2. Držiteľky ceny Emmy za najlepší ženský herecký výkon v miniseriáli alebo telev%A
4. Držiteľky ceny Emmy za najlepší ženský herecký výkon (dráma)
6. Držitelia ceny Emmy za najlepší mužský herecký výkon (komédia)
Revival Jazz Band je slovenská džezová skupina, ktorá vznikla v roku 1962.[1] Pionieri revivalistického hnutia v Československu, ktorí odohrali množstvo koncertov aj po celej Európe. [2]
Viac o pojme
Letisko Hontianske Nemce je letisko na letecké práce nachádzajúce sa v blízkosti Hontianskych Nemiec.
Viac o pojme
Letisko Svidník (ICAO skratka LZSK) je verejné vnútroštátne letisko s nepravidelnou dopravou nachádzajúce sa v blízkosti mesta Svidník.
Viac o pojme
Toto je zoznam kultúrnych pamiatok v obci Rakovice v okrese Piešťany.
Viac o pojme
Zborovňa je slovenský televízny komediálny seriál. Vznikol v roku 1999 pod taktovkou režiséra Stanislava Párnického ako projekt Tv Luna. Po zániku televízie práva na vysielanie kúpila verejnoprávna STV a seriál s menšími prestávkami reprízuje aj dnes.
Hlavné úlohy v tomto seriáli stvárnili: Marián Zednikovič, Božidara Turzonovová, Ján Kroner, Diana Mórová, Slávka Halčáková, Richard Stanke, Zuzana Fialová a Oľga Belešová. Ide o sériu situačných komédií zo školského prostredia a tešiť sa môžete na úsmevné príhody zo života študentov a profesorov súkromného gymnázia Andrewa Bliznu.
Viac o pojme
Mrenka perleťová (Puntius oligolepis) je druh ryby z čeľade kaprovité (Cyprinidae).
Viac o pojme
Soisy-sous-Montmorency je francúzske mesto v departemente Val-d’Oise, v regióne Île-de-France.
Viac o pojme
Na území Lotyšska sa nachádza spolu 76 miest. Deväť z nich – Riga, Daugavpils, Liepāja, Jelgava, Jūrmala, Ventspils, Rēzekne, Valmiera a Jēkabpils – má zvláštny štatút republikového mesta (lot. republikas pilsēta), ktoré v Lotyšsku tvoria samosprávny celok najvyššej úrovne.[1] Zvyšných 67 miest (lot. novada pilsētas) je začlenených do 109 krajov (lot. novadi), zahŕňajúcich okrem samotného mesta aj okolité obce.[1] Väčšina lotyšských miest predstavuje správne centrum niektorého z týchto krajov.
Viac o pojme
Zhoď dres je druhý štúdiový album skupiny Money Factor, ktorý v roku 1994 vydalo hudobné vydavateľstvo Jumbo Records. Ako spevák pri nahrávaní tohto albumu debutoval Jozef Banovič (známy aj ako D. C.). Jozef Banovič vtedy nahradil Doda Dubána, ktorý sa stal v roku 1993 členom skupiny Tublatanka.
Viac o pojme
Sumachovec fermežový[2] alebo sumach fermežový[3] (lat. Toxicodendron vernicifluum, synonymá: Toxicondendron verniciferum, Toxicodendron verniciflua, Rhus verniciflua, Rhus vernicifera) je strom z rodu sumachovec (Toxicodendron), alternatívne zaraďovaný do rodu sumach v širšom zmysle (Rhus s. l.)[4][5][6][7][2]. Pochádza z Číny a indického subkontinentu. V súčasnosti sa pestuje v regiónoch Číny, Kórey a Japonska. Zo stromov sa získava živica (urušiol), ktorá sa následne používa ako vysoko odolný lak (uruši).
Viac o pojme
Dr. Ján Feješ (* 1909 – † 1988) bol slovenský právnik, prokurátor a štátny činiteľ.[1]
Viac o pojme
Prenosová sústava slúži na prenos elektrickej energie z elektrární do veľkých elektrických staníc alebo uzlov spravidla vyššieho napätia.[1] Je to jedna z dvoch častí elektrizačnej sústavy, druhou je distribučná sústava.[2] Úlohou prenosovej sústavy je „poskytovanie prenosových a systémových služieb, vrátane zabezpečenia prenosu elektrickej energie do podriadených distribučných sústav a oprávneným odberateľom“.[3] Na Slovensku sa pre prenosovú sústavu používa aj termín nadradená sústava.[3]
Viac o pojme
Vulkanické sklo alebo sopečné sklo je amorfný (nevykryštalizovaný) produkt rýchlo chladnúcej magmy, v ktorom nemali atómy prvkov dostatok času aby sa stihli usporiadať do kryštálovej mriežky.[1] Sklo preto nie je minerál. Ako všetky druhy skiel je to hmota prechodného zloženia medzi tesne natlačenými drobnými kryštálmi rôzneho typu a veľmi neusporiadanou stavbou plynu, veľmi rýchlo utuhnutá zmes O, Si, Al, Ca, K a ďalších prvkov.[1] Vzniká preto hlavne v sopečných horninách, kde môže tvoriť celú horninu, alebo jej podstatnú časť, ale môže byť tiež pozorovaný pri okrajoch plytkých intruzívnych telies ako sú dajky a sily.
Viac o pojme
Dvojstranovce (iné názvy: dvojstranne súmerné živočíchy[1], staršie dvojsúmerníky; lat. Bilateralia, Bilateria) alebo trojlistovce (lat. Triblastica, Triploblastica) sú skupina resp. pododdelenie vývojového stupňa resp. oddelenia epitelovce. Majú bilaterálne symetrické telo s diferencovanou hlavou (čiastočná asymetria tela alebo redukcia hlavy sú sekundárne, dosť zriedkavé javy!). Vznik hlavy v procese cefalizácie sa považuje za dôsledok adaptácie na plazivý pohyb po podklade smerom dopredu. Pri tomto pohybe predná časť tela ako prvá prichádzala do kontaktu s meniacimi sa podmienkami prostredia, a získavala tak osobitné postavenie v organizme. Hlava sa postupne diferencuje na dominantnú časť tela: stáva sa z nej nervovo-senzorické, a navyše i trofické centrum organizmu – miesto prijímania potravy.
Viac o pojme
Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 3 články. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.
Viac o pojme
Göppingen je nemecké mesto v Badensku-Württembersku, asi 40 kilometrov východne od Stuttgartu. Je to okresné mesto (Kreisstadt) a najväčšie mesto Göppingenského okresu (Landkreis Göppingen).
Viac o pojme
Štruktúra vo všeobecnej a štruktúrnej geológii predstavuje celkové vzťahy[1], priestorové usporiadanie[2] horninových jednotiek. Horninové jednotky (napr. vrásy, zlomy, diskordancie) predstavujú funkčné časti v štruktúrnom celku, ktorým je geologické (horninové) prostredie. Štruktúra zároveň vyjadruje vzájomné vzťahy medzi prvkami a celkom.
Viac o pojme
Kayla Dayová (* 28. september 1999, Santa Barbara, Kalifornia, USA) je americká profesionálna tenistka.[1][2]Je juniorskou šampiónkou US Open.
Viac o pojme
Administratívne členenie Mongolska je vo svojich základných rysoch definované štvrtou hlavou Ústavy Mongolska. Členenie pozostáva z 21 provincií a okruhu hlavného mesta Ulanbátar (mong. нийслэл – nijslel),[1][2][3] ktorý je samostatnou entitou na úrovni provincie.
Viac o pojme
Květnice je obec v Česku v okrese Praha-východ v Stredočeskom kraji. 1. januára 2012 tu žilo 1 307 obyvateľov, z toho 636 mužov a 671 žien, pričom priemerný vek v obci bol 31,3 roka (muži 31,4 roka, ženy 31,2 roka).
Viac o pojme
Saláma[pozn 1] je „mäsový výrobok z mäsového diela, ktorý sa skladá z jemne homogenizovaného zrneného mäsového diela alebo zo spojky a vložky, plnený do technologického obalu“[2].
Viac o pojme
Poľný maršal Gerd von Rundstedt (* 12. december 1875, Aschersleben – † 24. február 1953, Hannover) bol jeden z najvýznamnejších nemeckých veliteľov druhej svetovej vojny. Je považovaný za jedného z najschopnejších predstaviteľov nemeckej „starej školy“ (bývalých príslušníkov generálneho štábu z prvej svetovej vojny).
Viac o pojme
Madison Keysová (* 17. február 1995, Rock Island, USA) je americká profesionálna tenistka. Vo svojej doterajšej kariére na okruhu WTA Tour vyhrala dva singlové turnaje. Na okruhu ITF získala tri tituly vo dvojhre a jeden vo štvorhre.
Viac o pojme
Mezoamerický koralový útes alebo Mezoamerický systém koralových útesov, alebo aj Mezoamerický bariérový útes je rozsiahly systém koralových útesov a atolov v oblasti Strednej Ameriky. Okrem koralových útesov a atolov tunajšie ekosystémy vytvárajú piesočné pláže a duny, pobrežné lagúny a mokrade, mangrovníkové lesy, či podmorské lúky rias a tráv.[1]
Viac o pojme
Nálevníky [1][2][3][4] (iné názvy: riasničkovce [2], riasničkavce[3], brvavce[5][3], infuzóriá[6], infuzória[7], infuzórie[8], ciliáty[9]; lat. Ciliophora, Ciliata, Infusoria) je taxón (zvyčajne kmeň) prvokov. Známych je asi 8000 druhov. Žijú väčšinou v sladkých vodách, menej často v morských. Ešte zriedkavejšie sú parazity alebo symbionty.
Viac o pojme
1 Zápasy a góly za profesionálny klub k 3.4.2016.
2 Zápasy a góly v reprezentácii k 9.10.2016.
Viac o pojme
Bzučivka zelená (Lucilia sericata) je mucha z čeľade bzučivkovité (Calliphoridae)
Viac o pojme
iPhone 11 Pro a 11 Pro Max je smartphone, ktorý bol navrhnutý, vyvinutý a je predávaný spoločnosťou Apple. V súčasnosti to jeden z modelov trinástej generácie telefónov iPhone. Ide o nástupcu iPhone XS a XS Max. Model bol oznámený spolu s lacnejším modelom iPhone 11 10. septembra 2019 v Divadle Steva Jobsa v Apple Parku výkonným riaditeľom spoločnosti Apple, Timom Cookom. Predobjednávky sa začali 13. septembra 2019 a oficiálny dátum začiatku predaja bol stanovený na 20. septembra 2019.[1]
Viac o pojme
iPhone 12 Pro a 12 Pro Max sú smartphoney, ktoré boli navrhnuté, vyvinuté a sú predávané spoločnosťou Apple. V súčasnosti sú vlajkovými loďami modelov štrnástej generácie telefónov iPhone. Ide o nástupcov iPhone 11 Pro a Pro Max. Modely boli oznámené spolu s lacnejšími modelmi iPhone 12 a 12 Mini 13. októbra 2020 v Divadle Steva Jobsa v Apple Parku výkonným riaditeľom spoločnosti Apple, Timom Cookom. iPhone 12 Pro bol vo väčšine krajín k dispozícii 23. októbra 2020. Predobjednávky na iPhone 12 Pro Max sa začali 6. novembra 2020 a telefón bol k dispozícii od 13. novembra 2020.[1]
Viac o pojme
iPhone 12 a 12 Mini sú smartfóny, ktoré boli navrhnuté, vyvinuté a sú predávané spoločnosťou Apple. V súčasnosti sú jednými z modelov štrnástej generácie telefónov iPhone. Ide o nástupcu iPhone 11. Model bol oznámený spolu s drahším modelom iPhone 12 Pro a Pro Max 13. októbra 2020 v Divadle Steva Jobsa v Apple Parku výkonným riaditeľom spoločnosti Apple, Timom Cookom. Predobjednávky na iPhone 12 sa začali 16. októbra 2020 a telefón bol vo väčšine krajín k dispozícii 23. októbra 2020. Predobjednávky na iPhone 12 Mini sa začali 6. novembra 2020 a telefón bol k dispozícii od 13. novembra 2020.[1]
Viac o pojme
Prof. RNDr. PhMr. Ladislav Zathurecký, DrSc. (* 20. január 1913, Nové Sady - † 9. júl 2000) bol slovenský farmaceut a vysokoškolský pedagóg.
Viac o pojme
86th Academy Awards (doslova 86. ročník udeľovania cien Akadémie) alebo ľudovo 86. ročník udeľovania Oscarov je ceremónia, na ktorej boli ocenené najlepšie filmy za rok 2013. Uskutočnila sa 2. marca 2014 v divadle Dolby Theatre v Los Angeles v Kalifornii. Udeľovanie nebolo naplánované na koniec februára ako zvyčajne, aby nekolidovalo so Zimnými olympijskými hrami 2014. Ceremoniál vysielala v USA stanica ABC. Moderátorom show bola po druhýkrát Ellen DeGeneres (prvýkrát moderovala 79. ceremoniál v roku 2007).
Viac o pojme
1 Zápasy a góly za profesionálny klub k 1.2.2019.
2 Zápasy a góly v reprezentácii k 18.11.2018.
Viac o pojme
91st Academy Awards, ľudovo 91. udeľovanie Oscarov, je ceremónia, na ktorej boli ocenené najlepšie filmy za rok 2018. Uskutočnila sa 24. februára 2019 v divadle Dolby Theatre v Hollywoode, Los Angeles, Kalifornia. Ceremoniál vysielala v USA stanica ABC.
Viac o pojme
Dobsonov ďalekohľad (skrátene Dobson) je Newtonov ďalekohľad namontovaný na „debničkovej“ azimutálnej montáži. Spopularizoval ho John Dobson v roku 1965. Dobsonovej „debničkovej“ montáži sa pripisuje zväčšenie veľkosti ďalekohľadov dostupných amatérskym astronómom.[1] Dobsonove ďalekohľady sa vyznačujú zjednodušenou mechanickou konštrukciou, ktorú je možné ľahko vyrobiť z dostupných komponentov a vytvoriť veľký, prenosný a lacný ďalekohľad. Dizajn je optimalizovaný na pozorovanie slabých objektov hlbokého vesmíru, ako sú hmloviny a galaxie. Tento typ pozorovania vyžaduje veľký priemer objektívu s relatívne krátkou ohniskovou vzdialenosťou a prenosnosť na menej svetelne znečistené miesta.[2][3]
Viac o pojme
Drip-painting[1] (iné názvy: drip painting[2], dripping[1][2], kvapkaná maľba[1], slash painting[2]; z angl. drip – kvapkať painting – maľba[2]) je špecifická technika akčnej maľby, ktorá prostredníctvom priameho kvapkania, liatia alebo striekania farby na plochu vodorovne položeného plátna vytvára chaotickú farebnú faktúru.[1][2][3] Drip-painting zrušil funkciu klasickej obrazovej formy a klasických relačných kompozičných vzťahov.[4]
Viac o pojme
Sedlo[1][2] (iné názvy: horské sedlo, priehyba[3] [v širšom zmysle]) je „zníženina v rámci chrbta alebo hrebeňa”[1], resp. v trochu užšom zmysle „najnižšie miesto na chrbátnici medzi dvoma kopami, z ktorého protismerne vychádzajú dve alebo viac údolných čiar”[2].
Viac o pojme
Alfred Adolf "Al" Oerter, Jr. (* 19. september 1936, New York, New York, USA – † 1. október 2007, Fort Myers, Florida) bol americký atlét, reprezentant v hode diskom a maliar.
Viac o pojme
Volejbal bol prvýkrát zaradený do programu Arabských hier v Bejrúte 1957, teda na druhých Arabských hrách. Hralo sa len v mužskej kategórii, podobne ako počas nasledujúcich deviatich hier. Ženy sa prvýkrát predstavili až v Bejrúte 1997. Arabské hry organizuje Arabská olympijská únia (UANOC).
Viac o pojme
Regióny na Slovensku sú historicky, tradične, alebo turisticky vymedzené časti územia Slovenska. Sú to neoficiálne a nie vždy presne vymedzené útvary, pre ktoré platí charakteristický výskyt istého javu, alebo súborov javov.[1]
Viac o pojme
iMac Pro je profesionálny počítač a pracovná stanica, navrhnutá, vyrábaná a predávaná spoločnosťou Apple Inc. od 14. decembra 2017.[2] Podľa Apple je iMac Pro je najvýkonnejší Mac, aký kedy bol vyrobený.[3] iMac Pro ako prvý iMac prišiel s vesmírne šedou farbou, ktorú nájdeme aj u pribalenej myši Magic Mouse 2, klávesnice Magic Keyboard a napájacieho kábla.
Viac o pojme
Polyhexametylén guanidín je derivát guanidínu, ktorý sa používa ako biocídny dezinfekčný prostriedok, často vo forme svojej soli polyhexametylén guanidínfosfát (PHMG-P).
Viac o pojme
Meňavkovce[1] (Amoebozoa) sú veľký taxón (obyčajne hodnotený ako nadskupina, ríša alebo kmeň) eukaryotov. V súčasnosti je definovaný ako jednobičíkovce (Amorphea, staršie: Unikonta) bez opistokontov (Opisthokonta) a taxónu Apusomonadida a novšie aj bez taxónu Breviatea [2][3][4].
Viac o pojme
Tvár (lat. facies, regio facialis, pars facialis) je[1][2][3][4][5][6][7][8]:
- v užšom zmysle: predná časť hlavy človeka, pričom môže byť vymedzená:
- alebo v širšom zmysle:
Viac o pojme
Konfety (z tal. confetti – pôvodne „sladkosti“ < confetto – „cukrík“ < lat. confectum – „[to] pripravené“ < conficere – „zhotoviť, pripraviť“)[1] sú pestrofarebné drobné (okrúhle resp. šupinovité) papieriky. Rozhadzujú sa ako forma dekorácie pri slávnostiach a zábavách,[2][3] najmä na maškarných plesoch.[4] Ich názov je odvodený od toho, že počas karnevalových slávností v Taliansku sa rozhadzovali cukríky, ktoré boli neskôr nahradené pestrými papierikmi.[1]
Viac o pojme
Slovo alotyp pochádza z dvoch gréckych koreňov, allo znamená v preklade „iný” alebo “odlišný od normy“ a typos znamená „značka“.[1] V imunológii alotyp označuje imunoglobulínovú variáciu, ktorú možno nájsť medzi jednotlivými triedami a izotypmi protilátok, a ktorá spôsobuje heterogenitu imunoglobulínov prítomných v rámci jedného druhu stavovcov. Štruktúru imunoglobulínového polypeptidového reťazca ovplyvňuje veľký počet génov kódovaných v zárodočnej línii.[2] Za použitia serologických a chemických metód bolo objavených a popísaných veľké množstvo polymorfizmov, ktoré môžu byť prítomné u týchto génov. Tieto polymorfizmy sa následne premietajú do celkovej aminokyselinovej štruktúry reťazcov protilátok. Polymorfné epitopy sa vyskytujú v konštantných oblastiach imunoglobulínov a to ťažkých ako aj ľahkých reťazcoch. Jednotlivé polymorfizmy sa potom líšia medzi jednotlivcami v populácii alebo medzi jednotlivými etnickými skupinami a v niektorých prípadoch môžu byť rozpoznávané imunitným systémom ako imunogénne determinanty.[3] Vystavenie jednotlivca inému alotypu, ako je jeho vlastný, môže vyvolať anti-alotypovú reakciu a stať sa potenciálnou príčinou problémov, napríklad u pacientov po transfúzii krvi[4] alebo u tehotných žien.[5] Je však dôležité spomenúť, že nie všetky variácie v aminokyselinovej sekvencii imunoglobulínu predstavujú determinant zodpovedný za imunitnú odpoveď. Niektoré z týchto alotypických determinantov môžu byť prítomné na miestach, ktoré nie sú dobre prístupné, a preto môžu byť pre imunitný sytém ťažko rozpoznateľné. V iných prípadoch môžu byť zmeny v jednom izotype kompenzované prítomnosťou toho istého determinantu v inom izotype protilátky u toho istého jedinca.[6] V praxi to znamená napríklad, že divergentný alotyp ťažkého reťazca protilátky IgG možno vyvážiť prítomnosťou toho istého alotypu na ťažkom reťazci protilátky IgA. Takýto prípad sa nazýva izoallotypický variant. Obzvlášť veľký počet polymorfizmov bol objavený v podtriedach protilátok IgG. Tieto sa prakticky využívali v súdnom lekárstve a pri testovaní otcovstva, neskôr boli nahradené metódou genetickej daktyloskopie.[4]
Viac o pojme
Mississauga je kanadské mesto s viac ako 700 000 obyvateľmi. Nachádza sa v provincii Ontário pri ústí rieky Credit do Ontárijského jazera. Názov „Mississauga“ je algonkinského pôvodu a znamená „severná rieka s mnohými ústiami“.
Viac o pojme
Prof. Ing. Anton Turecký, DrSc., člen korešpondent SAV (* 10. august 1902, Slovenská Ľupča – † 9. jún 1959, Bratislava) bol slovenský stavebný inžinier a vysokoškolský profesor.
Viac o pojme
PhDr. Adrian Vallašek (* 17. máj 1934, Kostolná pri Dunaji – † 19. február 2007) bol slovenský archeológ. Študoval na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, odbor Archeológia. Špecializoval sa na stredovekú archeológiu na Slovensku.
Viac o pojme
Druh alebo species alebo spécia (lat. species) je taxonomická kategória s úrovňou nižšou ako rod (resp. podrod či naddruh) a vyššou ako poddruh (subspecies).
Viac o pojme
Akita-Komagatake je stratovulkán, nachádzajúci sa na severe japonského ostrova Honšú v prefektúre Akita. Vrchol sopky je ukončený dvoma kalderami. Južnejšia kaldera má rozmery 1,5 × 3 km, severná je menšia (priemer 1,2 km). Kaldery vznikli na konci pleistocénu pred 13 000, resp. 11 600 rokmi a ich dno je pokryté viacerými bazaltovými troskovými kužeľmi. Historicky zaznamenané erupcie pochádzajú z kráterov a trhlín v južnej kaldere.
Viac o pojme
Web 2.0 je ustálené označenie pre etapu vývoja webu, v ktorej bol pevný obsah webových stránok nahradený priestorom pre zdieľanie a spoločnú tvorbu obsahu. Týka sa obdobia od roku 2004 do súčasnosti.
Viac o pojme
Tribunál bol odborný slovenský časopis zaoberajúci sa oblasťou katolíckeho kánonického a konfesného práva.[1] Časopis založil mons. prof. Ján Duda, PhD., predseda Slovenskej spoločnosti kánonického práva, profesor kánonického práva, sudca tribunálu Spišskej diecézy.[2] Časopis publikovala Slovenská spoločnosť kánonického práva a vychádzal v rokoch 2002 – 2011 pod dohľadom imprimatura, spišského biskupa Františka Tondra a cenzora Alojza Frankovského.[3]
Viac o pojme