Krystal Boyd, známa aj ako Anjelica, Abbie, vlastným menom Ksenia Kondratyeva (* 14. apríl 1993 v Moskve) je ruská pornoherečka a modelka.[1][2]
Viac o pojme
Indonézske národné florbalové družstvo mužov je národné družstvo mužov, ktoré reprezentuje Indonéziu v medzinárodných florbalových súťažiach, podujatiach a priateľských zápasoch. Funguje pod záštitou Indonézskej florbalovej asociácie (IFA). Prvý medzinárodný zápas absolvovalo až v roku 2014. Vo februári 2018 mu patrilo vo svetovom rebríčku IFF 39. miesto.[1]
Viac o pojme
Belianske jazero[2] (-normovaný názov; iné názvy: Beliansky rybník[2], Beliansky tajch) je tajch v Štiavnických vrchoch. Nachádza sa v Banskej Štiavnici, neďaleko obce Banská Belá.
Viac o pojme
Toto je zoznam obchodných reťazcov pôsobiacich na území Slovenska. Prvým supermarketom v Česko-Slovensku bola MANA holandskej spoločnosti Ahold v Jihlave. Otvorený bol 6. júna 1991, o týždeň neskôr otvorili ďalší v Prahe. Najdlhšie existujúci zahraničný potravinový reťazec na Slovensku je Billa, ktorá svoj prvý supermarket otvorila 25. novembra 1993 v Trnave.[1]
Viac o pojme
Cementačná oceľ je druh nelegovaných a nízkolegovaných ocelí s obsahom uhlíka najviac 0,25 %.
Viac o pojme
Implantovateľný kardioverter - defibrilátor (implantable cardioverter-defibrillator - ICD) je špecializovaný elektronický prístroj, určený na liečbu život ohrozujúcich arytmii. Obvykle sa implantuje do oblasti hrudníka. Podľa typu prístroja sú do srdca zavedené a k defibrilátoru pripojené jedna až tri elektródy. Všetky moderné ICD sú schopné pracovať aj ako kardiostimulátor.
Viac o pojme
Ľudia poznali základné chemické prvky ako napríklad zlato, striebro alebo meď už z antickej doby, pretože sa dali ľahko objaviť v prírode a mohli byť vyťažené aj s primitívnymi nástrojmi. Aristoteles predpokladal, že všetko je vyrobené zo zmesi jednej alebo viacerých látok. Tie boli zem, voda, vzduch a oheň. Tiež sa dajú porovnať s látkou pevnou, kvapalnou, plynnou alebo plazmatickou. Predpokladal tiež, že látky sa menia na konečné substancie ktoré vidíme.
Viac o pojme
Californication – Orgie v Kalifornii (orig. Californication) je 84-dielny americký televízny seriál z produkcie Showtime (7 sérií po 12 dielov), ktorý vytvoril Tom Kapinos. Koncom roka 2013 ohlásili poslednú a to 7. sériu seriálu, ktorá mala premiéru 13. apríla 2014. David Duchovny, ktorý po ukončení seriálu Akty X nemal veľa zaujímavých ponúk, v ňom stvárnil Hanka Moodyho, príťažlivého, inteligentného, ostrého a uštipačného "beststellerového" spisovateľa. Odkedy sa presťahoval z New Yorku do kalifornského Los Angeles však poriadne nenapísal ani riadok. S tým však nie je spokojný jeho agent Charlie (Evan Handler), ktorý mu ako alternatívu vymyslí písať ironizovaný blog internetového časopisu. Hank má síce dospievajúcu dcéru, ale nikdy sa neoženil, pretože sa k tomu nevedel rozkývať. Priateľka Karen (Natascha McElhone) ho opustila a rozhodla sa založiť si novú rodinu po boku nakladateľského magnáta Billa (Damian Young). Hank sa s tým nevie zmieriť a, hoci sa v jeho posteli strieda množstvo nádherných dievčat a žien, on by chcel len trochu obyčajného spoločného šťastia so svojimi milovanými, ktorí sa mu pomaly vzďaľujú.
Viac o pojme
Prof. RNDr. Štefan Šáro, DrSc. (* 10. december 1933, Békešská Čaba – † 28. máj 2013) bol slovenský jadrový fyzik a vedúci oddelenia jadrovej fyziky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.
Viac o pojme
Veľké predelové vrchy (-slovenský normovaný názov)[1] alebo po anglicky Great Dividing Range (iné názvy: Eastern Highlands) sú dominantné pohorie Austrálie a tretie najdlhšie pohorie na svete. Rozprestierajú sa na dĺžke 3 500 km v severojužnom smere pozdĺž východoaustrálskeho tichomorského pobrežia. Tiahnu sa od Dauan Island, v severovýchodnom Queenslande, cez štát Nový Južný Wales až do štátu Viktória, kde sa stáčajú na západ a pozvoľna klesajú do centrálnej roviny. V pohorí, resp. jeho podcelku Austrálskych Alpách (časť Snowy Mountains), leží najvyšší austrálsky vrch - Kościuszkov vrch (2 228 m n. m.).
Viac o pojme
Katedrála Panny Márie je rímskokatolícka katedrála v meste Braga v severnej časti Portugalska. Je najstaršou katedrálou v Portugalsku s spolu s umeleckou a historickou hodnotou patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky v krajine.
Viac o pojme
Katedrála Panny Márie je rímskokatolícka katedrála v meste Braga v severnej časti Portugalska. Je najstaršou katedrálou v Portugalsku s spolu s umeleckou a historickou hodnotou patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky v krajine.
Viac o pojme
Joan Sutherlandová DBE (* 7. november 1926, Sydney, Austrália – † 10. október 2010, Montreux, Švajčiarsko[1][2]) bola austrálska operná speváčka, koloratúrna sopranistka.
Viac o pojme
Kostol kresťanskej reformovanej cirkvi je kostol známy ako Kalvínsky kostol v Bratislave na Námestí SNP.
Viac o pojme
Ľaliovník tulipánokvetý[2][3] (Liriodendron tulipifera)[4] je opadavý strom z rodu ľaliovník (Liriodendron) z čeľade magnóliovité (Magnoliaceae).
Viac o pojme
Obrúčkovce (lat. Amphisbaenia alebo Annulata) je taxón radu jašterotvarých. Väčšina rodov z tohto taxónu sa po slovensky volá obrúčkovec.
Viac o pojme
Polyol je organická zlúčenina, ktorá obsahuje niekoľko hydroxylových (alkoholových) skupín. Termín "polyol" označuje rôzne látky podľa toho, či sa používa v potravinárstve alebo v chémii polymérov. Polyoly s dvoma, troma a štyrmi hydroxylovými skupinami sú dioly, trioly a tetroly, ďalšie názvy sa tvoria analogicky.
Viac o pojme
Netopier fúzatý[3] (Myotis mystacinus) je druh netopiera z čeľade netopierovité.
Viac o pojme
Železničná trať Rožňava – Dobšiná (v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 167) je jednokoľajná železničná trať na Slovensku, ktorá spája Rožňavu s Dobšinou.
Viac o pojme
Železničná trať Plešivec – Slavošovce (v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 166) je jednokoľajná železničná trať na Slovensku, ktorá spája Plešivec a Slavošovce.
Viac o pojme
Podkovár malý[2] alebo podkovár krpatý alebo staršie podkováč malý (lat. Rhinolophus hipposideros) je druh netopiera z rodu podkovár. Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov podkovár malý patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je klesajúci.[1] Podkovár sa počas dňa ukrýva na povalách, vo vežiach, v starých budovách, v malých tuneloch, lesných chatkách. Vyskytuje sa aj v mestských sídlach.
Viac o pojme
Pavol Kopp (* 27. december 1978, Kláštor pod Znievom)[1] je slovenský športový strelec, reprezentujúci Slovensko na letných olympijských hrách 2012 v disciplínach vzduchová pištoľ na 60 m ľubovoľná pištoľ.[2] Je členom klubu ŠKP Bratislava a trénuje ho Ivan Némethy.[1]
Viac o pojme
Husľový koncert e mol, Op. 64 je dielo nemeckého skladateľa Felixa Mendelssohna-Bartholdyho.
Viac o pojme
Medzinárodný park mieru Waterton Glacier je lokalita svetového prírodného dedičstva UNESCO, ktorá pozostáva z dvoch národných parkov na území Kanady a USA.
Viac o pojme
Orthos (latinsky Orthrus) je v gréckej mytológii meno obludného dvojhlavého psa, ktorý bol synom obra Týfóna a jeho manželky Echidny.
Viac o pojme
Spišské modlitby[1][2] (iné názvy: Spišské kázňové modlitby[3][4], Kázňové modlitby zo Spiša[2][pozn. 1] či v skrátenom tvare ako SM[2]) sú súbor modlitieb a prosieb. Patria k najstarším literárnym pamiatkam v slovenčine z 15. storočia. Vznikli v Spišskej Kapitule okolo roku 1479, ako koncept liturgickej modlitby.[1][3] Za autora modlitieb sa považuje spišský prepošt Gašpar Bak. Autor textu využíva východoslovenské, stredoslovenské, české alebo poľské jazykové prvky a ich forma nasvedčuje, že vznikli na základe starších prameňov pod značným vplyvom byzantskej liturgie. Spišské modlitby sa nápadne podobajú na ekténie, ktoré sú typické pre gréckokatolícku a pravoslávnu cirkev. Obsahujú základné modlitby ako: Otčenáš, Zdravas Mária a Verím v Boha. Text modlitieb je dôkazom, že v tej dobe sa v neliturgickej náboženskej oblasti ešte používal domáci jazyk a prežívala cyrilo-metodská tradícia. Spišské modlitby neskôr patrili Kláštorisku a od 16. storočia sa nachádzajú v Olomouci.[1][6]
Viac o pojme
Dobšináit je minerál, ktorý bol objavený na území Slovenska. Ide o člena roselitovej skupiny s hlavným zastúpením vápnika.
Viac o pojme
Špitálska ulica je významná ulica a komunikácia v Bratislave v mestskej časti Staré Mesto.
Viac o pojme
Skimming efekt je fenomén krvi v arteriárnom systéme, ktorého dôsledkom je o 25% nižšie zastúpenie erytrocytov v krvi kapilár v porovnaní s krvou väčších artérií.[1]
Viac o pojme
Kyselina glukárová,[2] takisto nazývaná kyselina sacharová, je organická zlúčenina, ktorej vzorec je C6H10O8. Je to derivát glukózy, ktorý vzniká jej dvojnásobnou oxidáciou za vzniku dikarboxylovej kyseliny, napríklad pomocou kyseliny dusičnej.[3][4] Je to teda aldarová kyselina.
Viac o pojme
Karol Anton Medvecký - Medveczky de Medvecze et Kis Bistercze (* 8. jún 1875, Dolná Lehota, Slovensko – † 12. december 1937, Bojnice, Slovensko) bol slovenský rímskokatolícky kňaz, etnograf, historik a politik, signatár Martinskej deklarácie.
Viac o pojme
Mestská autobusová doprava v Olomouci je zabezpečovaná Dopravným podnikom mesta Olomouca (DPMO) a spolu s električkovou dopravou sa podieľa na zabezpečovaní mestskej hromadnej dopravy v štatutárnom meste Olomouc, metropole Olomouckého kraja. Olomoucký dopravný podnik prevádzkuje spolu 25 liniek (z toho 3 nočné), ktoré majú celkovú dĺžku 273 km a obsluhujú nielen štatutárne mesto, ale i niektoré susedné obce.
Viac o pojme
J20 - J22: Iné akútne infekcie dolných dýchacích ciest je položka z medzinárodnej klasifikácie chorôb. Patrí do X. kapitoly MKCH-10 - Choroby dýchacej sústavy.
Viac o pojme
Výbor pre verejné blaho (častejšie prekladaný ako Výbor verejného blaha, franc. Comité de salut public), ustanovený Národným konventom 6. apríla 1793 predstavoval de facto zoskupenia výkonnej moci vo Francúzsku v období jakobínskej diktatúry v rokoch 1793 – 1794. Vo vojnovom stave a s vidinou národného ohrozenia, jakobíni pod vedením Maximiliána Robespierra presunuli verejné žaloby, súdy a popravy pod dohľad tejto komisie.
Viac o pojme
Bahájske spoločenstvo v Slovenskej republike je jedna z cirkví a náboženských spoločností registrovaných na Slovensku, patriaca pod bahaizmus. Na Ministerstve kultúry SR je spoločenstvo zaregistrované od 19. apríla 2007.[2] Pri Sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 sa k nemu prihlásilo 311 veriacich.[1] Bahájske společenstvo združuje asi 300 členov, pričom väčšina sú Slováci.[3]
Viac o pojme
Helena Blehárová (* 28. jún 1943, Žilina) je slovenská a česká speváčka.
Viac o pojme
František Kubač (* 3. december 1887, Sereď – † 15. jún 1958, Bratislava) bol slovenský partizán, politik a funkcionár KSČ.
Viac o pojme
Miroslav Novák môže byť:
- český politik (* 1972), hajtman Moravskosliezkeho kraja, pozri Miroslav Novák (český politik)
- slovenský politik (HZDS-RSS), poslanec NR SR (1994 – 1998), pozri Miroslav Novák (slovenský politik)
- český lekár (1906 – 1944), dôstojník zdravotnej služby v Anglicku počas druhej svetovej vojny, pozri Miroslav Novák (lekár)
- český milicionár, hlavný náčelník štábu ĽM, pozri Miroslav Novák (milicionár)
- český literárny vedec (1924 – 1982), prekladateľ z japončiny, pozri Miroslav Novák (prekladateľ)
- český sociológ a politológ (* 1953), pozri Miroslav Novák (sociológ)
- český teológ (1907 – 2000), pozri Miroslav Novák (teológ)
Viac o pojme
Zberateľská kartová hra Pokémon (angl. Pokémon Trading Card Game) je súčasťou hier, anime, mangy, zbieracích kariet a ďalších médií vytvorených Satošim Tadžirim. Táto kartová hra vznikla na podnet série konzolových Nintendo hier.
Viac o pojme
Krédo je „prvé slovo a názov kresťanského vyznania viery, ktoré obsahuje v súhrnnej podobe základné články kresťanskej viery“.[1] Iný názov: symbol viery.
Viac o pojme
Európska cesta E32 je medzinárodná cesta 1. triedy. Začína v anglickom Colchesteri a končí v Harwichi.
Viac o pojme
Andrej Rudavský (* 29. november 1933, Posada Górna, Poľsko – † 11. apríl 2016, Bratislava, Slovensko) bol významný slovenský keramikár, sochár a maliar.[1][2]
Viac o pojme
Adaktýlia (z gr. daktylos - prst)[1] je vrodená chyba, pri ktorej sa nevyvinie prst alebo prsty ruky alebo nohy. Izolovaná je vzácna, väčšinou sa spája s komplexnejšími anomáliami hornej alebo dolnej končatiny/končatín. Funkčne najzávažnejšou formou adaktýlie je chýbanie palca ruky, čo znemožňuje úchop - riešenie je chirurgické, plastická rekonštrukcia.[2]
Viac o pojme
Močenský park je chránený areál v správe štátnej ochrany prírody Dunajské luhy.
Viac o pojme
Mgr. Bohuslav Kokotek (poľ. Bogusław Kokotek; * 16. jún 1949, Třinec, Česko-Slovensko, dnes Česko – † 24. júl 2016) bol český evanjelický duchovný poľskej národnosti, publicista.
Viac o pojme
Ján Svetlík (* 1. február 1912, Hybe – † 8. december 1997, Bratislava) bol slovenský architekt, tvorca areálu Slavína – jednej z dominánt Bratislavy.
Viac o pojme
Mons. doc. PhDr. PsLic. Marek Forgáč, PhD. (* 21. január 1974, Košice) je slovenský rímskokatolícky biskup a vysokoškolský pedagóg. Slúži ako pomocný biskup a generálny vikár Košickej arcidiecézy a je titulárnym biskupom sídla Seleuciana. V rámci Konferencie biskupov Slovenska je predsedom Komisie pre prípady sexuálneho zneužívania maloletých a členom Hudobnej subkomisie Liturgickej komisie aj Subkomisie pre katechézu vo farnosti Komisie pre katechizáciu a školstvo.[1]
Viac o pojme
Kyselina oxaloctová[1] (známa aj ako OAA, z anglického oxaloacetic acid) je kryštalická organická zlúčenina, ktorej vzorec je HO2CC(O)CH2CO2H. Konjugovaná báza kyseliny oxaloctovej, nazývaná oxalacetát alebo oxaloctan, je metabolickým medziproduktom v mnohých procesoch u živočíchov a rastlín. Účastní sa glukoneogenézy, močovinového cyklu, glyoxylátového cyklu, syntézy aminokyselín, syntézy mastných kyselín a citrátového cyklu.[2]
Viac o pojme
Súradnice: 48° 23′ 55″ s.š., 9° 59′ 33″ v.d. Ulm Münster alebo Dóm v Ulme je luteránsky dóm (nie katedrála v cirkevnom ani v architektonickom zmysle, kostol nikdy nebol sídlom biskupa) postavený v gotickom štýle v Ulme. Pôvodne bol dóm katolícky, v období reformácie prešiel do rúk protestantov.
Viac o pojme
Gravimetria (važková analýza) je metódou chemickej kvantitatívnej analýzy, ktorá je založená na vylúčení stanovovanej zložky vo forme málo rozpustnej zlúčeniny (tj. vylučovacia forma zložky) a na jej prevedení na zlúčeninu o presne definovanom zložení, ktorá sa následne váži.
Viac o pojme
V matematike sa binárna relácia R na množine X nazýva reflexívna, ak pre každé a z X platí, že a je v relácií so sebou samým.
Viac o pojme
Trenčianska kotlina je geomorfologický podcelok Považského podolia. Leží v centrálnej časti Trenčianskeho kraja.
Viac o pojme
Generálmajor Ing. Miroslav Kováč (* 23. február 1958, Martin) je slovenský generál vo výslužbe. V roku 2007 bol ustanovený do funkcie veliteľa Síl výcviku a podpory ozbrojených síl SR.
Viac o pojme
Rák je maďarské priezvisko s významom rak. Na Slovensku je najčastejšie v Horných Salibách (okres Galanta) a v Kameníne (okres Nové Zámky).
Viac o pojme
PhDr. ThLic. Tadeáš Mikuláš Král, OFM (vlastným menom Mikuláš Král; * 6. december 1946, Hrboltová, dnes časť Ružomberka) je slovenský rímskokatolícky kňaz,[1] autor publikácie Novakov demokratický kapitalizmus s ľudskou tvárou.
Viac o pojme