Albert Bandura (* 4. december 1925, Mundare, Alberta, Kanada) je kanadský psychológ ukrajinsko-poľského pôvodu. Patrí k najvýznamnejším predstaviteľom behaviorizmu a kognitívnej psychológie. Je štvrtým najcitovanejším psychológom všetkých čias (po B. H. Skinnerovi, S. Freudovi a J. Piagetovi).[1] K roku 2007 bol štvrtým najcitovanejším autorom v humanitných a spoločenských vedách.[2] Najviac sa preslávil svojou teóriou sociálneho učenia a teóriou „sebaúčinnosti“. Známy a často citovaný je tiež jeho experiment s Bobo bábikou (tzv. Bobo doll experiment) z roku 1961. V súčasnosti je emeritným profesorom psychológie na Stanfordskej univerzite.
Viac o pojme
Toto je zoznam kultúrnych pamiatok v obci Petrova Ves v okrese Skalica.
Viac o pojme
Toto je zoznam kultúrnych pamiatok v obci Dlhá v okrese Trnava.
Viac o pojme
1 Zápasy a góly za profesionálny klub k 26. decembru 2018.
2 Zápasy a góly v reprezentácii k 14. septembru 2018.
Viac o pojme
Békešská Čaba[1] (maď. Békéscsaba) je župné mesto v juhovýchodnom Maďarsku. Nachádza sa vo Východopanónskej panve (Veľkej dunajskej kotline), 8 km juhozápadne od rieky Kettős-Körös a 20 km severne od hraníc s Rumunskom. Mesto je dôležitým strediskom slovenskej menšiny v Maďarsku, v roku 2001 sa hlásilo k slovenskej národnosti 6 % jeho obyvateľstva. Je družobným mestom Trenčína.
Viac o pojme
Békešká župa je župa na juhovýchode Maďarska. Jej hlavné mesto je Békešská Čaba, jej rozloha je 5 631 km² a žije tu 392-tisíc obyvateľov.
Viac o pojme
Líce môže byť:
- v biológii a medicíne:
- u cicavcov: časť tváre medzi ústami, jarmovým oblúkom (prípadne nepresne: okom) a uchom, u človeka v užšom zmysle bez príušnicovožuvačovej oblasti, lat. bucca, gena, mala, regio buccalis[1][2][3][4][5][6][7], pozri líce (časť tváre)
- u trilobitov: voľné líce a pevné líce[8][2]
- v entomológii: časť hlavy, ktorá sa nachádza medzi zadným okrajom zložených očí a koncom hlavy, lat. gena[9][2], pozri líce (hmyz)
- básnicky: tvár (lat. facies)[10]
- vrchná, vonkajšia strana (obyčajne plochého) predmetu[11], pozri líce (vonkajšia strana)
- v architektúre: predná časť stavby[12]
Viac o pojme
Opistokonty[1] (lat. Opisthokonta) je v súčasných systémoch veľký taxón živých organizmov (niekedy konkrétne hodnotený ako nadskupina [angl. supergroup], ríša a pod.). Zahŕňa okrem určitých jednobunkovcov (golierikovce) aj všetky huby a živočíchy, preto ide z hľadiska praxe o veľmi dôležitý taxón. V tradičných systémoch tento taxón neexistuje - huby a živočíchy v nich tvoria samostatné veľké taxóny (spravidla ríše) a spomínané jednobunkovce sú obyčajne zaradené pod rôznymi názvami medzi prvoky (Protozoa).
Viac o pojme
Chrbát môže byť:
- v biológii a anatómii:
- u stavovcov (vrátane človeka): zadná časť celého trupu, u človeka niekedy v užšom zmysle len zadná časť hrudníka (t. j. chrbát v takom prípade nezahŕňa bedrá)[1][2][3][4][pozn 1] pozri chrbát (stavovce)
- u článkonožcov: horná strana všetkých tagiem okrem hlavy[1], pozri chrbát (článkonožce)
- u ostatných bezstavovcov: chrbtová strana tela, teda horná strana tela pri prirodzenej orientácii tela voči substrátu a pri zohľadnení typickej polohy istých orgánov (napr. tam, kde ježovky majú konečník, je chrbtová strana)[1]
- vrchná alebo zadná časť nejakého predmetu, napr. knižný chrbát, chrbát ruky[5]
- v geomorfológii: pretiahnutá vyvýšenina s výraznými okrajovými svahmi a zaoblenou alebo plochou vrcholovou časťou[6], pozri chrbát (geomorfológia)
Viac o pojme
Faktúra (z lat.
Viac o pojme
Iveta Pagáčová (* 1982, Košice) je slovenská televízna a divadelná herečka.
Viac o pojme
Detský domov s areálom tzv. Detské mestečko je areál pozostávajúci z 36 objektov v Zlatovciach, dnešnej miestnej časti Trenčína. Návrh na vytvorenie Detského mestečka vznikol v roku 1965, otvorenie bolo v roku 1974 [1].
Viac o pojme
Táto kategorizácia sa využíva pri automatickom generovaní indexu pre biologický portál.
Viac o pojme
Uruši,[1] japonský lak[1] alebo čínsky lak,[1] je prírodný polymér vyrábaný zo živice (urušiol) stromov Toxicodendron vernicifluum (predtým Rhus verniciflua), Toxicodendron succedancum (predtým Rhus succedanea), Gluta usitata (predtým Melanorrboea usitata) a Gluta laccifera (predtým Melanorrboea laccifera).[2][3] Vlastnosťami sa podobá epoxidovým živiciam. Vyschnutý lak je odolný voči vlhkosti, vysokej a nízkej teplote, plesniam a tiež slabým kyselinám, či zásadám. Používa sa preto často na povrchovú úpravu drevených nádob, nábytku a niekedy aj na povrchovú úpravu kovu a na lepenie keramiky.[1]
Viac o pojme
Soisy-sous-Montmorency môže byť:
- francúzska mesto, pozri Soisy-sous-Montmorency (mesto)
- francúzsky kantón, pozri Soisy-sous-Montmorency (kantón)
Viac o pojme
Zborovňa je slovenský televízny komediálny seriál. Vznikol v roku 1999 pod taktovkou režiséra Stanislava Párnického ako projekt Tv Luna. Po zániku televízie práva na vysielanie kúpila verejnoprávna STV a seriál s menšími prestávkami reprízuje aj dnes.
Hlavné úlohy v tomto seriáli stvárnili: Marián Zednikovič, Božidara Turzonovová, Ján Kroner, Diana Mórová, Slávka Halčáková, Richard Stanke, Zuzana Fialová a Oľga Belešová. Ide o sériu situačných komédií zo školského prostredia a tešiť sa môžete na úsmevné príhody zo života študentov a profesorov súkromného gymnázia Andrewa Bliznu.
Viac o pojme
Turancar je slovenská dopravná spoločnosť, ktorá sa zaoberá prepravou osôb aj nákladu. Okrem toho sa taktiež zaoberá predajom midibusov[1], ponúka servisné služby pre niektoré nákladné automobily a autobusy[2] a organizuje rôzne zájazdy.[3] Spoločnosť vznikla v Nitre roku 1992[4], kde ju založil Viliam Turan, ktorý je aj jej aktuálnym vlastníkom.
Viac o pojme
Zorný uhol je uhol, ktorý zvierajú spojnice krajných bodov pozorovaného predmetu so stredom očnej zrenice (optickým stredom oka). Je to hlavná forma merania zorného poľa.
Viac o pojme
Grófka Eva Jozefa Suňogová z Jasenice a Budatína (* 1700, Kysucké Nové Mesto - † ?), členka významného magnátskeho rodu, ktorý vlastnil budatínske panstvo. Eva Jozefa bola dcéra grófa Ladislava Suňoga a jeho prvej manželky grófky Júlie Esterháziovej z Galanty.
Viac o pojme
Lujza Garajová-Schrameková (* 7. február 1983, Nitra) je slovenská herečka, stand-up komička a speváčka.
Viac o pojme
Akademický maliar Jindřich Krejča (* 4. apríl 1920, Žlebské Chvalovice – † 29. máj 1991) bol český ilustrátor, ktorý sa zameriaval najmä ma flóru.
Viac o pojme
Veternica iskerníkovitá (lat. Anemone ranunculoides), žltá veternica alebo žltá sasanka, je bylinná trváca rastlina, ktorá rastie v lesoch na väčšine kontinentálnej Európy, a menej často v oblasti Stredomoria.
Viac o pojme
Revival Jazz Band je slovenská džezová skupina, ktorá vznikla v roku 1962.[1] Pionieri revivalistického hnutia v Československu, ktorí odohrali množstvo koncertov aj po celej Európe. [2]
Viac o pojme
Letisko Hontianske Nemce je letisko na letecké práce nachádzajúce sa v blízkosti Hontianskych Nemiec.
Viac o pojme
Letisko Svidník (ICAO skratka LZSK) je verejné vnútroštátne letisko s nepravidelnou dopravou nachádzajúce sa v blízkosti mesta Svidník.
Viac o pojme
Toto je zoznam kultúrnych pamiatok v obci Rakovice v okrese Piešťany.
Viac o pojme
Zborovňa je slovenský televízny komediálny seriál. Vznikol v roku 1999 pod taktovkou režiséra Stanislava Párnického ako projekt Tv Luna. Po zániku televízie práva na vysielanie kúpila verejnoprávna STV a seriál s menšími prestávkami reprízuje aj dnes.
Hlavné úlohy v tomto seriáli stvárnili: Marián Zednikovič, Božidara Turzonovová, Ján Kroner, Diana Mórová, Slávka Halčáková, Richard Stanke, Zuzana Fialová a Oľga Belešová. Ide o sériu situačných komédií zo školského prostredia a tešiť sa môžete na úsmevné príhody zo života študentov a profesorov súkromného gymnázia Andrewa Bliznu.
Viac o pojme
Mrenka perleťová (Puntius oligolepis) je druh ryby z čeľade kaprovité (Cyprinidae).
Viac o pojme
Soisy-sous-Montmorency je francúzske mesto v departemente Val-d’Oise, v regióne Île-de-France.
Viac o pojme
Na území Lotyšska sa nachádza spolu 76 miest. Deväť z nich – Riga, Daugavpils, Liepāja, Jelgava, Jūrmala, Ventspils, Rēzekne, Valmiera a Jēkabpils – má zvláštny štatút republikového mesta (lot. republikas pilsēta), ktoré v Lotyšsku tvoria samosprávny celok najvyššej úrovne.[1] Zvyšných 67 miest (lot. novada pilsētas) je začlenených do 109 krajov (lot. novadi), zahŕňajúcich okrem samotného mesta aj okolité obce.[1] Väčšina lotyšských miest predstavuje správne centrum niektorého z týchto krajov.
Viac o pojme
Zhoď dres je druhý štúdiový album skupiny Money Factor, ktorý v roku 1994 vydalo hudobné vydavateľstvo Jumbo Records. Ako spevák pri nahrávaní tohto albumu debutoval Jozef Banovič (známy aj ako D. C.). Jozef Banovič vtedy nahradil Doda Dubána, ktorý sa stal v roku 1993 členom skupiny Tublatanka.
Viac o pojme
Sumachovec fermežový[2] alebo sumach fermežový[3] (lat. Toxicodendron vernicifluum, synonymá: Toxicondendron verniciferum, Toxicodendron verniciflua, Rhus verniciflua, Rhus vernicifera) je strom z rodu sumachovec (Toxicodendron), alternatívne zaraďovaný do rodu sumach v širšom zmysle (Rhus s. l.)[4][5][6][7][2]. Pochádza z Číny a indického subkontinentu. V súčasnosti sa pestuje v regiónoch Číny, Kórey a Japonska. Zo stromov sa získava živica (urušiol), ktorá sa následne používa ako vysoko odolný lak (uruši).
Viac o pojme
Dr. Ján Feješ (* 1909 – † 1988) bol slovenský právnik, prokurátor a štátny činiteľ.[1]
Viac o pojme
Prenosová sústava slúži na prenos elektrickej energie z elektrární do veľkých elektrických staníc alebo uzlov spravidla vyššieho napätia.[1] Je to jedna z dvoch častí elektrizačnej sústavy, druhou je distribučná sústava.[2] Úlohou prenosovej sústavy je „poskytovanie prenosových a systémových služieb, vrátane zabezpečenia prenosu elektrickej energie do podriadených distribučných sústav a oprávneným odberateľom“.[3] Na Slovensku sa pre prenosovú sústavu používa aj termín nadradená sústava.[3]
Viac o pojme
Vulkanické sklo alebo sopečné sklo je amorfný (nevykryštalizovaný) produkt rýchlo chladnúcej magmy, v ktorom nemali atómy prvkov dostatok času aby sa stihli usporiadať do kryštálovej mriežky.[1] Sklo preto nie je minerál. Ako všetky druhy skiel je to hmota prechodného zloženia medzi tesne natlačenými drobnými kryštálmi rôzneho typu a veľmi neusporiadanou stavbou plynu, veľmi rýchlo utuhnutá zmes O, Si, Al, Ca, K a ďalších prvkov.[1] Vzniká preto hlavne v sopečných horninách, kde môže tvoriť celú horninu, alebo jej podstatnú časť, ale môže byť tiež pozorovaný pri okrajoch plytkých intruzívnych telies ako sú dajky a sily.
Viac o pojme
Dvojstranovce (iné názvy: dvojstranne súmerné živočíchy[1], staršie dvojsúmerníky; lat. Bilateralia, Bilateria) alebo trojlistovce (lat. Triblastica, Triploblastica) sú skupina resp. pododdelenie vývojového stupňa resp. oddelenia epitelovce. Majú bilaterálne symetrické telo s diferencovanou hlavou (čiastočná asymetria tela alebo redukcia hlavy sú sekundárne, dosť zriedkavé javy!). Vznik hlavy v procese cefalizácie sa považuje za dôsledok adaptácie na plazivý pohyb po podklade smerom dopredu. Pri tomto pohybe predná časť tela ako prvá prichádzala do kontaktu s meniacimi sa podmienkami prostredia, a získavala tak osobitné postavenie v organizme. Hlava sa postupne diferencuje na dominantnú časť tela: stáva sa z nej nervovo-senzorické, a navyše i trofické centrum organizmu – miesto prijímania potravy.
Viac o pojme
Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 3 články. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.
Viac o pojme
Göppingen je nemecké mesto v Badensku-Württembersku, asi 40 kilometrov východne od Stuttgartu. Je to okresné mesto (Kreisstadt) a najväčšie mesto Göppingenského okresu (Landkreis Göppingen).
Viac o pojme
Štruktúra vo všeobecnej a štruktúrnej geológii predstavuje celkové vzťahy[1], priestorové usporiadanie[2] horninových jednotiek. Horninové jednotky (napr. vrásy, zlomy, diskordancie) predstavujú funkčné časti v štruktúrnom celku, ktorým je geologické (horninové) prostredie. Štruktúra zároveň vyjadruje vzájomné vzťahy medzi prvkami a celkom.
Viac o pojme
Kayla Dayová (* 28. september 1999, Santa Barbara, Kalifornia, USA) je americká profesionálna tenistka.[1][2]Je juniorskou šampiónkou US Open.
Viac o pojme
Administratívne členenie Mongolska je vo svojich základných rysoch definované štvrtou hlavou Ústavy Mongolska. Členenie pozostáva z 21 provincií a okruhu hlavného mesta Ulanbátar (mong. нийслэл – nijslel),[1][2][3] ktorý je samostatnou entitou na úrovni provincie.
Viac o pojme
Květnice je obec v Česku v okrese Praha-východ v Stredočeskom kraji. 1. januára 2012 tu žilo 1 307 obyvateľov, z toho 636 mužov a 671 žien, pričom priemerný vek v obci bol 31,3 roka (muži 31,4 roka, ženy 31,2 roka).
Viac o pojme
Saláma[pozn 1] je „mäsový výrobok z mäsového diela, ktorý sa skladá z jemne homogenizovaného zrneného mäsového diela alebo zo spojky a vložky, plnený do technologického obalu“[2].
Viac o pojme
Prof. MUDr. Bohumil Chmelík, PhD. (* 1938, Trnava) je slovenský zubný lekár, vysokoškolský pedagóg a politik.
Viac o pojme
Poľný maršal Gerd von Rundstedt (* 12. december 1875, Aschersleben – † 24. február 1953, Hannover) bol jeden z najvýznamnejších nemeckých veliteľov druhej svetovej vojny. Je považovaný za jedného z najschopnejších predstaviteľov nemeckej „starej školy“ (bývalých príslušníkov generálneho štábu z prvej svetovej vojny).
Viac o pojme
Madison Keysová (* 17. február 1995, Rock Island, USA) je americká profesionálna tenistka. Vo svojej doterajšej kariére na okruhu WTA Tour vyhrala dva singlové turnaje. Na okruhu ITF získala tri tituly vo dvojhre a jeden vo štvorhre.
Viac o pojme
Mezoamerický koralový útes alebo Mezoamerický systém koralových útesov, alebo aj Mezoamerický bariérový útes je rozsiahly systém koralových útesov a atolov v oblasti Strednej Ameriky. Okrem koralových útesov a atolov tunajšie ekosystémy vytvárajú piesočné pláže a duny, pobrežné lagúny a mokrade, mangrovníkové lesy, či podmorské lúky rias a tráv.[1]
Viac o pojme
Nálevníky [1][2][3][4] (iné názvy: riasničkovce [2], riasničkavce[3], brvavce[5][3], infuzóriá[6], infuzória[7], infuzórie[8], ciliáty[9]; lat. Ciliophora, Ciliata, Infusoria) je taxón (zvyčajne kmeň) prvokov. Známych je asi 8000 druhov. Žijú väčšinou v sladkých vodách, menej často v morských. Ešte zriedkavejšie sú parazity alebo symbionty.
Viac o pojme
1 Zápasy a góly za profesionálny klub k 3.4.2016.
2 Zápasy a góly v reprezentácii k 9.10.2016.
Viac o pojme
Bzučivka zelená (Lucilia sericata) je mucha z čeľade bzučivkovité (Calliphoridae)
Viac o pojme
iPhone 11 Pro a 11 Pro Max je smartphone, ktorý bol navrhnutý, vyvinutý a je predávaný spoločnosťou Apple. V súčasnosti to jeden z modelov trinástej generácie telefónov iPhone. Ide o nástupcu iPhone XS a XS Max. Model bol oznámený spolu s lacnejším modelom iPhone 11 10. septembra 2019 v Divadle Steva Jobsa v Apple Parku výkonným riaditeľom spoločnosti Apple, Timom Cookom. Predobjednávky sa začali 13. septembra 2019 a oficiálny dátum začiatku predaja bol stanovený na 20. septembra 2019.[1]
Viac o pojme
iPhone 12 Pro a 12 Pro Max sú smartphoney, ktoré boli navrhnuté, vyvinuté a sú predávané spoločnosťou Apple. V súčasnosti sú vlajkovými loďami modelov štrnástej generácie telefónov iPhone. Ide o nástupcov iPhone 11 Pro a Pro Max. Modely boli oznámené spolu s lacnejšími modelmi iPhone 12 a 12 Mini 13. októbra 2020 v Divadle Steva Jobsa v Apple Parku výkonným riaditeľom spoločnosti Apple, Timom Cookom. iPhone 12 Pro bol vo väčšine krajín k dispozícii 23. októbra 2020. Predobjednávky na iPhone 12 Pro Max sa začali 6. novembra 2020 a telefón bol k dispozícii od 13. novembra 2020.[1]
Viac o pojme
iPhone 12 a 12 Mini sú smartfóny, ktoré boli navrhnuté, vyvinuté a sú predávané spoločnosťou Apple. V súčasnosti sú jednými z modelov štrnástej generácie telefónov iPhone. Ide o nástupcu iPhone 11. Model bol oznámený spolu s drahším modelom iPhone 12 Pro a Pro Max 13. októbra 2020 v Divadle Steva Jobsa v Apple Parku výkonným riaditeľom spoločnosti Apple, Timom Cookom. Predobjednávky na iPhone 12 sa začali 16. októbra 2020 a telefón bol vo väčšine krajín k dispozícii 23. októbra 2020. Predobjednávky na iPhone 12 Mini sa začali 6. novembra 2020 a telefón bol k dispozícii od 13. novembra 2020.[1]
Viac o pojme