Prusko (nem. Preußen, poľ. Prusy, čes. Prusy, Prusko[pozn 1]) je historické územie pri Baltskom mori v dnešnom Poľsku, Rusku a (malá časť) v Litve, ktoré zodpovedá (zjednodušene povedané) buď len Východnému Prusku, alebo Východnému Prusku a Západnému Prusku.
Viac o pojme
Byzantská ríša (iné názvy: Byzancia, Byzant, Byzantsko, pre rané obdobie: Východorímska ríša alebo Východorímske cisárstvo; obyvateľ Byz. ríše sa volá Byzantínec), je umelý názov pre východnú, grécko-orientálnu časť Rímskej ríše a pre nadväzujúci stredoveký štát. Táto ríša existovala medzi 3. stor./4. stor. po Kr. (tradične sa uvádza rok 395) a rokom 1453.
Viac o pojme
Kaprozúbka pestrá (Aphyosemion australe) je druh ryby z čeľade Aplocheilidae.
Viac o pojme
Zelené pleso[2] (ľudovo Zelené pleso kežmarské[chýba zdroj]; poľ. Zielony Staw, Zielony Staw Kiezmarski, nem. Grünsee, Grüner See, Kesmarker Grüner See, maď. Zöld-tó, Késmárki Zöld-tó) je morénové pleso v Doline Zeleného plesa. Nachádza sa v historickom chotári mesta Kežmarok v nadmorskej výške 1 545 m n. m., má rozlohu 1,78 ha a je hlboké 4,5 m.[1] Na severnej strane plesa stojí Chata pri Zelenom plese.
Viac o pojme
Zemnárka krátkozobá (Cereopsis novaehollandiae) je veľký austrálsky zúbkozobec z čeľade kačicovitých. Hniezdi pri južnom pobreží Austrálie.[1][2][3]
Viac o pojme
Ladislav Ballek je slovenský diplomat. Od roku 2020 je mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenska v Iráne s priakreditáciou pre Afganistan a Pakistan.
Viac o pojme
Mgr. Marek Eštok (* 14. august 1970, Michalovce) je slovenský diplomat a politik, bývalý mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR vo Francúzskej republike, Monackom kniežatstve a Alžírsku.[1] Od roku 2017 veľvyslanec pri Rade Európy v Štrasburgu.
Viac o pojme
Barón Július Szalavský (Szalavszky de Nemesmogyoród) (* 13. apríl 1846, Hlohovec – † 7. marec 1936, Melčice-Lieskové) bol slovenský barón, verejný činiteľ, politik a trenčiansky župan.
Viac o pojme
Jak divý alebo jak (lat. Bos mutus, Bos grunniens mutus, Bos grunniens, zriedkavo: Poephagus mutus, Poephagus grunniens mutus, Poephagus grunniens) je druh z čeľade turovité, rodu Bos, podrodu Poephagus (ktorý niektorí autori klasifikujú ako samostatný rod Poephagus). Zdomácnený druh jaka divého je jak domáci alebo jak (lat. Bos grunniens, Poephagus grunniens).
Viac o pojme
Marianna Némethová-Krajčírová (* 1. jún 1948, Košice) je bývalá slovenská športová gymnastka, reprezentantka Československa, najväčšia osobnosť v histórii slovenskej športovej gymnastiky.
Viac o pojme
TV môže byť:
- skratka výrazu:
- televízia (viacero významov)
- telesná výchova
- trolejové vedenie
- Trebišov (evidenčné číslo)
- Tuvalu (kód ISO 3166-2)
- Tavuš (kód ISO 3166-2)
- rumunská značka dodávok, pozri TV (auto)
Viac o pojme
Hřebečníky sú obec v Česku v okrese Rakovník v Stredočeskom kraji. 1. januára 2012 tu žilo 248 obyvateľov, z toho 133 mužov a 115 žien, pričom priemerný vek v obci bol 44,3 roka (muži 42,8 roka, ženy 45,9 roka).
Viac o pojme
Mäkkýšovce (iné názvy: prvomäkkýše, amfineury; zastarano chitóny; lat. Amphineura) sú primitívne mäkkýše. Telo je uhorkovité, ale aj dlhé, červovité, často mierne sploštené. Dorsálna flexia sa ešte neprejavuje – ústa aj anus sú terminálne. Telo pokrýva ostnitá kutikula. V najprimitívnejších prípadoch obsahuje vápenaté spikuly, u chitónov je na chrbtovej strane vytvorená zvláštna schránka zo štítkov. Hlava je slabo diferencovaná, nemajú oči, tykadlá ani statocysty. Nervová sústava je ešte v podstate rebríčková. Podkmeň sa delí na 3 triedy, ktoré majú asi 1 200 recentných druhov.
Viac o pojme
Kopa môže byť:
- hromada
- veľké množstvo
- vrch na Slovensku:
- v Malej Fatre, pozri Kopa (vrch v Malej Fatre)
- vo Veľkej Fatre, pozri Kopa (vrch vo Veľkej Fatre)
- v Slovenskom raji, pozri Kopa (vrch v Slovenskom raji)
- v Poľane, pozri Kopa (Poľana)
- vrch v Poľsku:
- v pohorí Krkonoše, pozri Kopa (Krkonoše)
- v pohorí Beskidy Zachodnie, pozri Kopa (Beskidy Zachodnie)
- dedina v Estónsku, pozri Kopa (Estónsko)
- jazero v Kazachstane, pozri Kopa (Kazachstan)
- stará miera (60 kusov), pozri kopa (miera)
- v astronómii veľké zoskupenie galaxii: Kopa galaxií
- kopcovitý útvar, do ktorého sa dáva seno alebo ďatelina
- v geológii: vyvrelinou utvorený kužeľovitý útvar na povrchu, pozri kopa (geológia)
- v meteorológii: kumulus
- chránené územie, pozri Kopa (prírodná rezervácia)
- priezvisko, pozri Kopa (priezvisko)
- Daniel Kopa (1838 – 1920), slovenský pedagóg a redaktor, otec Jozefa
- Jerzy Kopa (* 1943), poľský futbalista a tréner
- Jozef Kopa (1876 – 1961), slovenský osvetový pracovník a pedagóg
- Matt Kopa (* 1987), hráč amerického futbalu
- Raymond Kopa (1931 – 2017), francúzsky futbalista
Viac o pojme
Červovce (lat. Aplacophora) môže byť:
- v širšom zmysle: pozri červovce (v širšom zmysle)
- v užšom zmysle: pozri červovce (Solenogastres)
Viac o pojme
Lysá je prírodná rezervácia,[1] ktorá sa nachádza v geomorfologickom celku Vihorlatské vrchy v katastrálnom území obcí Podhoroď a Choňkovce v okrese Sobrance v Košickom kraji.
Viac o pojme
Mazák môže byť:
- slangový názov pre skúseného vojaka alebo väzňa
- záhradkárska osada v obci Povina, pozri Mazák (záhradkárska osada)
- národná prírodná rezervácia v Beskydách, pozri Mazák (národná prírodná rezervácia)
- potok v Beskydách: Mazák (potok)
- priezvisko
- Ján Mazák – bývalý predseda Ústavného súdu, generálny advokát Súdneho dvora Európskych spoločenstiev
- Martin Mazák – pivot MHK Košice
Viac o pojme
Brezová môže byť:
- folklórny súbor na Slovensku, pozri Brezová (folklórny súbor)
- vrch (1 041,8 m n. m.) v Branisku, pozri Brezová (vrch v Branisku)
- vrch (947 m n. m.) v Levočských vrchoch, pozri Brezová (vrch v Levočských vrchoch)
- alternatívny názov Brezovského potoka na Záhorí
- skrátený názov:
- mesta Brezová pod Bradlom
- obce Silická Brezová
Viac o pojme
Krivosť priestoročasu charakteristika priestoročasu vyjadrujúca jeho základné geometrické vlastnosti. Krivosť priestoročasu môže byť kladná, nulová (Euklidova geometria) alebo záporná a vyjadruje sa obyčajne indexom krivosti.
Viac o pojme
Reva Untermanová (angl. Reva Unterman; * 1957, Londýn, Spojené kráľovstvo) je stĺpčekárka a spisovateľka píšuca pod pseudonymom Reva Mann.
Viac o pojme
Koloman (Kalo) Uhrík (* 24. december 1932, Brezová pod Bradlom – † 16. august 2015, Trnava) bol slovenský spisovateľ, redaktor a scenárista.[1]
Viac o pojme
Bazilišok (menej často: bazilisk[1][2][3], zastarano: bazilišek[4][5], baziliškus[3]) je výraz majúci v mytológii, náboženstve, folkloristike viacero významov:
Viac o pojme
Charaxotvaré alebo charaxy alebo tetrotvaré alebo tetry (Characiformes) je rad taxónu Neopterygii.
Viac o pojme
Eweština[3] (iné názvy: ewe[3], ewejčina[4]; po evesky: Eʋegbe) je jazyk zo skupiny kwaských jazykov, používaný približne tromi miliónmi hovoriacich v Ghane a Togu. Je to jazyk Eweov (Ewov).
Viac o pojme
DOBRÁ VOĽBA je politická strana na Slovensku. Ciele strany boli oficiálne ohlásené na tlačovej konferencii 19. septembra 2019.
Viac o pojme
Ministri je slovenský komediálny televízny seriál TV JOJ, ktorý vychádza z prostredia “fiktívnej slovenskej politickej scény”.[2] Seriál mal premiéru 4. septembra 2018.[3]
Viac o pojme
Vlk hrivnatý[2] (iné názvy: vlk guar[2], pes hrivnatý[3]; lat. Chrysocyon brachyurus) je najväčšia psovitá šelma, ktorá žije v Južnej Amerike. Navzdory názvu nie je blízkym príbuzným vlka a hoci výzorom pripomína líšku na dlhých nohách, nie je príbuzný ani s ňou. Je jediným druhom v rode Chrysocyon (lat.: zlatý pes).
Viac o pojme
Líška korzak (iné názvy: líška korsak, korzak, korsak; lat. Vulpes corsac, Alopex corsac) je malá líška z čeľade psovité (Canidae) z rodu Vulpes.
Viac o pojme
Líška horská alebo pes horský[1] (lat. Pseudalopex culpaeus, Lycalopex culpaeus, Canis culpaeus, Dusicyon culpaeus) je juhoamerický mäsožravec.
Viac o pojme
Líška fenek (iné názvy: fenek berberský, fenek ušatý, fenek [2][3][4][5]; lat. Vulpes zerda, Fennecus zerda, Megalotis zerda, Canis zerdo) je druh z čeľade psovité (Canidae).
Viac o pojme
Líška falklandská[1] (iné názvy: líška južná, neformálne názvy: vlk falklandský, falklandský vlk; bohemizmus: pes bojovný; lat.Dusicyon australis) bol mäsožravý cicavec voľne žijúci na Falklandských ostrovoch, ktorý vyhynul v roku 1876.
Viac o pojme
Mazák je národná prírodná rezervácia v okrese Frýdek-Místek. Nachádza sa v Moravsko-sliezskych Beskydoch na západných svahoch Lysej hory, najvyššieho vrcholu tohoto pohoria.
Viac o pojme
Prírodná pamiatka Megonky[1] (aj Megoňky) je nálezisko prírodných pieskovcových útvarov vajcovitého až guľovitého tvaru.
Viac o pojme
Termín muzeografia (lat. museographia), ktorý sa objavil už v 18. storočí (Nickel, 1727), je starší ako pojem muzeológia.
Viac o pojme
Netopierovité alebo večernicovité (lat. Vespertilionidae) sú čeľaď z radu netopiere.
Viac o pojme
Supia veža (poľ. Sępia Turnia, nem. Chmielowski-Spitze, maď. Chmielowskicsúcs) je ostro zahrotená veža v hlavnej osi rázsochy, medzi Supou štrbinou (Veterným štítom) a Štrbinou pod Strapatou vežou (Strapatou vežou) vo Vysokých Tatrách.[1]
Viac o pojme
Kopa galaxií Panna alebo kopa Virgo je kopa galaxií vo vzdialenosti od 15 do 22 Mpc od Mliečnej cesty, obsahujúca okolo 1 300, možno však až 2 000 galaxií. Kopa tvorí jadro Miestnej superkopy galaxií, kam patrí aj Miestna skupina galaxií.
Viac o pojme
Abundancia môže byť:
- všeobecne: hojnosť, nadbytok, početnosť a podobne
- v ekológii: počet jedincov nachádzajúcich sa na jednotke plochy alebo priestoru, synonymum: početnosť, pozri početnosť (ekológia)
- v astronómii: početnosť prvkov, ich relatívne zastúpenie, napr. vo hviezdnej atmosfére, pozri abundancia (astronómia)[1]
Viac o pojme
Martin Šrámek (* 25. september 1983, Bratislava) alias Maxo je slovenský hudobný producent, skladateľ a spevák pôsobiaci na Slovensku.
Viac o pojme
Arkuskosínus je jedna z cyklometrických funkcií. Ide o inverznú funkciu ku goniometrickej funkcii kosínus. Značí sa arc cos alebo cos-1. Funkciu arkus kosínus používame vtedy, keď chceme z hodnoty kosínusu získať veľkosť uhla.
Viac o pojme
Vratný termodynamický cyklus (iné názvy: vratný termodynamický obeh, vratný cyklus, vratný obeh) je taký tepelný obeh, ktorý je zložený zo série iba vratných termodynamických procesov zoradených tak, že látka v systéme sa vráti do svojho pôvodného stavu. Vratný proces je najvyšším stupňom idealizácie reálnych cyklov a v technických zariadeniach sa nedá realizovať. Najznámejší prípadom vratného cyklu je Carnotov vratný cyklus.
Viac o pojme
Obrátený Carnotov cyklus[1] (iný názov Obrátený Carnotov obeh) je ideálny tepelný obeh pozostávajúci z vratných zmien (dvoch adiabát a dvoch izoteriem), ktorý prebieha medzi dvoma zásobníkmi tepla rôznej teploty rovnako ako priamy Carnotov cyklus. Obrátený Carnotov cyklus však prebieha v p-V diagrame proti smeru hodinových ručičiek. Spotrebúva mechanickú prácu a prenáša teplo zo zásobníka s nižšou teplotou do zásobníka s vyššou teplotou.
Viac o pojme
Červovce alebo staršie červovky (lat. Aplacophora sensu stricto, Solenogastres, Neomeniomorpha) sú taxón (trieda či podtrieda) mäkkýšovcov. Charakteristiku pozri v článku červovce (v širšom zmysle).
Viac o pojme
Červovky alebo zadnožiabernice (lat. Caudofoveata, Chaetodermomorpha) je taxón (spravidla trieda) mäkkýšovcov. Žijú vo vrchnej vrstve mäkkého morského dna. Hlavné čeľade sú:
Viac o pojme
Paškvil môže byť:
- (často anonymný) urážlivý či výsmešný ucelený text, hanopis
- výsmech, skreslenie skutočnosti; urážajúca, zúrivá kritika
- urážlivá a nepodarená napodobenina
- umelecký/literárny/vedecký brak, bezcenné literárne/umelecké/vedecké dielo
Viac o pojme
Salmo môže byť:
- rod rýb, pozri Salmo (rod)
- taliansky raper, pozri Salmo (raper)
- v Britskej Kolumbii v Kanade:
- rieka, pozri Salmo (rieka)
- dedina, pozri Salmo (dedina)
Viac o pojme
Weinheim je veľké okresné mesto v Nemeckej spolkovej krajine Bádensko-Württembersko. Leží na severe spolkovej krajiny v krajinskom okrese Rhein-Neckar vo vládnom obvode Karlsruhe. Mesto sa rozkláda na západnom úpätí pohorí Odenwald a v bádenskej časti Hornorýnskej nížiny. Leží na trase medzi Heidelbergom a Frankfurtom nad Mohanom vo vzdialenosti asi 15 km severovýchodne od Mannheimu. Mesto má okrem historického jadra aj dve dominanty – zrúcaninu hradu Windeck a spolkový dom (Korporationshaus) Wachenburg, vďaka ktorým získalo prezývku „mesto dvoch hradov“. V mestskom jadre a ďalších desiatich mestských častiach žije okolo 43 tisíc obyvateľov. Weinheimský zámok, ktorý býval majetkom falckých kurfistov, je v súčasnej dobe sídlom mestského úradu.
Viac o pojme
Orech čierny pri Mudroňove je stopäťdesiatročný orech čierny, ktorý sa nachádza na okraji lesného porastu pri poľnej ceste od obce Mudroňovo. Je chránený podľa Všeobecne záväznej vyhlášky KÚ v Nitre, 2/1996 z hľadiska vedeckého, ekologického, krajinárskeho a estetického.[1]
Viac o pojme
Uzavretá sústava alebo uzavretý systém môže byť:
- všeobecne: systém, ktorý nemá žiadne interakcie s prvkami v okolí, opak nejakej otvorenej sústavy
- vo fyzike aj:
- pozri uzavretá sústava (výmena energie)
- pozri izolovaná sústava
Viac o pojme
Ekologická architektúra je pojem, ktorý vznikol v sedemdesiatych rokoch 20. storočia ako reakcia na energetickú (ropnú) krízu, ktorá otvorila diskusiu na tému šetrenia energie, ktorá dovtedy nebola opodstatnená. Ekologická architektúra rieši otázky spojené s výstavbou budóv ako sú:
Viac o pojme