Mary Ann Horton - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Mary Ann Horton
Mary Ann Horton
Mary Ann Horton
Rod. menoMark R. Horton
Narodenie21. november 1955 (67 rokov)
Richland, Washington, USA
Odkazy
Webstránkamaryannhorton.com
CommonsSpolupracuj na Commons Mary Ann Horton

Mary Ann Horton (rodným menom Mark R. Horton, * 21. november 1955, Richland, Washington, USA) je americká informatička, priekopníčka Usenetu a internetu. Prispela k systému Berkely UNIX (BSD) vrátane editora vi a databázy terminfo,[1][2] vytvorila prvý nástroj na tvorbu binárnych príloh elektronickej pošty uuencode a v 80. rokoch 20. storočia stála na čele rozvoja siete Usenet.

Horton úspešne požiadala o pridanie prvého jazyka zahŕňajúceho transrodové osoby do politiky rovnakého zamestnávania vo veľkej americkej spoločnosti a zasadzovala sa za jazyk a poistné krytie zdravotných výhod pre transrodové osoby v iných spoločnostiach.

Horton je počítačová vedkyňa a transrodová pedagogička a aktivistka.

Vzdelanie

Horton sa narodila v Richlande v štáte Washington a vyrastala na Pacifickom severozápade. V roku 1970 sa Horton začala zaujímať o počítačové programovanie. V roku 1971 sa presťahovala do okresu San Diego a rýchlo si Kaliforniu zamilovala. V roku 1973 absolvovala strednú školu San Dieguito High School. V roku 1976 získala titul BSCS na University of Southern California, potom získala titul MSCS na University of Wisconsin a v roku 1978 prestúpila na University of California v Berkeley, kde v roku 1981 získala titul PhD. v oblasti počítačových vied.

Vo Wisconsine sa zoznámila s Unixom a vytvorila vylepšený textový editor pre UNIX s názvom hed. V Berkeley sa podieľala na vývoji systému Berkeley UNIX vrátane textového editora vi, systému uuencode (prvý mechanizmus pre binárne prílohy E-mailu), w a load averages, termcap a curses. Jej dizertačnou prácou bolo vytvorenie nového typu syntakticky orientovaného editora s textovým rozhraním. Táto technológia bola neskôr použitá na vytvorenie nástrojov na počítačom podporované softvérové inžinierstvo.

V roku 1980 Horton priniesla do Berkeley systém Usenet A News a začala podporovať jeho rast z pôvodnej siete s 10 lokalitami. K pôvodnej dialupovej technológii UUCP siete Usenet pridala podporu pre Berknet a ARPANET a pridala bránu medzi niekoľkými populárnymi konferenciami ARPANET a diskusnými skupinami Usenet „fa“. V roku 1981 ju stredoškolský študent Matt Glickman požiadal o projekt na jarné prázdniny a obaja navrhli a implementovali systém USENET B News, ktorý ponúkal významné vylepšenia výkonu a používateľského rozhrania potrebné na udržanie kroku s prudkým nárastom objemu prevádzky siete Usenet.

Práca s UNIXom a internetom

V roku 1981 sa stala Ann Horton členkou technického personálu Bell Labs v Columbuse v Ohiu. Do Bell Labs priniesla časti systému Berkeley UNIX do systému UNIX System V vrátane programov vi a curses; v rámci práce na curses vyvinula program terminfo ako náhradu za program termcap (väčšina tejto práce bola dodaná ako súčasť SVR2). V roku 1987 nastúpila do Bell Labs Computation Center, aby do Bell Labs priniesla oficiálnu podporu pre Usenet a e-mail.

Horton pokračovala vo vedení Usenetu až do roku 1988. Počas tohto obdobia podporovala rýchly rast tým, že zabezpečovala informačné kanály pre nové stránky. Každá nová stránka súhlasila s tým, že bude zdrojom pre ďalšie dve nové stránky, keď to bolo potrebné. Táto politika prispela k rastu Usenetu na viac ako 5000 stránok (do roku 1987). Horton v roku 1983 prijímala členov a navrhla pôvodnú fyzickú topológiu chrbticovej siete Usenet. Gene „Spaf“ Spafford potom vytvoril e-mailový zoznam správcov chrbtovej siete a niekoľkých vplyvných prispievateľov. Tento zoznam sa stal známy ako Backbone Cabal a slúžila ako „politická (t. j. rozhodovacia) chrbtica“. Tento systém zabezpečoval spoľahlivosť a výkonnosť celej siete.

Usenet začínal len s niekoľkými správami denne, ale ich objem rýchlo narástol a stal sa problémom. Horton pridala moderované diskusné skupiny, ktoré sa vyznačovali názvami začínajúcimi na „mod“ alebo obsahujúcimi „announce“, a moderovala prvú takúto diskusnú skupinu: news.announce.important. Správy na stránke mohol uverejňovať len moderátor, všetky ostatné správy sa automaticky posielali moderátorovi na schválenie. Nakoniec bol softvér B News vylepšený tak, aby umožňoval moderovanie akejkoľvek diskusnej skupiny s akýmkoľvek názvom.

Usenet sa pri odpovediach spoliehal na e-mail, čo si vyžadovalo, aby sa odkazy Usenetu mohli používať pre e-mail. Spočiatku všetky správy Usenetu a UUCP používali ako e-mailové adresy tzv. „bang paths“ (! adresy), napríklad unc!research!ucbvax!mark. Horton riadila tento e-mailový proces vrátane používania brány ARPANET/UUCP, pričom používala smerované e-mailové adresy, napríklad cbosgd!mark@berkeley. Tieto adresy boli zložité, spletité a niekedy nejednoznačné. Keď boli v roku 1983 prvýkrát vytvorené internetové domény, Horton sa zasadzoval za ich používanie a uverejnila klasický článok „Čo je doména?“.

Na konferencii Usenix v januári 1984 získala Mary Horton skupinu dobrovoľníkov, ktorí vytvorili projekt mapovania UUCP. Dobrovoľník pre každý región spravoval mapu pripojenia UUCP daného regiónu a pravidelne ju zverejňoval v diskusnej skupine comp.mail.maps. Každá lokalita spustila program pathalias Steva Bellovina a Petra Honeymana na vytvorenie lokálne optimalizovanej databázy smerovania elektronickej pošty z tejto mapy. Horton spolupracovala s Chrisom Seiwaldom a Larrym Autonom na vytvorení programu smail<-kbd>, ktorý používal túto databázu na smerovanie elektronickej pošty pomocou e-mailových adries, napríklad mark@cbosgd.UUCP.

V polovici 80. rokov 20. storočia sa na začiatku používali domény.ARPA,.UUCP,.CSNET a.BITNET ako domény najvyššej úrovne, ktoré predstavovali štyri hlavné e-mailové siete. V januári 1986 Horton zastupovala UUCP na stretnutí s cieľom dohodnúť technickú spoluprácu týchto sietí. Ďalšími účastníkmi boli Dan Oberst zastupujúci sieť BITNET, Craig Partridge zastupujúci sieť CSNET a Ken Harrenstein, ktorý stretnutie organizoval v mene siete ARPANET. Harrenstein presvedčil ostatných, aby podporili vytvorenie šiestich funkčne najvyšších domén COM, EDU, ORG, NET, GOV a MIL. Každá sieť bola oprávnená registrovať domény COM, EDU, ORG a NET. Táto skupina registrátorov bola predchodcom registra doménových mien ICANN.

Horton implementovala časť registra UUCP reorganizáciou projektu UUCP na „UUCP zónu“. Spolu s Timom Thompsonom Horton zaregistrovala 150 organizácií, ktoré využívajú len UUCP, s oficiálne schválenými doménami .COM a .EDU. mark@stargate.com sa stala platnou e-mailovou adresou UUCP, aj keď sa správa doručovala prostredníctvom UUCP pomocou vytáčaných modemov.

UUCP Zone sa spojila s projektom Stargate Lauren Weinsteinovej, ktorá vybudovala pilotný projekt na prenos Usenetu cez satelitnú televíziu, a založila spoločnosť Stargate Information Systems. Prvá doména, ktorú zaregistrovali, bola stargate.com, druhou bola doména Hortonovej zamestnávateľa, att.com. Doména att.com sa pripájala k internetu pomocou vytáčaných modemov až do roku 1990, keď Horton implementovala architektúru firewallu Billa Cheswicka. a vytvorila tak prvé pripojenie TCP/IP spoločnosti AT&T k internetu s preukázateľne bezpečným firewallom.

Kniha Mary Horton, Portable C Software z roku 1990 sa stala populárnou príručkou pre programovanie v jazyku C. Uvádzalo sa v nej funkcie a techniky programovania, ktoré sa dajú spoľahlivo používať na rôznych typoch počítačových systémov, a ktoré metódy sú neprenosné.

V roku 1992 vytvorila Mary Horton interný e-mailový balík pre Bell Labs s názvom EMS (Electronic Messaging System). Tento balík integroval existujúci e-mailový systém založený na UUCP s adresárom dôveryhodných stránok AT&T „POST“ a svetom e-mailov založeným na internetových doménach. Vytvorila a viedla podporovanú e-mailovú službu pre Bell Labs. Tento systém podporoval mnoho formátov e-mailových adries vrátane tých, ktoré sa dynamicky dopytovali adresára POST.

V roku 2000 nastúpila Mary Horton do spoločnosti Avaya, kde zastávala pozíciu senior manažérky pre podnikovú elektronickú poštu a adresár spoločnosti Avaya. V roku 2002 sa pripojila k skupine UNIX Implementation Engineering v spoločnosti Bank One, ktorú v roku 2004 kúpila spoločnosť JPMorgan Chase. Nakoniec si Hortonová splnila svoj celoživotný sen a v roku 2007 sa presťahovala z Columbusu do San Diega, kde nastúpila do tímu prevádzky prenosovej siete spoločnosti Sempra Energy.

Aktivizmus

Mary Ann Horton je transrodová žena. Meno Mary Ann prijala v roku 1987 a v roku 1989 založila v Columbuse prvú podpornú skupinu pre transrodové osoby – Crystal Club. V roku 1997 sa pripojila k EQUAL, skupine zamestnancov LGBT spoločnosti Lucent, a videla hodnotu toho, že je v práci „out“, podporovaná politikou nediskriminácie v rámci rovnosti príležitostí (EO). V tom čase žiadna veľká spoločnosť nezahrnula do svojej politiky EO formuláciu o transrodových ľuďoch. Horton požiadala o jej zahrnutie do politiky spoločnosti Lucent a odporučil formuláciu „rodová identita, charakteristiky alebo vyjadrenie“. Výsledkom bolo, že spoločnosť Lucent sa stala prvou veľkou spoločnosťou, ktorá v roku 1997 pridala do svojej politiky EO formulácie zahŕňajúce transrodové osoby.

V tom čase sa Horton identifikovala ako crossdresser a niekedy vystupoval ako Mark a niekedy ako Mary Ann. Po zverejnení politiky EO spoločnosti Lucent pracovala Horton v spoločnosti Lucent predovšetkým ako Mark, ale príležitostne aj ako Mary Ann. Bola prvou známou crossdresserkou, ktorá úspešne pracovala na čiastočný úväzok ako žena vo veľkej spoločnosti. Napriek kontroverziám o schopnosti korporátnej Ameriky vysporiadať sa s crossdresserom na čiastočný úväzok boli Hortonovej skúsenosti na pracovisku pozitívne.

Horton sa zasadzovala za pridanie jazyka zahŕňajúceho transrodové osoby do právnych rámcov ďalších spoločností a podporovala jeho pridanie v spoločnostiach Apple, Xerox, Chase a neskôr aj do spoločností Bank One a Sempra Energy. Výraz „charakteristiky“ mal zahŕňať aj intersexuálne osoby, ale bol odstránený po diskusiách s intersexuálnymi aktivistami, ktorí uviedli, že termín „rodový prejav“ zahŕňa ich potreby najlepšie.

Horton bola jednou z prvých transrodových herečiek, ktoré hrali transrodové úlohy v televízii. V júni 2003 sa objavila v reklame pre Stonewall Columbus v úlohe manažérky Aurory.

V októbri 2001 získala Mary Horto od organizácie Out & Equal Workplace Advocates za svoju prácu v spoločnostiach Lucent a Avayan ocenenie „Trailblazer“. Nasledujúci týždeň prešla na plný úväzok a prezentovala sa ako Mary Ann. V priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov podnikla príslušné lekárske kroky a právne si zmenila meno na Mary Ann Horton a pohlavie na ženské.

V 90. rokoch 20. storočia väčšina zdravotných poistiek zamestnávateľov odmietala krytie chirurgických zákrokov na zmenu pohlavia (SRS) alebo čokoľvek s tým súvisiace. Horton sa zasadzovala za zahrnutie zdravotných výhod pre transrodové osoby (transgender health benefits – THB) do týchto politík. V roku 2000 zdokumentovala pokrytie SRS spoločnosťou Lucent a zasadzovala sa o zaradenie bodov za THB do Indexu rovnosti firiem kampane za ľudské práva, ktoré boli pridané v roku 2005.

V roku 2002 Horton zozbierala údaje od 13 z 15 hlavných chirurgov poskytujúcich SRS (sex reasignment surgery – operáciu pre úpravu pohlavných orgánov) s cieľom určiť incidenciu, vnútornú prevalenciu, a priemerné náklady na operácie súvisiace so SRS. Tieto údaje boli prezentované na Out & Equal Annual Workplace Summit ukázali, že náklady na pokrytie THB, ktoré sa predtým považovali za veľmi vysoké, takými v skočnosti niesú – menej ako 40 centov na obyvateľa USA ročne. Tieto údaje spolu s bodmi HRC CEI viedli k zvýšeniu pokrytia THB zo strany veľkých zamestnávateľov.

Súčasný stav

Mary Horton v súčasnosti žije v meste Poway v Kalifornii.

Do dôchodku odišla zo spoločnosti Sempra Energy ako hlavná programátorka/analytička EMS. (V tomto prípade je EMS skratka pre systém riadenia energie, riadiaci systém SCADA.)

Je tiež konzultantkou v otázkach transrodových pracovných miest a v oblasti UNIXu a internetových technológií. Je majiteľkou spoločnosti Red Ace Technology Solutions, ktorá poskytuje zľavnené webhostingové služby neziskovým organizáciám a malým podnikom.

Referencie

  1. Interview with Bill Joy . . Dostupné online. Archivované 2012-02-10 z originálu.
  2. JOY, Bill. vi Reference Manual . CSRG, UC Berkeley. Dostupné online. (see Acknowlegments section at end of file)

Iné projekty

Externé odkazy

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mary Ann Horton na anglickej Wikipédii.

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Mary Ann Horton





Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk