Pokémon - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Pokémon
Pokémon
International Pokémon logo.svg
Základné informácie
Anglický názovPokémon
Japonský názovポケットモンスター
ŽánerAkcia/Dobrodružstvo
Fantasy/Mágia
Kodomo
Komédia
Šónen
Manga: Poketto Monsutá SPECIAL
AutorHidenori Kusaka
Mato
Jazykjapončina
Počet zväzkov28+
Rok1997
Anime: Poketto Monsutá
RéžiaKunihiko Jújama
Masamicu Hidaka
ŠtúdioOriental Light and Magic
RokPokémon:
1. apríl 199714. november 2002
Pokémon Advanced:
21. november 200214. september 2006
Pokémon Diamond & Pearl:
28. september 2006
Dĺžka jednej časti21 minút
Počet častí274 (Pokémon)
192 (Pokémon Advanced)
191 (Pokémon Diamond & Pearl)

Pokémon (jap.: ポケモン, Pokemon) je termín pre videohry, anime, mangu, zberateľské karty a iné médiá vytvorené Satošim Tadžirim.

Celý pôvodný názov znie Poketto Monsutá (ポケットモンスター), čo sú japonsky povedané anglické slová Pocket Monsters, po slovensky Vreckové príšery. Prvé beta verzie hier na Game Boy vyšli v roku 1995, oficiálne verzie vyšli na trh v roku 1996; boli to hry Poketto Monsuta Aka (Pokémon Red) a Poketto Monsuta Midori (Pokémon Blue).

Hry

Všetky verzie hry Pokémon boli preložené do niekoľkých jazykov. Pokémon patrí popri hrách ako Super Mario, Donkey Kong, či The Legend of Zelda k jedným z najúspešnejších herných sérii od Nintenda.

Hlavná séria

I. generácia

Vo februári roku 1996 v Japonsku vyšli prvé dve hry na prenosnú konzolu Game Boy: Pokémon Red a Pokémon Green. Aj napriek početným technickým problémom sa okamžite ujali a získali si obrovskú popularitu nielen medzi deťmi. Tieto dve verzie hry sa líšili iba tým, že každá v sebe mala Pokémonov, ktorí sa v tej druhej verzii nedali získať.

Celý príbeh sa odohrával vo fiktívnom svete Kanto. Hráč hraje za trénera, Red (keď hráte Pokémon Red) a Green (keď hráte Pokémon Green) s ktorým chytá Pokémonov do zariadení volaných Poké Balls. Hlavným cieľom hry bolo poraziť osem majstrov štadiónov (angl. Gym leaders), každého v inom meste. Hráč sa tiež často stretával so svojím tvrdohlavým rivalom menom Blue. Po získaní všetkých odznakov mohol hráč ísť do ligy, kde bojoval o titul šampióna. Tieto základné herné princípy a mechanizmy sa zachovali do všetkých nasledujúcich hier.

Neskôr sa tvorcovia rozhodli vydať ešte jednu ďalšiu verziu – Pokémon Blue. V tejto verzii sa okrem opravenia mnohých technických chýb upravila aj grafika, aby Pokémoni vyzerali krajšie. Táto verzia poslúžila ako základ pre preložené hry Pokémon Red a Pokémon Blue, ktoré boli vydané na americký trh v roku 1998. V rovnakom roku v Japonsku vznikla ešte jedna verzia s názvom Pokémon Yellow. Jej príbeh bol upravený tak, aby sa podobal anime seriálu a veľkým rozdielom bolo to, že štartovným Pokémonom bol Pikachu. Táto verzia vyšla na západe v roku 1999.

II. generácia

Druhá generácia sa v Japonsku začala v novembri roku 1999 hrami Pokémon Gold a Pokémon Silver, ktoré vyšli na Game Boy Color. Pre tieto hry bol vytvorený úplne nový fiktívny svet – Johto, ktorý sa nachádza západne od Kanta, a tiež bolo pridaných 100 nových Pokémonov. Príbeh hry sa začína v regióne Johto, ale po získaní titulu šampióna v miestnej lige hráči mohli navštíviť Kanto. Tiež bolo možné preniesť si do týchto verzií svojich Pokémonov zo starých hier. No na rozdiel od predchádzajúcej generácie, tieto hry už nemajú príbeh tvorený Satošim Tadžirim. V roku 2000 vyšli v USA.

Rovnako ako pre hry Red a Blue vyšla vylepšená verzia Yellow, tak pre Gold a Silver vyšla tretia verzia s názvom Pokémon Crystal (2000). Veľká zmena bola, že po prvýkrát si hráči mohli vybrať či chcú hrať za chlapca alebo dievča. Navyše sa tu dal chytiť aj špeciálny legendárny Pokémon Celebi. V roku 2001 vyšla táto verzia aj na západe, ale Celebi sa v nich chytiť nedal.

III. generácia

V roku 2002 boli v Japonsku vyrobené dve úplne nové verzie: Pokémon Ruby a Pokémon Sapphire pre hernú konzolu Game Boy Advance. Mali výrazne lepšiu grafiku, pridali 135 Pokémonov a tiež nový systém súbojov (dvaja Pokémoni proti dvom naraz), a odohrávali sa v novom regióne zvanom Hoenn. V USA vyšli v roku 2003.

Keďže kvôli technickým dôvodom nebolo možné preniesť si do Ruby a Sapphire Pokémonov z prvej a druhej generácie, v roku 2004 boli vyrobené remake verzie prvých dvoch hier. Volali sa Pokémon FireRed a Pokémon LeafGreen. Boli to vlastne Red a Green v lepšej kvalite a s novými prvkami. Na západný trh sa dostali o pár mesiacov neskôr.

Opäť vyšla vylepšená tretia verzia hier – Pokémon Emerald. Oproti Ruby a Sapphire mala upravený príbeh, Pokémoni boli animovaní, a tiež bolo do hry pridaných pár nových lokácií. Táto verzia vyšla v Japonsku v roku 2004, avšak v USA až v roku 2005.

IV. generácia

Hrami Pokémon Diamond a Pokémon Pearl pre Nintendo DS sa v roku 2006 začala štvrtá generácia Pokémon hier. Nový región, v ktorom boli situované, sa volá Sinnoh. Grafika hier bola výrazne zlepšená oproti predchádzajúcim dielom, a do série bolo pridaných 107 nových Pokémonov. O rok neskôr (2007) boli tieto dve verzie uvedené na západný trh.

V roku 2008 (2009 mimo Japonska) vyšla vylepšená tretia verzia hier, ktorá má názov Pokémon Platinum. Vzhľad väčšiny herných lokácii bol výrazne upravený, a tiež boli do hry pridané iné menšie zmeny.

Rovnako ako v tretej generácii boli vyrobené vynovené verzie hier prvej generácie, tak v tejto vyšli remake verzie hier Gold a Silver s názvom Pokémon Heart Gold a Pokémon Soul Silver. Na trh boli uvedené v roku 2009 v Japonsku a o rok neskôr vyšli na západe. Do týchto verzií boli tiež zakomponované rôzne príbehové prvky z Pokémon Crystal.

V. generácia

V roku 2010 vyšli v Japonsku hry Pokémon Black a White, ktoré boli v ďalšom roku vydané aj vo zvyšku sveta. Hry predstavili 156 úplne nových Pokémonov a nebolo možné stretnúť Pokémonov zo starších generácií až do prejdenia hlavného príbehu, čo sa v komunite považovalo za kontroverzné rozhodnutie.

Do tejto generácie spadá aj dvojica priamych pokračovaní s názvom Pokémon Black 2 a White 2, ktoré vyšli v roku 2012.

VI. generácia

Šiesta generácia hier, ktoré vyšli pre konzolu Nintendo 3DS, bola výnimočná tým, že po prvý raz v histórii série mali hry jednotný celosvetový dátum vydania: 12. októbra 2013. Hry sa volali Pokémon X a Y, mali plne trojrozmernú grafiku a 72 nových druhov Pokémonov.

V roku 2014 vyšli remake verzie hier tretej generácie pod názvom Pokémon Omega Ruby a Alpha Sapphire.

VII. generácia

Siedma generácia hier zostala na konzole Nintendo 3DS. Spadajú pod ňu dvojice hier Pokémon Sun a Moon z roku 2016 a ich vylepšené verzie Pokémon Ultra Sun a Ultra Moon z roku 2017. Obsahovali 81 nových Pokémonov a lepšiu grafiku než predchádzajúce hry, najmä modely postáv sa výrazne zlepšili (mali realistickejšie proporcie narozdiel od "chyby" štýlu šiestej generácie).

Vedľajšie hry

Po vzniku pôvodných hlavných hier vzniklo veľké množstvo vedľajších hier, ktoré mali rôznorodé herné mechaniky a vyvíjali ich iné štúdia ako Game Freak.

V roku 2016 spoločnosť Niantic v spolupráci s The Pokémon Company vytvorila pre mobilné platformy Android a iOS hru Pokémon Go, založenú na princípe rozšírenej reality.

Zaujímavosti

Všetky fiktívne regióny hier sú inšpirované nejakou skutočnou svetovou oblasťou:

Anime

Z anime Pokémon vychádzajú pravidelne štandardné televízne epizódy, ku každej sérii sa do kín dostane jeden film a vyšlo tiež veľa špeciálov a OVA epizód.

Príbeh sa točí okolo chlapca menom Ash Ketchum (jap.: Satoši – pomenovaný podľa tvorcu Pokémona, Satošiho Tadžiriho, ktorý opustil svoje rodné mesto Pallet Town, aby sa mohol stať najlepším trénerom Pokémonov. Precestoval niekoľko regiónov a spoznával nových ľudí a pokémonov na svojej dobrodružnej ceste, aj s priateľmi (napr.: Misty, Brock atď.)

Televízny seriál

Anime seriál Pokémon sa začal vysielať 1. apríla 1997 v Japonsku a v súčasnosti tam beží 14. séria s názvom Best Wishes (JP-ポケットモンスターベストウイッシュ). V Spojených štátoch, Kanade, Spojenom Kráľovstve a Austrálii sa vysielal až v septembri roku 1998. Na Slovensku sa odvysielali najprv prvé 3 série až v roku 2001 na Slovenskej televízii. V roku 2005 sa začal seriál vysielať odznova v televízii JOJ, ale už aj so štvrtou sériou. V Česku sa zo seriálu vysielali tiež prvé štyri série na TV Nova.

1. séria – Indigová Liga
Počet epizód: 81 (Japonsko), 80 (Slovensko)
Ash Ketchum je chlapec z mesta Pallet. Až po svoje desiate narodeniny žil nudným životom a potom sa stal trénerom pokémonov. Ale nanešťastie vstal vo svoj veľký deň až o štvrtej popoludní, takže všetci traja štartovací pokémoni už boli rozdaní a profesorovi Oakovi zostal už len Pikachu, elektrická myš. Časom sa k nemu pridali aj Misty (jap.: Kasumi), trénerka vodných pokémonov a Brock (jap.: Takeši), chovateľ pokémonov. Ash sa zaregistroval v Indigovej lige pokémonov a na to, aby sa tam dostal, musel získať 8 odznakov. Postupne porážal všetkých trénerov na štadiónoch, a tak si vybojoval všetky odznaky. Priamo v lige sa umiestnil medzi 16 najlepších.
2. séria – Pomarančové Ostrovy
Počet epizód: 35
Profesor Oak požiadal Asha, aby išiel na jeden ostrov vyzdvihnúť záhadný GS Ball od profesorky Ivy. Ale Brock sa do Ivy zamiloval, preto s ňou chcel zostať. Ďalej sa ešte pred predaním GS Ballu Oakovi rozhodol Ash zápasiť v Pomarančovej lige. K Ashovi a Misty sa pridal mladý pozorovateľ pokémonov, Tracey (jap.: Kendži). Ashovi sa aj s pomocou Misty a Traceyho podarilo získať všetky 4 odznaky a po záverečnom súboji sa stal víťazom Pomarančovej ligy.
3. séria – Cesty Johtom
Počet epizód: 41
Oak GS Ballu nerozumel, tak tentokrát Asha poslal k pokéballovému expertovi Kurtovi, ktorý žil v regióne Johto. Tam zrovna zamieril aj Gary (jap.: Šigeru), Ashov rival, aby mohol zápasiť v Johtovej lige. Ash sa rozhodol nenechať si to ujsť. Tracey zostal pracovať s profesorom Oakom a Brock sa záhadne vrátil od Ivy. Takže znovu Ash, Misty a Brock začali ságu Johto, ktorá sa aj stala najdlhšou. Ash v tejto sérii získal zatiaľ len prvé 2 odznaky.
4. séria – Šampionát Ligy Johto
Počet epizód: 52
Ash, Misty a Brock pokračovali v ceste po svete Johto. Všetci traja zažili mnoho dobrodružstiev, získali nových pokémonov, prebehlo niekoľko evolúcií (napríklad sa vyvinul až dvakrát Brockov Zubat). Inak Ash získal ďalšie 3 odznaky v Johtovej lige (od Whitney, od Mortyho a od Chucka).
5. séria – Majstrovská Úloha
Počet epizód: 66 (Japonsko), 65 (Spojené štáty)
Ash, Misty a Brock sa zúčastnili súťaže na Vírivích ostrovoch. Misty pri tom mala výhodu, keďže je trénerkou práve vodných pokémonov. Po skončení súťaže pokračoval Ash získať šiesty, siedmy a ôsmy odznak Johtovej ligy. Keď sa nakoniec dostal až priamo do turnaja, podarilo sa mu prebojovať až medzi 8 najlepších. V tejto lige sa dokonca konečne stretol v oficiálnom súboji so svojím rivalom Garym. Po svojej prehre sa Gary rozhodol s trénerstvom skončiť. Misty sa musela vrátiť do mesta Cerulean, kde sa musela postarať o štadión a Brock sa takisto vrátil do mesta Pewter. Ash nechal všetkých svojich pokémonov okrem Pikachua s profesorom Oakom. Potom sa sám s Pikachuom vybral do ďalšieho regiónu Hoenn.
6. séria – Pokročilý
Počet epizód: 40
V regióne Hoenn Asha čakalo veľa nových druhov pokémonov. Tiež sa tam k nemu pridala Haruka (

7 seria hatoši je vivojar pokemonovangl. May), ktorá sa chcela zúčastniť Pokémonových súťaží (angl. Pokémon contests), kde sa súťažilo o najelegantnejší útok pokémona. Okrem toho sa k nim pridal aj Masato (jap.: Max), Harukin mladší brat, ktorý však ešte nemal dosť rokov na to, aby mohol trénovať a vlastniť pokémonov. Na záver sa k trojčlennej skupine pridal aj Brock, ktorý sa tiež rozhodol cestovať po regióne Hoenn. S kompletnou skupinou Ash získal dosiaľ 3 odznaky v Hoennskej lige, no May sa nepodarilo získať ani jednu stužku z Hoennských súťaží.

7. séria – Pokročilá výzva
Počet epizód: 52
Celá skupina putovala ďalej po regióne Hoenn a spoznávala dva zločinecké tímy, ktoré boli oveľa horšie než Raketový tím – Tím Aqua a Tím Magma. Do zbierky hlavných hrdinov pribudlo zopár nových pokémonov a prebehlo niekoľko evolúcií. Ash si dal dokonca znovu zápas s Wattsonom, trénerom tretieho štadiónu, no tentokrát prehral. Ash, Haruka, Brock a Masato sa na konci lúčili so západnou časťou regiónu Hoenn, v ktorej tentokrát získali ďalšie 3 odznaky a prvé 3 stužky a pokračovali do východnej časti.
8. séria – Pokročilý zápas
Počet epizód: 53 (Japonsko), 52 (Spojené štáty)
Asha a Haruku čakali ešte dva odznaky a dve stužky, ktoré museli získať. Bolo to síce namáhavé a dlhé putovanie, ale konečne prišiel Hlavný festival. Haruka sa už nevedela dočkať a všetci sa vrátili do mesta Slateport na Hlavný festival. Haruka sa nakoniec dostala medzi 8 najlepších. Hneď potom museli všetci ísť do mesta Ever Grande, kde sa konala Hoennská liga. Tentokrát bol Ash celý napätý a liga bola naozaj dlhá. Ashovi sa podarilo dosiaľ u neho najlepšie – dostať sa medzi štyroch najlepších súťažiacich. Týmto sa skončili dobrodružstvá v Hoenne. Ale skupina ešte spolu neskončila. Ash sa vo svojom rodnom regióne Kanto prihlásil do Battle Frontieru (dopočul sa o ňom od riaditeľa Scotta) a Haruka na ďalšie súťaže. Takže Ash aj Haruka začali so zbieraním nových odznakov a stužiek. Ash zatiaľ získal dva odznaky a Haruka jednu stužku.
9. séria – Battle Frontier
Počet epizód: 46 (Japonsko), 41 (Spojené štáty)
Ashove dobrodružstvá po už preskúmanom svete Kanto mohli pokračovať a on získal ďalšie odznaky. Chytil si aj samičku Aipoma, ktorá ho mala veľmi rada. Po dlhom čase sa Ashovi podarilo získať 6 odznakov a čakala ho už len posledná Pyramída zápasov. Ash musel vyhrať nad Brandonom, ktorý mal pokémonov Regirocka, Registeela a Regica. Ash sa po skončení Battle Frontieru rozhodol znovu nechať si všetkých svojich pokémonov okrem Pikachua u profesora Oaka a s Harukou, Masatom a Brockom sa rozlúčil a vyrazil smerom k regiónu Sinnoh.
10. séria – Diamond and Pearl
Počet epizód: 52 (Japonsko), 51 (Spojené štáty)
Po tom, ako Ash odišiel iba s Pikachuom do regiónu Sinnoh, za ním dobehla smutná Aipom, a tak sa rozhodol cestovať aj s ňou. Zatiaľ po niekoľkých problémoch sa desaťročnej Hikari (angl. Dawn) podarilo získať svojho prvho pokémona, Piplup. K Ashovi sa zatiaľ pridal znovu Brock a po stratení a následnom nájdení Pikachua sa všetci traja spoločne vydali za získavaním ďalších odznakov a stužiek. Dawn získala 3 stužky a Ash 4 odznaky . Stretli tam tiež nového rivala Paula (jap. Shinji).
Táto séria bola vysielaná v českej televízii Jetix.
11. séria – Diamond and Pearl: Battle Dimension
Počet epizód: zatiaľ 75 (Japonsko)

Zaujímavosti

16. december 1997: V tento deň sa v Japonsku vysielala premiéra epizódy Dennó Senši Porigon, v ktorej sa objavili scény vyvolávajúce epileptické záchvaty. 685 detí zostalo ležať v nemocnici po zhliadnutí tejto epizódy. Vo zvyšnom svete bola časť zakázaná. Pokémon bol vďaka tomu v Japonsku na 4 mesiace zakázaný. Z pôvodného vysielacieho plánu boli 3 episody vyradené. Prvá vyradená bola úplne vymazaná a nezachovala sa až na animovanú epizódu, ktorá sa mala vysielať na Vianoce roku 1997. Dve epizody ostali zachované ale miesto bežného vysielania ich dali ako špeciály.

Manga

Existujú rôzne série Pokémonskej mangy od rôznych autorov. Jedna z najznámejších je Pokémon Dengeki Pikachu (angl. Pokémon: The Electric Tale of Pikachu), čo je Pokémon manga pre chlapcov, teda šónen. Autorom tejto verzie, ktorá je podľa predlohy anime seriálu, je Tošihiro Ono. Pokémonská šónen manga je takisto aj Pokémon Special (angl. Pokémon Adventures), ktorá je však podľa predlohy pôvodných videohier. Napísal ju Hidenori Kusaka a nakreslil Mato. Okrem šónenu, vyšla aj jedna šódžo manga – Pokémon: PiPiPi Adventures (angl. Magical Pokémon Journey).

Trading Card Game

Hlavná stránka: Pokémon Trading Card Game

Zberateľská kartová hra Pokémon (angl. Pokémon Trading Card Game) sa začala hrávať už dávno a stále je všade vo svete úspešná. Vydávajú sa stále nové balíky kariet, z ktorých si hráči môžu postaviť svoj vlastný balík zo 60 kariet. Hra je predovšetkým na priateľské obchody, teda vymieňanie kariet. Hráči medzi sebou jednotlivé karty vymieňajú a potom s takýmito zmixovanými balíkmi hrajú.

Externé odkazy

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Pokémon





Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk