzana Kanócz za rolu Portie Coughlanovej v inscenácii hry Mariny Carr Portia Coughlanová; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny: Martin Huba za rolu Henrika v inscenácii hry Christophera Hamptona Popol a vášeň; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepšiu scénografiu sezóny: Pavol Andraško za scénu k inscenácii hry Mariny Carr Portia Coughlanová; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Cena za najlepší kostým sezóny: Marija Havran za kostýmy k inscenácii hry Friedricha Schillera Úklady a láska; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny: Róbert Mankovecký, Miloslav Kráľ a Ondrej Kovaľ za hudbu k inscenácii Štúrovci (koncert zrušený); Slovenské komorné divadlo
- Objav sezóny: Kolektív tvorcov inscenácie hry Marka O'Rowea Howie a RookieHowie a Rookie v réžii Klaudie Rozhin; Divadlo Kontra, Spišská Nová Ves
DOSKY 2008upraviť | upraviť zdroj
- Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny: Inscenácia Canto Hondo, hlboká pieseň o nej... ; Alternatívne divadlo ElleDanse, dom T&D a OZ SPLN, Bratislava
- Cena za najlepšiu réžiu sezóny: Šárka Ondrišová a Kamil Žiška za inscenáciu Canto Hondo, hlboká pieseň o nej... ; Alternatívne divadlo ElleDanse, dom T&D a OZ SPLN, Bratislava
- Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny: Daniela Kuffelová za rolu Matky v inscenácii hry Júliusa Barča-Ivana Matka; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny: Robert Roth za postavu Hamleta v incenácii hry Williama Shakespeara Hamlet; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepšiu scénografiu sezóny: Tom Ciller za scénu k inscenácii hry Georga Büchnera Leonce a Lena; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepší kostým sezóny: Peter Čanecký za kostýmy k inscenácii hry Romana Poláka Piargy; Divadlo Andreja Bagara, Nitra
- Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny: Kamil Žiška, Ján Kružliak a Jozef Vlk za hudbu k inscenácii Canto Hondo, hlboká pieseň o nej...; Alternatívne divadlo ElleDanse, dom T&D a OZ SPLN, Bratislava
- Objav sezóny: Dramaturgia cyklu Rodinné striebroRodinné striebro; Divadlo Andreja Bagara v Nitre
DOSKY 2009upraviť | upraviť zdroj
- Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny: Inscenácia Orfeus a Eurydika; Opera SND Bratislava
- Cena za najlepšiu réžiu sezóny: Roman Polák za inscenáciu Anna Kareninová; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny: Jana Oľhová za rolu Sary v inscenácii hry Sergiho Belbela Mobil; Mestské divadlo Žilina
- Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny: Jevgenij Libezňuk za postavu Lopachina v incenácii hry Antona Pavloviča Čechova Višňový sad; Divadlo Andreja Bagara Nitra
- Cena za najlepšiu scénografiu sezóny: Boris Kudlička za scénu k inscenácii opery Orfeus a Eurydika; Opera SND Bratislava
- Cena za najlepší kostým sezóny: Peter Čanecký za kostýmy k inscenácii hry Anna Kareninová; Činohra SND Bratislava
- Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny: Marián Čekovský za hudbu k inscenácii Medeia; Štátne divadlo Košice
- Objav sezóny: Kamil Žiška a Zuzana Palenčíková za koncept inscenácie A budeme si šepkaťA budeme si šepkať; Slovenské komorné divadlo Martin
DOSKY 2010upraviť | upraviť zdroj
- Najlepšia inscenácia: Hollyroth, anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkosti a pomerkováňá (réžia: Rastislav Ballek) Činohra SND, Bratislava
- Najlepšia réžia: Roman Polák (Mizantrop) Slovenské komorné divadlo, Martin
- Najlepší mužský herecký výkon: Robert Roth (Hollyroth, anebo Robert Roth spívá Jána Hollého mrzkosti a pomerkováňá) Činohra SND, Bratislava
- Najlepší ženský herecký výkon: Edita Borsová (postava Bety v inscenácii Máša a Beta) Divadlo Jána Palárika, Trnava
- Najlepšia scénografia: Pavel Borák (Mizantrop) Slovenské komorné divadlo, Martin
- Najlepší kostým: Peter Čanecký (Mizantrop) Slovenské komorné divadlo, Martin
- Najlepšia hudba: Marián Čekovský (Mŕtve duše) Divadlo Andreja Bagara, Nitra
- Objav sezóny: Sláva Daubnerová (P.A.T.) a Štúdio 12 za inscenáciu M.H.L., Bratislava
DOSKY 2011upraviť | upraviť zdroj
- Cena za najlepšiu inscenáciu: Coriolanus, réžia Diego de Brea, Slovenské národné divadlo – Činohra, Bratislava
- Cena za najlepšiu réžiu: Diego de Brea za inscenáciu Coriolanus, Slovenské národné divadlo – Činohra, Bratislava
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Miroslav Noga za postavu Gazdu v inscenácii Gazdova krv, Divadlo Astorka Korzo ´90, Bratislava
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Szidi Tobias za postavu Ženy v inscenácii Gazdova krv, Divadlo Astorka Korzo ´90, Bratislava
- Cena za najlepšiu scénografiu: Péter Polgár za scénografiu inscenácie Kuchyňa, Divadlo Andreja Bagara v Nitre
- Cena za najlepší kostým: Péter Polgár za kostýmy inscenácie Kuchyňa, Divadlo Andreja Bagara v Nitre
- Cena za najlepšiu hudbu: Peter Groll za hudbu inscenácie 4MEN (Made in Slovakia), Slovenské národné divadlo – Balet, Bratislava
- Objav sezóny: Tomáš Mischura za postavu Chrobáka, Gregora Samsu v inscenácii Premena, Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica
DOSKY 2012upraviť | upraviť zdroj
- Cena za najlepšiu inscenáciu: Sedem dní do pohrebu, réžia Ľubomír Vajdička, Slovenské komorné divadlo, Martin
- Cena za najlepšiu réžiu: Marian Amsler za inscenáciu Pohania, Slovenské národné divadlo – Činohra, Bratislava
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Dano Heriban za postavu Jána v inscenácii Sedem dní do pohrebu, Slovenské komorné divadlo, Martin
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Božidara Turzonovová za postavu Natálie v inscenácii Pohania, Slovenské národné divadlo, Bratislava
- Cena za najlepšiu scénografiu: Pavol Andraško za scénografiu inscenácii Stratiť ruku v Spokane, SND, Bratislava
- Cena za najlepší kostým: Marija Havran za kostýmy k projektu Iluminárium, Divadlo P.A.T. Bratislava.
- Cena za najlepšiu hudbu: Jozef Vlk za hudbu k tanečnej inscenácii Rose/3Balet, Slovenské národné divadlo – Balet, Bratislava
- Objav sezóny: Ivana Kubáčková za postavu Hanni v inscenácii Taká fajn baba ako ty, Mestské divadlo Žilina
DOSKY 2013upraviť | upraviť zdroj
- Najlepšia inscenácia: Untitled, koncept, réžia, performerka: Sláva Daubnerová, Divadlo P.A.T., Bratislava
- Najlepšia réžia: Linda Keprtová za réžiu opery Francisa Poulenca, Dialógy karmelitánok, Štátne divadlo – Opera, Košice
- Najlepší mužský herecký výkon: Dano Heriban za postavu Janka Kráľa v inscenácii www.narodnycintorin.sk, Slovenské komorné divadlo, Martin
- Najlepší ženský herecký výkon: Anna Javorková za postavu Klytaiméstry v inscenácii Oresteia, Slovenské národné divadlo – Činohra, Bratislava
- Najlepšia scénografia: David Jařab za scénografiu inscenácie Anjel skazy, Slovenské národné divadlo – Činohra, Bratislava
- Najlepší kostým: Peter Čanecký za kostýmy v inscenácii Bratia Karamazovovci, Slovenské národné divadlo – Činohra, Bratislava
- Najlepšia scénická hudba: Róbert Mankovecký, Daniel Heriban, Marek Geišberg za hudbu v inscenácii www.narodnycintorin.sk, Slovenské komorné divadlo, Martin
- Objav sezóny: Dominika Kavaschová za postavu Máše v hre Fajčiarky a spasiteľky, Divadelná fakulta VŠMU, Bratislava
DOSKY 2014upraviť | upraviť zdroj
- Najlepšia inscenácia: Jonathan Littell: Láskavé bohyne, réžia: Michal Vajdička, Činohra SND, Bratislava
- Najlepšia réžia: Michal Vajdička za réžiu inscenácie Jonathana Littella Láskavé Bohyne, Činohra SND, Bratislava
- Najlepší ženský herecký výkon: Zdena Studenková za postavu Leni Riefenstahlovej v inscenácii hry Valerie Schulzcovej a Romana Olekšáka Leni, Činohra SND, Bratislava
- Najlepší mužský herecký výkon: Ľuboš Kostelný za postavu Maximiliána Aueho v inscenácii podľa románu Jonathana Littella Láskavé bohyne, Činohra SND, Bratislava
- Najlepšia scénografia: Tom Ciller za scénu v inscenácii hry Karola Horáka Svedectvo krvi, OZ Košické divadlo a Štátne divadlo Košice
- Najlepší kostým: Marija Havran za kostýmy v inscenácii hry Slawomira Mrožka Láska na Kryme, Divadlo Astorka Korzo ' 90, Bratislava
- Najlepšia scénická hudba: Katarzyna Borek a Vojciech Orszewski za hudbu v inscenácii hry Karola Horáka Svedectvo Krvi, OZ Košické divadlo a Štátne divadlo Košice
- Objav sezóny: Daniel Majling s Miriam Kičiňová za dramaturgiu inscenácie Desatoro, Činohra SND, Bratislava
DOSKY 2015upraviť | upraviť zdroj
- Najlepšia inscenácia: Viliam Klimáček: Mojmír II. Alebo Súmrak ríše v réžií Rastislava Balleka, Činohra SND, Bratislava
- Najlepšia réžia: Rastislav Ballek za réžiu inscenácie Mojmír II. alebo Súmrak ríše, Činohra SND, Bratislava
- Najlepší ženský herecký výkon: Dominika Kavaschová za postavu Runy z inscenácie Mojmír II. alebo Súmrak ríše, Činohra SND, Bratislava
- Najlepší mužský herecký výkon: Tamás Gál za postavu Zsolta Vidru v inscenácii Spiatočka / Rükverc, Divadlo Thália, Košice
- Najlepšia scénografia: Juraj Poliak za scénografiu v inscenácii Mojmír II. alebo Súmrak ríše, Činohra SND, Bratislava
- Najlepší kostým: Eva Farkašová za kostýmy v inscenácii Zvedavý sloník, Bábkové divadlo Žilina
- Najlepšia scénická hudba: Andrej Kalinka za hudbu k inscenácii Mojmír II. alebo Súmrak ríše, Činohra SND, Bratislava
- Objav sezóny: Veronika Pavelková a Lýdia Petrušová za koncept inscenácie Mama ma má_ _ _, Divadlo elledanse, Bratislava
DOSKY 2016upraviť | upraviť zdroj
- Najlepšia inscenácia: Ingmar Bergman Fanny a Alexander v réžií Mariána Amslera, Činohra SND, Bratislava
- Najlepšia réžia: Diego De Brea za réžiu inscenácie Rivers of Babylon, Činohra SND, Bratislava
- Najlepší ženský herecký výkon: Petra Vajdová za postavu Emílie Ekdahlovej v inscenácii Fanny a Alexander, Činohra SND, Bratislava
- Najlepší mužský herecký výkon: Richard Stanke za postavu Eduarda Vergérusa v inscenácií Fanny a Alexander, Činohra SND, Bratislava
- Najlepšia scénografia: Eva Kudláčová-Rácová za scénografiu v inscenácii hry Dey Loher Nevina, Činohra SND, Bratislava
- Najlepší kostým: Martin Kotúček za kostýmy v inscenácií Fanny a Alexander, Činohra SND, Bratislava
- Najlepšia scénická hudba: Andrej Kalinka za hudbu v inscenácii Zázraky pre Alicu, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre
- Objav sezóny: Tomáš Turek za postavu Christophera v inscenácii hry Podivný prípad so psom autorov Marka Haddona a Simona Stephensa, Divadlo Andreja Bagara v Nitre
DOSKY 2017upraviť | upraviť zdroj
- Najlepšia inscenácia: Antonio Vivaldi: Arsilda, Opera SND Bratislava a koproducenti
- Najlepšia réžia: David Radok za réžiu opery Antonia Vivaldiho Arsilda, Opera SND Bratislava a koproducenti
- Najlepší ženský herecký výkon: Lucia Korená za postavu Anny Frankovej v inscenácii Anna Franková, Nové divadlo Nitra
- Najlepší mužský herecký výkon: Tomáš Mischura za postavu Dávida v inscenácií hry Michaely Zakuťanskej Deň, keď zomrel Gott, Prešovské národné divadlo
- Najlepšia scénografia: David Radok za scénu k inscenácií opery Antonia Vivaldiho Arsilda, Opera SND Bratislava a koproducenti
- Najlepší kostým: Zuzana Ježková za kostýmy k inscenácii opery Antonia Vivaldiho Arsilda, Opera SND Bratislava a koproducenti
- Najlepšia scénická hudba: Daniel Fischer za hudbu k inscenácii hry Bernharda Studlara Túžba po nepriateľovi, Činohra SND Bratislava
- Mimoriadny počin v oblasti činohry: Péter Esterházy: Mercedes Benz, Činohra SND
- Mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla: Ondrej Šoth/Zuzana Mistríková: Denník Anny Frankovej, réžia a choreografia Ondrej Šoth, Balet Štátneho divadla Košice
- Mimoriadny počin v oblasti operného divadla: Antonio Vivaldi: Arsilda, réžia David Radok, hudobné naštudovanie Václav Luks, Opera SND Bratislava a koproducenti
- Cena Slovenského centra AICT za mimoriadny prínos v oblasti divadla: Vladimír Predmerský, historik a kritik bábkového divadla, dramaturg a režisér
- Mimoriadna cena Asociácie súčasného divadla: Iveta Škripková a Marián Pecko, Bábkové divadlo na Rázcestí za koncept festivalu Bábkarská Bystrica Tour 2016
- Bratislavské divadlo sezóny: Divadlo Astorka Korzo ’90
DOSKY 2018upraviť | upraviť zdroj
- Najlepšia inscenácia: Americký cisár podľa knihy Martina Pollacka v réžii Ivety Ditte Jurčovej, Štúdio 12 Bratislava a Divadlo Pôtoň Bátovce
- Najlepšia réžia: Júlia Rázusová za réžiu inscenácie hry Joëla Pommerata Znovuzjednotenie Kóreí, Štátne divadlo Košice
- Najlepší ženský herecký výkon: Barbora Andrešičová za postavu Emmy v inscenácii hry Duncana Macmillana Ľudia, miesta a veci, Divadlo Andreja Bagara v Nitre
- Najlepší mužský herecký výkon: Martin Huba za postavu Matthiasa Clausena v inscenácii hry Gerharta Hauptmanna Pred západom slnka, Činohra Slovenského národného divadla
- Najlepšia scénografia: Juraj Kuchárek za scénu v inscenácii adaptácie románu Leva Nikolajeviča Tolstého Vojna a mier, Činohra Slovenského národného divadla
- Najlepší kostým: Marija Havran za kostýmy v inscenácii adaptácie románu Leva Nikolajeviča Tolstého Vojna a mier, Činohra Slovenského národného divadla
- Najlepšia scénická hudba: Katarzia a Pjoni za hudbu v inscenácií Sofoklovej hry Antigona, Činohra Slovenského národného divadla
- Mimoriadny počin v oblasti činohry: Monika Potokárová za spevácky výkon v inscenácii Kabaret normalizácia alebo Modlitba pre Martu, Činohra Slovenského národného divadla
- Mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla: Adrian Szelle za tanečný výkon v postave Alexeja v inscenácii baletu Borisa Eifmana Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovovci, Balet Slovenského národného divadla
- Mimoriadny počin v oblasti operného divadla: Jolana Fogašová za spevácky výkon v postave Florie Toscy v opere Giacoma Pucciniho Tosca, Opera Slovenského národného divadla
- Cena Slovenského centra AICT za mimoriadny prínos v oblasti divadla: prof. PhDr. Vladimír Štefko, CSc., divadelný kritik, pedagóg, znalec súčasného divadla a divadelnej histórie
- Cena Slovenskej sporiteľne pre Divadlo sezóny: Divadlo Kontra Spišská Nová Ves
Referencieupraviť | upraviť zdroj
- ↑ a b Dosky : Divadelné ocenenia sezóny : O nás online. Bratislava: Asociácia súčasného divadla, cit. 2017-10-13. Dostupné online.
- ↑ Dosky : Divadelné ocenenia sezóny : Víťazi & nominovaní online. Bratislava: Asociácia súčasného divadla, cit. 2017-10-13. Dostupné online.
Externé odkazyupraviť | upraviť zdroj
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Antropológia
Aplikované vedy
Bibliometria
Dejiny vedy
Encyklopédie
Filozofia vedy
Forenzné vedy
Humanitné vedy
Knižničná veda
Kryogenika
Kryptológia
Kulturológia
Literárna veda
Medzidisciplinárne oblasti
Metódy kvantitatívnej analýzy
Metavedy
Metodika
Text je dostupný za podmienok Creative
Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších
podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky
použitia.
www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk